Kryptoměnový trh a ruská invaze na Ukrajinu. Co teď čekat?

Ruská armáda zahájila vojenskou operaci na Ukrajině. Kolem několika oblastí, včetně hlavního města Kyjeva, byly slyšet výbuchy raket. Prezident Vladimir Putin v projevu k ruskému lidu hovořil o „zajištění bezpečnosti samotného Ruska“. Globální trhy v reakci na to klesly. Globální krypto i akciové trhy se v prvních hodinách propadly poté, co ruský prezident Vladimir Putin v národním vysílání oznámil, že jeho armáda provede „zvláštní vojenskou operaci“ na Ukrajině. Když na Ukrajině začalo vycházet slunce, ruská armáda odpálila rakety v několika oblastech země, včetně hlavního města Kyjeva a města Charkov. Cena bitcoinu (BTC) ve čtvrtek 24.2. podle Cointelegraph Markets Pro klesla o 7,26 % na 35 000 USD. Ether (ETH) ve čtvrtek klesl o 9,48 % a XRP klesl o 9,24 %. Celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla o 8,25 % na 1,58 bilionu dolarů. cena bitcoinu ukrajina válka Volatilita narůstala u dalších hlavních globálních finančních indexů, S&P 500 (GSPC) a Dow Jones Industrial Average (DJI), za poslední hodinu (v době psaní článku) klesla téměř o 2 %.

Jaký cenový vývoj očekávat?

Je zjevné, že geopolitická situace na Ukrajině výrazně ovlivňuje všechny trhy včetně bitcoinu. Nejvíce záleží na krocích Vladimira Putina a na délce války. Lepší variantou, kterou můžeme čekat, je, že Putin splní své „cíle“ a opustí Ukrajinu do několika dní. Horší varianta je, když válka bude trvat několik měsíců až propukne do globální války, kterou trhy mohou nést stejně jako v době druhé světové, a tedy poklesem. cena bitcoinu válka na ukrajině

pohyb ceny BTC od počátku války na Ukrajině

Během včerejších večerních hodin bitcoin zaznamenal neobvykle silnou bullish aktivitu velkých hráčů. Cena bitcoinu se během několika minut pohnula z 36 000 USD na 40 000 USD, což představuje 10procentní pohyb nahoru. Během tohoto pohybu na burze Binance byly zaznamenány neobvykle velké objemy ze strany velkých hráčů, kteří jedině mohli stát za tímto cenovým pohybem. Druhým důvodem může být reakce na světovou ekonomiku, protože včera se lídři největších zemí světa dohodli na velkých sankcích vůči Rusku. BTC pohyby na burze Binance Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin, který prožil prvních šest let svého života v Kolomně v Rusku, tweetoval asi ve 4 hodiny ráno UTC v ruštině, že (podle hrubého překladu) je: vitalik buterin reakce ukrajina
„Jsem velmi rozrušený Putinovým rozhodnutím vzdát se možnosti mírového řešení sporu s Ukrajinou a místo toho jít do války. Jde o zločin proti ukrajinskému a ruskému lidu. Chci všem popřát bezpečí, i když vím, že žádné bezpečí nebude. Sláva Ukrajině."
 Později v angličtině dodal: „Připomenutí: Ethereum je neutrální, ale já ne.“ Poradce agregátoru Atlas DEX Altcoin Sherpa tweetoval, že pozornost by se měla zaměřit na zúčastněné osoby, a nikoli na vliv na trhy. Altcoin Sherpa tweet ukrajina
Myslím na všechny, co jsou dnes večer v Ukrajině. Někdy zapomínáme, že v těchto situacích žijí reální lidé a že to není celé jen o trhu.
Cena ropy v reakci na kroky Ruska vyskočila na 99,50 dolaru. Hostitel podcastu a krypto investor Anthony „Pomp“ Pompliano poukázal na to, že vzhledem k tomu, že Rusko je třetím největším světovým producentem ropy, „dopad této situace bude cítit globálně.“

Bitcoin bude hrát roli na obou stranách

Bitcoin (BTC) a kryptoměny pravděpodobně budou hrát roli na obou stranách konfliktu poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Mezinárodní média včetně BBC, která informovala z Kyjeva, uvedla, že se v bankách v ukrajinské metropoli tvořily velké fronty a občané zoufale toužili získat peníze, než se vojáci dostanou do hlavního města. BBC také tvrdila, že se chystá řada nových sankcí od britské vlády, která již zablokovala obchod dvěma ruským státním bankám a pěti jednotlivcům napojeným na Putina. A vzájemná bankovní omezení již ženou nákupy kryptoměn nahoru. Michael Chobanian, zakladatel ukrajinské kryptoburzy Kuna, v rozhovoru uvedl, že již nyní existuje „omezená nabídka tetheru (USDT)“ a že limity „vytlačily směnný kurz na značnou prémii“. Řekl dále:
„Pokud jde o finanční paniku, ano, panika existuje. [Ukrajinci] se chtějí zbavit hotovosti."
Vzhledem k tomu, že v nadcházejících hodinách ze Spojených států téměř jistě přijdou další sankce, New York Times míní, že Rusko by se ve snaze vyhnout se sankcím mohlo obrátit na „krypto, ransomware a [chystaný] digitální rubl“. Vzhledem k tomu, že digitální rubl je stále ještě daleko od zavedení, konvenční krypto je mnohem pravděpodobnější cestou, zejména s ohledem na skutečnost, že velká část světového hashratu pro těžbu kryptoměn se nachází v Rusku. Národ by také mohl přesměrovat více svých energetických rezerv na těžbu kryptoměn. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo k tomu, aby bylo Rusko tvrdě zasaženo sankcemi a odříznuto od bankovní sítě SWIFT. Vlády pobaltských států požadovaly podobná opatření. Pozorovatelé se shodli, že blok SWIFT by mohl být pro západní spojence nejlogičtějším postupem. To vše, jak někteří navrhovali, jen přiměje Putina a jeho spojence blíže k přijetí kryptoměn – což by podle jednoho pozorovatele mohlo v konečném důsledku poškodit věc BTC v zemích, jako jsou Spojené státy, z morálního hlediska. Všichni však souhlasili, že BTC bude pravděpodobně hrát klíčovou roli v konfliktu – tak či onak. Údaje Google Trends z Ruska a Ukrajiny skutečně ukázaly malý, ale ne nevýznamný nárůst vyhledávání „bitcoinu“ v posledních hodinách.

EU hlasuje o sankcích skrz SWIFT

Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (anglicky Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, SWIFT), oficiálně S.W.I.F.T. SCRL, je belgická nezávislá společnost sloužící jako zprostředkovatel a vykonavatel finančních transakcí v mezinárodnímu platebnímu styku. Svých cílů SWIFT dosahuje provozem telekomunikační sítě SWIFTNet, kterou užívá více než 11 000 bank a dalších finančních i nefinančních institucí z více než 200 zemí světa. Navzdory tomu, že Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, vypuknutí války ještě nepřesvědčilo Evropskou unii, aby se zasadila o vyloučení agresora z globální platební sítě Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) – krok, který by drasticky omezil ruský obchod se zahraničními partnery. SWIFT se popisuje jako globální družstvo vlastněné členy a přední světový poskytovatel zabezpečených služeb pro zasílání finančních zpráv. V roce 2021 systém zaznamenal průměrně 42 milionů zpráv denně, což je o 11,4 % více než o rok dříve. Zprávy mohou signalizovat platby zákazníků, převody finančních institucí, inkasní a hotovostní dopisy, převody pokladny a cenných papírů a další typy finančních aktivit, které banky po celém světě každodenně zpracovávají. Několik zdrojů blízkých rozhodujícím činitelům EU sdělilo agentuře Reuters, že zatímco blok pracuje na novém souboru sankcí k potrestání Ruska za jeho vojenskou intervenci proti Ukrajině, kroky k vytlačení Moskvy z mezibankovního platebního systému v současné době nejsou součást diskuzí. „Naléhavost a konsenzus jsou v tuto chvíli nejvyšší prioritou,“ cituje Reuters anonymního diplomata EU. V této fázi by však konsensus vyžadoval opustit otázku SWIFT ze stolu, protože odstranění Ruska ze systému by mělo dalekosáhlé důsledky také pro členské státy bloku, tvrdí zdroj. Očekává se, že dnešní mimořádný summit Evropské rady připraví půdu pro novou dávku sankcí EU vůči Moskvě. Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, ve tweetu uvedla, že:
„Sankce se zaměří na strategická odvětví ruské ekonomiky. Zmrazíme ruská aktiva v EU a zastavíme přístup ruských bank na náš finanční trh. Sankce jsou navrženy tak, aby si vybraly těžkou daň na schopnosti Kremlu financovat válku."
Údaje zveřejněné Bankou pro mezinárodní platby (BIS) naznačují, že evropští věřitelé mají největší podíl na expozici zahraničních bank na ruském trhu ve výši 30 miliard USD. Mezitím někteří pozorovatelé tvrdí, že blokování SWIFT by mohlo být nejlogičtějším postupem pro západní spojence – což by mohlo Kreml přimět, aby přijal kryptoměny, jako jiné země, které skrz krypto obchází zahraniční sankce.
  1. února ve svém oznámení o první tranši sankcí vůči Rusku americká vláda uvedla, že uvaluje blokující sankce na dvě velké státní ruské finanční instituce, Vnesheconombank a Promsvyazbank.
Washington také prohlásil:
„[Každá] instituce v sektoru finančních služeb ekonomiky Ruské federace je cílem dalších sankcí. Více než 80 % ruských každodenních devizových transakcí na celém světě probíhá v amerických dolarech a zhruba polovina ruského mezinárodního obchodu probíhá v dolarech. Díky této akci není žádná ruská finanční instituce v bezpečí před našimi opatřeními, včetně největších bank.”

Poslední vývoj v kauze SWIFT blokace

Blok čtyř států Evropské unie, které ve čtvrtek nesouhlasily s vyloučením Ruska z mezinárodního bankovního systému SWIFT, se začíná rozpadat. Itálie, Kypr a Maďarsko již svůj postoj přehodnotily. Německo zůstává nerozhodnuté. Podle analytiků by odpojení od SWIFT znamenalo pro Rusko velké ekonomické ztráty. Svůj postoj v sobotu přehodnotily tři státy. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se Itálie přidala na stranu většiny zemí EU. Zelenskému to měl během společného telefonátu sdělit její premiér Mario Draghi. O podpoře Maďarska opět informoval polský premiér Mateusz Morawiecki. "Dnes jsem znovu mluvil s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem. A on mě ujistil o své podpoře dalekosáhlých sankcí proti Rusku. Včetně blokování SWIFT," napsal Morawiecki na Twitteru. Ani Kypr už není proti, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Kyperský ministr financí Constantinos Petrides později uvedl, že země nikdy neprotestovala proti žádným sankcím EU v rámci solidarity s ukrajinským lidem, včetně odříznutí Ruska od SWIFT. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]  
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.