Krypto Kompas #26: Teorie Uptober, makro vyhlídky, konec burzy Binance + její nástupce, a další!

Již 26. díl Krypto Kompasu je zde a v dnešním díle si mimo pár zajímavostí navíc rozebereme zejména Teorii Uptober. Chystá se měsíc úlevy plný zelených svíček? Pojďme si shrnout momentální fundamentální i cenové faktory ovlnivňující krypto trh tak, abychom si udělali obrázek o tom, co nás do startu čtvrtého kvartálu může čekat.

Býčí perioda na obzoru: Uptober?

Po zdánlivě nekonečném období, během kterého padlo za oběť klepetům nemilosrdného kraba kruté množství účastníků krypto trhu, se nám konečně začíná blýskat na lepší časy – tedy přesněji řečeno „volatilnější časy“. 

Během posledních pár měsíců se na obrat chystá několik důležitých indikátorů a obzvláště v případě, kdy Bitcoin zvládne uzavřít nynější 5denní graf nad cenou 25,800 USD, bude potvrzen obrat Stochastic Momentum indikátoru směrem vzhůru, což opět přihraje balón do dvora býkům a razantně zvýší šance na zelený říjen, tedy Uptober.

Konec konců, říjen je z pohledu historické statistiky v porovnání se zářím pro riziková aktiva mnohem vlídnějším měsícem.

„Pokud se tento setup, který se nám na 5denním grafu spolu s indikátorem Stochastic Momentum rýsuje potvrdí, máme zde oficiální signál pro býčí postup. Statisticky se nám ukazuje možnost průměrného pohybu ceny o 47 % se standardizovanou deviací okolo 7 % a z časového úhlu pohledu se díváme na průměrně 37 dní, tedy zhruba do poloviny možná až konce října.“ Eric Krown

Pro detailnější pochopení této analýzy doporučujeme shlédnout alespoň tyto 2 videa od Quanta s velkým Q, Erica Krowna:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=YdwfqtIAI6I&t=177s
  2. https://www.youtube.com/watch?v=rIF3Cg4x3G0

Makro dění

Tento středu se můžeme těšit na pravidelně a napjatě očekávanou FOMC show náčelníka FEDu, Jeromeho Powella.

Co se dozvíme? Momentální konsensus praví, že máme zhruba 93% šanci na nulové zvednutí úroků. Zároveň je veřejným očekáváním to, že i v případě, kdy dojde na další zvednutí o 25 bazických pointů, se bude jednat o poslední zvednutí tohoto inflačního cyklu.

Dobrá: nyní víme kde se pohybuje konsensus, jakékoli vybočení z těchto předpokladů můžete považovat za dávku volatility, ať už medvědí (hrozba vícenásobného zvednutí - zmínky o prodloužení cyklu zvedání) nebo býčí (potvrzení ukončení zvedání úroků).

Nejvyšší šance je zde však na relativně nevýznamné FOMC, přičemž následující zasedání nabydou na důležitosti z důvodu odpovědi na otázku potvrzení ukončení zvedání úroků a tedy přiblížení se bájného bodu FED pivot.

DXY ustupuje: další faktor pro potvrzení „Teorie Uptober“?

Silný dolar je něčím, v čem si riziková aktiva zrovna dvakrát nelibují. DXY projevuje sílu již od konce července, což právě zhruba stejná doba, během které krypto trhy slábly. ¨

Nyní lze očekávat dočasný odliv síly dolaru, což by bylo dalším faktorem potvrzujícím (alespoň dočasně) zelené krypto trhy do zhruba poloviny až konce října:

USD + USDT likvidita na vzestupu

Teorie Uptober je dále podnícena i momentálně stoupající likviditou USD, ke které se dnes přidal i Tether spolu s tiskem docela solidního objemu USDT tokenů:

ETH/BTC: Bitcoin maxi prozatím vedou

I v případě, že se teorie Uptober vyplní, abychom se dočkaly znatelnější a udržitelnější cenové akce altcoin sektoru, budeme muset nejdříve zpozorovat otočku v momentální propadajícím se cenovém poměru ETH/BTC:

Nicméně, pokud jste si všimli mnoha nedávných euforických příspěvků bitcoinových maximalistů na sociálních sítích, potom tušíte, že dno ETH/BTC je dost možná blízko.

Například, dost možná jste si všimli výsměchů na účet Etherea a faktu, že se nyní ETH z důvodu nízké aktivity opět pohybuje v inflačním stádiu. Porovnejme si však inflaci Etherea a Bitcoinu od bodu Merge, tedy přechodu na Proof of Stake:

Navíc, graf Bitcoin Dominance se pro dlouhodobější vzestup vzhůru musí dostat nad 51.6 % (momentálně 50.23 %) k tomu, aby překonal nedávné odmítnutí okolo 52 % na měsíčním grafu. Momentálně jsou šance vyšší pro obrat trendu a tedy klesání dominance Bitcoinu.

Vysvětlení pohybu Bitcoin dominance a podmínky pro dlouhodobou změnu trendu prospěšnou pro altcoin sektor zde: https://www.youtube.com/watch?v=IUcL0eHaChg

Uptober a dál? Maximální cenové cíle pro Q4

V případě, že se teorie Uptober vyplní musíme tak jako tak počítat s tím, že do pravého a nefalšovaného býčího trhu máme dost možná ještě daleko.

Stačí se rozhlédnout a zpozorovat jasně medvědí faktory a FUD, který trpělivě čeká na vypuštění: Binance má problémy, makro větry jsou stále nepříznivé a inflační cyklus není dokončen, recese západu stále hrozí, indexy rýsují medvědí divergence na týdenních grafech, market cap stablecoinů ne, a ne růst, je za námi dost dlouhý meme season a neposledně, západní svět zažívá historickou kreditní bublinu:

Pokud nás tedy čeká poslední perioda zelených svíček roku 2023, kdy se začít opět poohlížet po fiatu a nachystat si pro jistotu střelný prach na období FUDu, které tak jako tak nevyhnutelně přijde?

Naprosto jednoduše: pokud opět prolomíme hranici 30,000 USD, naskýtá se možnost vydání se směrem k nejméně 35 a nejvíce 40,000 USD, což by statisticky odpovídalo i dlouhodobé analýze Erica Krowna, zde zmiňovaného Quanta s velkým Q.

Nicméně, pokud dojde k diskvalifikaci například statistik zmíněných v prvním odstavci, počítejte se změnou strategie. Reagujte rychle.

Největší investiční banka Japonska startuje Bitcoin fond

Začíná Bitcoin opět pozitivně reagovat na býčí zprávy?

Během včerejška vyšlo najevo, že se na poskytování Bitcoinových produktů pro institucionální investory chystá největší investiční banka Japonska, Nomura.

Zajímavé: pokud uvidíme do konce srpna další býčí zprávy spojeného s pozitivní cenovou akcí Bitcoinu, nadále se potvrdí teorie Uptober. Naopak, pokud je cena i přes pozitivní zprávy stagnující, jedná se o typický náznak celkové slabost a blížícího se propadu.

Chystá se konec Binance US?

Výše zmíněný FUD okolo Binance, který v posledních týdnech dominuje přední nadpisy novinových plátků, je v posledních podložen zejména rezignací vysokých postů odnože Binance US. Chystá se naprosté opuštění půdy Spojených Států, ve kterých je Binance ostatně již delší dobu pod palbou regulátorů?

Čas jít domů CZ, Čína volá…

Graf BNB odpovídá situaci

Nicméně, protiargumentem Binance FUDu je zde stále přítomný faktor Číny, která se od začátku roku začala vůči kryptu a Web 3 průmyslu opět stavit pozitivně. Pokud je hlavním konkurentem Binance Coinbase, tedy společnost se základnou v USA, potom si Čína dost možná Binance ohlídá a nenechá svoji „domácí“ burzu zlikvidovat hlavní západní konkurencí.

V souladu s hrozbou konce Binance nelze než nesledovat Open Exchange (OX)

Open Exchange se možná hodí jako investiční karta v rukávu pro případ reálného vyplnění Binance FUDu: v ten moment se narativ začne okamžitě poohlížet po potenciální náhradě a Open Exchange je na tento moment jako projekt relativně dobře nachystán.

Na Open Exchange bude tak jako tak stát za to mrknout blíže, epická výprava degena a ego maniaka Zhu Su za získáním ztracené slávy a obdivu krypto scény je možná neradno podceňovat.

Zároveň, tržní objem decentralizovaných burz jako je GMX sice během roku 2022-23 rapidně stoupl, v porovnání s CEX objemy je však stále zanedbatelný.

Akumulační zóna je v tomto případě jasná, přičemž se dost možná naskytne i deviace pod podporu. Pokud trh vstoupí do další finální fáze trestání altcoinů, nelze vyloučit ani propad a vytvoření dlouhé akumulace v cenové zóně pod vyznačenou podporou.

Prodej FTX tokenů: přehnaný FUD

13. září je za námi a světě div se, altcoin trh pod očekáváným extrémním prodejním tlakem FTX držby neumřel. Celkově se dá říci, že FTX FUD můžeme hodit za hlavu, prodejní tlak vyplívající z tohoto procesu bude zanedbatelný a tým, který má celou věc na starost se tokenů plánuje zbavovat strategickým způsobem tak, aby nedošlo k přehnaně vysokým propadům cen a tedy skluzům:

Závěr

Rektember je skoro za námi a vypadá to, že během října se v případě vyplnění teorie Uptober opět dočkáme volatilního vyžití. Zároveň však pamatujte na všechny zmíněné statistické podmínky a faktory hrající roli v tom, zdali se tento scénář opravdu vyplní: pamatujte, v této hře neexistují žádné jistoty, pouze probability.

4.5/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.