Existuje jedno přísloví, které může leckoho urazit.
"I hlupák může vydělat, když je býčí trh." Teprve když začne medvědí trh ukáže se, jak dobrý obchodník, investor, či spekulant jste. A to platí pro všechny trhy, nejen ty kryptoměnové. Rizika a překážky, které sebou přináší
medvědí trh jsou náročné, zejména pro nováčky, kteří nakoupili při posledním cyklu. A nyní si již nemusíme nic nalhávat, udeřila ta pravá a tuhá kryptozima, veškeré populární měny jsou nyní po kolena v červených čísel. Bitcoin se nebezpečně přiblížil svému ATH z minulého cyklu.
Je nejlepší čas si sednout s chladnou hlavou, ovládnout své emoce a důsledně promyslet strategii na následující období. S tímto (především nováčkům) pomůže následující text.
Co je to medvědí trh?
Pro ty, kteří slyší tento pojem poprvé, lze medvědí trh nejlépe definovat jako dlouhodobý pokles cen aktiv. Při medvědím trhu dochází k jednoduchému jevu - nabídka aktiva je vyšší, než poptávka. Velká část investorů (přezdívaných "medvědi") prodává svá aktiva z obavy o další pokles cen.
Býčí vs. medvědí trh
Býčí trh je pravým opakem medvědího trhu. Při býčím trhu převyšuje poptávka po aktivu nabídku. Díky tomu cena aktiva roste a s ním i hodnota vašeho portfolia. Býčí trh začíná, když investoři cítí jistotu, že cena nadále poroste a vzestupný trend bude pokračovat po delší čas. V pozitivním očekávání nakupují a drží aktiva, o kterých se domnívají, že nejvíce narostou na hodnotě.
Jinými slovy, investoři jsou během býčího trhu ochotni nakupovat, zatímco málokdo je ochoten prodávat.
Oproti tomu medvědí trhy začínají, když investoři mají nízkou důvěru v růst a převáží v nich pocit, že ceny budou nadále klesat.
Psychologie investorů a averze k riziku jsou zásadním faktorem při určování, zda je trh býčí nebo medvědí. To však není jediný faktor. Nabídka a poptávka, socioekonomická stabilita a aktivity na širších finančních trzích rovněž hrají klíčovou roli v tom, jestli se cena hýbe jedním či druhým směrem.
Co je to kryptozima?
Nejobávanější sezóna v zatím krátké historii kryptoměn, „kryptozima“ označuje prodloužené medvědí období, během kterého ceny většiny digitálních aktiv během několika měsíců klesají.
Pokles ceny v kryptozimě bývá velmi strmý. Například během poslední kryptozimy, která se odehrála mezi začátkem roku 2018 a polovinou roku 2020 (ačkoli odhady se liší), bitcoin ztratil téměř 88 % své hodnoty ve srovnání s jeho historicky nejvyšší cenou. Mnoho populárních altcoinů zaznamenalo až 90–95% pokles ceny (ve srovnání s jejich ATH).
Nejlepší strategie k překonání bitcoinového medvědího trhu
Jako nejpopulárnější kryptoměna (podle tržní kapitalizace) je Bitcoin jasným určovatelem trendů na krypto trhu.
Pokud trh přechází do medvědího režimu, prvním indikátorem bývá značný pohyb ceny Bitcoinu. Toto platí i pro zotavení trhu, případně pro býčí trh. Trend vždy začíná pohybem krále kryptoměn - Bitcoinu.
V době psaní tohoto článku Bitcoin již třetí měsíc klesá na hodnotě. Zatímco koncem března jeho cena byla okolo 48 000 USD, v polovině června jsme se dostali na hodnotu 21 500 USD. Bitcoin tedy za poslední kvartál ztratil více než polovinu své hodnoty. Oproti svému ATH je dole dokonce o cca 70%. A jako vždy, altcoiny následují příklad Bitcoinu a klesají ještě strměji, včetně velkých altcoinů, jako je Ethereum, nebo Cardano.
Na základě dat z předchozích medvědích trhů však lze říci, že existuje velmi vysoká šance, že se bitcoin (jako vždy) odrazí.
Většina odborníků z oboru je toho názoru, že nejlepší způsob, jak přežít medvědí trh je být trpělivý. Zkroťte své emoce, nepanikařte se. Statistika je na vaší straně. Bitcoin se po každém pádu zvedl a ukázal nám nová historická maxima. Neexistuje žádný významný faktor, proč by tomu nyní mělo být jinak. Jistě, světová ekonomika je na prahu krize, máme tady válku v Evropě a rostoucí inflaci po celém světě. Nic z toho však nemusí být dostatečně silným fundamentem k tomu, aby Bitcoin opět nepovstal z popela.
1. Zůstaňte v klidu a zhodnoťte své možnosti
Emocionální rozhodnutí jsou ta, kterých budete s největší pravděpodobností na cestě litovat – zvláště pokud obchodujete.
Za prvé, začněte tím, že se sami sebe zeptáte, proč vůbec investujete do kryptoměn. Věříte v dlouhodobý potenciál kryptoměn? Nebo jste tu jen proto, abyste si vydělali nějaké peníze krátkodobým obchodováním? Odpověď na tuto otázku by mohla být vaším odrazovým můstkem k nalezení cesty z medvědího trhu bez větších škod.
2. Nesnažte se načasovat dno
Nikdo – absolutně nikdo – nemůže přesně předpovědět dno. Můžete studovat technické a fundamentální analýzy, jak chcete, nebo poslouchat odborníky, ale nakonec se stejně budete muset při pokusu o načasování dna spolehnout na svůj pocit. A jak asi budete souhlasit, pocity nejsou příliš spolehlivým nástrojem pro obchodování, či investování.
Můžete nakupovat za to, co se v daný čas jeví jako dno. Cena však vždy může ještě klesnout. A pokud klesne, pravděpodobně prodáte, abyste měli další šanci na načasování nepolapitelného dna. Tato honba povede jen k dalším ztrátám.
3. Dollar-cost averaging (DCA)
Dollar-cost averaging (průměrování nákladů v dolarech) neboli DCA je pravděpodobně nejlepší strategií, která prokazatelně fungovala mimořádně dobře i na nejtěžších medvědích trzích. Je to jednoduchá, ale dlouhodobá strategie, kdy pravidelně nakupujete malé množství aktiva po určitou dobu bez ohledu na cenu.
Řekněme, že budete investovat 50 USD každý týden, místo abyste investovali 200 USD najednou. Čas od času můžete provést změny ve svém plánu DCA, abyste splnili své měnící se požadavky, či možnosti.
Pokračujeme ve výše uvedeném příkladu a předpokládejme, že jste před třemi lety začali každý týden nakupovat bitcoiny v hodnotě 50 dolarů. Nyní byste za tyto tři roky investovali 7 850 $ do bitcoinů. Nyní pomocí kalkulačky DCA zjistíte, že celková hodnota vaší investice by aktuálně činila 21 777 $. To je značný zisk 177,42%.
4. Zvažte staking
Když jde do tuhého a vy každých 5 minut zíráte na graf a počítáte ztráty, staking může být dobrým způsobem, jak si na vašem portfoliu vytvořit pasivní příjem, který částečně utiší bolest z vašich ztrát. Staking funguje tak, že uzamknete vaše coiny na proof-of-stake blockchainu na určitou dobu a budete získávat odměny. Staking má skvělou vlastnost, že i při medvědím trhu roste objem vašich aktiv a tím i potenciál vyšších zisků v budoucnosti.
Navíc staking funguje jako spolehlivá prevence proti panickému prodeji, protože vaše aktiva jsou uzamčená na blockchainu. Máte-li strach, že tlak nevydržíte a portfolium prodáte, pojistěte se a uzamkněte své kryptoměny do stakingu. Pro staking bitcoinu můžete použít
wrapped bitcoin.
5. Vyhněte se shortování
Shortování je technika, kterou obchodníci používají k zisku z klesajících cen kryptoměn. Díky tomu se zdá, že se jedná o skvělou strategii na medvědí trh, kdy jsou poklesy cen běžným jevem.
Při shortování ovšem může dojít k tomu, že přijdete o hodnotu svého vkladu. To je zásadní problém a bez předchozích zkušeností s obchodováním se vám to pravděpodobně stane.
Když si koupíte Bitcoin na HODL, nikdy nemůžete ztratit více, než kolik jste investovali. Řekněme například, že jste zakoupili BTC v hodnotě 100 $. Maximum, které můžete z této investice ztratit, je 100 $. Na druhou stranu by potenciální zisk, alespoň na papíře, mohl být neomezený. Představte si scénář, kdy se cena BTC zvýší natolik, že investice ve výši 100 USD vrátí 500 USD, 1 000 USD, 10 000 USD….. a tak dále.
U shortování to takto nefunguje. Pokud shortujete coin na 100 $, maximum, které z tohoto obchodu vyděláte, je 100 $. Riskujete však, že cena začne růst a vaše pozice bude zlikvidována.
6. Nenechávejte své krypto na burzách
Jak se říká,
„not your kes, not your coins“. Rizika nenávratné ztráty vašich prostředků uložených na těchto burzách se během medvědího trhu zvyšují.
Zvažte, co by se mohlo stát, kdyby došlo k náhlému krachu trhu? Z trhu by odešly miliardy dolarů, což by způsobilo, že by mnoho burz skončilo v platební neschopnosti. Skvělým příkladem je např.
Celsius Network, která před několika dny pozastavila výběry ze své platformy.
Plánujete-li staking, čiňte tak pomocí decentralizovaných burz jako Uniswap, či Pancakeswap. Pokud nechcete staking používat, investujte pár stovek korun do hardwarové peněženky a budete mít hned klidnější spaní.
Nenadešel konec světa
Jako investor, nebo obchodník musíte příležitostně přijít o peníze. 100% úspěšnost je prakticky nemožná, bez ohledu na to, jak moc jste ve svých rozhodnutích dobří. Pokud se však budete řídit výše uvedenými strategiemi, výrazně zvýšíte šance, že přežijete medvědí trh bez výrazných problémů. Kromě toho se ujistěte, že se držíte dalších základů, jako je vždy používání stop-lossů v případě, že obchodujete.
Tento článek budeme pravidelně aktualizovat, abychom vám přinesli ještě více tipů, jak přežít medvědí trh. Do té doby vám přeji hodně štěstí ve vašich obchodech/investicích.
[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]
Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!
Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!
[/feature_box]