Monero logo (XMR)
Monero (XMR)
Cena
137 $ (3 146 Kč)
24 hodin
-2.94 %
Kapitalizace
2 531 532 411 $
Aktuální počet tokenů
18 446 744 $
Maximální počet tokenů
18 446 744

Monero

Monero je decentralizovaná kryptoměna zaměřená na privátní transakce. Nejvýznamnějším rozdílem v porovnání s Bitcoinem, kde jsou veškeré transakce veřejné, je absolutní anonymita účastníků a nemožnost sledování transakčních toků. Monero vzniklo roku 2014 a je aktivně využíváno doposud. 


Co je to Monero? 

Monero je v základu open-source síť založená na technologii blockchain, stejně jako Bitcoin. Na Moneru pracuje decentralizovaná komunita developerů a síť je aktivní a spolehlivá již od roku 2014.

Na Moneru aktuálně buduje více než 500 developerů, kteří jsou součástí celosvětové decentralizované developerské komunity zvané Monero Research Lab (MRL).

Název Monero je slovem pocházejícím z nejrozšířenějšího mezinárodního plánového jazyka Esperanto a v překladu znamená “mince“, anglicky “coin“.

Oproti Bitcoinu bylo Monero vyvinuto s důrazem na privátnost – blockchain Monera je takzvaně neprůhledný.

Adresy peněženek a transakce na blockchainu Monero není možné identifikovat a stejně tak nelze sledovat jejich transakční aktivitu a hodnotu. Veškeří účastníci sítě Monero jsou anonymní: developeři (většina), uživatelé i těžaři.

Monero vzniklo rovněž stejně jako Bitcoin s důraznou filozofií decentralizace. Ostatně, decentralizace a zájem uživatelů o aktivní využívání sítě umožnily Moneru přežít dodnes.  

Výhodou Monera a zde nativní kryptoměny XMR jsou v porovnání s Bitcoinem také rychlejší a levnější transakce. Svižnější a finančně výhodnější převody na Moneru jsou umožněny díky neomezené velikosti jednotlivých bloků.

Monero lze považovat za nejpoužívanější blockchain s nevyhledatelnými a anonymními transakcemi na světě. Jako takové je Monero pochopitelně nedílnou součástí černého trhu a oblíbenou kryptoměnou uživatelů darkwebových marketů.

MONERO – KLÍČOVÉ POZNATKY:

  • Monero vzniklo roku 2014 a spolehlivě funguje dodnes. Nativní kryptoměnou sítě je XMR.
  • Monero je možné těžit velmi jednoduše pomocí CPU procesorů. Těžba je jednoduchým způsobem přístupná i novým uživatelům.
  • Blockchainová síť Monera je takzvaně neprůhledná – jednotlivé peněženky a tok transakcí nelze rozeznat ani vytrasovat.
  • Monero je díky svým funkcím podporujícím anonymitu oblíbenou kryptoměnou nelegální trhů a darkwebu.

K čemu slouží Monero?

Monero je decentralizovaná kryptoměna s vysokým zabezpečením a anonymitou.

Monero slouží zejména jako spolehlivá, levná a anonymní platební síť, na které si pomocí kryptoměny XMR mohou uživatelé sítě navzájem vyměňovat libovolnou platební hodnotu.

Monero a nativní kryptoměna XMR mohou sloužit i jako platební médium pro obchodníky na libovolném místě kdekoli na světě.

Monero může sloužit i jako osobní banka či trezor, kam si uživatelé mohou z rozličných důvodů chtít schovat své peníze s jistotou, že je nejen nikdo nenajde, ale také je nemůže žádným způsobem zabavit.

Z těchto důvodů je Monero pochopitelně oblíbené ze strany účastníků černých trhů a obchodu s nelegálními věcmi, například drogami na darknetu.

Stejně jako Bitcoin je však Monero zejména alternativou pro kapitálově kontrolované měny dnešního světa, podléhající absolutní kontrole a dohledu ze strany státu.

Čtěte dále - Bitcoin

V případě využití sítě Monero a kryptoměny XMR pro platby se díky absolutní anonymitě sítě dá XMR považovat za bezpečnější platidlo než BTC. Proč?

Například, pokud se nacházíte v zemi s vysokou kriminalitou a zaplatíte někomu Bitcoinem, okamžitě se z důvodu zviditelnění vašeho účtu nacházíte v nebezpečí, jelikož ten, komu zaplatíte, vám nyní vidí na účet.

Dalším příklad je použití kryptoměn ve firemních transakcích. Pokud s vaším dodavatelem probíhají transakce na síti Bitcoin, nacházíte se automaticky v nevýhodné pozici, jelikož se vaše kupní síla stane veřejně známou, čímž se pochopitelně oslabí vaše vyjednávací možnosti.

Hlavní využití Monera a nativní kryptoměny XMR jsou tedy vázány zejména na jeho hlavní funkci a výhodu – anonymitu sítě.

Jak funguje Monero?

Základem Monera je blockchainová síť fungující na principu Proof of Work, která je však na rozdíl od nejznámějších blockchainových sítí dneška Bitcoinu a Etherea neprůhledná.

Zásadní funkcí sítě Monero je rovněž technologie zvaná RingCT, která celkové anonymitě sítě přispívá tím, že skrývá i počet odesílaných či obdržených XMR coinů. Nejenže tedy zůstávají anonymní účastníci sítě a jejich adresy, na síti Monero nelze vystopovat ani hodnotu transakcí.

XMR coiny jsou díky absolutní anonymitě sítě doopravdy fungibilní, tedy zastupitelné. To v jednoduchosti znamená, že se například obchodníci přijímající XMR jako platební médium nemusí bát toho, že se k nim dostanou “špinavé“ kryptoměny, které byly v předchozích transakcích součástí ilegálního obchodu.

Nové XMR coiny jsou do oběhu přidávány pomocí těžby nových bloků. Těžba probíhá za pomocí hardwaru (CPU). Monero je zároveň ASIC-rezistentní.

Nové bloky, které obsahují veškeré transakce za danou dobu, jsou na síti Monero tvořeny každé 2 minuty.

Pokud na síti Monero dojde k výměně XMR mezi libovolnými účastníky, potom jsou tuto aktivitu schopny pozorovat a rozeznat pouze a výhradně jejich adresy a peněženky.

Volitelnou funkcí je zde možnost zviditelnit adresu jiné, uživatelem předem zvolené adrese, například jinému uživateli. Daná adresa bude poté moci sledovat váš zůstatek a aktivitu.

Zásadní vlastnosti jako je absolutní privatizace sítě a alespoň teoreticky nemožné vytrasování transakcí či identifikace uživatelů jsou na síti Monero zajištěny třemi zásadními mechanismy: kruhovými podpisy, RingCT (Ring Confidential transakce) a skrytými adresami (stealth addresses).

Tyto funkce si zde stručně vysvětlíme:

1.     Kruhové podpisy

Kruhový podpis je v kryptografii typem podpisu, díky kterému je známo jen předem zvolené množství čili okruh účastníků. Pouze účastníci kruhového podpisu díky veřejným klíčům ví, že někdo ze skupiny transakci podepsal. Rozeznat přesně kdo, je však nemožné či energeticky velmi náročné.

Kruhový podpis je na síti Monero implementován během každé transakce. Kruh je součástí každé peněženky a je tvořen vícero veřejnými klíči tak, aby po zaslání transakce nebylo možné rozeznat, který klíč k transakci patří.

GRAFICKÉ VIDEO VYSVĚTLENÍ KRUHOVÝCH PODPISŮ: https://www.getmonero.org/media/Monero%20-%20Ring%20Signatures.m4v

2.     RingCT (důvěrné kruhové transakce)

RingCT je upgradem původních kruhových transakcí. Nejenže je díky RingCT nemožné rozeznat odesílatele, který je zamixován spolu s dalšími uživateli, tedy peněženkami a veřejnými klíči, je také nemožné zjistit hodnotu transakce.

RingCT je technologií, která zásadně zdokonalila celkovou anonymitu a bezpečnost sítě.

Technologie RingCT byla do sítě Monero implementována přesně blokem číslo #1220516, v lednu 2017.

 

Soukromé klíče pro utrácení a pro zobrazení

Důležitou součástí Monera je systém dvou různých klíčů: klíčů pro utrácení a klíčů pro zobrazování.

Stejně jako v případě Bitcoinu platí, že pokud nevlastníte své klíče, nevlastníte své krypto.

K vytvoření Monero peněženky je potřeba vytvoření obou klíčů, soukromého i zobrazovacího.

Soukromý klíč pro utrácení je zde klasicky vaším přístupem k peněžence. Pomocí soukromého klíče pro utrácení se do peněženky dostanete a můžete posílat transakce.

Rozdílem oproti Bitcoinu jsou zde soukromé klíče pro zobrazení. Tento typ klíčů se využívá jednoduše pro zobrazení vašich zůstatků a transakcí.

Výhodou klíčů pro zobrazení je i to, že je k odhalení aktivity na dané peněžence mohou využívat vámi zvolení uživatelé, například kolegové ve vašem podniku.

Díky funkci klíče pro zobrazení je Monero buďto defaultně privátní nebo volitelně semi-transparentní.

Monero Vs Bitcoin

I přesto, že se v obou případech jedná o kryptoměny a decentralizované sítě založené na technologii blockchain a těžebním systému Proof of Work, mezi Bitcoinem a Monerem jsou naprosto zásadní rozdíly.

Hlavní rozdíly lze rozdělit do několika hlavních kategorií:

Privátnost sítě Monero

V první řadě je již výše zmíněna a detailně vysvětlená anonymita sítě. Transakční historie a aktivita peněženek Bitcoinu je veřejná všem, zatímco Monero je defaultně neprůhledné.

Absolutní anonymita sítě je dosažena pomocí technologie kruhových podpisů, důvěrných kruhových transakcí a skrytých adres.

Tokenomika

Mimo anonymitu sítě se Monero zásadně liší i svou tokenomikou: Bitcoin se ve finále bude chlubit počtem 21 milionů coinů, zatímco Monero má zásobu neomezenou a bude tedy nadále podléhat inflaci.

Těžební algoritmus

Bitcoin i Monero fungují na těžebním systému využívající hardware, v obou případech se tedy jedná o konsensus udržovaný pomocí systému Proof of Work.

Rozdílem je však samotný těžební algoritmus. Bitcoin využívá známý algoritmus SHA-256, zatímco Monero je těženo za pomocí algoritmu RandomX.

RandomX je takzvaně ASIC-rezistentní, což znamená, že ho nelze předběhnout pomocí speciálně upravených těžebních přístrojů, které jsou mnohem výkonnější, než běžné CPU procesory.

RandomX je upgradem přechozího, staršího algoritmu zvaného Cryptonight, který k těžbě využíval GPU procesory.

Adaptivní limit velikosti bloků

Bitcoin má přednastavenou maximální velikost bloku. Pokud na blockchainu Bitcoinu dojde k rapidnímu zvýšení transakcí, výsledkem je z důvodu omezeného počtu transakcí v bloku zpomalení sítě.

Monero má takzvaně adaptivní velikost bloků. Pokud na Moneru dochází k velkému náporu uživatelů a procesování mnoha transakcí naráz, velikost bloků se adaptivně zvýší tak, aby nedošlo ke zpomalení sítě.

Výhody a nevýhody Monera

Bezpochyby největší výhodou Monera je naprosto zásadní vlastnost této sítě: neprůhlednost, anonymita a nemožnost trasování směru ani monetární velikosti transakcí.

Další výhodou je také výše zmíněný těžební algoritmus RandomX:

Zatímco těžební algoritmus Bitcoinu je možné “obejít“ a dosáhnout vyššího výdělku pomocí specializovaného modifikovaného hardwaru (ASIC přístroje), RandomX je takzvaně ASIC rezistentní. To znamená, že je Monero možné těžit i pomocí běžných CPU, což je v případě Bitcoinu zhola nemožné, či naprosto nevýdělečné.

Vymožeností algoritmu RandomX je jeho uživatelsky i energeticky nízká náročnost:

To znamená, že je Monero těženo běžně po celém světě, na obrovském množství počítačů zároveň. Ve výsledku zde dochází k silnému zabezpečení sítě, jelikož čím více počítačů Monero těží, tím větší je míra decentralizace, a tedy bezpečnosti a spolehlivosti sítě.

Z pohledu na rychlost a škálování sítě je v případě Monera výhodou i flexibilní velikost bloků, které mohou pojmout každé 2 minuty libovolný počet transakcí. Tím pádem se síť nezpomaluje ani v případě, že je pod velkým transakčním nátlakem.

Nevýhoda Monera však spočívá zejména v nadále hrozící centralizaci sítě:

I přesto, že těžební algoritmus přístupný mnoha běžným uživatelům, přes 40 % těžební síly Monera patří pouze třem těžebním bazénům. Pokud se toto procento bude nadále zvyšovat, hrozí nezdravá centralizace.

Oproti Bitcoinu má Monero také mnohem nižší síťový efekt a neví o něm zdaleka tolik lidí, jako o Bitcoinu. Jako kryptoměna, která má za svůj cíl stát se hlavně světově akceptovanou měnou, kterou bude přijímat co největší množství obchodníků, má tedy Monero stále co dohánět.

Monero peněženky

Pokud máte zkušenosti s používáním Bitcoin či Ethereum peněženek, potom vám Monero wallety nebudou dělat problém. Je zde však pár rozdílů, které se vyplatí znát předem.

Pokud se chcete před používáním Monera a tedy i peněženek poučit, čtěte dále.

Monero peněženky si můžeme rozdělit na: Monero GUI wallet, Monero CLI wallet, Mobilní peněženka a napojení na hardwarové peněženky:

Monero GUI wallet

Monero GUI wallet je open-source peněženka vytvořená komunitou a je jednou z nejlepších Monero desktop peněženek.

Monero GUI wallet poskytuje veškeré potřebné funkce a obsahuje českou lokalizaci.

Mezi hlavní funkce patří:

  •   Bezpečné uložení XMR coinů, poskytnutí vlastních klíčů
  •   Možnost odesílat i obdržet XMR coiny
  •   Tvorba vlastních adresářů
  •   Mód pro obchodníky: jednoduché rozhraní pro přijímaní XMR od zákazníků
  •   Režim pro pokročilé obsahující možnost těžit Monero
  •   Kompatibilita s hardware peněženkami Ledger a Trezor
  •   Možnost stažení pouze 1/3 Monero blockchainu k ušetření místa na disku

Může se stát, že váš antivirus označí Monero GUI wallet za škodlivý malware:

Pokud se tak stane, vězte, že je to normální. Toto se stává, protože v sobě Monero GUI wallet má implementovaný těžební software. Těžební software antiviry nemají rádi, protože je často součástí škodlivých webů, které využívají váš hardware k těžbě bez vašeho vědomí. Pokud stahujete Monero GUI wallet z oficiálních zdrojů (link níže), potom stačí v antiviru nastavit výjimku.

Nikdy nestahujte krypto peněženky z nedůvěryhodných zdrojů!

Monero GUI wallet můžete zdarma stáhnout ve verzi pro Window, Linux, Mac OS a další zde: https://www.getmonero.org/downloads/

Monero CLI wallet

Monero CLI wallet se bude hodit zejména zkušenějším uživatelům a developerům.

Jedná se o rozhraní poskytující totální kontrolu nad vaším Monero uzlem (nodem) a vámi vlastněnými XMR coiny.

Monero CLI wallet je vysoce flexibilní a upravitelné rozhraní. Součástí je i několik nástrojů pro pokročilou analýzu.

Monero CLI wallet můžete zdarma stáhnout ve verzi pro Window, Linux, Mac OS a další zde: https://www.getmonero.org/downloads/

 

Mobilní peněženky pro Monero

Mezi hlavní mobilní peněženky pro Monero patří následující, ověřené wallety, které můžeme rozdělit na kompletní (celý blockchain Monero) a lehké (light – dálková synchronizace s blockchainem Monero):

Kompletní Monero peněženky:

Cake Wallet: https://cakewallet.com/

Feather: https://featherwallet.org/

Monerujo: https://www.monerujo.io/

Light Monero peněženky:

MyMonero: https://mymonero.com/

Edge: https://edge.app/

Monero: technické specifikace

–        Monero vzniklo roku 2014.

–        Nativní kryptoměnou sítě Monero je XMR.

–        Momentální (červen 2022) počet XMR coinů v cirkulaci je 18.3 milionů.

–        XMR nemá definitivně daný finální počet coinů. Oproti Bitcoinu, kde kryptoměna BTC nikdy nepřesáhne počet 21 milionů coinů, bude možno XMR těžit donekonečna.

–        Speciální funkcí Monera je vysoká míra soukromí, anonymita uživatelů a adres i nemožnost trasování transakcí.

–        Těžba Monera probíhá pomocí systému Proof of Work (algoritmus RandomX)

–        Tvorba nových bloků probíhá každé 2 minuty

Historie Monera

Blockchain Monera byl spuštěn roku 2014. Zajímavostí je, že se nejedná o původní blockchain, ale fork krypto projektu Bytecoin.

Prvním názvem Monera bylo jméno BitMonero a projekt byl vyvíjen pouhými pěti developery. Pouze dva z developerů byly v tu dobu veřejně známí, zbytek zůstal v anonymitě. Za znímku stojí Riccardo Spagni, který na projektu pracuje dodnes.

V tu dobu o Monero pochopitelně nebyl zdaleka takový zájem, jako dnes, jelikož se kryptoměny nacházely v prvotním stádiu. Největší využití Monero našlo jako měna darknetu nebo jako způsob anonymní úschovy peněz.

Od roku 2014 mimo jádro týmu přibylo několik ikonických developerů, kteří pod různými pseudonymy na projektu pracují dodnes. Příkladem jsou developeři jako binaryFate, NoodleDoodle či Smooth.

Důležitým krokem ve vývoji Monera byl přechod z těžebního algoritmu CryptoNight na nynější RandomX. RandomX dnes z Monera dělá největší kryptoměnu využívající CPU těžbu.

Nejnovějším upgradem systému je test update z roku 2020, který má ve výsledku implementovat technologii Zk-SNARKS.

Pokud vás historie Monera zajímá v detailní formě, nenechte si ujít dokument “Monero Means Money“:

Adopce Monera

Během krátkého nahlédnutí na web Cryptwerk vidíme, že je adopce Monera na vzestupu nehledě na cyklus trhu. Cryptwerk je online adresář poskytující statistické informace o kryptoměnovém světě, například tedy počet společností, které jednotlivé kryptoměny přijímají jako možnost platby.

Na následujícím grafu vidím stoupající počet byznysů přijímající Monero. Trend stoupá stabilně od roku 2018.

Zdroj: https://cryptwerk.com/analytics/monero/ „Monero Companies Growth“

Oproti roku 2018 dnes Monero jako platidlo přijímá 20x více společností, což lze považovat za velmi zdravý růst adopce.

Mezi hlavní země, ve kterých adopce probíhá, patří USA a Rusko.

Budoucnost Monera

I přesto, že Monero zejména během býčího trhu 2021 nebylo jedním z předních coinů zájmu retailu ani větších investorů, stále se jedná o esenciální projekt krypto scény, který je v aktivním vývoji.

Na vývoji Monera se podílí stovky aktivních developerů a další tisíce komunitních účastníků.

Vývojová struktura projektu Monero je decentralizovaná a rozlehlá v podstatě po celém světě. Filozoficky i prakticky se tedy jedná o kryptoměnový projekt v pravém slova smyslu.

Využití Monera jako komerční a světově adoptované měny je stále diskutabilní, zejména kvůli otázkám ze strany vládních regulací. Politikům po celém světě se nabídka decentralizované a absolutně anonymní měny, kterou není možné žádným způsobem kontrolovat, samozřejmě nelíbí.

Nicméně, prozatím zejména ze strany vývoje Monero stále nikam neodchází a naopak podléhá pozitivnímu vývoji.

Pokud vás Monero zajímá či se chcete přímo účastnit na vývoji, a tedy budoucnosti projektu, můžete navštívit kteroukoli ze základních developerských i komunitních sekcí:

Monero Tým

Do základního Monero týmu se bohužel dostanete jen na pozvání. Pokud se tak stane, můžete navštívit jejich pracovní prostory přes tento odkaz: Monero Tým

Komunitní pracovní skupina Monero

Pokud nejste developerem či developerkou, ale chcete se aktivně účastnit na podpoře Monera a stát se součástí komunity, neváhejte navštívit tyto prostory: Komunitní Pracovní skupina Monero 

Vývojová skupina pro Monero

Zde mohou zavítat developeři, jejichž zájmem je vývoj peněženek kódu poskytovaných hlavním týmem.

Vývojovou skupinu můžete kontaktovat zde: Vývojová skupina Monero 

Webový vývoj pro Monero

Pokud máte zájem pracovat jako web developer pro Monero, bude vaším cílem návštěva této skupiny: Webový vývoj pro Monero

Lokalizační, redaktorská a marketingová práce pro Monero

Máte zkušenosti s jazyky, překladem a psaním? Nebo se pohybujete v oblasti marketingu a chcete podpořit Monero?

Potom se vaše schopnosti budou hodit v lokalizační, redaktorské či marketingové sekci Monero komunity:

Překlady

Marketing a psaní

Výzkumná laboratoř pro Monero

Výzkumná laboratoř pro Monero je významnou součástí vývoje projektu. Zde probíhají vědecké průzkumy a průlomy umožňující posunout Monero jako protokol na novou úroveň.

Mezi nové poznatky výzkumné laboratoře Monero patří například technologie Bulletproofs, která má nahradit nynější systém důvěrných kruhových transakcí a zásadně vylepšit již tak vysokou bezpečnost a anonymitu sítě.

Do kontaktu se dostanete zde: Výzkumná laboratoř Monero

Tyto a další komunitní a vývojářské sekce Monera naleznete všechny přehledně pod tímto odkazem: WORKGROUPS

Studijní materiály a detailní informace o kryptoměně a blockchainu Monero

Pokud máte zájem u detailní rozbory a vysvětlení toho, jak Monero funguje, máme pro vás hned několik prvotřídních studijních materiálů, které vám pomohou vyznat se ve zdánlivě složité sféře Monera:

1. Mastering Monero

Mastering Monero je detailní průvodce technologií Monera a všech jeho zákoutí.

V knize Mastering Monero se dočtete vše od základů blockchainových sítí až po filozofický význam soukromých transakcí. Součástí knihy je také rozbor výhod a porovnání Monera s Bitcoinem či diskuse o etice a legislativě týkající se anonymních blockchainových sítí.

Odkaz ke stažení knihy .pdf:

https://masteringmonero.com/book/Mastering%20Monero%20First%20Edition%20by%20SerHack%20and%20Monero%20Community.pdf

2. Zero to Monero

Zero to Monero je koncepční i technický rozbor technologie Monera vhodný i pro začátečníky. K pochopení knidy Zero to Monero vám budou stačit i pouze základní znalosti algebry a počítačových technologií.

Zero to Monero je zároveň dobrou četbou pro nováčky ve sféře kryptografie – kniha názorně prezentuje, jak obrovský potenciál se v kryptografických technologiích skýtá.

Odkaz ke stažení knihy .pdf:

https://github.com/UkoeHB/Monero-RCT-report

 

Zdroje:

 

Monero: Nejčastější otázky

  • Kde mohu koupit Monero a jde to anonymně?

    Monero lze nakoupit jednoduše na naprosté většině běžně používaných centralizovaných burzách nebo peer-to-peer marketech.

    Centralizované burzy vhodné pro nákup XRM jsou:

    •   Binance 
    •   Bitfinex
    •   Kraken
    •   Kucoin
    •   Huobi Global
    •   Gate.io

    Anonymní peer-to-peer nákup lze provést na:

  • Jaké jsou nejlepší peněženky na Monero (XMR)?

    Nejlepší a nejspolehlivější peněženky na Monero jsou popsány výše v sekci “Monero Peněženky“ včetně odkazů na oficiální stránky pro stažení:

    Pozor! Nikdy nestahujte Monero či jiné kryptoměnové peněženky z neověřených zdrojů!

  • Je Monero opravdu naprosto anonymní a privátní?

    Monero je zabezpečeno unikátní technologií kombinující tři způsoby dosažení kompletní anonymity: jedná se o skryté adresy, kruhové podpisy a důvěrné kruhové transakce (stealth address, Ring Signature a RingCT)

    Detailní rozbor technologie Monero a anonymity sítě naleznete v odstavci “Jak funguje Monero?“

  • Má Monero maximální počet mincí?

    Ne, Monero těžba se zpomaluje, ale jeho zásoba je nyní neomezená. Více o tokenomice Monera naleznete v odstavci “Tokenomika“

  • Dá se Monero těžit?

    Ano, díky Proof of Work ASIC-rezistentnímu algoritmu RandomX je Monero možné těžit i na běžných přístrojích pomocí CPU.

    V odstavci “Monero peněženky“ (odkaz click) naleznete vysvětlení o oficiální peněžence Monero GUI wallet, jejíž součástí je i software pro spuštění těžby.

    Ke stažení zde: https://www.getmonero.org/downloads/

Praktické informace

Název
Monero
Vznik
2014-04-18
Sociální sítě
Zakladatel
Nicolas van Saberhagen
Jednotka (ticker)
XMR
Těžba
Algoritmus CryptoNight
Délka bloku
Cca 2 minuty
Aktuální počet tokenů
18 446 744
Maximální počet tokenů
18 446 744
Kapitalizace
2 531 532 411 $
Aktuální cena
137 $ (3 146 Kč)
ATH
542 $
Změna za 24hod
-294 %
Coinmarketcap pořadí
40

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.