Většina bitcoinových maximalistů se o NFT obrázky nezajímá a považují je za zbytečné. Do nedávna se také mohli chlubit tím, že na bitcoinovém blockchainu žádné NFT nejsou. Nyní se ale objevují první NFT přímo na Bitcoinu, díky novému protokolu Ordinals.
Ten umí, společně s taprootem, označit jednotlivé satoshi a přiřadit k nim obrázek, čímž vznikne NFT na bitcoinové síti.
Před několika dny se objevila zpráva o tom, že vývojář Udi Wertheimer vytěžil ve spolupráci s těžařskou společností Luxor Mining největší block na blockchainu. Oznámil to na Discordu Taproot Wizards a svém Twitteru.
Okamžitě se rozhořela bitva mezi bitcoinovými puritány a zastánci protokolu Ordinals. Největší vytěžený blok v blockchainu obsahuje obrázek plešatého kouzelníka s brýlemi a nápisem Magic Internet JPEGs.
Je to bezesporu odkaz na staré bitcoinové meme, které vypadalo velice podobně a lákalo lidi na tehdy populární subreddit Bitcoinu. Uživatelé Bitcoinu se okamžitě rozdělili na dvě skupiny. Ta první NFT na Bitcoinu vítá, ta druhá naopak tvrdí, že by
Bitcoin měl zůstat bez NFT a sloužit hlavně k platbám.
https://twitter.com/udiWertheimer/status/1621176136142045191
Blok s NFT čaroděje byl vytěžen bez nároku na odměnu
Obrázek plešatého čaroděje zaplnil téměř celý 4 MB blok, který neobsahuje jen minimální transakční poplatky. Přestože je jisté, že Luxor Mining si nechal za vytěžení celého bloku jistě zaplatit,
vznik NFT se obešel bez transakčních poplatků v bitcoinové síti. Bitcoinové bloky jsou omezeny na velikost 4 MB a velikost jedné transakce může být maximálně 1 MB. Vytvoření nestandardního bloku s tak velkou transakcí, jako je obrázek čaroděje, musí zajistit výkonný těžař. Hned ze začátku se tak uživatelé ptali, kdo by byl schopen vytěžit blok s obrázkem o velikosti 3,94 MB a proč? Za takto vytvořený blok totiž získal těžař jen minimální odměnu a náklady na jeho vytěžení tedy musela zaplatit sama společnost.
Světlo do celé záhady záhy vnesl autor bloku Udi Wertheimer, který tweetnul odkaz na Discord. V něm bylo oznámení z 31. ledna, které mluvilo o plánu vytěžit NFT čaroděje ve spolupráci s Luxor Mining.
K vytěžení bloku se vyjádřil také provozní ředitel Luxor Mining Ethan Vera na svém Twitteru a uvedl, že společnost považuje vytěžení tak velkého bloku za součást krátkodobého výzkumu. Věří totiž, že toto prveství přinese zisk společnosti i jejím klientům. Těžařům připojeným do Luxor Mining také vzkázal, že se nemusí bát o své příjmy. Tento konkrétní blok byl vytěžen pouze na strojích společnosti a externí těžaři tak nepřijdou o poplatky z transakcí, které byly zahrnuty do následujícího bloku. Tento nestandardní blok tak neměl žádný vliv na zisky těžařů.
Transakce s NFT čaroděje o velikosti 3,94MB a nulovými poplatky
https://mempool.space/tx/0301e0480b374b32851a9462db29dc19fe830a7f7d7a88b81612b9d42099c0ae
Vývojáři připravují spamový filtr na NFT
Brzy se k situaci vyjádřil i seniorní vývojář Bitcoinu Luke Dashjr, který jednoznačně odsuzuje vytváření NFT na bitcoinovém blockchainu i protokol Ordinals.
Na svém Twitteru sdílel příspěvek, ve kterém představuje spamový filtr, který kontroluje Inscriptions a zabraňuje jejich přenosu přes bitcoinovou síť. Právě Inscriptions a protokol Ordinals dovoluje přidávat k jednotlivým satoshi libovolný obsah (text nebo obrázek), díky kterému následně vznikne unikátně podepsaný obrázek, který je zapsán do blockchainu.
https://twitter.com/LukeDashjr/status/1620876981830295552
Odpůrci NFT na Bitcoinu předesílají, že těžaři vytvářející obrázky na blockchainu budou soupeřit o uzavření celého bloku s běžnými transakcemi, čímž zvýší transakční poplatky na bitcoinové síti. Tvůrce protokolu Ordinals uvádí, že mu spamový filtr nevadí.
Jak se na NFT na blockchainu Bitcoinu díváte vy? Vítáte tento otevřený přístup nebo by měl zůstat Bitcoin přístupný pouze běžným platbám?
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]