Novinky z Kryptoversa: Coinbase a Tik Tok adoptují NFT a další zprávy…

Poslední dva týdny v kryptoversu byly zajímavostmi doslova nabité, ostatně jako obvykle. Zde se rovněž jako obvykle dozvíte to nejzajímavější a pozorným čtenářům jistě neunikne i pár bonusových perliček.

Hashrate Bitcoinu zažívá renesanci

Po jarním výprasku, který hashrate Bitcoinu doslova sejmul o více než polovinu, se nám na grafech začíná vykreslovat stará známá křivka. Jak jsme tušili již na jaře, těžaři si vždy najdou cestu, a právě to lze nyní nádherně vidět přímo v akci. hashrate bitcoinu Zdroj: https://bitinfocharts.com Začátkem třetího kvartálu bylo všem investorům razantním způsobem připomenuto, že žádný graf necestuje pouze směrem vzhůru a vše se může pěkně rychle obrátit. Kapitulace historických měřítek se na jaře neprojevila pouze pádem ceny BTC, ale rovněž obavy vyvolávajícím poklesem těžební aktivity Bitcoinu, tedy doslova tepem celé sítě. Celá věc byla způsobena primárně čínskou vládou a jejím nenadálým zákazem těžby bitcoinu na čínské půdě. Exodus čínských těžařů se na hashratu projevil přinejmenším řečeno citelně, což se ovšem dalo čekat – téměř 60 % těžařů bitcoinu se v té době nacházelo právě v Číně. Nicméně lze vidět, že bitcoin těží mazaní jedinci, které ledajaký zákaz ze strany vlády do kolen nedostane. Restrukturalizace těžby BTC se nyní odehrává zejména v USA. Již teď však očekáváme všelijaké vylomeniny ze strany vlády USA a vůbec bychom se nedivili, kdybychom za pár let dělali meme o tom, jak místo Číny „USA opět banuje Bitcoin“.

Coinbase otevírá NFT market!

Obraty dotýkající se ohromujících 10 miliard dolarů za poslední kvartál jsou něčím, co si žádná rozumná burza nenechá proklouznout mezi prsty. NFT trh tento rok zažívá první opravdový boom a nyní se k nám dostávají zprávy o tržišti pro NFT chystaném samozvanou bránou pro retailové investory, jednou z nejoblíbenějších centralizovaných burz pro kryptoměny na světě, Coinbase. Nové NFT tržiště se bude nazývat příhodně “Coinbase NFT“. Mimo klasické funkce jako je minting, zalistování, prodej či výměna jednotlivých NFT má Coinbase v plánu zavést nové sociální funkce, které mají údajně sloužit k obohacení obsahově tvůrčího trhu. Otázkou zůstává, zdali má Coinbase vůbec nějakou šanci konkurovat něčemu s natolik rozrostlým síťovým efektem, jako je Opensea. Nicméně, již teď je údajně v řadě celých 1,1 milionů natěšených zákazníků čekajících na přednostní přístup k první verzi tržiště. Pro představu, 1,1 milionů zákazníků je více zájemců, než je momentálně unikátních aktivních adres na platformě Opensea. Coinbase se navíc aktuálně pyšní 68 miliony aktivních a verifikovaných uživatelů. Vypadá to tedy na silný start a určitá diversifikace NFT trhu celé scéně dozajista neuškodí, zejména potom po nedávném skandálu u Opensea, jejichž zaměstnanci byli přistihnuti při nelegálním vnitřním obchodování za pomocí důvěrných informací. Kde jsou peníze, tam je korupce, a to samé platí i v navenek nevinném NFT marketu.

Připoutejte se, Tik Tok NFT + Immutable-X lavina je na strhnutí

Pokud jste si mysleli, že je momentální NFT šílenství blízko topu, jste na omylu. Je dost možné, že stojíme u pouhého počátku, jelikož teprve teď se do scény hrnou giganti typu Tik Tok či výše zmíněná burza Coinbase. Tik Tok si jakožto šikovná a výdělečná platforma pochopitelně příležitost, která se v novém NFT průmyslu skýtá, ujít nenechá. Nástup Tik Toku na scénu dle nedávného prohlášení platformy proběhne ve formě první NFT kolekce zvané “Tik Tok Top Moments“. V této kolekci chce Tik Tok na trh uvést NFT ve formě krátkých videí, které kombinují unikátní 3D design spojený přímo s tématikou původně proslavených Tik Tok videí a stylu jejich tvůrců. Jako první se v aukci momentálně nachází NFT rappera Curtise Roache a jeho krátkého songu „Bored in the House“. Pokud na NFT chcete mrknout nebo rovnou přihodit do aukce (v době psaní článku se cena nachází na 25 ETH), navštivte web tiktok.immutable.com. Co by vás jako potenciální NFT investory mohlo zajímat ještě více, je místo, kde se s těmito NFT bude obchodovat. Doposud se veškerá akce na blockchainu Ethereum odehrávala na trhu Opensea. Jak jistě víte, v době momentálního šílenství se účast na mintu nové kolekce dost prodraží a za jedno NFT si kromě původní ceny často připlatíte poplatek i okolo 2,000 USD, a to pouze za gas potřebný k projití transakce. Nicméně, s příchodem layer-2 a dokonce i uhlíkově neutrální vrstvy Immutable-X, která je speciálně navržena právě pro obchod s NFT a hraní Play-to-Earn her se vše razantním způsobem změní. Vypadá to, že se NFT scéna pomalu, ale jistě začne přesouvat právě sem, a to zejména díky naprosto minimálním poplatkům za transakce. Vstupní brána pro obchod s NFT na Opensea je pro běžné smrtelníky dnes již astronomicky vysoká. Pokud však obrovské poplatky zmizí, potom lze očekávat, že se brány pro retailové investory doslova roztrhnou v pantech. Ostatně, již prvních pár kolekcí na marketu Immutable-X se těší i z desetinásobných obratů. Pokud se o NFT zajímáte, Immutable-X si rozhodně nenechte ujít. Nadcházející kolekce na Immutable-X, na které si mnoho zkušených kolektorů brousí zuby, jsou například:
  • MoonShot Garage Project
  • BattleCatz
  • Cryptowalkers
Hodně štěstí!

Investice Tesly do BTC v zisku přes 1 miliardu USD

Elon Musk se tento rok do historie Bitcoinu otiskl vcelku nenávratně. Prvotní nadšení investorské a kryptoměnové komunity z příchodu do nebes vychvalovaného Elona bylo nejdříve provázeno ostrým nárůstem ceny BTC a posléze vystřídáno strmým poklesem spolu s několika hořkými komentáři ze strany Muska i Tesly. I přesto, že se Elonovi po bližším prozkoumání mechanismu těžby Bitcoinu začala nepozdávat “zelenost“ celého procesu, jejich investice se momentálně zelená docela znatelně. Od únoru tohoto roku, tedy doby, kdy začala Tesla poprvé nakupovat BTC, si společnost stihla nahromadit příjemných 43,200 BTC, jejichž hodnota se nyní pohybuje okolo astronomických 2,5 miliard USD. Tesla tedy investovala okolo 1,5 miliardy a momentálně se těší z čistého zisku 1 miliardy USD. Za druhý kvartál roku 2021 tak Tesla na BTC vydělala více, než na prodeji aut. Bitcoin tedy v hledáčku Tesly dozajista ještě nějakou dobu zůstane. Navíc, Tesla během jara tohoto roku oznámila, že bitcoiny nemá v plánu prodávat. Prodej pouhých 10 % jejich BTC holdingů proběhl na jaře údajně pouze za účelem otestování reálné likvidity BTC trhu. Účast Tesly na trhu kryptoměn vzbudilo bouři obdivu i kritiky ze strany retailových investorů. Nicméně, momentální výsledky této veleúspěšné investice jsou nyní bezesporu inspirací pro další obrovské společnosti typu Apple či Google, které ostatně vlastní účast na trhu s největší pravděpodobností zanedlouho oznámí.

Bitcoin ETF oficiálně potvrzeno

Exchange traded fund, neboli burzovně obchodovaný fond, je ve spojitosti s BTC žhavě probíraným tématem a to již od roku 2017. Příkladem ETF může být i pro vás dozajista známý index S&P 500, do kterého je pochopitelně možné investovat a zajistit si tak dostatečnou diversifikaci pro váš kapitál. Dle mnohých se povolení Bitcoin ETF považuje za fundamentálně velmi významnou událost a vypadá to, že v pondělí 18. října se ETF konečně dočkáme. Většina informací nyní pochází od anonymního zdroje zpravodajské služby CNBC, který tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, aby bylo ETF agenturou SEC v pondělí na poslední chvíli zamítnuto. Konkrétně se má jednat o dva ETF produkty, jeden od společnosti VanEck a druhý od Valkyrie Bitcoin Strategy. Jejich oficiální spuštění by po pondělním schválení mělo proběhnout 25. října. Dále, prvního listopadu by se ETF investoři měli dočkat také produktu z dílny Galaxy Bitcoin Strategy. Co myslíte, bude se jednat o starý známý “sell the news event“ nebo nyní živě sledujeme nalévání raketového paliva, které cenu BTC požene strmě vzhůru po celý zbytek čtvrtého kvartálu?  

CEO Twitteru Jack Dorsey plánuje nový produkt zaměřený na těžbu BTC

Vlastní raketové palivo si na páteční BTC pumpu nachystal i dnes již známý spojenec všech Bitcoinerů, Jack Dorsey. V pár odstavcích nečekaně oznámil, že ve spolupráci se svou společností Square plánuje vyvinout produkt zaměřený na distribuovanou těžbu BTC, sloužící zejména ke zvýšení decentralizace těžebního procesu. Svůj myšlenkový pochod Jack dále vysvětluje názorem, že čím větší decentralizace těžby bude, tím kvalitnější je ve výsledku celkové zabezpečení sítě, a tedy zdraví Bitcoinu. Dále má být nový produkt založený čistě na ekologické silikonové technologii, která je však momentálně velmi drahá a vyžaduje dlouhodobou účast ze strany investorů. Právě proto má Jack údajně v plánu celou věc řešit decentralizovanou open-source cestou, jak je ostatně v kryptu ve zvyku. Všichni víme, kolik kapitálu lze touto cestou nahromadit. Dle Jacka by měla nakonec těžba BTC být ve výsledku stejně jednoduchá, jako je zapojení počítače do elektriky.  

Nové oblíbené krypto Googlu? – Energy Web (EWT)

Vcelku pikantní spojitosti nám začínají bublat mezi Googlem a velmi nadějným projektem Energy Web. Pokud jste nečetli minulý článek “Energy Web: Zelená budoucnost na blockchainu“, rozhodně neváhejte a pročtete si základy. Pojďme však k věci. Google během tohoto týdne oznámil zbrusu nový produkt “Nest Renew“. Nest Renew má zajišťovat speciální funkce domácích termostatů, které vaší domácnosti umožní využívat co nejčistší a nejzelenější zdroje energie. Dosáhnout tak má úpravou spotřeby podle aktuálních energetických podmínek a automaticky upřednostňovat energii pocházející z udržitelných zdrojů. Velice zajímavá je zde však prémiová funkce, která vám jakožto uživatelům má umožnit za využití čisté energie vydělávat, a to ve formě měny zvané “Renewable Energy Credits“. Obzvláště tato část zní jako něco, co je nápaditě podobné právě produktům, na kterých pracuje Energy Web. Proč by však Google na svých produktech spolupracoval právě s Energy Webem? Pokud nahlédnete na článek z dubna tohoto roku, uvidíte, že je Google jedním z největších investorů projektu Energy Web. Za účelem vytvoření moderního digitálního systému pro distribuci obnovitelné energie Google investoval celý 1 milion euro přímo do vývoje Energy Webu. Jednoduše řečeno, Google a Energy Web se nyní nachází v úzké spolupráci a nevidíme důvod, proč by na něčem jako je chytrý termostat schopný vyplácet zelený kredit použili jinou technologii než právě špičkový Energy Web.

VISA oznamuje novou layer-2 platformu pro stablecoiny

Adopce krypta začíná exponenciálně zrychlovat. V závodu o co nejlepší využití blockchainových technologií se s dalšími korporacemi v popředí pravidelně ukazuje platební gigant VISA, která na konci září oznámila práci na vývoji interoperabilní blockchainové platformy zaměřené na převod stablecoinů napříč ostatními blockchainy. Plánovaná platforma se má jmenovat “universal payments platform“ (UPC). Hlavním důvodem pro start vývoje je dle společnosti potřeba pro schopnost sítě rozeznat a převádět různé druhy stablecoinů.
“Technologie UPC bude hrát významnou roli ve vztahu mezi privátními stablecoiny a digitálními měnami garantovanými centrální bankou (CBDC).“
Konkrétní využití layer 2 platformy popisuje samotná VISA následovně:
“Představte si, že si musíte rozdělit zaplacení účtenky s přáteli u jednoho stolu, kde jeden z nich chce použít centrální digitální měnu například Švédské koruny a druhý třeba privátní verzi USDC. Pomocí UPC bude možné bez problémů zaplatit stejnou účtenku různými stablecoiny, a to i v případě, že se původně nachází na odlišném blockchainu.“
Vypadá to, že VISA jde do vývoje kryptoměnových technologií zaměřených na masivní adopci po hlavě a kryptoměnovou revoluci rozhodně nemá v plánu zaspat. Mimo jiné začíná zavčas nakupovat také Crypto Punky, čímž VISA rovnou nastartovala i vlastní NFT portfolio. O tom se můžete více dozvědět v minulém článku. Doporučením pro ty, kteří se o technologie napojené na platebního giganta VISA zajímají je nahlédnutí na nadějný projekt ID Everest, který na vývoji kryptoměnových aplikací spolupracuje mimo jiné právě s VISOU. Dalším projektem, který si v tomto kontextu doporučujeme proklepnout, je Quant. Je možné, že budete mile překvapeni…

Elon Musk opět pumpuje Shibu! Počkat, ne…

Bull market začíná startem čtvrtého kvartálu příjemně nabírat na obrátkách, což je jako obvykle znát zejména na meme coinech. Lídrem se tentokrát stala jarní legenda SHIB, která během pouhého týdne stihla nabobtnat o téměř 400 %. Nenadálý nárůst populárního meme coinu nechal mnohé stát v údivu a stejnou měrou i nepochopení. Otázkou se rychle stalo, zdali za rapidním čtyřnásobným zhodnocením nestojí nový tweet Elona Muska, ve kterém zakladatel Tesly prezentuje svého nového psa Flokiho.   Nicméně, tentokrát to nevypadá na retail investory ženoucí se za každým alfa tweetem od Elona, ale úmyslné nákupy velryb. Zatímco zdůvodnění Elonovými tweety jsou pouhou spekulací, pohyb kapitálu velryb je zde podložen známou platformou pro on-chain analýzu Santiment. Zde je dle transakcí a držitelů coinů SHIB vidět, že byl celý pohyb nastartován zejména transakcemi pocházejícími od držitelů tokenů přesahujících hodnotu 1 milion dolarů. Objemné transakce pak byly následovány větším počtem jednotlivých retailových investorů, v tomto případě samozvanými členy SHIBArmy. Důležitým faktorem zde může být i konec postupného uvolňování tokenů darovaných Indickému fond India’s Crypto Covid Relief Fund, který jako dar od Vitalika Butterina obržel 50 trilionů SHIB. Koncem postupné konverze tokenů SHIB do stablecoinu USDC se tak pochopitelně sníží i prodejní tlak. Nicméně, pro SHIBArmy je zde do nejbližší doby také špatné znamení. Pokračující účast obrovských velryb dle Santimentu může naznačovat rovněž momentální top. Stejně tak tomu ostatně bylo i v minulosti. Pokud vám samotným meme scéna připadá jako investiční místo s potenciálem a mezi Elonem, Shibou a Flokim nacházíte spojitosti, dost možná nebudete chtít přehlédnout nového dominantního hráče na trhu, projekt Floki Inu.

Vitalik kritizuje způsob adopce Bitcoinu v El Salvadoru

Legendární postava krypto scény a zakladatel druhé největší blockchainové sítě Ethereum Vitalik Buterin se nově vyjádřil k situaci ve středoamerickém El Salvadoru, kde byl během nedávné doby Bitcoin zaveden jako oficiální platidlo země. Na populárním fóru Reddit se minulý týden objevilo vlákno začínající nadpisem „Nepopulární názor: President El Salvadoru Nayab Bukele by kryptoměnovou komunitou neměl být oslavován“. Vitalik neváhal a během krátké chvíle se pod odstavec, ve kterém autor tvrdě zkritizoval přístup Bukeleho a jeho taktiku implementace Bitcoinu v zemi, vyjádřil vlastním, mainstreamovému názoru vcelku protichůdným prohlášením:
„Na tomto názoru podle mě není nic nepopulárního. Přimět zákonem provozovatele všech podniků v zemi přijímat jakoukoli kryptoměnu je naprosto proti všem kryptoměnovým ideálům, kde věříme ve svobodu volby. Navíc, z ničeho nic nacpat všem obyvatelům země BTC jako nové platidlo, aniž by před tím došlo k rozsáhlé edukaci, je naprosto zbrklé a bezohledné. Nastává zde obrovský risk a z mnohých občanů se pravděpodobně stanou oběti hacků nebo podvodů. Styďte se všichni (dobrá, řeknu to přesněji, styďte se Bitcoinoví maximalisti), kteří prezidenta Bukeleho naprosto nekriticky vyzdvihali do nebes.“
Je pravda, že adopce BTC v El Salvadoru neprobíhá úplně hladce a již teď se k nám dostávají zprávy o lidu, který v ulicích proti celé věci protestuje. Sociální a finanční experiment, který v El Salvadoru momentálně probíhá možná nevyjde naprosto bezchybně, dozajista však poslouží jako návod pro to, čeho se příště vyvarovat. Zdroje: Morris, D. Z. (2021, October 8). Sign-in with Ethereum is coming. CoinDesk Latest Headlines RSS Shen, M. (2021, October 8). No, Elon Musk's Shiba Inu tweet isn't pumping Shib's price. CoinDesk Latest Headlines RSS. (2021, September 30). Breaking: Visa unveils layer-2 interoperability platform for stablecoins. Coingape. Engler, A. (2021, October 8). Vitalik Buterin calls mandatory use of bitcoin in El Salvador counter to Crypto's 'ideals of freedom'. CoinDesk Latest Headlines RSS Harper, C. (2021, October 11). The bitcoin mining hash rate is seeing an unprecedented restructuring. Bitcoin Magazine: Bitcoin News, Articles, Charts, and Guides. TikTok. (2019, August 16). TikTok launches first creator-led NFT Collection. Newsroom. Browne, R. (2021, October 12). Coinbase is launching a marketplace for nfts. CNBC. Web, E. (2021, April 13). Google backs energy web to harmonize low-carbon electricity markets across Europe. Medium Hoffman, N. (2021, October 15). SEC set to allow Bitcoin Futures ETF Trading Next Week. Bitcoin Magazine: Bitcoin News, Articles, Charts, and Guides [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.6/5 - (11 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.