Kryptopůjčky: Jak to vlastně celé funguje?

O krypopůjčkách už řada uživatelů kryptoměn slyšela. Ovšem málokdo přesně ví jak fungují, jak je získat, jaké jsou úroky a jak vysokou zálohu potřebujete. V tomto článku se podíváme detailně na zoubek tomu, jak kryptopůjčky fungují a získáte detailní návod, jak s nimi pracovat. Kryptopůjčky umožňují uživatelům půjčovat si kryptoměny za poplatek, či úrok. Rovněž poskytují investorům způsob zhodnocení tím, že svůj kapitál půjčí. Za tuto službu získávají své peníze postupně zpět + získávají úrok. Toto funguje v sektoru DeFi, kdy uživatelé obchodují mezi sebou bez zásahu centrální autority. V tomto článku se však zaměříme spíše na sektor CeFi, konkrétně na to, jak fungují půjčky kryptoměn na platformě Binance. Zde rovněž doporučujeme případným zájemcům o úvěr začít, protože prostředí Binance je uživatelsky přívětivé a bezpečné.

Půjčky v kryptoměně

Půjčku může získat naprosto každý jen tím, že poskytne nějaké zajištění. Pokud ovšem vaše zajištění klesne pod určitou hodnotu, je nutné jej doplnit na požadovanou úroveň, jinak je Vaše zajištění zlikvidováno. Poté, co vrátíte svou půjčku i s poplatkem - váš kapitál se odemkne. Z toho vyplývá, že hodnota zajištění musí být vyšší, než hodnota půjčky. Ve chvíli, kdy hodnota vašeho zajištění klesne, je nutné ji doplnit, jinak o své zajištění přijdete. Další, méně častou formou půjčky jsou tzv. flash půjčky. U těchto půjček není nutné zajištění, avšak musíte je splatit ihned v rámci téže transakce. Pokud tak nelze učinit, je úvěrová transakce zrušení dříve, než může být dokončena.

Jak funguje půjčování kryptoměn?

Kryptoměnové půjčky fungují tak, že jeden uživatel své kryptoměny poskytne jinému uživateli za poplatek. Výše úroků, poplatků a způsob distribuce se na jednotlivých platformách liší. Možnost úvěru však naleznete na většině platforem - jak centralizovaných, tak i decentralizovaných. Z kryptopůjček můžete benefitovat dvěma způsoby - buďto jako věřitel, který poskytuje své jmění výměnou za poplatek, nebo jako dlužník, který na úvěru spekuluje. Jako věřitel uzamknete své prostředky v poolu, který vaše prostředky spravuje, za čež získáváte odměny v podobě úroků. Tento způsob zhodnocování bývá obvykle málo rizikový a to protože půjčky spravuje centralizovaná burza, nebo protože uživatel složil zajištění (které jeho platební neschopnost může vykompenzovat).

Jaké strany figurují v kryptopůjčkách?

Při této úmluvě jsou obvykle přítomné tři strany
 1. věřitel
 2. dlužník
 3. DeFi platforma / CeFi platforma (burza)
Půjčky jsou obvykle jištěny smart contractem, často se záloha skládá ve stablecoinu, díky čemuž hrozí propad hodnoty zástavy výrazně méně. Celý proces je řízen poolem a věřiteli přeposílá podíly z úroků.

Jaké jsou druhy kryptopůjček?

Flash půjčka

Jak již bylo zmíněno výše, flash půjčku můžete získat bez nutnosti zajištění. Její název vychází z faktu, že je nutné půjčku splatit během toho samého bloku. Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné navrácení půjčky (včetně úroku), je transakce v bloku zrušena. Tím pádem k půjčce nikdy nedojde, protože nebyla zapsána do blockchainu. Tento proces řídí chytré kontrakty, díky čemuž odpadá nutnost lidského zásahu. Chytré kontakty umožňují vytvořit transakci nejvyšší úrovně, která pod sebou obsahuje jednotlivé transakce. Pokud některá z dílčích transakcí neproběhne, zruší to celou transakci jako takovou.

Představuje se Vám to těžko? Pojďme si to ukázat na konkrétním předpokladu.

Představte si, že chcete zobchodovat token, jehož hodnota je 1 USD v poolu likvidity A a 1.1 USD v poolu likvidity B. Vy chcete využít této obchodní příležitosti pomocí arbitráže, avšak nemáte prostředky na nákup tokenů z prvního poolu. Nabízí se tedy možnost využít flash půjčku a udělat transakci v rámci jednoho bloku. Vezmete si tedy flash půjčku z DeFi platformy a okamžitě ji splatíte. Tato transakce se dá rozdělit na menší podtransakce:
 1. Vypůjčíte si 1000 USD do své peněženky
 2. Nakoupíte kryptoměnu v hodnotě 1000 USD z poolu A (1000 tokenů)
 3. Prodáte 1000 tokenů v poolu B za 1.1 USD
 4. Půjčku a poplatek převedete do chytrého kontraktu flash půjčky

Ve chvíli, kdy se jedna z dílčích transakcí nedokončí, je celá transakce zrušena a věřitel půjčku zruší před jejím uskutečněním. V podstatě se jedná o lukrativní způsob jak vydělat peníze prakticky bez jakéhokoliv rizika pro vás, nebo pro investory. Avšak příležitostí k cenové arbitráži bývá velmi málo.

Flash půjčku lze využít pouze v rámci jednoho chainu, přesunem na jiný chain totiž rušíte nutnost jedné transakce.

Půjčky s ručením

Klasická forma půjčky, kdy má dlužník více času na využití půjčeného kapitálu, avšak je nucen poskytnout ručení. Nejrozšířenější platformou pro tyto účely je projekt MakerDAO, kde mohou uživatelé poskytnout svůj kryptoměnový kapitál k zajištění své půjčky. Jak již bylo nastíněno, Vaše záruka bude vždy vyšší, než je půjčená hodnota. Díky extrémní volatilitě, která je v kryptoměnách standardem musíte počítat s nízkým poměrem půjčky oproti hodnotě. Ta se obvykle pohybuje na hodnotě okolo 50%. V řeči čísel to znamená, že za zástavu 100 USD dostanete obvykle okolo 50 USD půjčky. Tento nepoměr je odůvodněn tím, že pokud spadne hodnota vaší zástavy, existuje zde stále prostor pro vašeho věřitele, aby z poskytnutí půjčky profitoval. Ovšem jakmile klesne hodnota vašeho ručení, musíte prostředky do kontraktu doplnit. Pokud hodnota klesne blízko hodnoty půjčky, vaše prostředky se prodají a převedou ve prospěch věřitele.
Po splacení úvěru a dlužných úroků získáte své zajištění z chytrého kontraktu zpět.

Pro a proti kryptopůjček

Kryptopůjčky jsou již léta oblíbenou funkcí v sektoru DeFi. Avšak jejich využívání v sobě ukrývá řadu rizik, které je nutné vzít v potaz předtím, než se do jejich využívání pustíte.

Pro

 1. Rychlý a dostupný kapitál Kryptopůjčka je udělena každému, kdo si o ní zažádá a zároveň má dostatek prostředků pro poskytnutí zajištění. Díky tomu je získání úvěru výrazně jednodušší, než v tradičních bankách, či u nebankovních společností. Vyhnete se kontrolám rejstříku dlužníků, nepoměřuje se Vaše schopnost splácet ani nic takového.
 2. Chytré kontrakty Využití chytrých kontraktů celý proces automatizue, čímž se stává velmi efektivní a škálovatelný.
 3. Pasivní příjem Poskytnutím své likvidity někomu jinému získáváte možnost zhodnocovat svůj kapitál bez nutnosti rizikového obchodování atd.

Proti

 1. Volatilita Díky velké volatilitě může hodnota vašeho zajištění bleskově klesnout, čímž dojde k likvidaci a vy přijdete o celé své zajištění
 2. Chytré kontrakty Nové a neověřené blockchainy mohou obsahovat špatně napsaný kód, který vytváří prostor pro hackery, kteří mohou finance z kontraktu vybrat.
 3. Vyšší rizikovost Pokud kryptoměny HODLujete, riskujete propad jejich hodnoty. Pokud si ovšem aktivně půjčujete, riskujete likvidaci svého jištění. Pokud chcete benefitovat z toho, že se stanete věřitelem, riskujete uzamknutí svých kryptoměn a ve chvíli, kdy dojde k zásadnímu propadu, nemůžete své krypto prodat.

Důkladně zvažte pro i proti

Určitě se nepouštějte do málo užívaných a neznámých platforem pro krypto půjčky. Své šance na úspěch určitě zvýšíte užíváním autoritativních platforem, které fungují již dlouho a jsou ověřené řadou uživatelů. Předtím, než se pustíte do kryptopůjček, zvažte následující:
 1. Pochopte rizika Jakmile coiny opustí vaši peněženku, již nadále nepatří vám. S tím se pojí řada rizik a značně to zvyšuje možnost, že o coiny přijdete. Platformy, které spravují vaše coiny se mohou stát terčem hackerů, či podvodníků.
 2. Zamyslete se nad stavem trhu Ať už jste věřitel, či dlužník, v obou případech bude váš kapitál po určitou dobu uzamčen. Zamyslete se nad tím, jaký je stav trhu. Předpokládáte velké propady? Fear and Greed index ukazuje, že je na trhu extrémně pozitivní / negativní sentiment? V tomto případě může být uzamčení vašeho kapitálu pro vás velmi nevýhodné.
 3. Hledejte výhodné podmínky Na trhu existuje řada platforem, které poskytují půjčky za různých podmínek. Pokuste se najít ty nejlepší úrokové sazby a vhodné podmínky. Vždy však více dbejte na to, že použijete platformu s dobrou pověstí.

Jakou platformu vybrat?

Pro nováčky v kryptopůjčkách doporučujeme platformu Binance - ta je nejen největší kryptoburzou na světě, ale zároveň nabízí uživatelsky přívětivé prostředí pro poskytování, i získávání kryptopůjček. Nechcete-li využívat DeFi platforem, spravovat svou DeFi peněženku atd. je Binance jasnou volbou. Na Binance lze půjčovat řadu tokenů i coinů, včetně stálice BTC, ETH a BNB. Na Binance půjčky uzavírají mezi sebou přímo její uživatelé, kde na jedné straně věřitelé získávají pasivní příjem z úroků a dlužníci získávají volný kapitál k obchodování.

Jak si půjčit na Binance?

Kryptoměny si může půjčit každý uživatel Binance. Stačí se přihlásit do svého účtu a přejít na stránku Kryptopůjčky.
zdroj: Binance
1) Zadejte částku a krypto, ve kterém chcete půjčku obdržet

2) Vyberte aktivum, které použijete jako zástavu. Následně se vám objeví částka, kterou je nutné vložit na základě propočtu LTV (poměr zástavy oproti získaným prostředkům)

3) Vyberte dobu, za jakou můžete půjčku splatit

4) Jakmile vám vyhovují podmínky půjčky, kliknete na tlačítko "Půjčit si nyní"

Na závěr

Pokud přistupujete k půjčkám zodpovědně, mohou stát zajímavým nástrojem jak v rukách věřitele, tak i dlužníka. HODLeři získávají možnost dalšího zhodnocení svého kapitálu, investoři mohou získat další prostředky pro své obchody a investice. Technologie blockchainu nám dala velmi silný nástroj, který umožňuje smluvit půjčku mezi dvěma lidmi na světě, kteří se nemusí nikdy potkat. Avšak s tímto silným nástrojem je nutné zacházet opatrně a zodpovědně. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.