Už první verze protokolů Ordinals a Inscriptions vyvolala mezi bitcoinery bouřlivou diskuzi. Nové využití tohoto protokolu rozhodně naštve daleko více lidí. Zatímco posledních několik týdnu se bitcoinový protokol Ordinals objevoval ve spojitosti s NFT obrázky opic, v posledních dnech se objevují BRC-20 tokeny. Ty jsou velice podobné ERC-20 tokenům na Ethereu a umožňují vytvořit libovolný počet mincí s vlastním názvem a logem.
Na Bitcoinu vznikají bezcenné tokeny
BTC-20 jsou experimentální tokeny vytvořené pomocí protokolů Ordinals a Inscriptions a následně uložené v bitcoinovém blockchainu. Využívají práci s daty pomocí JSON k vytváření kontraktů, emitování nových tokenů a k transakcím. Tyto tokeny nefungují úplně stejně, jako ty na Ethereu. Zde se totiž nevytvářejí smart kontrakty, které mají pohyb tokenů na starosti dle předem nastavených pravidel. Tokeny na bitcoinové síti využívají blockchain u ukládání scriptů, které se následně starají o distribuci jednotlivých tokenů. Tyto skripty přiřadí vytvořený token k jednotlivým satoshi a poté umožňují jejich přesun od jednoho uživatele ke druhému. Na rozdíl od NFT na Bitcoinu se tedy do blockchainu ukládá pouze text a ne obrázky, zvukové stopy, pdf a podobně. BRC-20 tokeny vytvořil uživatel Twitteru s přezdívkou Domodata. Svůj nápad představil 8. března 2023 a název BRC-20 zvolil s jasným odkazem na tokeny ERC-20 na Ethereu.
https://twitter.com/domodata/status/1633828036943704068
Do bitcoinové sítě se tedy dostává jednoduchý způsob, jak vytvářet vlastní tokeny s vlastní likviditou a poptávkou. ERC-20 tokeny na Ethereu jsou bohužel synonymem pro podvody a scamy a může se tedy stát, že část těchto podvodníků se bohužel přesune se svými praktikami na bitcoinový blockchain. Přestože vytváření libovolných tokenů může přinést likviditu a nové uživatele do bitcoinové komunity, jsou BRC-20 tokeny spíše přítěží. Kromě vysokých poplatků se v bitcoinové síti mohou objevit podvodníci a scammeři poté, co roky a roky bitcoinová komunita přesvědčuje svět, že Bitcoin není platidlo podvoníků, hackrů a zločinců. Jakmile se začnou objevovat první zprávy o falešných a podvodných tokenech na Bitcoinu, pověst této kryptoměny bude opět ohrožena. To vše proto, aby si část naivních investorů mohla zakoupit předražená metadata, které si zobrazí jen ve vybraných peněženkách. Tvůrce sice uvádí, že celý projekt je jen velkým experimentem, stále se ale může objevit řada podvodníků, kteří se budou snažit prodat bezcenné tokeny za vysokou cenu.
O využívání nových tokenů svědčí také množství zapsaných dat do blockchainu související se spuštěním BRC-20 tokenů. Pomocí protokolu Ordinals se 2. dubna zapsalo do blockchainu 58 179 inscriptions, což předběhlo předchozí all-time high z 9. března o 83,5 %. Je zřejmé, že tento nárůst je způsoben vytvořením BRC-20 tokenů na protokolu Ordinals. Podle webu brc-20.io již existuje přes 1600 různých tokenů nesoucí nejrůznější jména a loga. První vytvořený token Ordi již stihl dosáhnout tržní kapitalizace 2,1 milionu dolarů. V seznamu lze samozřejmě najít zástupce Dogecoinu, Satoshi, Applu, Tesly, Nvidie a dalších společností. Tyto tokeny samozřejmě nemají s danými společnostmi vůbec nic společného. Koupí těchto tokenů pouze podporujete někoho, kdo vytvořil zbytečně drahá metadata schovaná za názvem slavné společnosti. První místo v seznamu obsadil tvůrcův token Ordi, následuje Meme, Punk, Pepe a například token zastupující zlato je šestý.
BRC-20 tokeny již existují na jiném chainu
Jméno pro tokeny na bitcoinové síti nezvolil tvůrce příliš dobře. BRC-20 tokeny totiž již dávno existují v rámci projektu Bitgert BRC-20, který má jako nativní kryptoměnu BRISE. Bitgert je dalším blockchainem, který se původně začal využívat jako token na Binance Smart Chainu, později se ale oddělil do vlastního chainu. Vzhledem k tomu, že BRC-20 tokeny na Bitcoinu jsou jen experimentálním počinem, při vyhledávání informací nejspíše narazíte na BRC-20 tokeny v síti Bitgert. Dejte tedy pozor, abyste nekoupili tokeny na úplně jiné síti, která nemá s Bitcoinem nic společného. Tak či tak ale stejně koupíte zbytečně předražená metadata, která zobrazíte jen ve velmi malém počtu peněženek. Při hledání vám může pomoci název prvního tokenu, který vytvořil přímo tvůrce BRC-20 tokenů na bitcoinové síti. Tento první token se jmenuje Ordi a autor jich nechal vzniknout 21 milionů, stejně jako bitcoinů.
Krátce po oznámení tohoto experimentu implementovaly některé peněženky, jako například Unisat, BRC-20 tokeny do svých aplikací. Do 18 hodin bylo všech 21 000 000 milionů tokenů Ordi uvolněno do oběhu a dalších 1 500 000 milionů tokenů čeká na svůj vznik nad připravený limit. Ukazuje se tedy, že BRC-20 tokeny mohou být zajímavým experimentem a ukázkou toho, co se dá dělat s metadaty (witness) a textovými informacemi v blockchainu. Pro vytvoření plnohodnotného tokenového ekosystému na bitcoinu ale chybí celému nápadu praktičnost. Navíc tokeny na bitcoinu nemají vůbec žádné využití, protože ERC-20 tokeny na Ethereu jsou již dlouho zažitým standardem, navíc fungujícím v síti se smart kontrakty. Ty Bitcoin nemá. Bez ohledu na tento fakt zřejmě brzy vznikne mnoho nástrojů, které vám umožní s BRC-20 tokeny pracovat. Do soutěže o místo v blockchainu se tak kromě tradičních transakcí a NFT přidá ještě řada podivných tokenů. Přestože se celý nápad zdá být už předem ztracený, jistě se najde spousta jedinců, kteří vymyslí, jak na těchto tokenech zbohatnou na úkor neinformovaných investorů.
Jak to bude s BRC-20 dále?
Od tokenů na bitcoinové síti se již distancuje jejich tvůrce. Stále dokola varuje, že se jedná jen o experimentální projekt a nepřijímá žádnou zodpovědnost za tokeny, které tímto způsobem vzniknou. Tvůrce neustále upozorňuje, že tokeny nemají žádnou hodnotu. Už teď ale existuje aktivní komunita, která společně s vývojáři z Unisat přebírá otěže a vytváří nové tokeny. To jen ukazuje, že tokeny nejsou a nikdy nebudou o fundamentu a technologii. Stejně, jako na jiných řetězcích se jedná jen o způsob, jak vytáhnout z lidí peníze a odvolávat se přitom na bezpečnou kryptoměnu. To, že jsou tokeny uloženy na bitcoinovém blockchainu neznamená, že budou stejným uchovatelem hodnoty v dlouhodobém horizontu, jako se zdá být samotný Bitcoin. Neinformovaní lidé pak mohou nakupovat tokeny v domnění, že vlastně kupují samotný bitcoin v jiné podobě. Následně mohou, kvůli podvodným projektům, přijít o spoustu peněz a ztrátu následně budou přisuzovat Bitcoinu, na jehož síti si tokeny koupili.
Bohužel je téměř jisté, že se dříve nebo později objeví podvodné tokeny. V tu dobu již možná bude existovat malý trh, který bude obchodovat s BRC-20 tokeny a bude velice složité najít mezi záplavou podvodů některé kvalitní tokeny. Každopádně to ale vypadá, že se v bitcoinové komunitě budou brzy prodávat předražené JSON soubory za bitcoiny. Případný úspěch BRC-20 tokenů může porovnat také s NFT na Bitcoinu, které krátce po úvodním informačním boomu opět upadly v zapomnění. Obávané vysoké poplatky nevydržely příliš dlouho a problémem tedy zůstává jen zbytečně narůstající velikost blockchainu. Stejně jako NFT na Bitcoinu, ani tokeny nemusíte využívat a nijak vám nebudou komplikovat život. Jen je dobré vědět, že se něco takového na blockchainu děje. Bitcoin je otevřený projekt a každý může k jeho vývoji přispět svoji troškou. Řešení jako Ordinals nebo Inscription navíc nemůže bitcoinová komunita zakázat, protože nezasahuje do základní vrstvy Bitcoinu. Nezbývá tedy jen počkat, až všechny tyto zbytečnosti z Bitcoinu přirozeně zmizí a zůstanou po nich jen záznamy v blockchainu.