Co je vlastně síť Lightning Network?
Pojďme se na to podívat značně zjednodušeně - jedná se o další platební protokol Bitcoinu, tzv. druhovrstvý, v BTC transakční síti. Pro některé další zmínky Lightning Network pojďme využívat zkratku LN.
Narozdíl od klasické transakce LN nemusí čekat na dokončení bloků třetí stranou pro připsání finančních prostředků na adresu příjemce. Transakce je tedy téměř okamžitá a tím pádem by se LN více hodil pro každodenní využití.
Tento zrychlený přenos informací umožňuje otevření peer-to-peer platebních kanálů, na které se finanční prostředky nahrají předem. Prakticky se dá říct, že vytváříte online peněženku pro každého z vašich potenciálních obchodních partnerů...ale ne tak docela.
Proč je Lightning Network potřeba?
Bitcoin, ve své současné podobě, je schopen globálně odbavit zhruba 6 až 7 transakcí za vteřinu. Pro porovnání, VISA odbavuje 4000 transakcí za stejný čas a je schopna škálovat až na údajných 45 000 transakcí za vteřinu. Bitcoinová transakce je obecně považována za úspěšně a bezpečně provedenou po 4 až 6 zpracovaných blocích, což může trvat i hodinu čistého času.
Nelze si tedy představit, že by za těchto podmínek šlo nasadit Bitcoin jako globální platební nástroj.
Dalším důvodem, proč není zrovna výhodné používat BTC ke každodenním transakcím, pomineme-li jejich nedostatek rychlosti, jsou poplatky za transakci. Není výhodné si koupit cokoliv s nízkou cenou, neboť na poplatcích byste zaplatili více, než je cena samotného nákupu.
Historie Lightning Network
Je dobré zmínit Satoshiho vizi o decentralizované měně. Bitcoinové transakce jako takové by bylo možné zrychlit. Jednoduše zvětšením bloků, které se zpracovávají v blockchainu. V tu chvíli ale nastává situace, kdy trend zvětšování bloků zapříčiňuje vyšší a vyšší nároky na hardware a proces uzavírání blockchainu jsou schopni zpracovat jen velcí mineři, kteří mají díky obrovskému kapitálu přístup k nejnovějšímu hardware. Tím pádem dochází k centralizaci BTC a Satoshi tiše pláče…
Je tedy nutné systém zrychlit jiným způsobem. Využitím dalších platebních protokolů, které pomalost transakcí obejdou. S tímto nápadem přichází již v roce 2015 duo Joseph Poon a Thaddeus Dryja, kteří vydávají v únoru toho roku bílou knihu Lightning Network.
Ti v ní rozebírají právě neuspokojivou škálovatelnost BTC, vypočítávají nutné změny ve zpracovávání blockchainu tak, aby byl BTC schopen konkurovat v rychlosti transakcí VISA a dochází k číslům 8 gigabajtů na jeden blok, zpracovaný za 10 minut. Pro takové zpracovávání dat nestačí běžné počítače v domácnostech, alespoň v současnosti ne.
Jejich řešením je vytvoření kanálů pro mikroplatby, které nebudou muset do centrální sítě zasílat všechny informace najednou. Jak ale zabránit zneužití nižší transparence? A je vlastně menší interakce s třetí stranou špatně?
Funkce “Hashed Timelock Contract” čili HTLC řeší tyto problematické otázky. Popis této funkce by vyžadoval vlastní, obsáhlý článek a i po správném překladu by obsah ocenili nejspíše jen programátoři. Pro zvídavé však připojuji odkaz přímo na archivovaný white paper Lightning Network .
Uvedu pro představu značně zjednodušený příklad:
Představte si, že Petr pracuje pro Honzu.
Honza platí Petrovi 1 BTC za den v kontraktu, který potrvá 30 dnů.
Honza a Petr si pro výplatu založili platební kanál na BTC Lightning Network. Informace o založení kanálu je zapsána do hlavního blockchainu a nazývá se “anchor” čili kotva.
Každý den Honza vyplácí Petrovi 1 BTC. Tyhle transakce se nazývají “micropayments”, tedy mikroplatby, a probíhají okamžitě. Tyto mikroplatby nejsou zapisovány do blockchainu - alespoň zatím.
Po uplynutí 30 dnů kontrakt končí a dvojice uzavře vzájemný platební kanál. Finální stav účtů se zapíše do blockchainu. Této transakci se říká “settlement”, česky vyrovnání.
Takže i když proběhlo 30 mikroplateb mezi Honzou a Petrem, do blockchainu byly zapsány pouze dvě.
Klady Lightning Network
- Vyšší rozlišovací schopnost - tato forma transakcí může podporovat přenos i nižších částek, než je 1 satoshi
- Soukromí - detaily jednotlivých plateb v rámci Lightning Network nejsou veřejně zaznamenány v blockchainu
- Rychlost - transakce probíhají nejdéle do minuty, v některých případech dokonce v řádu milisekund
- Bez vytížení sítě - neexistuje limit transakcí za vteřinu, transakce limituje pouze vztah přímo ovlivněných uzlů
Zápory Lightning Network
- Nejedná se o hotový produkt - síť je stále velmi málo rozšířená na to, aby šlo odhadovat její úspěch
- Nutnost být online - některé bezpečnostní složky Lightning Network vyžadují, aby její uzly setrvávaly v online stavu (Toto se pokouší řešit nové služba typu “Watchtower” - strážná věž, která by smart kontrakty spravovala po dobu offline stavu uživatelů. Tato a jí podobné služby jsou však v raném stádiu vývoje.)
Lightning Network v praxi
Jak můžeme ale službu Lightning Network přímo využívat?
Nejprve je třeba zřídit si e-wallet, podporující LN. Existuje několik alternativ:
Zap Desktop - asi nejlepší LN desktop peněženka (pro stolní PC či notebook) na Windows/macOS/Linux se špičkovým grafickým rozhraním a intuitivním ovládáním, v češtině. Podporuje napojení na vlastní fullnode, Neutrino light mód (bez nutnosti fullnode) a je napojena na vlastní BTCPay server.
Joule - Chrome/Brave/Firefox plugin, tedy rozšíření webového prohlížeče
Breez - mobilní iOS/Android peněženka, která prakticky vše zařídí za vás - napojení do sítě LN, automatické otevření platebního kanálu. Zatím pouze v anglickém jazyce.
ZAP: Mainnet - mobilní iOS/Android peněženka, jako její desktopová sestra disponuje překladem do českého jazyka. Technicky asi nejvyspělejší, avšak nepodporuje automatické otevření platebního kanálu. Má však Neutrino i vlastní fullnode, což je nutno v mobilní aplikaci ocenit.
Phoenix - Android mobilní peněženka, pro iOS by měla být dostupná v průběhu 2021. Zajímavostí této peněženky je její non-custodial přístup - BTC v této peněžence jsou Vaše, pod Vaší plnou kontrolou. Aplikace je tedy vhodná pro ty, kterým záleží na transakčním soukromí.
Muun - iOS/Android peněženka, využívající technologii Turbo Channels a Submarine Swaps. Uživatel neřeší správu kanálů, neboť peněženka má několik způsobů uskutečnění transakce. Uživatel Muun tedy neví, zda BTC užívá onchain nebo offchain. Peněženka funguje jako 2 of 2 multisig. Tzn. k odeslání transakce potřebujete podpis svůj a podpis provozovatele Muun peněženky.
Bluewallet - v základním nastavení je peněženka 50% custodial. Od BTC v první vrstvě máte privátní klíče, ale od BTC v kanálech už ne. I přes to se jedná o jednu z nejpokročilejších LN peněženek. Je v češtině a podporuje CZK měnu.
Pozor, je třeba si uvědomit, že veškerá technologie Lightning Network je pořád v beta fázi vývoje. I když nejsou známy žádné případy ztrát tokenů, je nutné k LN přistupovat opatrně a nedržet v síti příliš velké částky.
Dále třeba chápat, že všechny LN peněženky jsou hot wallet, s nutností nonstop připojení k internetu, pokud nechcete kompromitovat jejich bezpečnost. Pro spekulativní držení tokenů jsou stále na prvním místě cold wallets, nejlépe peněženky hardwarové.
Po zřízení LN peněženky můžete platit v níže uvedených obchodech. Znovu si připomeňme, že služba Lightning Network jako taková je v raném stádiu vývoje a tomu odpovídá i její implementace v trhu. Tuzemské obchody a služby, kde lze LN využít, jsou spíše nadšeneckého typu, než každodenního. V zahraničí je však nabídka řádově širší.
Obchody a služby, podporující LN
Cryptopay.cz - platby faktur, složenek, převody na běžný bankovní účet v ČR. Služba se nezaměřuje pouze na LN.
Moon - rozšíření prohlížeče pro nákupy na Amazonu
Paralelní Polis (Praha, Bratislava) - platby skrz LN za občerstvení, merch, přednášky, pronájem prostor a co-working
Seznam dalších CZ/SK obchodníků, přijímajících platby přes LN - zde
Lightning Network Stores - seznam zahraničních obchodníků - zde
BTCPAY Directory - seznam e-shopů s vlastním BTCPAY serverem, případně podporou LN - zde
ZAP e-wallet tutoriál - desktopová verze pro Windows
Pojďme si vyzkoušet zřízení nejrozšířenější LN peněženky v několika jednoduchých krocích.
- Na Downloads (zaphq.io) vybereme ke stažení installer Windows desktop verze aplikace.
- Po stažení instalačního balíčku jej spustíme, instalace proběhne automaticky a Zap Desktop se rovnou spustí.
- Ihned zpočátku si nastavíme češtinu. Horní menu lišta > Language > Czech.
4. Klikneme na “Vytvořit novou peněženku” a poté na tlačítko další.
5. Zobrazí se nám vlastní seed peněženky v podobě 24 náhodných slov. Tento seed si opište a dobře uschovejte.
6.V dalším kroku budete vyzváni k vyplnění tří náhodných slov z Vašeho klíče.
7. Po ověření správnosti můžete zadat své vlastní heslo pro přístup k peněžence.
8. Nakonec svou peněženku pojmenujte.
9. Po pojmenování peněženky se zobrazí Váš unikátní QR kód pro dobití a začne se synchronizovat blockchain. Musíte vyčkat několik minut, než se blockchain plně synchronizuje.
10. Po synchronizaci již můžete posílat a příjímat tokeny.
11. Zkusíme si vyžádat 10 000 satoshis. Jednoduše vyplňte částku v tokenech a zobrazí se aktuální kurz vzhledem k USD. Po základním nastavení transakce klikneme na “vyžádat platbu 10 000 satoshis”.
12. Zobrazí se Vám obrazovka s čerstvě vygenerovaným QR kódem pro tuto konkrétní transakci. Platnost kódu je 60 minut. Kód zkopírujeme a pošleme druhé straně k naskenování. Je hotovo a vy jste provedli svou první LN transakci.
.
Závěrem o Lightning Network
LN ve stávající podobě je technicky geniální koncept, který by v budoucnu mohl pomoci při nasazení kryptoměn v každodenním životě. Jeho atribut okamžité platby je nutný pro fungování jakéhokoliv globálního platebního systému.
Nesmíme ale ve svém nadšení zapomínat na relativně krátkou dobu, po kterou je koncept LN ve vývoji. Je nutné chápat skutečnost, že jeho implementace na trh, i na ten, který již kryptoměny přijal blíže, je stále ve velmi rané fázi.
Praktickou využitelnost LN vidím právě v jeho peer-to-peer bázi, kdy je možno například “streamovat peníze” od jednoho subjektu k druhému. Na druhou stranu, která profese by takové streamování využila?
LN v tuzemských obchodech každodenních potřeb tolik nevyužijeme. Možnost jej použít u nás zahrnuly hlavně nadšenecké komunity.
Některé nadnárodní společnosti jej však, byť třeba jen částečně, podporují.
Je určitě vhodné se s konceptem seznámit, neboť nadšení jeho vývojářů a užší komunity se přirovnává právě k nadšení při rané fázi boomu bitcoinu. Je tedy dost dobře možné, že LN bude v budoucnu hrát velice důležitou roli ve světě krypta.
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]