Krypto Kompas #4: Čínská bublina, Airdropy, Ordinals a další

Zatímco makro kompasy mnohých dlouhodobých analytiků míří bezesporu k návratu inflace a opětovnému krachu, krypto kompas míří na východ, konkrétně do Číny. Našemu oblíbenému trhu s magickými internetovými penězi se tento rok prozatím vede velmi dobře a pozorní čtenáři našich článků (zejména potom těch s airdrop návody) si zde již rozhodně našli své. Pojďme se podívat na pár horkých sekcí trhu, v rychlosti mrknout na makro stav, navštívit rapidně se vyvíjející sektor Bitcoin Ordinals a nakonec zmínit pár obzvláště pikantních airdropů, čtěte dokonce!

Čína vrací úder

Po Číně nebylo od zákazu těžby Bitcoinu během jara 2021 ani vidu, ani slechu. Nicméně, vypadá to, že historie opět potvrzuje svoji cyklickou náturu a nyní jsme opět tam, kde jsme začali – v krypto trhu diktovaném čínskou likviditou. Co se změnilo? Pokud jste četli náš lednový článek “Leden 2023: Medvědí pumpa nebo start bull marketu?“ potom vám neunikla sekce, ve které jsme jako největší potenciální faktor pro zelený trh během prvního kvartálu zmiňovali dění v Číně:

Čína je nyní ve fázi znovuotevírání ekonomiky a ukončování COVID karantén. Konkrétně se jedná o uvolnění po fází „nulové tolerance“ vůči Covidu. Čínská ekonomika se tedy nyní bude nacházet v období růstu následujícím po dlouhé karanténní depresi a útlumu ekonomické aktivity. Pokud tedy Covid v Číně zůstane pod kontrolou, lze zejména nyní, po začátku Čínského Nového roku očekávat nárust produktivity a ekonomické aktivity, což potenciálně povede i ke zvýšení pozitivních výhledů zbytku světa, alespoň dočasně.

Navíc, nálada západu vůči kryptu je po událostech roku 2022 a zejména potom krachu FTX velmi skeptická. Pochopitelně bude nějakou dobu trvat, než se vytvoří nový pozitivní narativ, zatímco Čína a všeobecně Asie mají potenciál vrhnout se do krypta s čistou hlavou a bez PTSD.“

Ano, opravdu byl čas nainstalovat WeChat! Čína totiž momentálně pumpuje trhy velmi příjemnými dávkami likvidity: https://twitter.com/tedtalksmacro/status/1627222609988575232 „Zatímco FED každý měsíc z trhu vysává zhruba 60 miliard likvidity, Čína injektuje 92 miliard. Tím pádem se jestřábí efekt monetární politiky USA nejen vyrovnává, ale díky kvantitativnímu uvolňování v Číně se převrací.“

Čínský export inflace?

Kromě radování se z narůstající likvidity trhu je však třeba taktéž pamatovat na makro stav a zejména potom na stav inflace západního světa. Spekuluje se, že momentální ekonomické uvolnění v Číně, které je důsledkem konce COVID restrikcí a doprovázené kvantitativním uvolňováním a injektováním tržní likvidity, se může v sekundární řadě efektů projevit v návratu inflace do USA a EU. Co to znamená? Východ a západ jsou dva světy zápasící v ringu ekonomické války. V případě, že je kvantitativní uvolňování Číny taktickou bombou s účelem exportu inflace na západ, lze očekávat, že se vyplní v minulých článcích zmiňovaná teorie #BigFlip. Stále je tedy potřeba sledovat vývoj inflačních čísel, jelikož boj z tohoto pohledu zdaleka neskončil. V případě, že se nám inflace začne opět lepit na paty, nemůžeme čekat nic dobrého a je jasné, že počátek dalšího cyklu utahování a zvedání úroků může trhy poslat zpět do panického módu. Nicméně, makro vývoj je dlouhodobý a může se stát, že se tyto předpoklady vyplní až ke konci momentální echo bubliny, tudíž třeba klidně v polovině nebo na konci tohoto roku. Co z toho vyplívá? Risk management je král a peníze stranou pro kapitalizaci na případném rapidním propadu trhu jsou základní kartou v rukávu všech zkušených investorů a obchodníků. Mějte se na pozoru. Ostatně, červenou, do očí bijící vlajku můžeme pozorovat i v ceně mědi, která je pověstným aktivem, pomocí kterého se předpovídá příchod inflace: https://twitter.com/WifeyAlpha/status/1627436416417267712

Čínský narativ a kryptoměny

Pokud máte zájem spekulovat přímo ve sféře čínského narativu, máte možnost zaměřit mušku na čínské projekty, které z momentální asijské nálady trhu těží: Nicméně, z přívalu likvidity netěží pouze čínský sektor a není tedy nutné obchodovat přímo čínské tokeny. Za zmínku také stojí, že si valná většina těchto projektů vede dobře pouze z důvodu momentální čínské vlny a tyto projekty nelze považovat za kvalitní dlouhodobé investice. Je velký rozdíl mezi obchodováním a investováním! Co od trhu chcete, musíte vědět vy sami a tento článek je pouze informativním názorem, ne investiční radou. Čínský „narativ“ je momentálně již v pokročilé fázi a dle počtu zúčastněných lze usoudit, že se chýlí ke konci. Ostatně, nápad na nainstalování WeChatu jsme zmiňovali již začátkem ledna.

2019 echo bublina?

Kdy momentální cenový vzestup skončí, jedná se o nový bull run? Většina investorů momentální pumpu považuje za takzvanou echo bublinu nebo spíše mini bull run. Jak víme, historie se málokdy přesně opakuje, ale většinou se rýmuje. Při pohledu na BTC graf toto přísloví platí dvojnásobně a jen stěží lze přehlédnout podobnost momentálního odrazu od dna s echo bublinou roku 2019: Krátký pohled na cenový graf BTC v souladu s pohybem 50D MA tuto podobnost pěkně zvýrazní: https://twitter.com/GameofTrades_/status/1626597348737691650 Podobné analýzy a vyvození se drží i jeden z nejpřesnějších BTC analytiků Eric Krown (youtube sledujte zde): Erik nám zde názorně ukazuje, že z historické hlediska BTC vstupuje do silného býčího vzestupu pokaždé, když se odrazí ze dna medvědího trhu a vstoupí do výše zvýrazněného kanálu zvaného Gaussian Channel. A podívejme se nato, právě nyní se v tomto kanálu nacházíme: Pokud se tedy Bitcoin nepropadne zpátky pod tento kanál, lze očekávat, že se vydáme nejen vzhůru k horní hranici kanálu, ale prorazíme ho a můžeme očekávat ceny 30,000 USD a výše!

Decentralizované burzy na vzestupu

V minulém díle Krypto Kompasu jste se dozvěděli, že momentálně probíhá rapidní odliv likvidity z centralizovaných burz. Není divu, po událostech roku 2022 obchodníci a investoři centralizovaným službám nedůvěřují, což je ostatně velmi dobrým rozhodnutím. Sekundární efekt tohoto vývoje se nyní odráží jak v cenovém, tak fundamentálním vývoji decentralizovaných burz. Zde máte rychlý rozcestník burz, které nás zajímají, a o kterých vás budeme (včetně návodů na airdropy) informovat detailně v příštím díle DeFi Pulsu:  

Cenzura Etherea klesá

Cenzura ze strany Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) byla zejména během druhé poloviny roku 2022 jednou z největších obav v ohledu na vývoj Etherea a jeho statutu jako neutrální necenzurovatelné sítě. Nicméně, vypadá, že FUD okolo OFAC cenzury bude pomalu, ale jistě zažehnán. Na grafu výše můžeme vidět, že více než polovina denně tvořených bloků již není v souladu s cenzurou OFAC. Ethereum je opět neutrální, svobodný blockchain a vypadá to, že to tak i zůstane.

Evoluce Bitcoin Ordinals

Ordinals, tedy NFT na Bitcoinu odstartovaly naprosto novou BTC sezónu. Na blockchain krále kryptoměn nyní cestuje čím dál více účastníků trhu, kteří doposud sídlili pouze na Ethereu či dalších alternativních blockchainech. Statistiky ukazují, že výdělečnost poplatků a utilizace soft forku Taproot se nyní díky adopci Ordinals nachází v parabolickém růstu. https://twitter.com/dylanleclair_/status/1625916381249011728   Nejen to, developeři nyní pracují doslova 24 hodin denně ve snaze vylepšit uživatelskou přístupnost Bitcoin Ordinals. Mezi nejdůležitější updaty patří:
 • Peněženka Sparrow Wallet - update a možnost odesílat inscription
 • Peněženka Ordinals Wallet - update a možnost odesílat inscription
 • https://ordynals.com/com oficiální seznam Ordinals kolekcí
 • Bitcoin Magazine startuje práci na oficiálním Ordinals tržišti, podobném například OpenSea
Nakonec nesmíme zapomenout na projekt Stacks, jehož účelem je vytvoření vrstvy pro chytré kontrakty na Bitcoinu. Stacks se nyní zaměřuje rovněž na podporu Ordinals a sami můžete v grafu vidět, jaký na to má názor trh: Nadšení okolo Bitcoin Ordinals je opodstatněné, jelikož si mnoho rozumných účastníků trhu uvědomuje, jak obrovský potenciál pro růst sběratelských satů se zde nachází. Stačí se podívat na následující vizuální porovnání celkové tržní hodnoty:

BLUR airdrop za námi, OpenSea token na řadě?

Mazaní čtenáři našich airdrop článků o víkendu dozajista náležitě oslavovali airdrop druhého největšího NFT tržiště BLUR. Tento airdrop byl získán jednoduše obchodování s NFT na OpenSea, a zároveň využíváním všech funkcí na tržišti Blur, které je doslova rájem pro “NFT flippery“. Blur byl naprosto masivním airdropem, který některé z NFT velryb odměnil až třemi miliony (!!) dolarů. Běžní NFT obchodníci si odnesli průměrně pár tisíc USD. Nicméně, token BLUR prozatím není ani v listu top 100 kryptoměn a očekává se, že jeho cena nadále poroste. Co na to OpenSea? Masivní úspěch tržiště Blur je pochopitelně obavou pro doposud dominantní OpenSea. Hned po airdropu tokenu BLUR se však OpenSea ozvalo s velmi zajímavým tweetem, kde objasnili, že dočasně snižují poplatky na tržišti až na 0.5 %. Účastníky trhu však zaujal zejména poslední tweet OpenSea, který nepochybně naznačuje blížící se airdrop: „Zůstaňte na pozoru a očekávejte další informace, momentálně zkoumáme metody jak co nejlépe odměnit naše věrné uživatele!“ https://twitter.com/opensea/status/1626682056179580928

ZkSync airdrop – nová strategie

ZkSync je hned po Arbitrum chainu druhou nejočekávanější L2 sítí určenou pro škálování Etherea. Čtenáři našeho minulého článku „Airdrop sezóna: jak získat zadarmo tokeny Arbitrum, ZK-Sync a další?“ jsou již na ZkSync airdrop dávno připraveni. Nicméně, nyní je načase opět zpozornět, jelikož testnet fáze ZkSyncu přechází dále a došlo k restartu všech transakcí. V případě, že se bude provádět druhý snapshot blockchainu se možná vyplatí použít nově oznámený lending protokol Nexon Finance.
 • Ze startu budete opět potřebovat testnet tokeny. Zažádejte si o ně zde (metamask vás přepojí na zksync alpha testnet – klikněte vlevo dole a vyberte zKSync Era Goerli): https://portal.zksync.io/faucet
 • Přejděte na web Nexon Finance (v případě hlášky “Wrong Network“ nechte svůj metamask opět přepojit): https://testnet.nexon.finance/
 • Klikněte na „Tweet and Proceed“ a tweetněte automaticky vytvořený příspěvek na vás Twitter účet
 • Dále klikněte na “Claim Tokens“
 • Nyní u všech tokenů povolte možnost “Collateral“ a zvolte Supply
 • Tuto akci zopakujte u všech tokenů, tedy USDC, DAI, ETH a WBTC
 • Nyní u všech záložek zvolte “SAFE MAX“ a klikněte na Borrow
 • Nakonec u všech tokenů celý cyklus dokončete splacením – tedy funkcí “Repay“ ve stejném okénku, jako během předchozího kroku
A máme hotovo! Zdali nám tento proces pomůže získat airdrop tokenů ZKS je samozřejmě stále spekulací. Nicméně, již teď je jasné, že zKSync bude jedním z lídrů L2 sektoru, a pokusit se tak získat podíl v tomto megalomanském projektu pomocí pár kliknutí je rozhodně dobře využitým časem.

Airdrop Aztec

Aztec Network je přední L2 sítí určenou pro škálování Etherea, která bude poskytovat kompletně privátní vrstvu blockchainu. Privátnost sítě je za velmi důležitou považována i samotným Vitalikem Butterinem, a my nemůžeme než souhlasit. Nyní se spekuluje, že účastníci nynější přípravné fáze Aztec Network dostanou za odměnu airdrop tokenu AZTEC. Jak se připravit?
 • V dalším kroku získejte svůj platební klíč (Retreive Spending Key) a zadejte svůj nick
 • Své údaje pečlivě uložte
 • V sekci Money/Earn vyzkoušejte všechny nabízené produkty
 • Můžete také využít volby „Withdraw“ a tokeny vybrat zpátky na L1
 • Přidejte se na Aztec Discord a napište týmu svůj feedback! https://discord.com/invite/aztec
 
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.