Litecoin: příběh pokračuje, nebo zvoní umíráček?

Litecoin se jako jeden z mála altcoinů drží již léta v kryptoměnové Top 10. Zatímco všemožné Paycoiny, Peercoiny či Namecoiny přicházejí a odcházejí, Litecoin se celou svou historii drží na pelotonu kryptoměn. Minulost však nikdy není zárukou budoucího výkonu. A i kdyby se Litecoin v Top 10 udržel, nemusí to ani zdaleka znamenat, že ještě někdy překoná Bitcoin. Má Litecoin stále co nabídnout?

Tenkrát v sedmnáctém...

O historii a tehdejší investiční tezi Litecoinu jsem psal na BTCtip v červnu 2017. Zakladatel Litecoinu Charlie Lee tehdy silně tlačil litecoinovou komunitu a těžaře do aktivace SegWitu (stručně jsem tento technologický upgrade popsal zde). To se nakonec v květnu 2017 povedlo. Je jednoduché ve zpětném pohledu mávnout nad cenovým růstem Litecoinu v roce 2017 - až na stablecoiny tehdy rostlo prakticky vše. Nicméně kdo tehdejší situaci pozoroval na denní bázi si pamatuje, že signalizace těžařů ohledně aktivace SegWitu byla silně korelována s cenou Litecoinu (každý další signalizující pool notně “pumpnul” cenu Litecoinu). Aktivace SegWitu v Litecoinu sehrála velkou roli i v následné aktivaci téhož upgradu v Bitcoinu. Ačkoli bitcoinoví maximalisté se budou dušovat, že hlavním hybatelem bylo tehdejší hnutí UASF (user activated soft fork), faktem zůstává, že Charlie Lee tehdy doložil bezpečnost segwitových adres nejlepším možným způsobem: na jednu takovou adresu zaslal 40 tisíc Litecoinů, v té době zhruba 2 miliony dolarů. Pokud by měli pravdu kritici tvrdící, že SegWit adresy jsou nebezpečné a může z nich utrácet každý i bez vlastnictví privátního klíče, pak by tyto coiny rychle zmizely. Tak se však nestalo a všem bylo na první pohled jasné, že SegWit je možné bezpečně aktivovat i v rámci Bitcoinu. Litecoin segwit tweet Zdroj: https://twitter.com/SatoshiLite/status/884226129388683264.

Čo bolo, to bolo

Byly to hezké časy. Poté však přišel prosinec 2017, růst na ATH (okolo $375) a pro mnohé i nečekaná kudla do zad v podobě Charlieho článku na Redditu o konfliktu zájmů a prodeji všech jeho Litecoinů. Nicméně na Charlieho obranu je nutno poznamenat, že s oznámením o prodeji neotálel a vydal jej okolo ATH (to bylo 19. prosince, Charlie publikoval svůj článek o den později). Jedinou chybou LTC hodlerů tak bylo, že nenásledovali příklad svého vzoru a také neprodali (nicméně kdyby se tak stalo, již bychom si o žádném Litecoinu v Top 10 nemohli povídat). Charlie Lee prodal své litecoiny Načasování Charlieho prodeje v kontextu dalšího vývoje bylo mistrovské. Někteří dodnes obviňují Charlieho z toho, že Litecoin zradil a podnikl “exit scam”; Litecoin byl však férově spuštěn od nultého bloku, bez předtěžení či jiných privilegií na straně Charlieho. Rok 2018 byl pro Litecoin obzvlášť těžký. Charlie přilil benzín do ohně svým prohlášením, že LTC již kupovat nehodlá, velmi zvláštní byla i akvizice podílu v německé bance přes pochybného prostředníka TokenPay. Společně s Bitcoinem se Litecoin propadá až na $23.

Arise chickun! Ale jen na chvíli...

V roce 2019 zažívá Litecoin krátkou “halvingovou pumpu”, kdy se krátce vyšplhá na $140, aby si poté šel opět schrupnout do údolí okolo $40. Hodleři se již pomalu vzdávají svého pokřiku Arise chickun! ...tahle slepice kulhá na obě nohy. Po aktivaci SegWitu a kryptoměnové mánii jakoby Litecoin ztratil smysl. Nejde přitom ani tak o propad ceny v dolarovém vyjádření - koneckonců v medvědím trhu je celý trh kryptoměn, včetně Bitcoinu - jako spíš o propad ceny vyjádřené v bitcoinu: Graf ceny litecoinu k BTC Koncem roku 2019 se “pravá” cena Litecoinu propadá na nejnižší hodnoty za 2 roky. Proč je cena vyjádřená v BTC “pravou” cenou? Inu proto, že Bitcoin je v kontextu kryptoměn konzervativní spekulací - má nejdelší historii, nejvyšší úroveň zabezpečení, nejrozvinutější ekosystém, nejlepší jméno mezi nocoinery a nejfanatičtější hodlery. Altcoiny jsou vždy rizikovější spekulací, než bitcoin - a tomu by mělo odpovídat i vyšší zhodnocení takové spekulace, tj. růst ceny altcoinu vyjádřené v bitcoinu. Toho bude do budoucna čím dál těžší dosahovat - čím více etablovaný bude Bitcoin coby potenciální, globální, nestátní peníze s vlastností uchovatele hodnoty (Store of Value - SoV), tím těžší bude dosahovat pozitivního bitcoinového výnosu spekulací s altcoiny, které tyto vlastnosti nemají (či jen v omezené míře, například následkem nižší úrovně zabezpečení ze strany aktivních těžařů). Má tudíž Litecoin ještě co nabídnout v roce 2020 a dále? Mrkněme na základní fakta.

Fakt č.1: halving způsobil masivní propad hashrate

Dlouhodobá životaschopnost kryptoměny založená na proof-of-work (POW) s předvídatelnými halvingy stojí a padá na tom, zda bude daná kryptoměna schopná udržet si aktivní těžaře, kterým se vyplatí danou měnu těžit. Pokud každé 4 roky padne fixní odměna těžařům na polovinu, musí následně buďto vzrůst jednotková cena (aby poloviční odměna v nativní jednotce stále poskytovala zhruba stejnou odměnu vyjádřenou ve fiat měně), anebo narůst objem zaplacených poplatků (aby poplatky nahradily nižší odměnu z titulu emise nových jednotek). Ani jedno se však v kontextu Litecoinu nestalo a hashrate se během pár měsíců po halvingu propadl zhruba o 70 %: graf vývoje hashrate litecoinu Litecoinový hashrate. Zdroj: Coinwarz.com.  Obtížnost těžby se sice přizpůsobuje, přesto však lze často spatřit názory, že těžba Litecoinu je v současnosti pouze hobby záležitost a prakticky se nevyplatí, nemá-li těžař velmi levnou elektřinu (a pokud má, mnohem více se vyplatí těžit Bitcoin - ovšem s jinými ASICy, než se kterými se těží Litecoin). Jedním z problémů těžby Litecoinu údajně je, že se v posledních letech nevyplatilo vyvíjet nové, efektivnější ASICy, které by profitabilitu udržely na podobné úrovni s Bitcoinem. Litecoin si naštěstí drží dominanci v těžebním algoritmu Scrypt, který je těžitelný pouze se specializovanými zařízeními. Pravděpodobně tak nehrozí 51% útok jako například u Vertcoinu, který je skrze svou ASIC resistenci jednoduchým terčem útoků, jelikož dostatečný výkon grafických karet k útoku je jednoduché si pronajmout.

Fakt č.2: Zanedbatelná úroveň poplatků

Bitcoinové klony, mezi které Litecoin bezesporu patří, můžou mít velké problémy s vytvářením dostatečného security budgetu pro zajištění resilience vůči 51% útokům. S každým dalším halvingem by měl přijít vyšší tlak na transakční poplatky - to je nicméně v nebitcoinových sítích problematické, jelikož jedna ze základních proklamovaných konkurenčních výhod těchto sítí jsou právě nízké transakční poplatky. Jaké jsou transakční poplatky v Litecoinu ve srovnání s Bitcoinem? porovnání transakčních poplatků litecoinu a bitcoinu Denní poplatky (USD) Bitcoinu a Litecoinu zobrazené jako 30denní průměr. Logaritmické měřítko. Zdroj: coinmetrics.io.  V Bitcoinu vydělají těžaři denně okolo 200 tisíc dolarů pouze na transakčních poplatcích; v Litecoinu jsou to pouze stovky dolarů; jediný důvod, proč by se Litecoin mělo vyplatit těžit, je tím pádem emise nových litecoinů - není poté divu, že hashrate zaznamenal po halvingu tak masivní propad.

Fakt č.3: Počet a objem transakcí se drží na dobré úrovni

Pojďme se nyní podívat na počet transakcí ve srovnání s Bitcoinem: transakce bitcoin a litecoin Počet transakcí Bitcoinu a Litecoinu zobrazený jako 30denní průměr. Logaritmické měřítko. Zdroj: coinmetrics.io. Jak vidíme, Litecoin má zhruba 10x nižší počet transakcí, než Bitcoin (přesto, že má cca 4x větší transakční kapacitu vlivem kratšího blocktime). Je nicméně pozitivní, že počet transakcí v Litecoinové síti se drží nad úrovní z doby před rokem 2017.  Zatímco do jara 2017 se počet transakcí držel pod 5 tisíci, poslední dva roky již neklesá pod 20 tisíc. Z toho můžeme usoudit, že v roce 2017 skutečně došlo k nárůstu zájmu o Litecoin a tento zájem se udržuje během posledních dvou let víceméně na stejné úrovni. A jak vypadá objem transakcí, tj. kolik se denně převede hodnoty s pomocí Litecoinu a Bitcoinu? objem transakcí litecoin vs bitcoin Přes Litecoin se denně převede zhruba 1/100 toho, co přes Bitcoin (16M USD v Litecoinu vs 1,5 milardy USD v Bitcoinu). Ačkoli zde rovněž vidíme pomyslný schod nahoru po roce 2017, poslední půl rok (opět po halvingu) vidíme strmý propad v převáděných objemech, který v době psaní článku dosáhl dvouletého minima (převáděné objemy vykazují silnou korelaci s cenou). Nicméně - jak vidíme na počátku roku 2017, i tehdy se LTC síť zdála být v tomto ohledu značně ustrnulá; aby poté explodovala aktivitou i cenou nahoru.

Fakt č.4: Zobchodované objemy jsou srovnatelné s mnohem většími měnami

Zobchodované objemy kryptoměn 30denní průměr burzovních objemů pěti největších kryptoměn (bez Tetheru). Logaritmické měřítko. Jedná se o data očištěná o fake volumes pochybných burz, které zobrazuje například stránka Coinmarketcap. Zdroj: Cryptocompare.com. Litecoin má dlouhodobě vyšší zobchodované burzovní objemy, než BCH a XRP, které stojí v žebříčku tržní kapitalizace nad Litecoinem. To samozřejmě příliš neznamená - XRP i BCH jsou velmi pochybné projekty, které lze jen stěží označit za decentralizovanou kryptoměnu (XRP je plně předtěžený token, který je pravidelně dumpován na trh společností Ripple, BCH je zase v dlouhodobém akutním ohrožení 51% útoku, jelikož má jen zlomek hashrate Bitcoinu a stejný těžební algoritmus). Je nicméně pozitivní vědět, že si Litecoin nestojí v tomto ohledu až tak špatně (ačkoli trend je - opět od halvingu - klesající).

Litecoin potřebuje nový impuls

Co z toho všeho vyplývá? V onchain metrikách si Litecoin nevede až tak špatně - navýšení využívanosti po bublině roku 2017 úplně nevymizelo, zobchodované objemy by mohly být i horší (což neznamená, že také nebudou, bude-li pokračovat trend posledních měsíců). Nejvíce Litecoinu uškodil halving těžařských odměn, který nebyl kompenzován poplatky, uvedením efektivnějšího ASICu na trh či růstem ceny. Je patrná masivní rezignace většiny těžařů, kterým se těžba Litecoinu za současných cen, difficulty a se současnými ASICy zkrátka nevyplatí. Osobně si myslím, že pro výraznější oživení a návrat “pravé” ceny na úroveň nad 0,01 BTC potřebuje Litecoin impuls podobný tomu, jakým byla aktivace SegWitu v roce 2017.

Zamotaný jazyk v nastavených blocích

Dostáváme se tak k současnému a budoucímu technologickému vývoji, který spočívá zejména v návrhu implementovat do Litecoinu MimbleWimble (MW) skrze tzv. extension bloky. Co by vlastně implementace MW znamenala? Jedná se o technologii, která umožňuje provádět tzv. confidential transactions, tj. transakce, u kterých je odesílatel, příjemce a zasílané množství viditelné jen zúčastněným stranám (odesílateli a příjemci). Zbytek sítě tyto informace nevidí, ačkoli vidí kryptografický důkaz o tom, že transakce je platná - nevytváří nové jednotky dané měny, ani neutrácí prostředky v rozporu s pravidly protokolu. MW navíc může fungovat bez globální účetní knihy v podobě blockchainu. Transakce využívající protokol MW jsou tak velmi “lehké” co se nároků na místo na harddisku a internetové připojení týče. Chcete-li se dozvědět více o Mimblewimble protokolu, doporučuji shlédnout toto video: https://www.youtube.com/watch?v=JIwX9cEoAXw Počátkem roku 2019 Charlie na Twitteru oznamuje, že vývojářské úsilí se bude v příštích letech zaměřovat na posílení fungibility litecoinů - tj. jejich zaměnitelnosti a nezatíženost historií. Jako jednu z variant, jak toho dosáhnout, uvádí Charlie confidential transactions dle Mimblewimble protokolu, a to s pomocí extension blocks. Další vývoj litecoinu - fungibility Charlie oznamuje další směřování Litecoinu. Zdroj: https://twitter.com/SatoshiLite/status/1089935081337085952?s=20 Po většinu roku se pak následně nic moc nedělo (až na onen zatrolený halving a následný dump hashrate a ceny); koncem října ale Charlie publikuje na Redditu oznámení, že on, Andrew Yang (známější pod přezdívkou “ecurrencyhodler”) a David Burkett napsali dva nové Litecoin Improvement Proposals (LIPs), spočívající v návrhu implementovat do Litecoinu MW transakce skrze extension bloky. David Burkett je vývojář Grin++ (full node + wallet) a je také hlavním mozkem za vývojem litecoinových extension bloků. Na svou práci získává financování od Litecoin foundation a dobrovolných darů členů komunity. Aktuální stav vývoje můžeme sledovat v dedikovaném vláknu na fóru Litecointalk. A co že jsou vlastně ony extension blocks? Stručně řečeno se jedná o “něco jako sidechain” - jsou to separátní bloky, ve kterých mohou probíhat transakce dle jiných pravidel, než v hlavním blockchainu dané kryptoměny - kupříkladu dle pravidel protokolu Mimlewimble. Obsáhlejší vysvětlení naleznete například v tomto článku. Pro Litecoin (a případně později i pro Bitcoin) je zásadní, že možnost extension bloků lze implementovat s pomocí soft forku, obdobně jako SegWit.

Závěr

Podle mého názoru je implementace Mimblewimble skrze extension bloky jediná naděje, jak se Litecoin udrží relevantní. Pravděpodobně se však jedná o projekt na dlouhý běh a oproti SegWitu je mnohem experimentálnější. V jiných ohledech se Litecoin zdá být již za zenitem - ačkoli tímto dojmem působil i před rokem 2017. Dokáže Charlie opět pozvednout “mrtvolu” z hrobu pod cenou 0,01 bitcoinu? A má to ještě zapotřebí, když veškeré své litecoiny již prodal? Je Charlie ve skutečnosti Jan Tleskač? Uvidíme, jaké odpovědi nám rok 2020 přinese. Na úplný závěr bych chtěl upozornit na jednu věc: altcoiny, které žijí ze své historie a nemají již co nabídnout z hlediska vývoje a vyvolání zájmu, nemusejí dosáhnout bývalých cenových hladin ani v silném bull runu. Ukázkovým příkladem budiž Namecoin, který ani v roce 2017 nedosáhl svého ATH z roku 2013. Namecoin vývoj ceny v grafu S postupem let je stále jasnější, že Bitcoin je v kontextu kryptoměn dlouhodobě tou nejlepší sázkou a altcoiny slouží spíše ke krátkodobým pokusům o namnožení bitcoinů. Upozornění: tento článek není investičním doporučením.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.