Máte Pí? A mohla bych ho vidět? Pi Network pod lupou

Překvapil vás kamarád či známý, o kterém víte, že o kryptoměnách má minimální znalosti, zmínkou:
“Já teď těžím Pí. Vypadá to fakt dobře a plánují brzký přechod na mainnet, takže už půjde i obchodovat, brzy budou i na burzách”
Nebo něco v podobném znění. Důležitý je společný jmenovatel a původce mokrých snů nejednoho začínajícího kryptonadšence této doby - zázračná kryptoměna Pi. Zvědavost mi nedala. I přes ujišťování zkušenějších kryptofanatiků, že se jedná o scam, jsem se rozhodl aplikaci Pi stáhnout a podívat se oné “normie trending” kryptoměně na zoubek. A jaký je verdikt? Jedná se skutečně o scam? Alespoň v právní rovině ne. V té morální? To už je jiná... Pojďme se společně ponořit do tajů Pi a odkrýt skutečné záměry jeho tvůrců. Po přečtení článku budete moci vyvést z omylu vaše o něco více důvěřivé přátele. Nebo jim článek rovnou nasdílejte, ušetříte si čas a hlavně nervy. Lidé neradi slyší, že s nimi je manipulováno. pí - základní popis

první popis Pi, se kterým se setkáte na jejich webu, zdroj: Pi Network (minepi.com)

 

Zázrak jménem Pi

Nejprve si Pi kryptoměnu představíme tak, jak ji prezentují samotní tvůrci. Uvedu v bodech (údajné) klíčové vlastnosti Pi, počínaje těmi, na které kladou tvůrci největší důraz. Poté budou následovat další vlastnosti, které je možno zjistit čtením jejich White paperu. Dodávám, že tvůrci Pi celé znění své "Bílé listiny" nijak nepropagují. Z ní se dá totiž lépe poznat, o co ve skutečnosti běží. Hlavní atributy Pi (dle tvůrců):

1.Decentralizace

Tvůrci Pi poukazují na nynější centralizaci Bitcoinu ve formě těžby a zapojení těžařských společností. Chtějí kryptoměnám a jejich uživatelům navrátit zlatý věk počátků BTC, kdy šlo těžit i na přístrojích v běžných domácnostech.

2. Ekologie

Vzhledem k tomu, že Pi má k validaci transakcí využívat Stellar Consensus Protocol (SCP) a Federated Byzantine Agreement (FBA), nebude samotná těžba energeticky náročná. Tedy teoreticky... Ekologie kryptoměn je nyní horké téma, na což Pi okamžitě reagovalo. Svou ekologičnost ještě před pár dny vyzdvihovalo přímo na hlavní obrazovce mobilní aplikace. Pi Network a ekologie

3. Cílení na každodenní využití

Oproti BTC, které je díky své vysoké hodnotě a dosavadnímu stálému nárůstu* ceny chápáno jako “digitální zlato” (tedy nástroj pro dlouhodobou investici), má Pi plnit poslání kryptoměn ve smyslu náhrady fiat měn při častých platbách.
*Periodické propady se dějí, nicméně BTC z nich zatím vždy vyšel jako silnější. Periodické propady se také, dle některých, vážou k půlení odměny pro těžaře, ke kterému dochází každé zhruba 4 roky. Tato návaznost se označuje jako “Teorie čtyřletých cyklů”.
Zní to skvěle, že? Skoro by se dalo tvrdit, že Pi vyřeší všechny problémy kryptosvěta. Pokud by ovšem vůbec mohlo tyto sliby dodržet...  Nyní se začteme hlouběji do White paperu kryptoměny Pi. Výše uvedené klíčové vlastnosti podrobíme bližšímu zkoumání. Budou tvůrci Pi schopni obhájit svá tvrzení i pod lupou?

Pi pod lupou

Kde začít. Skeptikům musí být ihned jasné, že není možné dosáhnout dokonalosti tak snadno. Někde musí být háček. Pí mobilní

pop-up oznámení mobilní Pi aplikace, zcela nevtíravě připomínající nutnost znovu kliknout na tlačítko

Nejprve je třeba definovat pojem “těžba”. Těžba Pi je totiž něco jiného, než validace transakcí. Rozšíření tohoto pojmu sami zmiňují v Bílé listině. Kdo je tedy považován za těžaře Pi? jak těžit Pí

jak se nyní lze zapojit do MLM těžby Pi, zdroj: Pi Network (minepi.com)

Momentálně existují tři role, které můžete jako “těžaři” Pi zastávat. Můžete zastávat jednu, nebo klidně všechny, iniciativě se meze nekladou. Naopak, za každého nového rekruta se vám zvýší objem “vytěžených” Pi za hodinu. Tito rekruti však musí zůstat aktivní. Pomocí tlačítka v aplikaci je v případě jejich neaktivity máte možnost upozornit - alá hybaj zpátky do práce. Za každého nového rekruta...udržovat aktivní...počkat, moment. Tohle splňuje definici Multi Level Marketingu (MLM), nebo se pletu? A to zatím pouze začínáme. Rozeberme si role podrobněji, ale heslovitě:
  • Pioneer - jednou za 24 hodin kliknout na tlačítko v aplikaci = 24 hodin se bude “těžit” Pi
  • Contributor - další level - ten, komu se přes jeho zvací odkaz připojili další Pionýři. Rychlost “těžby” ovlivňuje celkový počet aktivních registrovaných uživatelů a kolik lidí máte “pod sebou”.
  • Ambassador - dobrovolník, který prodal duši Pi a nyní funguje jako moderátor regionálního chatu, odpovídá novým Pionýrům na otázky apod. Odměny za tento level spolupráce nejsou veřejně uvedeny.
  • Node (momentálně nefungující role - stále v přípravě) - tato jediná role bude zastávat skutečnou těžbu kryptoměny, jak ji známe z definice. Roli Node podmiňuje užívání PC nebo notebooku k poskytnutí výpočetní síly.
Zajímavostí je, že k Node roli je nutno používat zmíněné přístroje, tedy osobní počítač nebo notebook. Jen mobilní telefon najednou nestačí. Jedna z údajných klíčových vlastností Pi tím pádem ztrácí na lesku. Už víme, že “těžba” v upravené definici na mobilu nemá s těžbou - ověřováním transakcí nic společného. Přesto tvůrci Pi propagují zavádějící informaci o tom, že těžit půjde klidně z mobilu. A to takovým způsobem, kdy nováček ve světě kryptoměn musí nabýt dojmu, že se jedná o revoluci. Ne, jedná se pouze o slovíčkaření. Pokud si přečtete White paper a máte všech pět pohromadě, musí vám to být jasné. Jenže kdo by četl bezmála sedm a půl tisíce slov v techno-marketingové hatmatilce… Prozatímní rekapitulace: Projekt Pi z definice splňuje vlastnosti Multi Level Marketing. Nestydí se také prvoplánově uvádět zavádějící informace, jen aby působil jako technologicky revoluční. Pokud ve světě kryptoměn trenduje určitá fráze, Pi toho okamžitě využívá. Upřímně, je-li na Pi něco obdivuhodného, je to jeho marketingové oddělení a moderátoři chatu v aplikaci. Proč že moderátoři? Čtěte dále.

Infiltrace Pi

Na začátku článku jsem uváděl své osobní připojení k Pi projektu. Chtěl jsem minimálně zjistit vzhled a systém aplikace, udělat pár screenshotů a využít chatu k zodpovězení několika otázek, které mi velmi brzy začaly vrtat hlavou. Onen chat bych přirovnal k chatu na Twitchi u středně známého streamera. Spousta zpráv bez jakékoliv vypovídající hodnoty. Od lidí, u kterých vám je na první pohled jasné, že o kryptoměnách ví naprosté minimum. Nebo jsou dokonce nezletilí. Počet gramatických chyb a celková bezútěšnost chatu nechá myslícího jedince na pochybách, zda má cenu jakkoliv přispívat. Nicméně jsem to alespoň zkusil. Následuje má přímá zkušenost s Pi chatem (a jeho neviditelnými moderátory): Pi network chat Má upřímně míněná otázka na hlavním chatu Pi aplikace. Dotazuji se, jaký bude rozdíl ve vývoji ceny Pi, pokud bude využívat Stellar Consensus Protocol, stejně jako Stellar Lumens (XLM) token. Zmíněný token je na trhu již řadu let, přesto nikdy nezaznamenal znatelný nárůst hodnoty. Momentálně se pohybuje okolo 0,35 dolaru za token, maxima jsou max 1 dolar. Jaký bude rozdíl mezi Pi a XLM, pokud stojí na stejném systému? Moje závěrečná poznámka asi byla příliš. Během několika vteřin jsem si vysloužil ban na všech chatových kanálech. Poukazuji zde na vytváření umělé poptávky skrz aplikaci, která vydává tokeny zcela zdarma... Pi network chat cenzura Cenzura nejhrubšího zrna proběhla skutečně bleskurychle. Nejprve došlo pouze ke smazání zprávy, bez jakéhokoliv upozornění. Totožnou zprávu jsem se pokusil odeslat ještě jednou, ale už byla zařazena do automatického odmítnutí. Později už jsem měl chat ban úplný. Kolonka pro psaní zpráv kompletně zmizela. Naštěstí uživatel SVPerez2000 řekl vše potřebné za mne. Zábavné je, že i když jsem dostal chat ban, mé “těžbě” to nijak neublížilo. Rychlost zůstala nezměněna a Pi mi dál vesele skákalo na účet. Jakákoliv smysluplná otázka zůstává v Pi chatu nezodpovězena (pokud není rovnou smazána), nebo jste ostatními, o něco více zainteresovanými uživateli odkázáni na nejspíše vše zodpovídající FAQ. Frequently Asked Questions se však takových otázek opravdu netýkají. Jednou z nich je obligátně “Je Pi scam?” Samo Pi pak odpovídá: “Ne není.” Je Pi network podvod?

Děkuji, víc ke svému přesvědčení nepotřebuji

V chatu lze jednotlivým zprávám dávat like/dislike. Osobně mi přišlo, že čím inteligentnější přispěvatel, tím více dislike. Komunita vykazuje typické chování Multi Level Marketing společností, kdy jakékoliv pochyby o legitimitě zapříčiní otevřenou nepřátelskost. Nepřátelské projevy vůči takovým pochybovačům mazány nejsou.

Další směřování Pi

Aktuálně se čeká na spuštění TestNet fáze, tedy uzavřené beta verze blockchainu. Poté má následovat spuštění MainNet, tedy live verze. Pi sní velké sny. Jeho tvůrci se nestydí užít frází jako “nahradíme Bitcoin” a podobné, velice sebevědomé výroky. Protože již na poli kryptoměn nejsem nováčkem, není mi cizí pojem škálovatelnost. Ta mi okamžitě přišla na mysl, když jsem četl onen výrok o nahrazení BTC. Jak bude moci Pi se svou plánovanou, plně decentralizovanou sítí PC a notebooků v běžných domácnostech (mobilů ne, to je přeci jiná “těžba”, pamatujete?), udržet dostatečný výkon i při stoupající popularitě tokenu? Znovu jsem se zanořil hluboko do análů Bílé listiny (ano, narážku lze brát dvojsmyslně) abych nasytil svou neutuchající touhu po dalších informacích o Pi. A ejhle: Pi network whitepaper Výňatek z Bílé listiny Pi, uvedený výše, shrnu:
  • Pi samotné vychází ze Stellar Network
  • Vyzdvihuje rychlost Stellar Network oproti Bitcoin síti (srovnává nesrovnatelné, míra transakcí u BTC je mnohonásobně vyšší, než u SCP tokenů - opět zavádějící informace)
  • Připouští, že pokud bude počet uživatelů růst, rychlost transakcí se zpomalí. Konkrétně bude Pi “rychlejší, než BTC ale možná pomalejší, než XLM”.
  • V druhém odstavci znovu připouští nedořešený problém škálovatelnosti a pro uklidnění uvádí několik “slibných” projektů, které by měly předejít oněm problémům.
Pokud mají tvůrci Pi dostatečné sebevědomí na to, aby chtěli konkurovat Bitcoinu, očekával bych konkrétnější plán vývoje. Konkrétnosti se však, z nějakého podivuhodného důvodu, až děsí. Pi tedy v případě svého úspěchu spoléhá na taktiku “ono to nějak dopadne”.

Z cizího krev neteče

Jako poslední skutečnost, která mi přišla až do očí bijící, uvádím míru dobrovolnické práce, na kterou tvůrci Pi spoléhají. Zne/Využívají ji vskutku hojně. Pi network portál  

Pi velmi podporuje dobrovolnickou práci pro Pi

Před nedávnem byl spuštěn “Pi developer portál”. Na této platformě je možno sdílet aplikace, vyvinuté pro využití Pi, mezi komunitu. Takzvaně od lidí pro lidi. Stačí nám ale krátké zamyšlení a je nám jasné, kdo z těchto prací bude těžit nejvíce. Kromě toho, že jsou uživatelé nuceni aktivně vyhledávat další rekruty, aby si sami zvedli míru “těžby”, Pi neváhá k vytvoření sítě přidružených aplikací využít svou komunitu. Právě v těchto komunitních aplikacích půjde platit s Pi, i když ještě nebude uvedeno na žádné burze. Takže členové Pi komunity, kromě hledání nových Pi rekrutů, si budou mezi sebou prodávat Pi zboží a platit v Pi.  Jestli tohle není MLM, tak už nevím, co jiného by jím mohlo být... [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.6/5 - (71 votes)

Komentáře (3)

  • Reakce

    jeste jsem ani nedocetl clanek a uz jsem vedel, že jste marketingovy silenec, podezrivavy a chytajici se kazdeho slova a spojení. Mimochodem váš milovaný Bitcoin byl kdysi zatracovan a vedly se o něm podobné debaty. A to na statnich úrovních mezinárodně napříč. A nikdo z podobně uvazujicich ekonomu a radoby odborniku nemel ani zbla pravdu. Tak jako ji nemáte vy. Zcela zavadejici článek, sorry

    • Reakce

      Přesně tak. Článek jsem přečetl a hned mi přišlo že autor smýšlí systémem, jen bitcoin a nedáme šanci na rozvíjení něčeho nového. Ale je to starý článek, tak ten mne přijde hejt, chápu.

  • Reakce

    Radšej som to ani nedočítal. Zas nejaky blbec ktorému chýba pozornosť a potrebuje mať pocit že teraz on odhalil fakty. Zakomplexovanec

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.