Kauri – spása malých investorů, nebo primitivní podvod?

Kauri – podvod anebo kryptoměna?

Přestože je kryptoměnový svět zatím poměrně malý, je opravdu velmi rozdělen. A tím teď zrovna nemyslím, že je decentralizovaný, jak by mě správně být. Naopak, myslím spíše na to, že se na kryptoměnovém trhu najdou jak Bitcoin maximalisté, tak altcoin shilleři, DeFi yield farmáři, lidé sledující fundamentální analýzy, technické analýzy, analýzu sentimentu a tak dále, a tak dále. Dělení se najde mnoho. Je však velmi potěšující, že se všechny tyto „značky“ odsunou stranou v momentě, kdy jde o dobro celého kryptoměnového sektoru. A dobrou pověst kryptoměnového sektoru v Čechách a na Slovensku aktuálně zasáhl ve velkém se propagující projekt Kauri, o kterém se velká většina kryptoměnových expertů vyjádřila jako o podvodu. Snaží se tak lidé z bitcoinové komunity Česka a Slovenska ochránit kryptoměnový sektor odhalením podvodu, nebo byl projekt Kauri neprávem poškozen?

O projektu Kauri

Klasická kryptoměnová fundamentální analýza by se zabývala historií dané kryptoměny, hlavní myšlenkou a cílem, technologií, či potenciálem do budoucna a samozřejmě i vývojářským týmem. V tomto případě se ale na vše podíváme jinak, protože Kauri je opravdu speciální "kryptoměnový projekt." Kauri se totiž prezentuje jako ERC-20 token, který spojuje principy crowdfunding a sdílenou ekonomiku. Celý projekt má fungovat tak, že do Kauri investujete peníze a za ně dostanete Kauri tokeny. Následně dostanete na výběr pár investičních příležitostí (například nákupy tokenizovaných akcií v hotelech), které by vám postupem času měly vydělávat Kauri tokeny jako pasivní příjem, z čehož by měl pochopitelně investor profitovat. Jak přesně ale budou tyto Kauri vydělané a z čeho bude generován zisk? To už není popsáno ani na jejich webové stránce, ani ve whitepaperu. Konkrétní definici celého byznys plánu a finančního modelu bychom hledali jen marně, a tak jediné, co o něm víme je následující:

"Vše je založeno na faktu, že fungující projekty Kauri generují zisky, které (na pozadí) pohání celý ekosystém."

Je klidně možné, že po přečtení této definice máte ještě více otázek než předtím. Generují opravdu projekty Kauri zisk? Kde de se dá oficiálně tato informace ověřit? Jak to "na pozadí" podporují, ať už z technického, či tokenomického hlediska? Co je ve skutečnosti ten zmiňovaný "ekosystém Kauri"? Celé se to podobá podvodnému projektu Arbolet, který po několika letech svého zdánlivého fungování v roce 2019 zmizel z povrchu zemského i s penězi jejich investorů a uživatelů. Snad jediný rozdíl je v tom, že se k projektu Kauri hlásí konkrétní lidé a nijak se tím neskrývají. Tedy alespoň navenek. To je jen pár otázek, které vycházejí z dané definice projektu, kterou najdete přímo na jejich stránce. Ne, odkazový link zde nenajdete, reklamu Kauri dělat opravdu nechceme. Přestože už nyní by si člověk měl dávat na investici do Kauri pozor, "red flags" se u tohoto projektu nachází ještě mnohem více.

Tým a podpora

Jednou z těch největších červených vlajek projektu Kauri je hlavně tým, který za ním stojí. Ten, podle oficiální stránky, tvoří dva klíčoví lidé, Jiří Vokiel Čmolík a Ján Masnica. Poradce by jim měl dělat Radek Ostrowski a na celý projekt má dohlížet společnost British Asset Investment Group (kterou vede J. V. Čmolík). Zejména osobnost Jiřího Čmolíka, však vzbuzuje extrémní pozornost (ano to je ten, který na vás možná vyskakuje při každé druhém  videu na Youtube či Facebooku). Kromě svého extravagantního chování a neuvěřitelných slibů ale pravděpodobně nemá co dalšího nabídnout.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=R51ir-6odCs[/embedyt]

Stejně je na tom i "kryptoměnový expert" Ján Masnica. Ten se nedávno objevil i na live streamu KryptoVládi (o kterém ještě řekneme více) na kterém mimo jiné doslova přiznal, že Kauri vlastně není kryptoměna. Jak je potom možné, že Čmolík je podle svých vlastních slov "kryptoměnový miliardář právě díky Kauri?" I kdyby však bylo s těmito dvěma pány vše na pořádku, tak ten největší problém byste měli mít právě se společností British Asset Investment Group. Ta přitom není registrována v Británii, jak by se podle bombastického názvu dalo očekávat, ale v daňovém ráji na Marshallových ostrovech. Tato společnost totiž nejen že umožní Kauri se zamaskovat, ale také přináší s sebou i další "skvělou investiční příležitost." Tou je token BATI (British Asset Tokenized Investment), který má být ERC-721 tokenem, krytým 1 500 Kauri tokeny. Tento BATI token slibuje 8% dividendu po dobu 20 let.  Přitom se ale nedá koupit ani prodat na žádné burze, jen prostřednictvím společnosti Kauri. Co s ním tedy můžete dělat? Vypadá to, že absolutně nic.

Tokeny Kauri, BATI a burza LATOKEN

Proč by však někdo prodával tokeny, které k ničemu neslouží? K vytvoření iluze. Pokud totiž řeknete, že token BATI je krytý 1 500 KAU, tak automaticky říkáte, že i token BATI i token Kauri mají hodnotu, která se dá vyjádřit v číslech. Problém však nastane v okamžiku, kdy zjistíte, že tokeny BATI není vůbec možné prodat, a tak svou “investici” nějak ukončit. Token Kauri prodat sice teoreticky můžete, ale pouze na jedné burze s extrémně pochybnou pověstí a téměř nulovou likviditou.Takže v praxi ho jednoduše neprodáte. Ještě pořád dobrý? Právě burza Latoken je dalším varováním, které se při tomto projektu nedá ignorovat. V kryptoměnové komunitě je speciálně tato burza známá tím, že nemá problém zalistovat i podvodné tokeny, kterým tak dodá určitou kredibilitu. Pokud se však podíváme hlouběji, tak zjistíme, že likvidita na této burze vám nedovolí odprodat dohromady nic, protože běžné denní objemy vykazují hodnotu transakci nižší než 20 000 dolarů (a toto číslo je při pohledu na orderbook páru KAU / BTC pravděpodobně ještě velmi nafouknuté). Nehledě na to, že podobný objem dokážete vygenerovat s běžně naprogramovaným obchodním robotem, který jednoduše tam a zpátky pořád dokola obchoduje s pár stovkami dolarů a vytváří tak dojem větších objemů. Nic nového pod sluncem. Pokud by to nestačilo, tak zalistování na burze Latoken je jako z pohádky (pro podvodníky). Stačí totiž vyplnit formulář, zadat pár informací o projektu a zaplatit jistou částku, a následně může být projekt zalistován. Jednoduché a účinné, pokud tedy nemáte vytvořen skutečný projekt a skutečnou kryptoměnu, se kterou chcete něčeho skutečně dosáhnout.

Je tedy Kauri podvod?

Na to ať už si udělá názor každý z vás. Kauri však určitě není kryptoměna. Schovávání se za slovíčka jako ERC-20 token (který je možné si s trochou cviku vytvořit zdarma už za pár minut, návod si na internetu lehce najdete), sdílená ekonomika, tokenizace, DeFi anebo NFT neoklame nikoho, kdo se v kryptoměnovém sektoru pohybuje déle než pár dní. Právě DeFi a NFT mají být dalším sektorem, do kterého se Kauri podle Jána Masnici má chystat. Takže je třeba se určitě připravit na záplavu dalších tokenů, při nichž se budou opět používat cizí a dobře znějící slova (na zmatení neznalých) jako yield farming, wrapped Bitcoin, či možná dokonce wrapped Kauri, swap nebo staking. I na tato atraktivní slova  je možné celkem jednoduše přilákat nové, především neznalé investory. Pokud si ale shrneme fakta, tak je nám všem jasné, že o investování do tohoto projektu by neměl nikdo přemýšlet ani na sekundu. I kdyby Kauri nebyl podvodem (kterým ale pravděpodobně je), tak vklad peněz do projektu, kde musíte jen slepě věřit pofidérní zakladatelům, nemůžete své tokeny prodat na důvěryhodné burze, či dokonce ani jen netušíte, k čemu jsou, je absolutním šílenstvím.

Kauri zkušenosti - k nezaplacení

Není nad osobní zkušenost. Kdyby vás zajímalo, jak ve skutečnosti reálně probíhá nákup Kauri a co se děje potom, co se necháte přesvědčit a pošlete peníze na ten kostarický zázrak, podívejte se na tohle video. Stojí za to dokoukat do konce.

3500 EUR je pryč. Pozor na kryptošmejdy!

.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=dg4SWluwq90[/embedyt]

Třešnička na dortu

Pokud by vás však nic z toho, co dosud zaznělo nepřesvědčilo, tak vám opravdu vřele doporučuji si prohlédnout stream pod tímto odkazem. Ten se odehrál ve formě live vysílání dne 28.1.2021 a KryptoVláďa, známý kryptoměnový český influencer, během něj mluvil s druhou nejpodstatnější osobou za projektem Kauri, Jánem Masnicou. Jde o téměř hodinový "výslech," který musí otevřít oči i těm nejpřesvědčenějším Kauri investorům. A to se KryptoVláďa určitě držel hodně zpátky a tento rozhovor zvládl perfektně, protože nejenže nedal Jánu Masnicovi žádnou podpásovou otázku, ale dokonce během tohoto vysílání ani nevyjádřil svůj názor (což muselo být extrémně obtížné). Pro mě je však závěr z daného interview jasný a pokusím se ho shrnout v následujících pěti bodech.
  1. Ján Masnica tvrdí, že analýzu od Adama Kracíka na projekt Kauri (která je skutečně výborná a najdete ji v tomto článku, četl a že podle něj, cituji: "není špatná." Adam v dané analýze projekt Kauri do hloubky zhodnotil a zjistil, že podle něj jde o jasný podvod, jehož jediným cílem je okrást investory. Pokud toto tedy "není špatná" analýza na Kauri, tak si Ján Masnica pravděpodobně sám myslí ,nebo dokonce ví, že je součástí podvodu a během streamu se to ani jen nepokusil zakrýt.
  2. Jiří Vokiel Čmolík se prezentuje extrémním marketingem. Na tom jistě není nic špatného, ​​protože tento marketing evidentně funguje. Problém je v tom, že propaguje polopravdy (pokud vůbec), které Ján Masnica nazval "marketingovým narativem." Sám Jiří Čmolík tvrdí, že je kryptomiliardář díky Kauri. Jak jsme si shrnuli, tak Kauri má problémy i s těmi nejmenšími objemy a téměř nulovou likviditou a Ján Masnica se během interview opět přiznal, že prodeje Kauri prostřednictvím (podvodné) burzy Latoken, mohou trvat až několik dní. Jak se tedy z Čmolíka mohl stát "Kryptomiliardář?" Jediné vysvětlení, které nás napadá, je to, že do svých miliard počítá bitcoiny, které vybral od důvěřivých investorů. Ty jistě svoji cenu mají... na rozdíl od Kauri vycucaného z prstu.
  3. V průběhu samotného streamu se ozývalo v chatu několik lidí, kteří mají velmi špatnou zkušenost s projektem Kauri i jejich zákaznickou podporou. Ta podle mnohých nereaguje na požadavky svých zákazníků, ignoruje jakékoliv výzvy z jejich strany a rovněž neumožňuje způsob odhlášení a výstupu z projektu. O sdílené ekonomice se tak toho sice může hodně nažvanit, avšak realita je taková, že ani jen support nesdílí se svými klienty dostatečnou ochotu, čas či potřebné informace.
  4. Čmolík dostal šanci se skutečně obhájit, ale nechytil se jí. KryptoVláďa dal možnost celé „Kryptošlechtě“ a projektu Kauri na to, aby očistili svou pověst a aby ukázali, že nejsou podvodem. Nicméně hlavní tvář tohoto projektu měla asi něco lepšího na práci, a tak se tohoto bránění Kauri musel ujmout Ján Masnica, který se nejenže nezdál být na tento úkol připraven, ale také ani kompetentní. Několikrát bylo z jeho úst totiž slyšet, že neví, jak má reagovat, že toto není jeho parketa a na toto on v projektu není. Přitom ale v projektu není skoro nikdo jiný, kdo by danou kompetenci měl mít, což sám zmínil. Kdo by to tedy měl vědět? Kauri si tak tímto rozhovorem definitivně podkopalo jakékoliv zdání profesionality či kredibility (pokud vůbec nějakou někdy mělo).
  5. Poslední a pravděpodobně nejpodstatnější bod je, že Kauri není kryptoměna, což na daném interview zaznělo několikrát právě od Jána Masnicy. Propagace tohoto projektu jako kryptoměny je tak přinejmenším zavádějící a investování do ní proto představuje čistě ztrátu peněz.
  6. Bonusový bod: Ján Masnica má sice fakt velkou odvahu, že takto předstoupil před komunitu, od níž nemohl čekat nic jiného než výsměch a veřejný lynč, ale určitě ji nepřesvědčil.
KryptoVláďa tento stream zvládl jako skutečný profík a přesto, že nám je všem jasné, co si o tomto projektu myslí, byl velmi profesionální a snažil se dát šanci danému "projektu," aby se zkusili obhájit. Nepodařilo se. Závěr si udělejte sami.

Zdroje a další varování:

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.9/5 - (29 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.