Může být Ethereum považováno za peníze? A co Bitcoin?

Jsou Ether peníze?

Mezi Ethereum komunitou se začínají objevovat názory, které by šlo shrnout heslem “Ether jsou peníze”. Což by implikovalo, že ETH je úložiště hodnoty, účetní jednotka a směnné médium. Rád bych prošel vlastnosti Etherea a porovnal ho s Bitcoinem a fiat měnami. Než se pustíme do srovnání, rád bych předem uvedl, že nejsem proti Ethereu nijak zaměřený. Vítám vývoj, experimenty a především se mi líbí možnost chytrých smluv, které lze nativně a decentralizovaně spouštět přímo na Ethereu.

Primární vlastnosti Bitcoinu

Bitcoin je největší, nejbezpečnější a nejvíce decentralizovaná blockchainová síť. Bitcoin jsou decentralizované peníze s programově nastavenou peněžní politikou a jasným maximálním množstvím v oběhu. Bitcoin je zaměřen na jednu věc a tu dělá dobře. Každý si může spustit vlastní node a tam ověřit všechny vlastnosti sítě a stát se sám sobě bankou.

Primární vlastnosti Ethereum

Etherum je druhá největší blockchainová síť, která se zaměřuje na chytré smlouvy. Díky tomu na Ethereu běží největší množství decentralizovaných projektů. Jako například stabilní měny v čele s Tether - USDt, nebo decentralizované finanční projekty, které známe souhrnně pod názvem DeFi.

Peněžní politika

U Bitcoinu je jasně daná peněžní politika. Každý si může ověřit a zjistit, kolik přesně bitcoinů je v oběhu a kolik bude přibývat v následujících letech, tedy plánovaná inflace. Také je jasné, kolik bitcoinů bude celkově v oběhu po vytěžení všech odměn. Tedy je jasná maximální nabídka bitcoinů, které kdy budou vytvořeny. Bitcoin celkové množství O odměnách za těžení Ethereum rozhodují zainteresované zúčastněné strany. A to především vývojáři, těžaři, komunita a projekty v ekosystému. Aktuální inflace je okolo 4.5% ročně. Ale protože není pevně daná, nedá se vyloučit, že v budoucnu může stoupnout. I když v minulosti zatím klesala. A nakonec, Ethereum nemá žádný strop, není stanoveno maximální množství eth, které kdy bude vytvořeno. Zdroj: ETH Is No Different Than A Fiat Currency, Monetary Policy, Bitcoin Vs Ethereum with Samson Mow & Vitalik Buterin

Srovnání s fiat měnou

Etherum a fiat měny mají následující 3 vlastnosti společné:
  1. Žádná maximální částka mincí v oběhu
  2. Inflační peněžní plán
  3. Peněžní politika je určována hrstkou lidí
Proto by se dalo říct, že Etherum opakuje chyby fiat měn, proto nemá vlastnosti dobrých peněz. Oproti tomu Bitcoin v těchto třech zásadních vlastnostech je nastaven takto:
  1. Jasně daný maximální počet bitcoinů 21 milionů
  2. Dezinflační programově nastavený plán
  3. Peněžní politika je nezměnitelně programově určena přímo v kódu Bitcoinu
Zdroj: ETH Is No Different Than A Fiat Currency

Míra decentralizace

Bitcoin nemá žádného hlavního vůdce, u Etherea je známý tvůrce, který stále vede projekt. To je jistá míra centralizace, protože Vitalik Buterin stále může do jisté míry ovlivnit směr, kterým se Ethereum vydává. Vytvoření vlastního soukromého nodu u Bitcoinu není podmíněno velkou investicí ani přílišnou technickou odborností. Dokonce se dají koupit hotová řešení, nebo komunitní open source software, například Raspberry Pi full node. Velikost blockchainu bitcoinu je o něco málo méně než 300 GB. Při dnešní ceně za disky to není problém. U Ethereum existují dva typy node. Jeden nazývají plný (300GB) a druhý archivní (4TB). Ale jak může být jeden plný a druhý typ plnější? Archivní má kromě informací o všech blocích také informace, jaký byl a je zůstatek všech účtů. Tato informace je důležitá, aby se například spočítalo množství ETH v oběhu. Navíc dle Pierra Rocharda u Etherea nelze spočítat přesný počet ETH aktuálně v oběhu, jednotlivé odhady se liší až o 300 000 ETH. Značná velikost node komplikuje provoz node. Problém vzniká u pořizovací ceny a také u synchronizace, která trvá bezmála měsíc. Navíc při provozu node je zapotřebí větší technická zdatnost. Bohužel tyto problémy snižují počty lidí, kteří provozují archivní node se všemi daty včetně velikosti účtů. A proto je spousta služeb závislých na nodu provozovaném třetí stranou. U Ethereum poměrně často dochází k hard forku (nekompatibilní změně kódu), a na scéně je také přechod na Ethereum 2.0. To je na jednu stranu dobré a inovativní, ale na druhou stranu to přináší jisté otázky důvěry. Bitcoin oproti tomu se snaží inovovat v rámci soft forku (se zpětnou kompatibilitou). Zdroj: Bitcoin Vs Ethereum with Samson Mow & Vitalik Buterin, Is Ethereum is a Store of Value? Pierre Rochard on How the Supply Controversy Challenges this Debate, Are Ethereum Full Nodes Really Full? An Experiment.

Investiční pohled

Kvůli těmto důvodům bych řekl, že Etherum nejsou dobré peníze, z mého pohledu za jediné dobré peníze lze pokládat Bitcoin a zlato. Ovšem z investičního hlediska je možné, že Etheru se bude dařit v procentech lépe než bitcoinu navzdory popsaným vlastnostem. Osobně si myslím, že oba projekty nesoutěží příliš mezi sebou, protože každý má trochu jiné využití, ale spíše se snaží nahradit stávající finanční systém. Tedy komu se líbí více použitelnost, programovatelnost a inovace, pak by se měl zaměřit na Ethereum. Kdo dává větší přednost vzácnosti, spoření, dobrým penězům a pojistce proti inflaci, pak by se měl zaměřit na Bitcoin. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.