Objevujeme OpenBazaar – návod na instalaci a nastavení

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Na začátku dubna 2016 byl oficiálně spuštěn OpenBazaar, jeden z nejočekávanějších bitcoinových projektů letošního roku. Decentralizované tržiště je založené na modelu peer-to-peer a nemá tedy hlavního provozovatele v klasickém slova smyslu. Kupující a prodávající si mohou vyměňovat bez zbytečných poplatků své zboží přímo mezi sebou, nemusí přitom vyplňovat stohy zbytečných formulářů, zadávat své osobní údaje, čísla kreditních karet apod., za zboží se přitom platí v bitcoinech.

Jak si naistalovat a nastavit OpenBazaar

Pojďme se podívat, jak to vlastně na takovém decentralizovaném tržišti vypadá, jak si OpenBazaar nainstalovat a jak postupovat při prvních obchodech.

Ne všichni jsme stejně technicky a počítačově zdatní, tento manuál, jak postupovat při instalaci OB je tedy určen především těm, jejichž "mistrovství" končí trvalým přihlášením na Facebooku. Vlastně i OpenBazaar je takový kříženec FB, Googlu, Twitteru, E-bay a možná i mnoha dalších aplikací, další možnosti ukáže teprve budoucnost.

Pojďme tedy k samotné instalaci. Potřebné soubory na stáhnutí se nacházejí na webu OpenBazaar, konkrétně stačí kliknout na položku Download, umístěnou v nejviditelnější části stránky. K dispozici jsou instalační soubory pro všechny operační systémy, tedy Mac, Linux a Windows. Kliknete tedy na vybraný typ a verzi OS a držíte se dalších pokynů.

V dalším kroku instalace je potřeba nastavit preferovaný jazyk (nechybí čeština, ani slovenština), zemi a měnu, ve které se budou zobrazovat ceny jednotlivých položek.

openbazaar jazyk

Každý uživatel má v OB síti vlastní stránku a je jedno, jestli veden pouze jako kupující, nebo i prodávající. Stránku si můžete přizpůsobit zvolením předvybraného pozadí, nebo vlastního titulního obrázku a avataru (tedy menšího obrázku - ikony, která bude součástí vaší existence na OB). Jako případný prodávající byste samozřejmě měli vizuální podobě stránky věnovat trochu víc pozornosti.

Na OpenBazaar má každý uživatel vlastní stránku

Po ukončení 10 krokového úvodního nastavení se před vámi automaticky spustí vaše stránka. Tedy něco jako vaše domovská stránka na internetu. Napoprvé to bude vypadat podobně, jako na přiloženém obrázku:

openbazaar uvodni stranka

Určitě jste si všimli dlouhého řetězce písmen a číslic pod zvoleným jménem. To je vaše ID, identifikátor v síti OB. Něco jako vaše domovská adresa, podle které vás budou vyhledávat ostatní účastníci sítě, stejně jako je můžete vyhledat vy. Stačí tuto adresu zadat do vyhledávacího okna v horní části monitoru. Pokud vám takový řetězec znaků připadá komplikovaný a dlouhý a rádi byste používali něco zapamatovatelnějšího, je zde možnost zaregistrování vlastní přezdívky (ve tvaru "@jméno" v blockchainu přes onename.com).

Na své stránce o sobě můžete dále libovolně zadat bližší informace. Nikdo vás ale na chybějící profil, fotografii apod. nebude upozorňovat, nebo vyzývat k doplnění dalších údajů. K dispozici jsou také odkazy na všechny sociální sítě, e-mail, webové stránky, nebo váš veřejný klíč pro šifrovanou e-mailovou komunikaci. Stačí jen najet kurzorem na tyto položky vpravo a okamžitě se objeví nabídka "Upravit".

openbazaar návod

Na své stránce také zároveň vidíte, kolik sledujete jiných stránek a kolik stránek/uživatelů sleduje vás. Čtvrtou položkou hlavní lišty na domácí stránce je "Obchod", kde si uživatelé nabízející nějaké zboží na prodej nebo službu mohou zřídit virtuální prodejnu s dalšími podrobnými informacemi. O tom si ale povíme až někdy příště.

Objevujeme první produkty a služby

Zajímá-li vás, co je v nabídce OpenBazaaru, stačí kliknout na ikonku oka v pravé horní části monitoru ("Objevit", nebo také Ctrl+D). Tady si můžete prohlížet jednotlivé nabídky (přednastavená možnost), vybírat podle stránek, nebo stejně jako na Twitteru zadat tzv. hashtag # s názvem konktrétního produktu, který vás zajímá. Programátoři aplikace mysleli i na útlocitnější povahy uživatelů a k dispozici je vyhledávací filtr, který skryje určité položky. Aktivovat/deaktivovat tento filtr můžete v "Menu" (vaše ikonka vpravo nahoře), v položce "Nastavení", "Hlavní" a "Zobrazit nevhodný obsah".

Ikonka zvonku vpravo nahoře vás upozorňuje na příchozí notifikace od jiných uživatelů v podobě zpráv, které se zobrazují v samostatné krajní liště. Tu je však možné také vypnout v hlavních nastaveních.

První instalaci aplikace OpenBazaar tedy máme za sebou, příště si povíme o tom, jak na decentralizovaném tržišti nakupovat a prodávat.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.