[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
Dlouho očekávaný projekt z dílny Facebooku je zde, alespoň ve formě
úvodní dokumentace. Nepřekvapivým zjištěním je, že se nejedná ani o blockchain, ani o kryptoměnu.
Kdo viděl film Social Network asi tuší, jaký je vztah Marka Zuckeberga s dvojčaty Winklevossovými – kvůli počátkům Facebooku se nemají zrovna v lásce. Menší rekapitulace: dvojčata přišla při studiích na Harvardu s nápadem na sociální síť. Zuckerberga pověřila naprogramováním prototypu, ten si však projekt přivlastnil a rozjel na vlastní pěst.
Winklevossovi později Zuckerberga zažalovali a vysoudili na něm 65 milionů dolarů. Tyto peníze následně investovali do bitcoinu; odhaduje se, že vlastní okolo 100 tisíc bitcoinů (zhruba 1 % všech bitcoinů v oběhu).
Winklevossovi si rovněž založili burzu s názvem Gemini. Gemini je astrologické znamení odkazující na dvojčata (v češtině se jedná o blížence). A Libra je zase astrologické znamení odkazující na váhy (v češtině se jedná o váhy). Zuckerberg si tak očividně utahuje ze svých starých partnerů.
Rivalita nicméně patrně nezůstane pouze u názvů projektů. Winklevossovi na podzim roku 2018 rozjeli vlastní stablecoin s názvem Gemini dollar. A projekt Libra se v tomto ohledu může stát velkým konkurentem.
Co je Libra coin?
Libra coin má být platební token krytý košem fiat měn a vládních dluhopisů. Nejedná se tudíž o stablecoin (jehož hodnota by se měla dlouhodobě rovnat jedné jednotce reprezentované fiat měny, např. 1 USD), ale spíše o měnu s nízkou volatilitou. Rozhodně zapomeňte na tradiční kryptoměnové „pumpy“, spekulace na růst Libry bude mít asi stejný smysl, jako spekulace na růst Tetheru.
Libra coin nejvíce připomíná
Special drawing rights (SDR) Mezinárodního měnového fondu. SDR jsou účetní jednotkou členských zemí MMF, jednotka je váženým průměrem podkladových měn (USD, EUR, RMB, JPY, GBP). Zatímco SDR jsou ale dostupné pouze vládám členských zemí, Libra coin usiluje o to být globálně dostupnou digitální měnou pro běžné lidi.
Záměr to není špatný. Snaha o zpřístupnění zahraničních měn a finančních služeb lidem z rozvojových zemí je starší než samotný Bitcoin. Na první pohled se může zdát, že
Facebook společně se svými partnery má nejlepší možnou pozici, aby se jim tento záměr podařilo naplnit.
Co je Libra Association?
Když už zmiňujeme partnery projektu, pojďme si je trochu nastínit. Projekt Libra není totiž až tak projekt samotného Facebooku, ale neziskové organizace Libra Association. Ta sestává z globálních korporací, zmiňme ty největší a nejznámější: Facebook, Mastercard, PayPal, Visa, eBay, Spotify, Uber, Vodafone, Coinbase, Andreessen Horowitz. Tyto společnosti samozřejmě nelze podezírat z toho, že by zastávaly cokoli z původních
cypherpunkových myšlenek, ze kterých vzešel Bitcoin.
V materiálech projektu Libra je narovinu přiznáno, že síť bude spravována konsorciem validátorů – členy asociace. Jedná se tudíž o tzv. permissioned blockchain, kde o platnosti a historii transakcí rozhoduje uzavřená skupina institucí na základě většinové shody. To samozřejmě znamená, že nelze mluvit o něčem jako zpětné nezměnitelnosti transakcí či necenzurovatelnosti. Již z jiných projektů víme, že blockchain s vybranými validátory se dříve či později rovná
blokaci nepohodlných transakcí a účtů.
Je to blockchain? Je to kryptoměna?
Ve
whitepaperu stojí, že měna Libra je postavena na „Libra blockchain“. Zároveň však autoři uvádějí, že
unlike previous blockchains, which view the blockchain as a collection of blocks of transactions, the Libra Blockchain is a single data structure that records the history of transactions and states over time.
O blockchain se tudíž spíše nejedná, jelikož transakce nejsou řazeny do bloků a databáze transakcí není řetězcem bloků.
Za kryptoměnu lze Libra také označit jen stěží. Důvody jsou následující:
- Nejedná se o „bearer asset“, tj. jednotku mající hodnotu samu o sobě. Jedná se o IOU, obdobně jako Tether – závazek třetí strany držící podkladová aktiva (fiat měny, státní dluhopisy). Pro běžné držitele Libra nicméně není přímo směnitelná za tato aktiva, jelikož směnu mohou provádět pouze authorized resellers. Běžným držitelům tak nezbývá než věřit několika úrovním třetích stran, obdobně jako v klasickém finančním systému.
- Jednotky neobíhají v permissionless systému, jako je tomu u bitcoinu či etheru. Validátoři jsou veřejně známé právnické osoby, které chtě nechtě musí dodržovat pravidla mezinárodních a národních regulátorů a pro účast běžných lidí v tomto systému tak validátoři chtě nechtě musí nastavovat určitá pravidla a svolení (permissions).
- Krytí ve formě fiat měn a státních dluhopisů nijak neřeší jeden z hlavních problémů, kvůli kterým vznikl Bitcoin – nutnost důvěry v centrální banky a globální finanční instituce. Zatímco Satoshi do Genesis bloku vložil odkaz na bailouty komerčním bankám a později svou motivaci rozvedl v delším vzkazu, Libra považuje centrální banky a vlády za zdroj stability, a zaštiťující organizace je plná globálních finančních korporací.
Libra a budoucnost
…a, –pro pouhý žert, –když nesplatíte mi v den ten a ten a tam a tam tu sumu, ať pokutou mi plná libra masa připadne.
-William Shakespeare, Kupec Benátský
Libra má být spuštěna v první polovině roku 2020. Ambicí projektu je poskytnout přístup ke stabilní měně a finančním službám pro 1,7 miliardy lidí, kteří v dnešní době tento přístup nemají (ačkoli velká část z nich vlastní smartphone s přístupem na internet). Na místě je otázka, jak vlastně má dojít k zapojení lidí ze zemí, kde je tato potřeba nejakutnější. Libra coby token krytý fiat měnami a vládními dluhopisy a spravovaný převážně americkými korporacemi, bude asi stěží dostupná v zemích podléhajícím mezinárodním sankcím.
Riziko poskytovat finanční služby stojící v důsledku na americkém dolaru a amerických státních dluhopisech dejme tomu v Íránu či Rusku by pro členy Libra Association bylo velmi vysoké. Naproti tomu skutečně permissionless služby jako je směnárna Hodl Hodl nedávno
vítala sankcím podléhající Íránce s otevřenou náručí.
Je proto vysoce pravděpodobné, že nákup, transakce a prodej Libra coinu bude spojen s ověřením identity. Zamysleme se nad dvěma úseky z whitepaperu:
The Libra Blockchain is pseudonymous and allows users to hold one or more addresses that are not linked to their real-world identity.
An additional goal of the association is to develop and promote an open identity standard. We believe that decentralized and portable digital identity is a prerequisite to financial inclusion and competition.
Materiály mluví o technické pseudonymitě Libra blockchainu, na jiném místě je nicméně uvedeno, že předpokladem finanční inkluze bude digitální identita. Tento typ identity má samozřejmě Facebook dávno k dispozici, a to v podobě účtů na největší sociální síti světa. V kontextu krytí Libra coinu, složením asociace a stále se
zpřísňujícími požadavky na opatření proti praní špinavých peněz (AML) je téměř jisté, že Libra coin bude cokoli, jen ne volně přístupný komukoli na světě.
Přístupný bude – za digitální ekvivalent shakespearovské libry masa. I ta však nebude dostatečná v zemích, jejichž vlády přežívají do značné míry díky inflační dani.
Na druhou stranu je možné, že snaha o lokální zákazy Libry (potažmo samotného Facebooku) bude provázeno mnohem větší nevolí, než zákazy Bitcoinu a jiných kryptoměn. Dvě miliardy uživatelů jsou zkrátka hodně dobré PR. Rovněž lze očekávat obdobné iniciativy od konkurentů Facebooku, jako jsou Vkontakte, WeChat či Weibo. A nezamýšleným sekundárním důsledkem tak může být, že lidi začnou více přemýšlet o tom, zda je dnešní pyramida centrálních a komerčních bank tím nejvhodnějším systémem pro definici a poskytování peněz.
Tyto iniciativy totiž chtě nechtě budou muset odkazovat na Bitcoin coby inspiraci, a tím posílí jeho legitimitu. Dědeček Bitcoin tak nakonec může být hlavním výhercem poměřování korporátních pindíků.
Zdroje
Zájemcům o detaily a hlubší analýzy projektu Libra doporučujeme navštívit následující odkazy:
https://libra.org/en-US/white-paper/
https://developers.libra.org/docs/the-libra-blockchain-paper
https://libra.org/en-US/about-currency-reserve/#the_reserve
https://medium.com/@lopp/thoughts-on-libra-blockchain-49b8f6c26372
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]