Krypto Kompas 3: #BigFlip, DeFi na vzestupu, Arbitrum a další

Nad USA a Čínou poletují UFO talíře a zatoulané balóny a všichni spekulují, jestli se jedná o nové supermoderní zbraně nebo jsou na nás konečně opravdu zvědaví mezigalaktičtí kamarádi. My však víme, že se jedná pouze o snahu odvrátit mušku našeho kompasu tak, abychom se nevyznali v tom, oč tu skutečně běží: v krypto trhu. Na UFO tedy jako my můžete rovnou zapomenout, je čas vytasit Krypto Kompas a řádně se zorientovat. Akumulační období je přesně tím časem, kdy se vyplatí studovat trhy nejvíce. Kompas umožňuje najít správný směr ať už míříte kamkoli, a právě proto se v tomto článku jako vždy podíváme na pozitivní i negativní, nynější i budoucí gravitační faktory. Pojďme na to.

Kreditní bublina

I přesto, že se nacházíme v období žhavého bear market vzestupu, uvěřit, že právě nyní začíná další bull market můžeme jen stěží. Konec konců, svět je na mizině. Západní svět stále sužuje inflace, mnoho lidí je zadlužených. Podívejme se na příklad situace v USA: na grafu níže vidíme, že kreditní dluh spotřebitelů se nachází v bodě absolutního maxima, zatímco úspory jsou minimální. Co si z toho vyvodit? Lidé stále utrácí tak, jako měli ve zvyku před a během pandemického období nízkých až vysokých úroků. Fakt, že tato situace nepředpovídá nic pěkného, nemusíme vysvětlovat. Nezapomínejme, že domácnosti centrální banky tisknutím peněz nezachrání, tyto karty už byly použity na záchranu korporací během pandemie. Domácnostem zůstane tisknutím zapříčiněná inflace. „Nacházíme se v období kreditní bubliny, která je doslova časovanou bombou. Výbuch bubliny takovýchto rozměrů může vést ke krachu většímu, než byl krach newyorské burzy října 1929. To stejné platí o následcích. V dnešním finančním světě se nachází tak obrovská míra páky, že momentální korekce není naturálním tržním ústupem, ale nákazou rozměrů takových, které mohou vést až k totálnímu kolapsu celého systému.“ Mark Spitznagel, Universa Investments

#BigFlip

Carlo Casio, jeden z makro analytiků a hlavních proponentů teorie #BigFlip, která počítá s tím, že jsou momentální řeči o deflaci a úspěšném hladkém přistání trhů předčasné a inflace nás zanedlouho začne opět fackovat, poukazuje na zásadní chybu FEDu a jejich předčasného zmírnění v přísnosti monetární politiky: „FED se dopustil obrovské chyby a nyní se nacházíme opět daleko za křivkou inflace. Trh se zaměstnaností žhne na plnou páru, fiskální a monetární impulsy jsou nyní trhem kompletně oceněné a jakmile se inflace vrátí, začne opět akcelerovat. Jak dlouho zůstaneme za křivkou zůstává otázkou, nicméně čím déle to bude, tím větší bude muset být následný cyklus zvedání úroků. Čas ztracený zmírněním monetární politiky po konci čtvrtého kvartálu 2022 povede k tvrdému přistání během konce roku 2023 či začátku 2024.“ V úterý budeme sledovat hlášení CPI v USA, které nám jako obvykle napoví, jak se inflace vyvíjí. Pokud se již nyní, nebo později během tohoto roku začne inflace vracet a projevovat se jako “lepivá“, potom to znamená, že se teorie #BigFlip stává realitou.

Odliv stablecoin likvidity z centralizovaných burz

Vypadá to, že valná většina krypto investorů po krachu FTX přestává věřit centralizovaným burzám. To jsou dobré zprávy, protože krypto konec konců není o důvěře ve třetí strany, ale o nezastavitelných decentralizovaných systémech a krypto aktivech, které vám nikdo nemůže zabavit. Následující graf poukazuje na bez přehánění masivní odliv stablecoinů z burz od prosince minulého roku – jedná se o propad 93.75 %, konkrétně z 9.3 miliard dolarů na nynějších 617 milionů USD. https://twitter.com/dominicvemp/status/1624522815079686145   Je jednoduché vidět, že DeFi nyní absolutně dominuje krypto trhu a po tom, co centralizované služby roku 2022 ukázaly svou pravou tvář, všechny zbylé balíky peněz nalézají útočiště tam, kde je nejbezpečněji: on-chain. I přesto, že se nyní nacházíme v časové bublině bear market rally, během které se nám naskýtá mnoho příležitostí, jak znásobit naše portfolio, stále je třeba mít na mysli, že se nám výborné nákupní příležitosti kvůli celosvětové ekonomické tenzi možná stále naskytnou. Medvědí zprávy, jako jsou tyto, tedy nemají za cíl vystrašit a vyhnat vás z trhu. Naopak, měly by vést k chytrému risk managementu a broušení portfolia tak, abychom byli na případné katastrofické tržní situaci schopni kapitalizovat. K tomu je však zapotřebí rovněž neustálé uvědomění, že krypto je technologií, kterou nic jen tak nezlomí. Právě pro to je načase mrknout i na faktory, které opět poukazují na fakt, že je krypto trh dost možná nejrychleji rostoucím a nejslibnějším investičním sektorem stejně, jako tomu bylo během poslední dekády.

DeFi je nezastavitelná technologie

DeFi je nyní na vzestupu. Jedná se o decentralizovaný, globální tržní ekosystém, na kterém pracují denně desetitisíce developerů po celém světě. Pokud se tedy bojíte regulací a zákazů na státní úrovni, je třeba pamatovat na to, že DeFi je globálním a politicky nezávislým systémem: Dále, momentální tržní předpovědi, které počítají s exponenciálním vývojem a adopcí DeFi sítí, mluví o příjemném předpokladu 450 miliard dolarů, které by mohly do roku 2030 být ročním (!) obratem DeFi marketu. Zdroj: Blockworks Již teď máme možnost pozorovat výkony široce adoptovaných a celosvětově používaných protokolů, například decentralizovaných burz. Příkladem zde může být námi často zmiňovaný projekt GMX. GMX si jako DEX burza vede výborně i během medvědího trhu a skrze uživatelské poplatky vydělává okolo 5 milionů USD měsíčně, tedy více, než například celý BNB Chain nebo dokonce Bitcoin.

Digitální peněženky převládají

DeFi tezi nyní podporuje i celosvětová, široká adopce digitálních plateb. Z grafu níže lze jednoduše vyčíst, že adopce digitálních peněženek se nachází v exponenciálním růstu. ARK Invest zde předpovídá, že do roku 2030 bude digitální peněženky používat až 5,6 miliard osob. Zároveň je zde vidět oproti otevírání běžných bankovních účtů daleko strmější adopční křivka. Ostatně, není se čemu divit, založit si vlastní Metamask adresu je mnohem snadnější než otevřít bankovní účet. Adopce digitálních peněženek momentálně roste o 8 % ročně.

Arbitrum jako přední L2?

Naši čtenáři již dlouho dobu vědí, že je Arbitrum jedním z předních tahounů v oblasti layer 2 blockchainů určených ke škálování hlavní sítě Etherea. Nejenže je Arbitrum během posledního půl roku doslova zlatým dolem a rájem DeFi, vypadá to, že vývojáři tohoto optimistic rollupu nikdy nespí a nedávno oznámili velmi významný krok i implementaci upgradu zvaného EVM+ (Ethereum Virtual Machine +). „Později tohoto roku dojde k nastartování systému Arbitrum EVM+. Jakmile bude EVM+ v akci, vývojáři zde budou moci kódovat v jejich oblíbených jazycích, například Rust, C++, C   a další.“ Vypadá, že Arbitrum dělá veškeré správné kroky k tomu, aby se z něj stala přední L2 síť Etherea. Fakt, že my v Arbitrum projektu vidíme velmi nadějnou budoucnost, nemusíme opakovat.

Camelot DEX září: nadcházející příležitosti v Arbitrum ekosystému

Arbitrum je světem v pravém duchu divokého západu a rájem mnohých příležitostí. Například Camelot DEX, tedy decentralizovaná komunitní burza a ekosystém sloužící jako rampa pro další Arbitrum projekty, během posledních dvou týdnů udělala příjemný desetinásobný obrat. Pokud se do světa Arbitrum máte v plánu vypravit, potom vás dozajista budou zajímat zbrusu nové projekty, které na Camelot DEX v příštích týdnech startují. Pozor! Nabízíme vám zde pouze rozcestník a informace, zdali si následující projekty proklepnete nebo do nich investujete je pouze na vás a tento list není v žádném případě finanční radou. Jedná se konkrétně o: Zkrátka a dobře, Arbitrum sezóna je v plném proudu.

zK Rollup sezóna

Optimistic rollupy jako je Optimism a Arbitrum si již doslova rochní pod náporem adopce a likvidity, která se na tyto škálovácí sítě hrne. Nicméně nezapomínejme, že je za rohem také zK rollup sezóna! Pokud vás zajímají zero-knowledge proof technologie a jejich sítě, mrkněte zpětně na článek „Airdrop sezóna: jak získat zadarmo tokeny Arbitrum, ZK-Sync a další?“ Vypadá to totiž, že zanedlouho bude možná na zajištění airdropu pozdě a konkrétně projekt ZK-Sync své fanoušky loudí tajemnými tweety. Co myslíte, dočkáme se konečně tokenu ZKS? https://twitter.com/zksync/status/1624785436492337152    

BTC Ordinals na vzestupu

Nejenže nový protokol Ordinals vzkvétá pod tlakem adopce a vzniku nových NFT kolekcí, do zbrusu nového Bitcoin NFT ekosystému dokonce přechází i známé BAYC opice. Dnešní zprávy poukazují na první NFT o hodnotě 100,000 USD, které bylo na Ethereu spáleno a následně zapsáno na blockchainu Bitcoinu pomocí protokolu Ordinals. Co myslíte, byl Ether opravdu jen testnet? https://twitter.com/BitcoinMagazine/status/1625116965957439489?s=20&t=pYuIwrnuy0RrmmhSWTgDig   Zdroje: The market is headed for a 'Tinderbox-timebomb' that will be worse than the 1929 crash, per Mark Spitznagel. Unusual Whales - News. (2023, February 3). Retrieved February 12, 2023, from https://unusualwhales.com/news/the-market-is-headed-for-a-tinderbox-timebomb-that-will-be-worse-than-the-1929-crash-per?fbclid=IwAR2oE7BhCa5SsWIXIWT9eACal985jbkh-EVA2PAu8yxNkOwOjk7IVs9a6ek Blockworks. (2023, February 9). Blockworks on linkedin: Smart contract networks could facilitate $450 billion in annual fees by... Blockworks on LinkedIn: Smart Contract Networks Could Facilitate $450 Billion In Annual Fees By... Retrieved February 12, 2023, from https://www.linkedin.com/posts/the-blockworks-group_smart-contract-networks-could-facilitate-activity-7029518689481678848-RepI/?originalSubdomain=sk  
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.