Jaká je budoucnost Litecoinu? Ovlivní ASIC čipy cenu LTC?

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Říká se, že když dostane bitcoin rýmu, Litecoin z toho má zápal plic... V poslední době se však zdá, že LTC buď stagnuje, nebo udržuje stabilitu - podle úhlu pohledu. Cena se poměrně dlouho drží na úrovni ceny kolem 11 dolarů, přestože bitcoin za poslední měsíc narostl o cca 50%.

Bitcoin zlato, Litecoin stříbro?

Litecoin je i v současnosti považován za hlavní alternativní digitální měnu, jakkoliv mu šlapou na paty "nováčci" typu DarkCoin, Dogecoin, Vertcoin atd. V tržní kapitalizaci je nyní na úrovni cca 320 milionu USD (bitcoin přes 8 miliard USD), třetí místo s 82 miliony USD obsazuje NXT, za ním DarkCoin s cca 50 miliony atd. Posledně zmiňovaný však např. již vícekrát přeskočil LTC v ceně za jednotku (nyní přes 11 USD).

Jak je tedy možné, že cena LTC nyní neroste společně s bitcoinem? V listopadu 2013, když BTC dosáhl svého historického maxima přes 1.200 USD,  se litecoin skoro dotkl hranice 50 dolarů. Na začátku letošního března, kdy stál bitcoin cca 630 USD - tedy stejně jako dnes, byla cena LTC oproti dnešku téměř na dvojnásobné úrovni! Něco je špatně...

ASIC - původce všeho zla?

Jednou z hlavních předností LTC byl odlišný algoritmus, který umožňoval současné těžení s bitcoinem na stejném počítači. Alespoň v počátku, kdy se i BTC těžil hlavně pomocí grafických karet. Díky tomu byl oblíbený širokou vrstvou "minerů". Další výraznou odlišností je oproti BTC čtyřnásobně větší množství mincí, které mají být vytěženy a také čtyřnásobně rychlejší potvrzování transakcí (cca 2,5 minuty oproti 10 minutám u bitcoinu).

Oblíbenost LTC mezi těžaři byla o to větší, že  tak dlouho odolával pokusům o efektivnější, rychlejší, prakticky průmyslovou těžbu pomocí tzv. ASIC čipů. Tedy hardwaru, který při mnohonásobně menší spotřebělitecoin a ASIC těžba energie i samotné ceně zařízení vytěží bitcoin nesrovnatelně rychleji než GPU karty, nebo FPGA programovatelné obvody.

Proč se bránit něčemu efektivnějšímu? Právě pro tu "lidovost", s jakou mohli jednotlivci těžit, aniž by se museli hrozit skokového nárůstu obtížnosti a zvyšujících se nákladů na pořízení nových zařízení a na spotřebu elektřiny.

Jak se říká - pokrok nezastavíš. Letos vtrhla na trh firma KnCMiner a oznámila příchod nového ASIC scrypt LTC mineru Titan s výkonem až 100 MH/s - tedy cca stonásobně větším, než mají nejvýkonnější grafické karty. Následuje ji britská Alpha Technology, která od ledna t.r. přijímala předobjednávky na nové ASIC minery Viper a další firmy se na podobný krok chystají.

Současně s tím probíhaly zuřivé diskuze mezi vývojáři litecoinu a samotnými těžaři. Ve zkratce šlo o to, zda je lepší ochránit algoritmus LTC, aby těžba pomocí ASIC čipů nebyla nadále možná, nebo se nové technologii podvolit. Nakonec zvítězila varianta druhá. Hlavním důvodem byla podle developerů litecoinu obava, že by mohl vzniknout tzv. fork - tedy "nová větev" a na trhu by byly 2 typy LTC - jeden těžený postaru, druhý s ASIC čipy. To by pak vedlo k chaosu - např. při akceptaci LTC obchodníky (různé ceny) a v konečném důsledku možná i k zániku nejoblíbenějšího altcoinu.

Jak se vším souvisí cena LTC?

Současná cena relativně nízká cena litecoinu má podle názoru velké části krypto-komunity svůj původ právě v nástupu ASIC čipů. Těžařům se díky nárůstu obtížnosti mining na kartách nevyplatí a přecházejí se svými stroji na jiné altcoiny, které této technologii zatím odolávají. Dále - stejně jako se to stalo loni v počátcích těžby BTC ASIC čipy, spadla cena kvůli tomu, že se minéři zbavují LTC, aby se jim vrátily jejich investice do hardwwaru. Tato situace však loni trvala relativně krátce, potom šla cena bitcoinu prudce nahoru...

Pesimisticky naladěná část komunity tedy tvrdí, že to jde s LTC z kopce, už není tak "sexy" jako dříve a jakkoliv se letos očekává raketový růst ceny bitcoinu, nedá se to samé vztáhnout na LTC. Stejně tak se nedá použít prostá rovnice zvýšená obtížnost těžby = vyšší cena. Cenu netvoří mineři - ti jen přesunují těžbu tam, kde se jim to vyplatí.

Je tu však ještě pohled z druhé strany.

Zastánci ASIC těžby LTC tvrdí, že se dříve či později projeví nárůst investic do nových technologií a vstup ASIC čipů do dříve hájeného území některých altcoinů znamená potvrzení jejich atraktivity pro investory - tak jako se to stalo u BTC. Poptávka časem převáží nabídku a cena LTC půjde znovu nahoru. Je sice pravdou, že loni ještě neexistovala konkurence současných cca 300 dalších alternativ, velká část z nich je však dříve či později odsouzena k zániku. Stovky dalších "shitcoinů" nepřinášejí až na výjimky nic nového a slouží především k pochybným spekulacímkurz LTC na ještě pochybnějších miniburzách. Na tomto bratrovražedném boji tak vydělává především samotný bitcoin a jeho (zatím) neohrozitelná pozice.

Optimisticky uvažující zastánci litecoinu tvrdí, že se bude časem opakovat loňský scénář - cena bitcoinu akcelerovala na podzim postupně, zatímco to s litecoinem relativně nic nedělalo - teprve konec listopadu přinesl raketový růst. Vše podle nich řídí část "velryb", tedy velkospekulantů, kterým se zatím hodí udržet cenu nízko a skoupit, co se dá, aby potom poslali LTC za bitcoinem směřujícím na orbitální dráhu...

Na konečný verdikt si budeme muset asi ještě chvíli počkat. Osobně se však kloním spíše k optimistické variantě. Stejně jako si dovoluji predikovat, že se bitcoin ještě letos dotkne hranice minimálně 2.000 až 2.500 dolarů, bude v tom případě LTC adekvátně k tomu atakovat minimálně padesátku.

Co si myslíte vy? Má litecoin stále nárok na stříbro? Nebo nad ním lámete hůl?

zdroj: forexminute.com, cryptocoinsnews.com

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

4.7/5 - (11 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.