[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Bitcoin byl poslední dobou jak na horské dráze, nejprve ceny rostly a následně zase klesaly. Kdo sleduje pravidelné páteční (a někdy spíše sobotní snídaňové) analýzy, ten byl zcela určitě na takový vývoj připraven - a to i přesto, že minulá analýza předpokládala rychlý pád už během víkendu nebo v pondělí ráno.
Ceny bitcoinu rostly přímo úměrně euforii
Realita však předčila jakoukoliv představivost, protože cena bitcoinu se v následném bezhlavém nakupování vyšplhala až k 500 USD za kus. Bitfinex eviduje absolutní "top" na ceně 504. V tu hodinu se tam zobchodovalo 14tis BTC a následující hodinu 20tis BTC. Noví majitelé tak získali velice drahé "třešničky na dortu". Pevně věřím, že mezi nimi není nikdo ze čtenářů btctipu.
Euforická nálada byla přitom způsobena některými médii, rychlý růst byl přirovnáván k situaci na podzim roku 2013, kdy také takto rychle rostly ceny bitcoinu, až se nakonec zastavily v prosinci na úrovni lehce nad 1100 USD. A někteří předpovídali i ceny vyšší.
Osobně se domnívám, že nic takového už není možné. Za dva roky se prostředí bitcoin hodně změnilo. Už nemáme jedinou dominantní směnárnu a také množství spekulantů díky tomu na trhu vzrostlo, tím přibylo i mnoho různorodých zájmů. Ne všichni už drží bitcoin kvůli budoucí ceně, spousta držitelů prostě bitcoiny prodává, například těžaři, jejichž náklady rostou podle mého názoru rychleji, než jsou výnosy, kvůli zvyšující se obtížnosti.
Dále jsou tu různé služby, které využívají bitcoin pouze jako platební metodu a získaných bitcoinů se musí rychle zbavovat a tím snižovat riziko kurzových ztrát. A v neposlední řadě už na trhu chybí robot Willy, provozovaný tehdy největší směnárnou, dnes již zkrachovalým MtGOXem.
Proč ale cena rostla? Myslím, že přesně se to asi nedozvíme, můžeme jen spekulovat. Kromě obecně známých zpráv, jako DPH v EU, kapitálové kontroly v Číně a devalvace yuanu jsou ve hře i možnosti jiné tržní manipulace, například pyramidová hra Sergeje Mavrodiho, který může mít prsty i v náhlém růstu ceny LTC během července. Bitcoinový trh je stále malý a dobře provedená kampaň na "vzorku" čínské populace může způsobit převrat v bitcoinových cenách a zbytek zařídí euforie. Proto i nadále platí, že trh s bitcoiny je pro spekulace vysoce rizikový.
Jaký nabere bitcoin kurz v dalších dnech?
Předpovídat za těchto okolností trh na týden je téměř nemožné. Zatím tedy vše nasvědčuje tomu, že došlo ke klasickému vývoji s parabolickým obloukem. Ten zpravidla končí návratem "na základnu", takže bych se připravil i na variantu postupného návratu k cenám kolem 250 USD. Zřejmě to ale nebude hned.
Určitou ještě rozumnou alternativou je, že ceny bitcoinu nakonec zůstanou nad 300 USD a postupně budou klesat k této hranici, ale neprotnou ji. I nadále zůstává ve hře i varianta dalšího růstu nad 500 USD, tuto variantu ale považuji za nejméně pravděpodobnou. Spekulace v době vysoké volatility si žádá používat grafy s menším intervalem, rozhodovat se musíte v řádu minut, ne dní. Dále je potřebné využívat stoplossů a trailing stopů. Pokud nic takového nemáte k dispozici, doporučuji zdržet se obchodování, dokud se situace neuklidní.
Pokud máte bitcoiny, radím je držet dál a pro tyto případy bych nastavil SL na hodnotu 300. Pokud jste bitcoiny prodali, určitě to bylo s dobrými ziskem, ale zatím bych do bitcoinů neinvestoval,protože současná cena je podle mého názoru velice vysoká.Na Bitfinexu výrazně poklesl zájem o shorty, soudě podle poklesu objemu půjček v BTC. Ty klesly zatím na roční minimum 8.3 tis BTC a úroky na 0.012%. Klesá i zájem o dolarové půjčky pod 21mil USD, s úrokem 0.053%. Zdá se, že i pákoví spekulanti se stahují a vyčkávají.Hloubky trhu: Bistamp: prodávající 4:3, BTC-e: prodávající 2x, Bitfinex: kupující 4:3, Huobi: vyrovnáno, OKCoin: prodávající 4:3, BTCChina: vyrovnáno, Kraken: prodávající 4:3Doporučení: držet SL 300, čekat.
Disclaimer: Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na btc burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]