MtGox burza končí, bitcoin žije dál

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Krach burzy MtGox

Očekávané se stalo skutečností. Tradiční, dříve největší bitcoinová burza MtGox dnes ráno vypnula provoz a i když jsou zatím zprávy nepotvrzené, pravděpodobně se přiblížila bankrotu. CEO MtGoxu Mark Karpeles již v minulém týdnu rezignoval na funkce v předsednictvu Bitcoin Foundation, výběry bitcoinu nefungují několik týdnů a vypadá to, že všichni, kdo zde měli uložené peníze je již neuvidí...

Ověřených informací moc není, scénáře jsou v zásadě dva - MtGox buď skončí v insolvenci, nebo jsou všechno manévry, které mají za cíl zakrýt problémy, se kterými se tato burza potýká již od poloviny loňského roku a vše bude nakonec jinak, než to vypadá...  Kdo zde obchodoval, dobře ví, že výběry hotovosti trvaly několik měsíců. Až do letošního února ale nebyl problém s instantním výběrem BTC a jejich přesuny do vlastní peněženky, nebo na jinou burzu.

Obrovská volatilita bitcoinu a obchodní příležitosti byly zřejmě pro více lidí takovým lákadlem, že přehlíželi jasné signály a stále věřili, že tak velká a tradiční burza zkrachovat nemůže. Z mé strany v tom není  stopa škodolibosti, spíš údiv - soudný člověk by s takovou burzou skončil už nejméně před půl rokem...

Ostatní burzy - Bitstamp, BTC-e, Kraken, BTCChina, Huobi a další zareagovaly propadem ceny až o 20%, v tuto chvíli je kurz bitcoinu stabilizovaný a trend se otáčí vzhůru.

Představitelé velkých burz a největší hráči v tomto byznysu již dnes vydali společné prohlášení, ve kterém odsoudili amatérismus MtGoxu a hazard s důvěrou všech uživatelů byznysu. Zároveň vyjádřili přesvědčení, že pád MtGoxu povede k vyčištění trhu od "špatných hráčů" a nepovede k nestabilitě bitcoinu a digitálních měn obecně.

"Toto tragické porušení důvěry uživatelů Mt. Gox je výsledkem akce jedné firmy a neodráží odolnost nebo hodnotu bitcoinu"

V době, kdy píšu tento článek, během několika hodin cena bitcoinu stoupla z cca 430 USD o 100 dolarů výš a zdá se, že pád MtGoxu bude mít na bitcoin vliv spíš pozitivní - z dlouhodobého hlediska.

Příležitost pro solidní burzy

Dá se předpokládat, že bude následovat několik dnů mediální smrště a velkých turbulencí na trhu, kterých využijí spekulanti. Burza mtgox skončilaPokud se všechny zprávy potvrdí a MtGox nadobro skončí, otevře se velký prostor pro nové i tradiční velké burzy, které udělají vše pro to, aby byly maximálně důvěryhodné pro všechny své uživatele.

Pro bitcoin je to velká příležitost a stejně tak pro firmy, které do těchto technologií investují.

Osobně, jakkoliv mi je líto všech, kteří neposlouchali varovné signály, krach MtGoxu beru jako dobrou zprávu. Potřebnou pro vyčištění trhu od ulhaných amatérů. Nepřijde žádný FED, ani vláda, která by je zachraňovala a pumpovala dolary jako do nesmyslných projektů na záchranu bank. Kapitalismus a trh v čisté podobě.

Od rána sice přijímám SMS a telefony známých a kamarádů, kteří mi chtějí jako první přinést tu novinu, že "bitcoin skončil" a teď teprve uvidím, do čeho jsem se to vlastně pustil... Já na to mám jedinou odpověď - kdo digitální měny dlouhodobě sleduje, ví, že takových "katastrof" už bylo v průběhu trvání bitcoinu několik. Vždy měly krátkodobý efekt - pád ceny - a čím strmější, tím rychlejší návrat zpět a ještě výš.

Považujete snad nárůst ceny jakékoliv jiné měny, nebo komodity z 10 USD na současných 500 dolarů během jediného roku (i přes zákonité propady a korekce ceny) za opravdový krach?

Zajímá vás budoucnost bitcoinu, litecoinu a dalších virtuálních měn? Přečtěte si také 10 největších mýtů o bitcoinu na blogu, nebo informace na těchto stránkách.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.