Kurz bitcoinu letí dolů. Co se děje?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Není to tak dávno, kdy jsem psal o bitcoinovém paradoxu - spousta pozitivních zpráv a cena je přesto jinde, než by podle očekávání měla být... V závěru tohoto týdne se však dějí věci, které přilepily oči traderů k monitorům s grafy a bitcoinová komunita se ptá - co se děje?

Je kurz bitcoinu pod 400 dolarů opravdu překvapující?

Některé signály to naznačovaly již včera, kdy začal pozvolný pád. A dnes ráno to byl pro mnohé "masakr". Cena bitcoinu spadla pod 400 USD i na Bitstampu (na burze BTC-e byla tato hranice překonána již dříve). Tak prudké pohyby, co do objemu i ceny byly dříve k vidění pouze v době, kdy k tomu přispěly "kurzotvorné" události. Zabanování bitcoinu v Číně, dopadení šéfa SilkRoadu, krach burzy MtGox... Ale teď? Pro velkou část bitcoinové komunity to zase tak velké překvapení není. Mnozí už delší dobu čekají právě na podobný okamžik (a možná ještě hlubší pád) a mají k tomu své důvody.

Pojďme se podívat na možné příčiny dlouhodobějšího klesajícího trendu i současného prudšího poklesu ceny btc.

Převis nabídky

3.600 bitcoinů vytěžených každý den, 1,314.000 btc za rok... Tempo matematicky nastavené a všem známé. Při současné ceně cca 400 USD/BTC jde o více než půl miliardy dolarů ročně - v nových bitcoinech. Pro běžný finanční trh plivnutí do moře. Zdá se však, že trh s kryptoměnami zatím není schopen vstřebat takovou nabídku. Velcí investoři ještě vyčkávají, Wall Street spí...

Těžaři  více prodávají

Jestliže pro loňský rok platilo, že se těžaři zbavují přibližně 30-40% vytěžených mincí, letos je to údajně více než 60%. Zvláště velké "farmy" a ti, co se na těžbu specializují, potřebují pokrýt své náklady. Jak na stále efektivnější, ale drahý hardware, tak na elektrickou energii. A proč to samé nedělali v takové míře už loni? To není složité - od konce léta 2013 šly ceny pozvolna a potom prudce vzhůru. Pokud čekáte další nárůst, držíte... Jakmile se začne potvrzovat pozvolný sestupný trend, tlak na prodej je daleko vyšší. Změna přijde až s dalším raketovým růstem - pokud přijde...

Velké firmy a akceptace bitcoinu

Tato příčina je podrobněji popsána jako bitcoinový paradox, jak jsem zmínil v úvodu. Na trh na jednu stranu vstupují velcí hráči, jako je Dell, Dish, Expedia, Overstock a další, to samozřejmě zvyšuje důvěru v kryptoměnu, potvrzuje to její legitimitu a to, že je s ní potřeba počítat.

Na druhou stranu se ukazuje, že především větší firmy z důvodu obav z volatility kurzu bitcoiny dále nedrží. Díky službám, jako je BitPay a Coinbase utržené digitální peníze okamžitě vymění za dolary. Ve směnárnách (a zřejmě i v přímém prodeji) se tak opět zvyšuje nabídka volných bitcoinů. Čím více lidí za kryptoměnu nakupuje, tím se na ni paradoxně vytváří větší prodejní tlak.

Ideálním řešením by bylo, kdyby si lidé za bitcoiny nakupovali zboží, ale zároveň by si stejné množství (nebo větší část) bitcoinů za aktuální cenu nakoupili. Samozřejmě, pokud mají prostředky. Předpokladem je, že by se díky tomu pomalu, ale jistě zvedala i poptávka a kurz...

Shortování na burzách

Stále více traderů využívá možnosti, které jim nabízejí burzy, jako je Bitfinex a další. Tedy podobně jako na Forexu vstoupit do "shortovací pozice" - vsadit na to, že kurz půjde dolů a vydělat na tom. Opakem je "long" - koupím za aktuální cenu a prodám, až vystoupá výš. Pokud vystihnete trend, je lukrativní oboje. Trh s bitcoiny je však zatím natolik malý (respektive objemy obchodů), že tak trochu svádí k manipulaci. Zvlášť se zapojením pákového efektu.

Příklad - na Bitfinexu otevřu za větší peníze krátkou pozici - vydělám tedy na poklesu kurzu. Na jiné burze začnu masivně prodávat bitcoiny a pokusím se stlačit cenu dolů. Pokud mám k dispozici dostatečnou sumu, je tento signál dostatečně viditelný a strhne s sebou i ostatní. Při panickém výprodeji pak ani nemusím pokračovat - trh to udělá za mě. Vydělám jak na Bitfinexu (uzavřu se ziskem krátkou pozici), tak na jiné burze - nakoupím za méně, než jsem prodal...

[caption id="attachment_1874" align="aligncenter" width="519"]kurz bitcoinu - cena padá dolů Bitstamp - šestihodinový graf. Posledních 14 dní[/caption]

Profi tradeři nejsou žádní Mirkové Dušínové. Je to nečestné a nesportovní? Možná, ale prachy se mají nosit domů.

Výprodeje spících bitcoinů

Early adopters - tedy ti, kteří těžili v době před pár lety, kdy to bylo nepoměrně jednodušší, disponují obrovskými částkami bitcoinů. Desetitisíce, statisíce btc spí v jejich peněženkách. Možná jen určitá loajalita k bitcoinu brání tomu, aby byly masivně  vrženy na trh. Částečně se to však stalo již při loňském raketovém nárůstu ceny.

Americká vláda stále drží podstatnou část bitcoinů zabavených na nelegálním SilkRoad tržišti.

Pokud je pravdivá verze Marka Karpelese o hacknutí MtGox, někde leží statisíce ukradených bitcoinů.

I při relativně pomalejším rozpouštění takových částek může být vliv na cenu velmi významný.

Třešnička nakonec - ALIBABA

Ano, i takové zprávy dnes prolétly médii - podle mnohých je za vším úpis akcií čínské internetové společnosti Alibaba. Zájemci o tyto akcie jsou na ně údajně tak natěšení, že potřebují nutně peníze a proto prodávají své bitcoiny.

Podle mě je to úplná blbost. Pokud takto uvažuje investor, je to amatér, který neví, co chce. Jednak by neprodával bitcoiny v době stálého poklesu ceny, za druhé se o tomto IPO mluví již tak dlouho, že by sotva začal výprodej bitcoinů přesně v den, kdy jsou vrženy akcie Alibaby na trh. Taková spekulace by se projevila daleko dříve.

Tolik k souvislosti mezi Alibabou (to je takový čínský Ebay) a bitcoiny. Podle mě žádná. Chcete-li však znát můj názor na prodej údajných akcií Alibaby, nepoužívám slovo údajně náhodou...

Investoři, nalákáni neúnavnou masáží svých brokerů si totiž podle mě kupují velký shit. "Údajně" to totiž nejsou přímo akcie firmy Alibaba, sídlící v čínském Hangzhou, ale holdingové společnosti sídlící na Kajmanských ostrovech, kterou se skutečnou Alibabou spojuje jen smlouva o specifických právech. Říká se tomu SPV - Special Purpose Vehicle, nebo jako v případě Alibaby VIE - Variable Interest Entity a jde o společnost založenou např. z důvodů, že soudruzi v Číně zakazují kotování akcií tuzemských firem na zahraničních trzích napřímo...

Koupí "údajných" akcií Alibaby se tak nestáváte investorem se všemi právy (podíl na aktivech, podíl na řízení) a vaše "akcionářství" je víceméně iluze. Zvlášť v případě, že by se např. v Číně změnila legislavtiva a forma VIE by najednou nebyla možná... Ale to jen tak na okraj. Jak se také dá prodávat navoněné nic a jak může dopadnout nákup čínských akcií, najdete v tomto článku.

Kdy přijde otočka?

V tuto chvíli je evidentně zbytečné zabývat se jakoukoliv technickou analýzou a malováním čar do grafů. Dalo by se tím mnohé popsat (hlavně zpětně), ale o současné situaci na trhu by to nic nevypovídalo.

Výše popsané důvody nemusí být kompletním výčtem.

Mohl bych pokračovat -

  • na trhu je příliš mnoho altcoinů a shitcoinů, mezi které se rozdrobila kupní síla
  • stále panují obavy z dosud neschválené Bitlicense v New Yorku
  • ruská vláda avizuje zákaz kryptoměn na nejbližším zasedání Dumy (ne, že by byla už teď situace v Rusku ideální)
a určitě by se našlo ještě něco.

V pozadí všech těchto událostí se však ukrývá to dosud nevyřčené - počet potenciálních investorů a spekulantů, kteří čekají na ten správný okamžik a zachycení dna - tedy té nejlepší ceny, může kdykoliv celou situaci zvrátit.

Osobně zastávám poměrně kontinuálně optimistický názor na budoucnost bitcoinu. A neopouští mě ani teď. Myslím, že jsme prostě svědky trendu, který dříve či později skončí. Může cena ještě propadnout? Ano, může. Nikdo neodhadne, od jakého kurzu se vše odrazí, ale "otočka" je podle mě na dohled.

Bděte! :-)

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.8/5 - (9 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.