Litecoin – zmrtvýchvstání podceňovaného altcoinu

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Litecoin se v posledních měsících po letech dostal do titulků zpráv ze světa kryptoměn. Jakou má tato kryptoměna historii, proč Litecoin „povstal z mrtvých“ a jaká ho čeká budoucnost?

Historie Litecoinu - od euforie k zapomnění

První litecoinový block byl vytěžen dne 7. 10. 2011. Tvůrce litecoinu, Charlie Lee alias satoshilite, tak přivedl na svět jeden z prvních altcoinů. Na rozdíl od mnoha následovníků však Charlie nespustil Litecoin s nabitou peněženkou předtěžených mincí – těžba byla od prvních bloků otevřena každému, kdo poskytl výpočetní výkon. Litecoin vznikl jako kopie bitcoinového kódu s několika změněnými parametry, které z něj měly učinit svižnější a „lehčí“ alternativu. Jeho bloky jsou oproti bitcoinu vytěženy v průměru 4x rychleji a celkový počet mincí je 4x vyšší. Že to není žádné terno? Dlouho to tak vypadalo. Litecoin si na podzim roku 2013 zasurfoval na vlně bitcoinové mánie, vystoupal na cenu skoro 50 USD a společně s Bitcoinem se po krachu burzy Mt. Gox propadl do hlubin deprese střízlivějících spekulantů. Litecoin také v průběhu své historie přestal být původní "demokratickou měnou" ve smyslu, že díky odlišnému algoritmu od BTC umožňoval dlouho těžbu pouze na grafických kartách - a také jej skoro každý tak těžil. V půlce roku 2014 však vtrhla na trh firma KnCMiner s novým ASIC scrypt LTC minerem Titan. To mělo za následek obrovský nárůst hashrate (výpočetní síly v síti) a skokové znevýhodnění těžařů s grafickými kartami. A právě fakt, že vývojáři Litecoinu ve strachu před možným hard forkem nezabránili možnosti těžit Litecoin ASIC čipy vedl k tomu, že se od něj drobní těžaři odvrátili a nejeden "hater" Litecoinu pochází právě z tohoto zlomového období... Charlie Lee navíc Litecoin přizabil svým prohlášením v prosinci roku 2014 ve smyslu, že tato měna nepotřebuje již žádný další vývoj. Během týdnů následujících po tomto osudovém výroku se pak cena Litecoinu propadla o více než 60 %, až na historická minima okolo 1,30 USD. Cenový graf i zájem lidí o tuto kryptoměnu během následujících tří let lze vyjádřit stejnou plochou čárou, která se občas pozvedla, aby ihned klesla zpět. Kryptoměnová komunita na stříbrného brášku zanevřela a koncem roku 2016 se zdálo, že Litecoin bude navždy minoritní měna obchodovaná s cenou mezi 3-4 dolary.

Velké vzkříšení - LTC SegWit

Jen málokdy v historii lidstva šlo dějinné okamžiky identifikovat s přesností na minutu. Internet a kryptoměny vše změnily i v tomto ohledu. Vzkříšení Litecoinu totiž započalo přesně 6. ledna 2017 v 15:23. V tento moment se Charlie v plné parádě vrací na scénu a na Twitteru zveřejňuje svou Vizi SegWitu a Lightning Networks na Bitcoinu a Litecoinu. V ní poukázal na veledůležitou věc: SegWit zdaleka není pouze nástrojem na vyšší transakční kapacitu; je především opravou chyby známou jako maleabilita transakcí. Tento bug, který dle Marka Karpelese přinesl také zkázu Mt. Gox, je maleabilita hlavní překážkou v rozvoji transakčních kanálů známých jako Lightning Network (dále jen LN). A ty opět nepřináší pouze vyšší transakční kapacitu, nýbrž i možnost provázat blockchainy různých kryptoměn pomocí tzv. atomic swaps – decentralizované směny různých kryptoměn na úrovni uživatelů, bez nutnosti třetích stran. Jak Charlie uvádí ve své vizi:
„Dva uživatelé mohou [po aktivaci LN v obou sítích] směňovat BTC a LTC instantně a bez rizika. Decentralizované směnárny jsou nyní efektivní a proveditelné. Anebo si představte situaci, kdy obchodník přijímá pouze BTC, a vy vlastníte jen LTC. Můžete nyní zaplatit přímo v LTC, node v rámci LN provede okamžitou směnu, a obchodník dostane na účet BTC.“

Stříbro k bitcoinovému zlatu

Litecoin s aktivním SegWitem by tudíž měl potenciál vrátit se na kryptoměnovou scénu ve velkém stylu. Ze zapomenutého altcoinu se může stát „stříbro k bitcoinovému zlatu“ – měna použitelná pro drobné, rychlé platby, která je díky atomic swaps přijímaná všude tam, kde je přijímán i bitcoin. Vlastně není ani zapotřebí použít podmiňovací způsob. V litecoinové síti byl SegWit aktivován již na počátku května. A tržní aktéři tuto aktivaci náležitě ocenili: zatímco na počátku roku se stříbrný bráška plácal okolo svých 4 dolarů, krátce před aktivací SegWitu dosáhl raketových 38 dolarů (po aktivaci prošel menší korekcí a prozatím se ustálil v rozmezí 25-30 dolarů).

Bitcoin - Litecoin - porovnání:

       Parametr        Bitcoin        Litecoin
       Genesis blok        1/2009        10/2011
       Finální počet mincí        21 milionů        84 milionů
       Rychlost bloku        10 minut        2,5 minuty
       Velikost bloku        1 MB        1 MB
       Zaplněnost bloků        >95 %        1-2 %
       SegWit        Neaktivní        Aktivní od 5/2017
       Lightning Network        Čeká se na SegWit        Ve vývoji

Bitcoin je aktuálně pro mikroplatby nepoužitelný

Zatímco Litecoin prochází v posledních měsících resurekcí, bitcoin se propadá do stále větších problémů v souvislosti se svou transakční kapacitou. Průměrná velikost bitcoinových bloků naráží od počátku roku čím dál častěji na svůj limit 1 MB. S tím samozřejmě souvisí i raketový nárůst transakčních poplatků; ten, zakreslený do grafu, maluje hokejkový graf, že by i klimatičtí alarmisté záviděli: bitcoin nárůst transakčních poplatků Průměrná velikost poplatku za bitcoinovou transakci činí v současnosti 4 dolary (~100 Kč). Je proto pochopitelné, že bitcoin přestává být prakticky použitelný pro platby v řádu desítek či stovek korun (nechce-li příjemce čekat na potvrzení několik dní či týdnů). Obchodníci, kteří nyní přijímají bitcoin, tak stojí před nelehkým rozhodnutím: buď zatnou zuby v naději na brzkou aktivaci SegWitu, nebo začnou přijímat svižnější alternativu. Alternativu, která je bitcoinu nejpodobnější a v určitých ohledech je „bitcoinovitější“ než samotný bitcoin, jelikož má aktivované řešení pro budoucí škálovatelnost. Litecoin. Pražský Institut kryptoanarchie Paralelní Polis tak již učinil a ve svém prohlášení rovnou říká, že je Litecoin nyní „technologicky vyspělejší“ než bitcoin. V holešovickém Bitcoin coffee si tak kávu paradoxně pořídíte raději s pomocí Litecoinu. V průběhu června pak bude adopce nadále růst; minimálně takový je záměr aktivní komunity na sociální síti Reddit.

Budoucnost Litecoinu: BTC+LTC+LN ?

Co se budoucnosti Litecoinu týče, nabízí se dvě možné varianty:
  • Bitcoinová síť nebude z rozličných důvodů schopna aktivovat SegWit a do budoucna nebude moci efektivně řešit problém transakční kapacity. To by v žádném případě neznamenalo smrt bitcoinu; pouze by se stal skutečným zlatem, které jednou pořídíte a poté jej dlouhá léta držíte v zájmu uchování kupní síly. Coby transakční nástroj by však byl nepoužitelný a musel by být v této roli nahrazen jinou kryptoměnou. Zajisté by si část tržního podílu převzaly slibné anonymní měny (Monero, Dash, zCash), pro běžný platební styk a drobné transakce by však byl velmi pravděpodobně používán Litecoin – a to z toho důvodu, že se de facto jedná o bitcoin s aktivovaným SegWitem.
  • U Bitcoinu dojde k aktivaci SegWitu, s pomocí UASF možná již dne 1. 8. 2017. Okamžitým následkem bude veliký přeliv spekulativního kapitálu do bitcoinu a pravděpodobně i výraznější pokles ceny a zájmu o Litecoin. Až se situace ustálí a dojde k prvním pokusům s platebními kanály přes LN, uživatelé přijdou na to, že Litecoin má i v této situaci své místo. Dle odhadu v oficiálním Lightning Network Paper by bitcoinové bloky musely mít velikost 133 MB, aby s pomocí LN umožnily bezproblémový platební styk všech lidí na planetě.  Je mnohem pravděpodobnější, že část transakcí bude servisována s pomocí litecoinové sítě, kde budou poplatky za otevření a uzavření LN kanálu vždy nižší (už jen z toho důvodu, že jednotlivé bloky jsou těženy 4x rychleji). S pomocí atomic swaps bude mít Litecoin stejné uplatnění jako bitcoin. Je proto možné, že cena Litecoinu bude v takové situaci na úrovni 0,1 – 0,25 bitcoinu (kvůli celkovému počtu mincí a zohlednění skutečnosti, že hashrate v litecoinové síti bude patrně vždy o něco nižší, než u bitcoinu).
Nejedná se samozřejmě o vyčerpávající výčet variant možného vývoje. Kryptosvět dokáže vždy něčím překvapit. Kupříkladu je velmi těžké odhadnout, jaké by byly následky neúspěšného UASF a rozdělení bitcoinu hard forkem na dvě nekompatibilní měny, jako tomu bylo před rokem u Etherea. Jedno je však čím dál pravděpodobnější: Litecoin ve svém šestém roce značně vyrostl, a to nejen na ceně, ale především v respektu a budoucím potenciálu. Ze zakrslého brášky se stává čahoun, se kterým je do budoucna radno počítat. Grafika: Honza - Octopusengine [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.