Krypto Kompas #11: Jim Cramer hlásí bull market, trhy jsou masivně long, hrozba hluboké recese a další

První květnový Krypto Kompas je zde! Pojďme si projít makro situaci plnou paradoxů a v druhé části se mrknout na zajímavosti ze světa krypta a projektu Callisto Network, dále zjistit, jak si vede Ethereum po uvolnění stakingu a neposledně mrknout na pár bonusových zajímavostí a zdrojů, které vám pomohou ve vlastním výzkumu. Pozorným čtenářům neunikne ani zdroj na 3 nečekané Airdropy.

Květnové FOMC a napálený Powell

Květen bude vcelku nabitý makro událostmi a nemine nás ani pravidelná show Jeromeho Powella, který se mimo jiné nedávno nechal napálit a myslel si, že vysvětluje inflační krizi Zelenskému, zatímco se vybavoval s ruskými “prankstery“. Během telefonátu prozradil nám i ruským podvodníkům, že se FED chystá úrokové sazby zvednout ještě minimálně dvakrát:

Proti taktice kontinuálních zvyšování sazeb varuje mnoho expertů i nezávislých postav, například i Elona Muska, který se nechal slyšet, že se v případě dalších zvedání úrokových sazeb obává hrozby propadu USA do brutální recese:

„Data FEDu jsou až moc opožděná, již nyní se nacházíme v mírné recesi. Nejenže kanárek v dole ve formě krachu SVB umřel, zemřel také doslova jeden z hlavních těžařů Credit Suisse, hřbitov se nyní vyplňuje dost rychle! Pokud dojde k dalšímu zvednutí úrokových sazeb, propadneme se do velmi vážné recese, v tom mi věřte.“

USA se nachází na velmi tenkém ledě. Na jedné straně kvůli vysokým sazbám krachují banky jedna vedle druhé, což vede k záchranným injekcím nouzové likvidity, na straně druhé hrozí návrat inflace právě z důvodu tisknutí, což vede k opětovné nutnosti zvedat úroky. Doopravdy prekérní situace.

Nicméně, na květnovou makro volatilitu se můžete připravit klasicky před FOMC, které proběhne 2. a 3. květnu, tedy zítra a pozítří.

Trhy jsou masivně “long“

Vyplní se pořekadlo „sell in May and walk away?“

Trhy prozatím vypadají velmi silně a fakt, že se stále tiskne (viz. níže) napomáhá udržovat narativ o kvantitativním uvolňování typicky pumpující akciové i krypto trhy.

Nicméně, varovné signály zde rozhodně jsou. Jedním z nich je následující graf, který poukazuje na míru účastníků trhu, kteří momentálně sedí v long pozicích. Od podzimu a zejména potom o ledna tohoto roku se tržní pozice změnili opravdu razantně a není od věci předpokládat, že dojde k nevyhnutelnému, klasickému potrestání pozdních příchozích:

Zdroj: https://twitter.com/mayhem4markets/status/1651032724126289921

Stanley Druckenmiller stále očekává „tvrdé přistání“

Varovné signály opět přistávají i ze směru legendárního investora Stanleyho Drucnkenmillera, který stále očekává „tvrdé přistání“ trhů.

Komu tedy věřit, notoricky ulhané Federální rezervě hlásící hladké přístání a v minulosti do poslední chvíle tvrdící, že inflace z důvodu tisknutí trilionů dolarů nehrozí, nebo Stanleymu, který má v makro odhadech vynikající rekord? Mimo jiné, FED do poslední chvíle tvrdil, že proběhne hladké přístání i během roku 2007 a víme, co následovalo.

Druckenmiller je konkrétně znepokojen rychlostí tisknutí jako responze vůči krachům bank, které podle něj může vést k „… destrukci malých a středních podniků USA.“

„Stále stojím na straně tvrdého přistání.“ Stanley Druckenmiller

Není tisk jako tisk: jsme opravdu v novém QE režimu?

Neshoda mnoha účastníků o tom, zdali se USA opravdu nachází v režimu monetárního uvolňování, je znát všude, kam se podíváme: zatímco býci v čele s například Arturem Hayesem, bývalým CEO burzy Bitmex hlásají, že nyní probíhá prachobyčejné stimulování trhů pod zástěrkou specificky mířených injekcí pro záchrany bank, medvědi se stále drží teze, že není tisk, jako tisk.

Hlavní pointou medvědů je poukazování na graf M2 Money Supply. Definicí grafu M2 je: M2 je odhad Federální rezervy celkové peněžní zásoby, zahrnující všechnu hotovost, kterou lidé mají k dispozici, a všechny peníze uložené na běžných účtech, spořících účtech a jiných krátkodobých úsporných produktech, jako jsou certifikáty vkladů (CD).“

Jak vidíme, M2 je nejen hluboko, ale v negativním teritoriu. Takto opravdu pravý býčí trh nevypadá, alespoň tedy pro USA:

Záleží však na faktech nebo spíše na narativu? Dobře víme, že krypto trhy hýbe primárně narativ. Momentální meta praví, že se nacházíme v době kolapsu bankovního systému a tisktnutí peněz zkrátka a dobře posiluje tezi Bitcoinu. Stejně to vidí i Artur Hayes:

ETH staking boří rekordy

Ethereum medvědi se nyní chytají za hlavu, jelikož mnoho z nich předpovídalo brutální krach ceny ETH po uvolnění zásoby ve stakingu, ke kterému došlo po nedávném a úspěšném Shapella upgradu.

Jak si tedy poměr odcházející a přícházejících stakerů vede? Zkrátka a dobře, počet příchozích nyní předehnal počet odcházejících. Ethereum staking tak zůstává v zeleném a díky momentálnímu vytížení sítě pod náporem uživatelů je z Etherea silně deflační kryptoměna:

Callisto Network a token CLO nyní v Bitcoinmatech!

Callisto Network je jedním z nejzajímavějších PoW layer1 projektů na trhu. Nejenže se zdejší ekosystém stále rozrůstá a pozorujeme zde základnu pravidelných a věrných uživatelů (kvalita komunity = kvalita projektu), nyní Callisto nadále posiluje již tak silnou československou základnu:

„Slovenská společnost pro kryptoměnové ATM značky Bitcoinmat nyní nově implementuje token CLO, nativní token sítě Callisto Network. Jedná se o masivní zprávy pro projekt Callisto. Díky partnerství s Bitcoinmat se Callisto dostane do podvědomí mnohem širší krypto komunity.“

Hong Kong pokračuje v implementaci Web3 průmyslu

O Číně, jejich momentálním ekonomickém stimulu i jejich nově obnovenému pozitivnímu přístupu vůči krypto průmyslu je slyšet již od ledna tohoto roku. Má Čína prsty v momentálním, razantním posílením krypto trhu? Minimálně Hong Kongská administrativa vítá ve vlastních slovech Web3 průmysl, přičemž všem zdejším bankám dává zelenou v poskytování krypto služeb. Stává se z Hong Kongu nová krypto a Web3 základna? Vypadá to tak…

Velryby se přesouvají z USDC do USDT

Jak se říká, následujte chytré peníze a v trzích uspějete. Nyní se chytré peníze docela razantně přesouvají z doposud bezpečného stablecoinu USDC do USDT. Možným důvodem bude nedávný debakl USDC a mateřeské společnosti Circle, kdy z důvodu krachu SVB jakožto jedné z bank a držitelů fondů Circle došlo k následnému, krátkodobému výpadku stability stablecoinu USDC.

Zajímavé je, že se chytré peníze i doposud přesouvají do USDT, a to i po již obnovené důvěře trhu v USDC, jelikož Circle nyní drží fondy ve větších, FDIC pojištěných bankách:

Mastercard startuje partnerství s Polygonem, Solanou a dalšími

Minulý týden jsme zmiňovali krypto tah ze strany společnosti VISA, nyní se jedná o Mastercard.

Platební gigant Mastercard konkrétně rozjíždí partnerství se společnostmi Aptos Labs, AVA Labs, Solana Foundation a Polygon. Účelem má vytvoření nových krypto standardů zvaných Crypto Credential. Výsledkem snažení má být zvýšení důvěry ze strany uživatelů a vytvoření určitého standardu kvality.

„Ve výsledku se nová sada standardů odrazí ve zvýšení důvěry zákazníků a jistoty, že používaná krypto aktiva splňují základní požadavky pro kvalitu a bezpečnost.“ Mastercard

POZOR! Kontra indikátor Jim Cramer hlásí býčí trh

Pokud jste posledních pár let nestrávili zaseklí někde pod kamenem, jistě vám neuniklo, že Jim Cramer, moderátor investiční show Fast Money běžící na finančním programu CNBC, je naprosto legendárním kontra indikátorem. Zkrátka a dobře, pokud je Jim Cramer bullish, potom to nevěští nic dobrého. Pokud byste dali na jeho pozitivní slova například v případě bank Credit Suisse či SVB, potom asi tušíte, jak byste dopadli.

Nicméně, nyní Cramer hlásí makro zprávu o tom, že tento trh patří býkům. Sílu Cramerova indikátoru není radno podceňovat…

Nejen to, Cramer také předpovídá, že pád First Republic Bank značí konec bankovní krize, což dost možná znamená, že jsme teprve u začátku. My na radu Balajiho raději běžíme do atomového krytu, tedy Bitcoinu…

Vyplní se vize 3000 let starého Egypťana?

Ještě, než vás pošleme na vlastní výzkum v poslední bonusové sekci rozcestníku, doporučujeme vyslechnou nově objevenou vizi 3000 let starého Egypťana. Vypadá to, že se nacházíme v opravdu historickém období:

Bonusový rozcestník a zdroje:

 1. Lido Finance rozjíždí partnerství s Olympus DAO

 1. RWA (real world assets) narativ: 10 miliard USD na blockchainu do 2030

 1. Mysteriózní velryby v kryptoměně PEPE

 1. DeFi a válka o likviditu: GMX, Gains a SNX

 1. Klíčové poznatky výzkumu a16z: krypto průmysl 2023

 1. Optimism nebo Arbitrum? Prohlédněme si statistiky

 1. Skryté airdropy roku 2023! Vertex, Gamma, Tapioca a další!

 1. Nástroje pro vývojáře ekosystému Immutable X

 1. Průvodce pasivním příjmem v DeFi

 1. Curve Finance rozjíždí nové tri-crypto vaulty

 1. Velryby řádí na zkSyncu – co tady hledají?

 1. Google sheets nyní podporuje Web3 sheet – nový addon

 1. Mobilní peněženka Uniswap je zde

Zdroje:

Guest post by Callisto Network: Callisto Network breaks barriers with crypto atms across Europe. CoinMarketCap. (n.d.). Retrieved May 1, 2023, from https://coinmarketcap.com/community/articles/644bb0794bebb711c9627193/

Jimcramer. (2023, April 30). I'm a bear when it's called for, like in 2007. but this stock market belongs to the bulls. CNBC. Retrieved May 1, 2023, from https://www.cnbc.com/2023/04/30/cramer-im-a-bear-when-called-for-like-in-2007-but-this-stock-is-for-bulls.html

4.7/5 - (3 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.