Kurz bitcoinu – analýza. Co čeká bitcoin v roce 2016?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

První bitcoinová analýza v r. 2016 a trochu bilancování

Vítám bitcoinové obchodníky v novém roce. Za námi je rok, který někteří novináři hodnotí jako pro bitcoin úspěšný. Ve srovnání s rokem 2014 to je určitě pravda, připomeňme si, že tehdy bitcoin poprvé ztrácel a ztráty to nebyly malé. Začínalo se na 825 USD a končilo na 315 USD. Pamatujete si, jak na jeho začátku každý "odborník" doporučoval investovat do bitcoinu? A ve finále se všude psalo o "nejhorší investici roku". Následný rok 2015 začal na 315 dolarech a cena bitcoinu se až do listopadu držela pod touto hranicí. Nejnižší ceny dosáhl 18. srpna na burze Bitfinex, kdy bylo možné na krátkou chvíli 1 BTC pořídit za 162 USD. Od té doby cena rostla a v listopadu se vyšvihla nad magickou hranici 315 dolarů a na skok se vyšplhala až na 504 USD. To je také loňská maximální cena. V této perspektivě se dnes zdá, že cena bitcoinu dosáhla svého dna a nyní lze očekávat obrat k lepšímu. Možná ... Ale teď se podívejme, co se dělo v uplynulých 14 dnech. Podle očekávání došlo k proražení růstové trendové linie směrem dolů a k následnému obratu. Jednoduše přibylo víc těch, kteří se rozhodli před koncem roku vybrat zisky. Kdo prodal po proražení trendovky, ten si na vánoce mohl užít zisku, případně ho teď může těšit zvyšování kupní síly díky tomu, že ceny opět zamířily na jih. cena bitcoinu 2016 Zdá se, že se v dohledné době nad hranici 500 USD nepodíváme. Trh k této ceně zamířil dvakrát a nebyl schopen ji překonat (došlo sice ke krátkodobému překročení, nelze to však počítat jako úspěch). Očekávám tedy návrat do nižších pater. Zdá se velmi pravděpodobné, že se v lednu podíváme pod 400 USD.
Oblast kde by se měly v nejbližší budoucnosti pohybovat ceny bitcoinu jsem na grafu vyznačil žlutě, přičemž i krátkodobý pokus vyšplhat ke 440 USD nebude úspěšný, pokud nedojde k útoku na tlustou červenou trendovku. Ta tenčí červená ještě není zcela přesná, protože k jejímu dokreslení zatím chybí druhý vrchol, který by mohl být na současné ceně, proto není možné tento bod považovat za definitivní.
A kdy by mohlo dojít k obratu do růstového trendu? Na grafu jsou vyznačeny Fibonacciho úrovně pro poslední růst. Na grafu je také vidět, jak se cena poprvé poslušně odrazila od úrovně 38.2% (cena 409 USD). Lze tedy očekávat, že podobný odraz se uskuteční na úrovni 61.8% (cena 373 USD). Ani tam však zřejmě nedojde k okamžitému obratu, ale spíš k pohybu do strany a vlnkování. Výše uvedený plán bude fungovat, jen když dojde k proražení první Fobinacciho úrovně. Alternativně totiž může dojít i k druhému odrazu od první úrovně a pak by bylo možné, že další růst nastane dříve..

Co čeká bitcoin v roce 2016? 

Na závěr jsem si nechal předpověď na rok 2016. Média se opět předhání v tom, kdo pro tento rok vyvěští vyšší cenu bitcoinu. Následující analýza proto možná leckoho překvapí.
cena bitcoinu v roce 2016 Jak je vidět, správnější by bylo nazvat rok 2016 jako rok rozhodování. Pokud cena 500 USD vymezuje jakousi rezistanci, pak úspěšné, nebo neúspěšné proražení rozhodne o budoucím směřování. Může se zdát, že růst až k teoretickým ~3500 USD je opodstatněný, hlavně díky očekávanému halvingu (půlení odměny těžařů). To ale nemusí stačit. Vzpomeňme si na Litecoin a jeho halving. Nic zásadního se nestalo, dalo by se říct, že zisky z halvingu už byly v té době vybrány. Nemohou současné růsty k 500 USD také souviset s očekávaným halvingem?
Bitcoin má stále nevyřešené problémy, které by mohly způsobit pád cen. Doposud nebyl vyřešen problém s velikostí bloku. Někteří core vývojáři začali pracovat na novém coinu. Problém může způsobit i růst složitosti díky novým těžebním strojům, tím by mohlo dojít k odchodu mnohých těžařů a prodeji jimi nashromážděných bitcoinů. Zbytek dokoná panika a média, situaci nezlepší ani politici.

Aktuální stav obchodů na Bitfinexu

Poslední týden se na Bitfinexu otevřelo kolem 2 mil USD long pozic na margin a celkový objem narostl k 24 mil USD. Nicméně další pozice se neotevírají a úroky klesají k 0,04%. Na začátku týdne se také otevíraly short pozice, celkem za 6000 BTC (~2.5 mil USD), nicméně objem půjček nakonec klesl zpět 13 000 BTC. Úroky pro BTC půjčky jsou minimální. Hloubky trhu: V povánočním čase je na většině sledovaných burzách vyrovnaná hloubka trhu, pouze na BTC-E by vidět v době psaní analýzy sellwall kolem 1100 BTC - víc dat burza neposkytuje. Doporučení: Prodávat, případně shortovat. Disclaimer (aneb - já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde): Tyto články nelze považovat za investiční poradenství a stále platí rada, abyste se do spekulací na btc burzách pouštěli jen s prostředky, které můžete postrádat. Vysoký zisk s sebou nese i výrazné riziko ztráty a na trzích s kryptoměnami to platí dvojnásobně. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.