Web3 projekty přišli letos už o 1,2 miliardy dolarů. Dominuje druhá vrstva Etherea Base od Coinbase

Další analytická společnost zpracovala data z hackerských útoků a rug pullů, aby přinesla informace o tom, kolik peněz už kryptoměnoví zloději letos ukradli. Zpráva platformy Immunefi, která se zabývá odměňováním uživatelů za nalezení chyby ve Web3 projektech, ukázala, že letos už uživatelé přišli o 1,2 miliardy dolarů. Největší podíl na těchto ztrátách má druhá vrstva Etherea Base od Coinbase.

Hackeři jsou stále nebezpeční

V uplynulých letech se nejrůznější Web3 projekty staly terčem kryptoměnových hackerů a nejednou se jim podařilo ukrást velkou sumu prostředků. Do toho všeho podvádí uživatele samotné platformy, které nasbírají důvěřivé investory a pak službu vypnou a utečou se všemi prostředky. Zrovna nedávno se po téměř roce fungování rozhodli vývojáři Magnate Finance ukrást přes 6 milionů dolarů v kryptoměnách svých uživatelů a zmizet. V současnosti nefunguje webové rozhraní a všechny komunikační kanály služby byly vypnuty. Zpráva společnosti Immunefi odhalila celkem 211 incidentů, během kterých přišli uživatelé o své prostředky v důsledku hacknutí služby nebo vykradení protokolu samotnými vývojáři. K velkému nárůstu hackerských útoků a rug pullů přispěla také nově spuštěná druhá vrstva Etherea od burzy Coinbase. V srpnu, kdy byla služba Base spuštěna, přišli uživatelé o 23,4 milionů dolarů a právě druhá vrstva od Coinbase na tomto čísle měla velký podíl.

Velké ztráty zaznamenaly také projekty na chainu BNB v důsledku hackerských útoků. Konkrétně se jedná o projekty LeetSwap, SwirLend a RocketSwap. Ze základní vrstvy Etherea, druhé vrstvy Base a BNB Chainu zmizelo 62 % z výše uvedené 1,2 miliardy dolarů. Svůj podíl na finančních ztrátách v letošním roce ale má i Optimism, Arbitrum, Solana nebo Avalanche. Největší finanční ztráty ale přišly až v srpnu poté, co Coinbase spustila svou vlastní druhou vrstvu. V tomto měsíci byli hackeři zodpovědní za finanční ztráty ve výši 15,8 milionů dolarů, což představuje 67,7 % z celkových ztrát v srpnu. Rug pully a ostatní podvody na uživatele získaly 7,6 milionů dolarů a tvořily zbylých 32,3 %. Hlavním cílem se samozřejmě staly decentralizované protokoly, které z větší části tentokrát fungovaly na druhé vrstvě od Coinbase. Na grafy a kompletní čísla se můžete podívat v tomto výstupu ze studie společnosti Immunefi.

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.