Jak zhodnotit investice a vydělat na bitcoinu – 3. část

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Patříte-li mezi pravidelné čtenáře seriálu o bitcoinovém investování a spekulacích, určitě vám neunikla první část našeho seriálu, věnovaná investicím obecně a P2P půjčování. Druhý díl byl věnovaný tomu, jak koupit bitcoiny a kde spekulovat, tedy bitcoinovým burzám. Výčet možností, jak je možné na bitcoinech vydělat, tím však ještě zdaleka není u konce.

Bitcoinové futures burzy

Speciální kategorií mezi bitcoinovými derivátovými platformami jsou tzv. "futures" burzy. Jak už název napovídá, mají co do činění s budoucností. Konkrétně s budoucí cenou bitcoinu, nebo jiného podkladového aktiva. Futures jsou v podstatě kontrakty mezi dvěma stranami - prodávajícím a kupujícím.

Například při kontraktu v hodnotě 100 eur složí každá strana určitou zálohu a každou změnu ceny platí jedna ze stran. Kontrakt má dopředu stanovený den vypršení platnosti, kdy se vypořádávají zisky a ztráty. Tržní cena kontraktu se mění stejně jako cena podkladového aktiva. Kontrakt je také možné na trhu prodat a realizovat tak zisk/ztrátu ještě před jeho vypršením.

Hlavním rysem futures kontraktů je, že páka (umožňující obchodovat s větším objemem kapitálu, než je váš vlastní) pochází od protistrany obchodu, poskytují si ji tak strany navzájem. Ne tedy z burzy, nebo z půjčených peněz. Kontrakty jsou vlastně dohodou mezi obchodníky o zaujetí vzájemně opačné pozice vůči budoucí ceně bitcoinu. Strany si tak mezi sebou nevyměňují žádné bitcoiny, jen si započítávají zisk, nebo ztrátu oproti počáteční ceně.

V praxi fungují futures kontrakty stejně, jako byste prodávali, nebo kupovali na spotovém trhu, tedy např. na burze Bitfinex, nebo Kraken. Jak již bylo uvedeno, rozdíl je v možnosti větší páky, což kromě jiného znamená menší nároky na váš vlastní kapitál. Pozor však na to, že sice čím větší páka, tím potenciálně větší zisk, ale také ztráta! Týká se to především začátečníků, kteří by měli používat raději jen vlastní kapitál, případně co nejmenší páku, aby se vyhnuli okamžitému "vybílení účtu", ke kterému tak jako tak jednou dojde. Jednou z hlavních výhod futures oproti spotovým burzám je to, že ačkoliv obchodujete s pákou, nemusíte platit úroky (nepůjčujete si žádné peníze).

Jako na všech burzách, i při futures je důležitá likvidita a obchodované objemy. Když například nakoupíte kontrakt s hodnotou 420 USD a okamžitá cena bitcoinu během chvíle vystřelí ke 450 USD, ale na futures burze není nikdo, komu byste za tuto cenu mohli prodat (nikdo za 450 USD nechce koupit), máte problém. Odhadli jste sice dobře vývoj ceny a na papíru jste došli k zisku, ve skutečnosti jej však nemáte jak realizovat kvůli chybějící likviditě burzy, nebo pro vysoké rozpětí mezi prodejní a nákupní cenou (tzv. "spread").

Kde a jak obchodovat s bitcoin futures

V současnosti existují čtyři největší bitcoin futures burzy, které se těší důvěře spekulantů a hedgerů: BitMEX, CryptoFacilities, OKCoin a BitVC. Liší se různými druhy produktů. U těch tradičních je kontrakt vedený v bitcoinech, zatímco u tzv. "inverzních" je cena uváděna v dolarech. Proto se u nich vyplatí obchodovat spíše v situacích, kdy očekáváte pokles ceny BTC/USD.

Dřív než vložíte reálné peníze na svůj burzovní účet, měli byste se důkladně seznámit se samotnou platformou. Pokud to jde, obchodujte nejdříve na demoverzi. BitMET umožňuje použít testnet verzi stránky, demoverzi poskytuje také CryptoFacilities, k získání přístupu je však potřeba burzu nejdříve kontaktovat e-mailem.

OKCoin, ani BitVC demo obchodování neumožňují, ale při obchodech s jedním kontraktem a vyzkoušení různých typů příkazů pro otevírání a zavírání pozic byste o moc přijít nemuseli... Stejně jako u spotových burz zde platí, že je dobré se vyhýbat příkazům typu "market" a používat "limit", kde jsou nižší poplatky.

Pro nováčka, který nabídkou futures burz surfuje poprvé, může být být velké množství produktů a jejich variant docela matoucí. Proto je vhodné se nejdříve s jednotlivými typy kontraktů podrobně seznámit a potom se rozhodnout, co a za jakým účelem chcete obchodovat. Pokud se například chcete pojistit proti případnému poklesu ceny bitcoinu v nejbližších pár měsících, je k tomu vhodný inverzní čtvrtletní kontrakt.

Preferujete-li intradenní skalpování a čekáte na mikropumpy a pumpičky v rozpětí ani ne pár dolarů na bitcoin a zavíráte obchody v průběhu pár minut, nebo hodin, pak jsou pro vás vhodné denní kontrakty, u kterých je k dispozici také největší páka. Pokud vás však tak malé pohyby cen nudí, pokládáte je jen za šum a pachtění se za pár dolary a čekáte raději na větší swingy v trvání několika hodin až dní, pak jsou pro vás jako dělané kontrakty s týdenní expirací.

bitcoin obchodování na páku

Pozorní spekulanti si jistě všimli, že jsou ceny delších kontraktů vyšší, než je aktuální okamžitá cena bitcoinu. Toto tzv. "contango" je výsledkem časové preference. Účastníci burzy jsou ochotni zaplatit za bitcoin v budoucnosti víc, než je jeho aktuální cena. Nebo, jinak řečeno, většina účastníků na trhu předpokládá, že okamžitá cena bitcoinu v budoucnosti poroste.

Například aktuální cena BTC/USD je na OKCoin 424 USD, hodnota kontraktu s termínem vypořádání za tři měsíce je přitom 439 dolarů. Část spekulantů se zaměřuje právě na profitování z tohoto rozdílu ceny, tzv. arbitrážním obchodováním.

Pozor na socializované ztráty

Aby to ale nevypadalo, že je obchodování s futures kontrakty procházka růžovou zahradou a žádné záludnosti zde na nicnetušící spekulanty nečíhají, je potřeba se zmínit o tzv. "socializovaných ztrátách". Ne, nebojte se, nejde o dotování krachujících bank. Jen krachujících obchodníků... Cena se někdy valí jedním směrem tak prudce a rychle, že se tradeři s často až 100-násobnou pákou dostávají do tzv. "margin call" - tedy výzvy na doplnění kapitálu, často zakrátko následované úplným vymazáním účtu.

Protože systém, který automaticky prodává/kupuje jejich pozici nemůže najít žádnou protistranu, není schopen ani ukončit pozici. To vede ke ztrátě pro systém, kterou burza následně přerozděluje všem ziskovým obchodníkům v čase vypořádání daného kontraktu.

Socializované ztráty však hrozí jen u BitMEXu a OKCoinu. CryptoFacilities používá "ukončovací" proceduru v případě, že není možné realizovat margin call. Jde o okamžité ukončení kontraktu, přičemž je mínusová část jedné strany připočítána protistraně. Socializované ztráty však byly podle dostupných informací použité v případě OKCoin minimálně, v BitMEX zatím vůbec.

Futures burzami možnosti spekulování s bitcoinem ani zdaleka nekončí. Jsou tu například ještě oblíbené "bucket-shopy", o kterých si povíme blíže někdy příště.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.