Onecoin – zabiják bitcoinu, nebo podvodné Ponzi schéma?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Nebudeme chodit okolo horké kaše – první možnost to není. OneCoin není kryptoměna. Kdo do tohoto schématu vložil peníze, patrně je již nikdy neuvidí. A to z mnoha důvodů, které si v tomto článku rozebereme.

OneCoin, OneLife - různá jména pro stejný podvod

OneCoin, OneLife, OneAcademy. Projekt vystupuje pod různými hlavičkami a funguje na principu multilevel marketingu (MLM) a léty ověřeném business modelu strýčka Ponziho. V tomto článku najdete hlavní důkazy potvrzující, že OneCoin je od samého počátku jeden velký podvod a vábnička na hloupé investory. Oficiálně prodává projekt pouze vzdělávací balíčky (sestavené z materiálů, které lze na internetu běžně dohledat zdarma, nebo z e-booků za pár dolarů), které stojí od 110 do 27 500 eur. Za ně získá zájemce promo materiály a tokeny, které může následně využít při „těžbě“ OneCoinů. Prodejem balíčků a nabízením dražších a dražších balíčků se zabývají affiliates, kteří, stejně jako v jiných MLM systémech, mají provize z následného verbování dalších a dalších členů. Pokud tedy někdo mluví o tom, jak se mu daří a představuje Onecoin jako skvělou investici a zdroj obrovských příjmů, zcela jistě tím nemyslí samotný "coin", ale skutečnost, že se mu daří přesvědčit nové a nové "investory", které ať už vědomě, nebo nevědomě za příslušnou provizi vede na finanční porážku. Jediným způsobem, jak získat nějaké peníze zpět, nebo dokonce vydělat, je získávat nové ovečky - pokud na to ovšem máte žaludek a nebojíte se případného trestního stíhání za vědomé rozšiřování pyramidálního podvodu. OneCoin má sídlo v Bulharsku, kde sídlí hlavní tvář projektu Ruja Ignatova a kde se údajně nacházejí servery, na kterých je OneCoin těžen.

OneCoin není kryptoměna

Promo texty a videa mluví o OneCoinu jako kryptoměně, na jedné z konferencí byl dokonce promítán obří nápis „Bitcoin Killer“. Nic však nenasvědčuje tomu, že by OneCoin byl skutečnou kryptoměnou, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Dash, či desítky dalších altcoinů. OneCoin není obchodován na žádné otevřené kryptoměnové burze, nejznámější webová stránka s přehledem obchodovaných kryptoměn Coinmarketcap.com proto OneCoin vůbec nezmiňuje. Srandacoiny jako TrumpCoin či TitCoin jsou v tomto ohledu dokonce více kryptoměnou, než OneCoin. Jakkoliv si "tvůrci" Onecoinu berou za vzor bitcoin a na jeho úspěchu demonstrují budoucí úspěch Onecoinu, nic není vzdálenější pravdě. Bitcoin je (první) kryptoměna a otevřený systém se sdílenou decentralizovanou databází. Nemá žádnou centrální autoritu a nejde jen tak jednoduše "vypnout". Onecoin je uzavřené schéma vedené "firmou" (majitelem), které může být kdykoliv ukončeno jak samotnými majiteli, tak policejními a vyšetřovacími orgány. Výsledek bude stejný - peníze už nikdy neuvidíte.

Falešný blockchain a pár technických pojmů:

Neexistuje důkaz o tom, že by OneCoin běžel na blockchainu. Na oficiálních stránkách je pod odkazem /blockchain k nalezení pouze promoční video a obecné povídání o síle této decentralizované databáze (čti o síle bitcoinového blockchainu). Členům OneCoinu je náhled údajného blockchainu přístupný a po většinu minulého roku vypadal takto: onecoin podvod blockchain Ano, takto směšně. Dle Tima Tayshuna, který se OneCoinem dlouhodobě zabývá, je takovýto „blockchain“ falešný z následujících důvodů:
  • Obrázek za textem „Current block is mining from“ je generická grafika z Shutterstock.
  • Stáří bloku nevykazuje téměř žádnou deviaci; pokud by členové OneCoinu opravdu mezi sebou soutěžili v těžení OneCoinu, pak by stejně jako u bitcoinu bylo desetiminutové stáří bloku pouze dlouhodobým průměrem. Dle Tayshuna však OneCoinový „blockchain“ nikdy neukazuje deviaci větší, než 1 minutu.
  • Počet transakcí na tomto „blockchainu“ není nikdy vyšší, než jedna. OneCoin je přitom obchodován na interní, uzavřené burze.
  • Velikost bloku je příliš vysoká na jednu obsaženou transakci (1 bitcoinová transakce má 1-2 kB) a nevykazuje deviaci. Pokud by docházelo ke skutečné těžbě s rozličnou obtížností, promítlo by se tato skutečnost v podobě deviace ve velikosti bloků.
Na základě analýz, jako je ta od Tima Tayshuna, přistoupil OneCoin k přepracování blockchainu. Detailní technický rozbor této nové verze a procesu údajného těžení naleznete zde. Za zmínku stojí například zjištění, že „těžba“ probíhá pouze ve smyslu okamžité konverze zakoupených tokenů za OneCoiny, nikoli ve smyslu odměny za zpracovaný blok transakcí. Tady je nutné si uvědomit, že skutečná "těžba" neznamená ani u bitcoinu nic jiného, než potvrzování transakcí, kterými si mezi sebou účastníci posílají určitou hodnotu (bitcoiny). Ať už platíte bitcoinem za kávu, nebo posíláte na druhý konec světa nějakou platbu, jedná se o transakci, která je zařazena do "bloku" a potvrzována. Vzhledem k tomu, že Onecoin nikdo nikomu neposílá (nic s ním neplatí), není co potvrzovat, transakce neexistují. OneCoin nemá ani nic takového, jako je adresa, peněženka (znáte z bitcoinu) apod. Vše, co účastník systému vidí, je jen iluze centrálně vytvářená v Bulharsku a zobrazována na jeho monitoru. V říjnu 2016 navíc OneCoin oznámil spuštění „nového, lepšího“ blockchainu, který umožnil těžení 50 tisíc OneCoinů za jednu minutu, namísto předešlých 10 tisíc za deset minut. To je v souladu se změnou, kterou Ruja Ignatova, hlavní promotérka OneCoinu, oznámila o několik měsíců dříve: namísto původní 2,1 miliardy OneCoinů jich nakonec bude 120 miliard! Ano, čtete dobře – měnová zásoba se z rozhodnutí vůdce znásobila 57 krát!. Aby toho nebylo málo, každému členovi se při spuštění „nového blockchainu“ zdvojnásobily jeho coiny. OneCoin totiž usiluje o globální prvenství a finanční revoluci; a k tomu jich musí být hodně hodně moc :)

Pro OneCoin neplatí ekonomické zákony

Dopad na proklamovanou cenu OneCoinu přitom spuštění hyperinflace měnové zásoby a zdvojení uživatelských coinů nemělo údajně žádný. Naopak, hodnota během roku 2016 dle vedení projektu stoupala od 4 EUR až k 7,85 EUR, ke konci roku 2017 by přitom měla být podle odhadů přes 100 EUR. OneCoin by tak při vytěžení celé měnové zásoby měl mít kapitalizaci přes dvanáct bilionů eur. Což je poměrně dost, uvážíme-li, že největší kryptoměna současnosti, která je veřejně obchodovaná a přijímaná čím dál větším počtem obchodníků, má kapitalizaci okolo čtrnácti miliard eur (tj. tisíckrát méně). Není snad třeba zdůrazňovat, že zatímco je kurz bitcoinu určen pouze transparentní nabídkou a poptávkou na světových burzách, OneCoin kurz si jeho představitelé vycucali z prstu. Stejně jako u jiných podvodných projektů lákajících na pohádkové zbohatnutí, i u OneCoinu vedení počítá s tím, že míří na cílovou skupinu, která se nezamyslí nad vztahem mezi velikostí nabídky a cenou a je ochotná uvěřit dokonce i výrokům, jako je tento (zdroj):
„Aby vyšla vstříc rostoucí síti obchodníků a usnadnila další růst ceny, Dr. Ruja Ignatova oznámila, že počet OneCoinů k vytěžení se zvýší na 120 miliard. (…) Tím, že vytvoříme více coinů, umožníme rozšíření mezi více lidmi a na více místech a posílíme tím značku.“
Základní ekonomické poučky a zákonitosti u OneCoinu očividně neplatí.

OneCoinu nevěří ani samo vedení

Že je OneCoin jeden velký podfuk, je dále patrné ze skutečnosti, že v jeho hodnotu nevěří ani samotní šéfové. V červnu minulého roku začala organizace nabízet svým affiliates úžasný a prémiový tablet (čti zastaralý křáp), který se běžně prodával za cenu okolo 50 EUR. Cena pro členy OneLife byla 550 EUR. To však není vše – kdo chtěl platit bitcoinovým zabijákem, zaplatil 1160 OneCoinů. Dle tehdy prezentované ceny to představovalo 7236 EUR (195 tisíc Kč). Má-li tablet skutečnou hodnotu 50 EUR, pak se dopočteme ke skutečné ceně OneCoinu ve výši 0,04 EUR, což je 155x méně, než oficiálně prezentovaná cena. Něco tady rozhodně nehraje. Mimochodem, pokud by někdy byla některá burza ochotná přijmout OneCoin k obchodování, reálná cena OneCoinu je mnoha odborníky odhadována na maximálně 0,01 EUR - především z důvodu počáteční obrovské nabídky (každý Onecoinista by chtěl své coiny prodat a alespoň něco získat) a prakticky nulové poptávky... A i to je spíš hodně teoretická představa, vzhledem k tomu, že s kryptoměnou nemá Onecoin společného vlastně nic. To není vše. V únoru tohoto roku má být spuštěna platforma pro obchodníky s názvem DealShaker. Ta bude tak úžasná a supervýhodná, že si z každého uskutečněného obchodu organizace vezme provizi okolo 25 % - obchodník zde musí přijmout minimálně 50 % částky v OneCoinech, z eurové částky si poté správce ukousne 50% „reklamní poplatek“. Z toho je patrné, že vedení touží po starém dobrém fiatu (eura, dolary), jelikož bezcenných OneCoinů si mohou vytvořit, kolik chtějí. Otázkou je, jaký zoufalec by na této stránce obchodoval – možná, že si zde mezi sebou budou OneCoinisté přeprodávat vzdělávací balíčky a dle pokřivené logiky MLM světa tak pohádkově zbohatnou. Za zmínku stojí, že v očekávání spuštění DealShaker byla „dočasně“ zavřena vnitřní burza xcoinx. Tam donedávna mohli OneCoinisté část coinů odprodat, ačkoli dle svědectví byla většina požadavků trvale neuspokojena. Jinými slovy - coiny jste mohli na vnitřní burze nabídnout (ale jen mizivé procento denně), protistranu ochotnou bezcenný šunt koupit jste ale hledali marně.

Smyčka se stahuje. Jak dlouho OneCoin vydrží?

Okolo OneCoinu se postupně stahuje smyčka, a to jak ze strany různých vyšetřovacích orgánů, tak i zhrzených členů. Během minulého roku byli v Číně zatknuti hlavní promotéři (zabaveno 45 milionů dolarů) a OneCoin zde byl regulátorem prohlášen za podvodný projekt. Během posledních pár měsíců zavřeli regulátoři bankovní účty projektu v Singapuru, Itálii, na Kypru a v dalších zemích. V Indii vzali dva nachytaní investoři spravedlnost do svých rukou, a promotéry unesli. Před participací v projektu varují finanční regulátoři ve Spojeném království, Německu, Slovinsku, jako pyramidové schéma byl nedávno OneCoin úřady zakázán v Itálii. Finální otázkou ohledně OneCoinu zůstává, jaká bude celková finanční škoda a zda se podaří vedení a velké promotéry dohnat ke spravedlnosti. Ti se patrně z celého projektu pokusí vybruslit tak, že OneCoiny svých oveček transformují na virtuální akcie, ty upíší na některé asijské burze, a výsledný krach tržní ceny již nebude jejich problém. Nebylo by to koneckonců poprvé – jak si ukážeme v pokračování, většina OneCoinových hlavounů se totiž obdobnými podfuky živí již dlouhá léta. To je také hlavní důvod, proč se na tomto serveru vůbec OneCoinem a podobnými kryptoměnovými "scamy" a podvody zabýváme. Většina lidí totiž podléhá velké iluzi o snadném zbohatnutí na kryptoměnách, se kterými však OneCoin nemá nic společného - lidé ale bohužel nedokáží rozlišovat. V okamžiku, kdy jim místo peněz vložených do podobných Ponzi schémat a pyramid zůstanou jen oči pro pláč, budou házet špínu (a média jim v tom vydatně pomůžou) na kryptoměny jako celek - a to si ani bitcoin, ani jiné skutečné a užitečné kryptoměny nezaslouží. Máte-li tedy ve svém okolí někoho, kdo by pravdivé informace o kryptoměnových šmejdech ocenil, dejte mu prosím o tomto článku vědět, nebo rovnou sdílejte na sociálních sítích... Díky. Pokračování příště... [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.