Krypto svět v troskách: mapa medvědího trhu a pohled do budoucna

Nalijme si čistého vína: krypto je spolu s indexy a akciovými trhy v naprostých troskách. Od listopadu minulého roku došlo k razantní otočce v přístupu Federální reservy Spojených států vůči problematice inflace. Momentum západní ekonomiky a trhů plných uměle nabodané zeleně v podobě levných peněz, nulových úroků a stimulačních balíčků bylo rapidně zabrzděno zvedáním sazeb a nyní i kvantitativním utahováním. Nacházíme se v roku 2022 a pokud by trhy dnešního roku byly fotkou, jednalo by se o přesný negativ té z roku 2021. Co bude dál? Pojďme se podívat, jak na tom krypto je a jak se připravit na blízké i daleké události.

Z krypto spekulantů v makro analytiky během půl roku

Ti z vás, kteří se ve světě kryptoměn pohybují denně si jistě všimli, že během tohoto roku celý narativ téměř úplně přešel z býčích grafů a spekulací o budoucnosti plné NFT her a Metaversů o miliardových hodnotách spíše na obavy z globální recese a zejména soustředění se na makroekonomickou analýzu. Jako krypto investoři a obchodníci jsme si tento rok připomněli, že téměř vše, co se týče monetárních valuací a obzvláště pak dolarových hodnot je nevyhnutelně navázáno na makro situaci a jednoduše řečeno tiskárnu FEDu a Evropské centrální banky.  1 BTC = 1 BTC a Bitcoin ani Ethereum v nejbližší době nikam nezmizí, naopak, jejich budoucnost je čím dál světlejší. Nicméně, během této periody si veškeré trhy docela krutým způsobem uvědomily, že se nevyplatí obchodovat v protisměru jízdy Federální reservy.  Komplexitu momentální situace v krátkosti vystihuje nedávný projev Stanleyho Druckenmillera, amerického investora a manažera hedgeových fondů, zejména tedy fondu Duquesne Capital, starajícího se o aktiva na topu až o hodnotě 12 miliard dolarů (momentálně 1.37 miliard USD):  „V tomto odvětví pracuji již 45 let a nyní, mezi pandemií, válkou a naprosto šílenou odpovědí ze strany americké monetární politiky můžu říct, že v ohledu na moji schopnost a sebevědomí předpovědět, co se stane během následujících šesti až dvanácti měsíců je toto prostředí naprosto nejsložitějším, s jakým jsem se za svoji kariéru setkal. Nicméně, pokud se podíváme, co dělají ceny ropy, jak se chová vývoj úrokových sazeb a jak se z utahování likvidity stává globální fenomén a přidáme do toho válku, šance pro globální recesi a razantní změnu v makroekonomickém stavu světa jsou nejvyšší a nejvýznamnější za posledních pár dekád. Tento býčí trh ve skutečnosti začal již roku 1982 a zejména během posledních 10 let došlo k absolutní hyper-akceleraci. Nulové úroky, kvantitativní uvolňování spolu s masivním tisknutím peněz vytvořily bubliny takřka ve všech typech trhů. Nyní se monetární politika nachází v bodě ne nepodobném čerstvému abstinentovi čelícímu vysazení drog. Všechno je naopak. … nejenže ubrali na plynu, je to jako by dupli na brzdu během zběsilé jízdy na dálnici. Podle mě je před námi vysoká pravděpodobnost trhu, který bude přinejlepším plochý a to až 10 let, podobně jako tomu bylo v období mezi rokem 1966 až 1982.“ https://twitter.com/i/status/1570681270698647552 Stanleyho shrnutí vystihuje rozpoložení mnoha dnešních investorů a obchodníků. Jak zkušení, tak i nováčci mají problém se v environmentu této doby vyznat. Nacházíme se v době vystřízlivění po jedné velké, dlouhé jízdě plné monetárního dopingu. Nicméně, abstinence trhů je od konce roku 2021 neméně šílená, jako likviditou nabodaná cesta vzhůru.  Jak se v tom všem alespoň trochu orientovat, tak, abychom dokázali rozpoznat, v jaké fázi se nacházíme? Pojďme se podívat na několik základních metrik a pomůcek, které můžeme v ohledu na vývoj situace sledovat. 

Technická analýza, korelace krypto cen s indexy a výhled do budoucna

Všichni víme, že se momentálně nacházíme v hlubinách medvědího trhu. Kde je dno a kudy vede cesta ven? Pro orientaci v temnotě bear marketu nám pomůže několik základních pomůcek.  V první řadě pamatujme na zákon cyklicity trhů. Zákony cyklicity platí i v citelně extrémních případech jako je situace dneška. Po rychlém vzestupu nastává pád (viz. přirovnání k euforii a abstinenci trhu jakožto uživatele drog ve formě monetárních injekcí) a po pádu se je třeba zregenerovat. Regenerací je v případě trhů akumulační fáze, během které dojde k téměř absolutnímu útlumu volatility a odchodu většiny účastníků trhu, v našem případě naprosté ztráty jejich naděje v další bull market a vzdání se vize v budoucnost kryptoměn a Webu 3. Přesně tato fáze je zlatou oblastí mnoha příležitostí.   Kde se však nacházíme nyní? Během krátkého pohledu na týdenní graf Bitcoinu se o akumulační fázi zatím zkrátka nemůžeme bavit. Pro znázornění mrkněme na graf nakreslený jedním z nejúspěšnějších veřejných obchodníků minulého býčího i momentálního medvědího trhu, anona vystupujícího pod nickem TradeXO V grafu vidíme názornou ukázku akumulační fáze Bitcoinu trhu během období od roku 2014 až 2016. Všimněte si, že po rapidním vzestupu ceny nastává prudký trend dolů, který po čase vytvoří určitou cenově ohraničenou zónu, během které se cena nemůže dostat pod horní ani dolní linii. Během tohoto období se nenacházíme ani ve stoupajícím, ani v klesajícím trendu. Až poté, co dojde k proražení horní hranice cenové zóny, úspěšnému otestování této linie a následnému pokračování vzhůru se lze bavit o vstupu do nové cenově pozitivní fáze trhu. 

Nyní se podívejme na naši momentální situaci:

Během krátkého pohledu na momentální stav ceny Bitcoinu se o akumulační fázi můžeme bavit pouze obrazně. V porovnání s fází akumulace během roku 2018 a 2014-2016 vidíme jasný nedostatek dat. Jediné, co o momentální ceně můžeme tvrdit je, že se stále nachází v prudkém trendu směřujícím dolů.  „Pokud Bitcoin prolomí tuto cenovou hranici, s největší pravděpodobností vytvoříme akumulační zónu v následující oblasti. O tom se však budeme bavit až v moment, kdy se BTC propadne a otestuje momentální hladinu zespodu.“ TraderXO Představu možné následující akumulační zóny můžeme vidět zde:   Samozřejmě, i v nynější cenové zóně se může jednat o začátek akumulace. Nicméně, v tomto momentu je třeba pro nápovědu průběžně sledovat indikátory a indexy jako jsou například: Právě tyto indikátory alespoň prozatím napovídají, že se o akumulační fázi stále nelze s jistotou bavit. Zároveň však může být za rohem.

Vývoj grafu dolaru (DXY)

Krypto market projevuje v souvislosti se světovými indexy a zejména potom vývojem indexů jako je S&P 500 a grafem dolaru silnou korelaci.  Jednoduše lze říct, že trh s akciemi a kryptoměnami si vede dobře během období, kdy dolar klesá nebo stagnuje.  Vzpomeňte si na to, co jsme si řekli o období akumulace. Potom se podívejte na graf dolaru níže:  Nyní si vzpomeňme, během kterého období jsme zažili poslední krypto býčí trh a největší euforii.  Během krátkého pohledu vidíme naprosto jasnou korelaci: 
  • výbuch Bitcoinu nad 20,000 USD během konce roku 2020: propad DXY ve stejnou dobu
  • Býčí trh kryptoměn během akumulační fáze DXY od začátku roku 2021
  • Konec býčího trhu kryptoměn v tandemu s ukončením akumulační fáze DXY a úspěšné potvrzení stoupajícího trendu během listopadu 2021
Zbytek obrázku mluví za vše. Graf dolaru se od listopadu 2021 nachází v jasném růstu. Jak se během tohoto období vedlo kryptoměnám, to víme všichni velice dobře.  Zde lze relativně jasně prohlásit, že do té doby, co budeme sledovat stoupající trend dolaru se riskantní aktiva jakožto kategorie, do které kryptoměny včetně Bitcoinu stále spadají, budou nacházet pod tlakem a jakýkoli pozitivní trend bude pouze krátkodobý.  Další ukázkou korelace jsou krátkodobé „pumpy“ kryptoměn během tohoto medvědího trhu, které korelují s krátkodobými propady indexu DXY. Ve výsledku lze říci, že se kryptoměny dosavadně pohybují v inverzní cenové korelaci vůči DXY. Grafy nám tímto způsobem vypráví příběh kvantitativního uvolňování ve formě tisknutí peněz a následujícího kvantitativního utahování, tedy fáze, ve které se nacházíme nyní. Jakákoli změna v této korelaci nebo v přístupu Federální rezervy vůči monetární politice bude zřejmě znamenat i změnu trendu krypto trhů a zbytku riskantních aktiv, jako jsou akcie a akciové indexy. 

S&P 500 a korelace s kryptoměnami

Spolu s koncem býčího trhu kryptoměn nastala v tandemu změna také ve zdánlivě donekonečna stoupajícím grafu indexu S&P 500, tedy indexu 500 akcií největších na burze obchodovaných podniků v USA.  Jak se říká, trend je tvůj přítel a v případě indexu SPX je trend stejně jako v případě BTC stále směrem dolů.  Ať se snažíme na věc podívat, jak chceme, Bitcoin a S&P 500 se zejména od vstupu institucionálních investorů zkrátka pohybují jako dvojčata.  Zároveň lze vidět, že SPX i BTC byly celou dobu aktivy závislými na drogách ve formě monetárních injekcí a stimulačního monetárního prostředí.  Do té doby, než uvidíme změnu v monetárním přístupu FEDu a Evropské centrální banky, která nedávno rovněž poprvé zvedla úrokové sazby, se o změně trendu bohužel prozatím nelze bavit.  Tím se však dostáváme k jádru věci: změna v monetární politice bude možná znamenat také změnu trendu kryptoměn a akcií.  Zároveň však pamatujme na to, že trhy vzhlíží do budoucna a cenová akce se tak může změnit ještě před tím, než dojde k reálné změně v monetárním přístupu FEDu. V případě, že se Bitcoin bude držet podobného vývoje jako v minulosti by se tak mohlo udát zhruba v dobu před Bitcoin halvingem, tedy snížením odměn těžařů na polovinu a následnou reflexí v ceně BTC.  Jak se říká, historie se přesně neopakuje, ale často se rýmuje. 

Bitcoin halving 2024

Příští Bitcoin halving nás čeká 16. dubna 2024. Z minulosti víme, že v období před halvingem se začínají kryptoměny probouzet. Nejenže se tedy před halvingem budeme soustředit na cenu Bitcoinu, ale také na to, jak vypadají akumulační zóny úspěšných altcoinů.  Na obrázku níže vidíte časové spektrum spolu s nákresem možné akumulační zóny jednoho z nejúspěšnějších blockchainů minulého cyklu, Solany: Po krátkém pohledu na tento graf se nám vybaví klasický náčrt známého grafu zrcadlícího tržní cykly “Wall Street Cheat Sheet“:  Vidíte podobnosti? Co myslíte, bude to tentokrát jinak?  V případě, že se altcoiny a jejich grafy spolu s pozitivním tržním objemem poukazujícím na přítomnost kupní strany a fundamentálně zdravým vývojem daných projektů budou nacházet v pozdních fázích akumulace, je načase být na pozoru a zároveň sledovat ostatní faktory jako je DXY a vývoj monetární politiky. 

Přístup FEDu a vývoj monetární politiky 

Ujasnili jsme si, že dvouciferná inflace a přechod monetární politiky z kvantitativního uvolňování na kvantitativní utahování a s tím související stoupající trend grafu dolaru a medvědí trh akciových kryptoměnových trhů úzce souvisí s aktivitami a přístupem federální reservy USA. Je vcelku jasné, že možným vodítkem k přechodu do pozitivně naladěného trhu riskantních aktiv bude potřeba právě změna v přístupu FEDu, který přestane trhy trestat formou zvedání úrokových sazeb a kvantitativním utahováním.  Nicméně, jak můžeme vědět, že se FED nebo Evropská centrální banka rozhodne otočit směr postupu? Jednoduše řečeno, nemůžeme. Zde se nabízí vzpomínka na projev legendárního investora Petera Lynche:  „… je známo, že snaha předpovědět monetární politiku, přístup Federální rezervy a vývoj úrokových sazeb je něčím o co se sice všichni neustále snaží, ale jedná se o historicky naprosto zbytečnou snahu,“  https://www.youtube.com/watch?v=myu4Nv0pt0U&t=2220s Ať už se tedy snažíme makro ekonomický vývoj analyzovat jakkoli, momentální cena akciových, kryptoměnových a indexových trhů je tím, co zůstává ultimátní pravdou přítomného momentu. Neexistuje v podstatě nic jiného, co by nám o makroekonomické situaci napovědělo více, než je právě aktuální cenový vývoj aktiv a fáze, ve které se nachází.  Právě zde si je třeba uvědomit korelaci výše zmíněných grafů, jejich vzájemných vztahů, pamatovat na cyklicitu trhů a fundamentální význam krypto trhu jako takového.

Kde se nacházíme a kam směřujeme? 

I přes zdánlivě negativní vývoj poslední doby je pohled do budoucnosti stále naprosto jasný: kryptoměny a blockchainové sítě jsou průmyslem, který se nachází ve fázi rapidní evoluce a to i přesto, že to tak při pohledu na pouhý cenový vývoj nemusí vypadat. Co nás však zajímá je časový bod zlomu a přechod z medvědího do býčího trhu, který je doposud momentálně závislý na makroekonomickém vývoji.                                                             Nacházíme se v době globální krize, během které hrozí možnost pádu do hyperinflace měnovým systémům jako je dolar a euro, tedy měnám, které jsme doposud považovali za nezdolatelné. Nynější přístup Federální rezervy vůči inflaci je doslova bojem za přežití dolaru a doposud vidíme, že za život dolaru je FED schopen nemilosrdně obětovat veškeré akciové trhy i indexy a formou zvedání úroků a kvantitativním utahováním doslova sekat hlavy všem zbývajícím býkům na trhu.  Po pohledu na složitost dnešního světa a s ním souvisejícím makroekonomickým vývojem nelze než se vrátit k základu a sledovat základní indikátory, které jsme si v tomto článku popsali tak, abychom se v situaci mohli nějakým způsobem orientovat.  O celkovém fundamentálním i cenovém vývoji krypto trhu a situaci monetární politiky západu vás budeme nadále informovat. Indikátory zmíněné v tomto článku si zapamatujte, budou nás provázet i do budoucna.  Zůstaňte na pozoru a pamatujte na to, že v ohledu na krypto svět je stále nad ránem. GM, teprve začínáme.  Zdroje:  Duquesne Family Office 13F annual report (2022). wallmine. (n.d.). Retrieved September 17, 2022, from https://wallmine.com/fund/2si/duquesne-family-office-llc  Wikimedia Foundation. (2022, September 16). Stanley Druckenmiller. Wikipedia. Retrieved September 17, 2022, from https://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Druckenmiller  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
5/5 - (7 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.