Jak zhodnotit investice a vydělat na bitcoinu – 2. část

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Další samostatnou kategorií, jak je možné zhodnotit vaše bitcoiny, jsou spekulace. Buď krátkodobé, tedy intradenní obchodování, nebo dlouhodobější v podobě investování. Samozřejmě i zde existuje poměrně velké množství platforem, stačí si vybrat. Je však třeba zmínit, že jestli je v případě půjčování bitcoinů, kterému jsme se věnovali v první části seriálu jak vydělat na bitcoinu, potřeba být obezřetný a dodržet několik základních opatření, potom při spekulování to platí x-násobně víc.

Tedy, pokud takovou aktivitu nepovažujete jen za jakousi hazardní hru, tipovací soutěž, nebo způsob, jak si něco dokázat vlastnímu egu. V tom případě raději peníze hned věnujte vašim blízkým, bude to bez nervů a uděláte druhým radost.

Jak koupit bitcoiny a kde spekulovat - bitcoinové burzy

Podívejme se, co nám svět bitcoinových spekulací nabízí. V první řadě jsou to kryptoměnové burzy, umožňující obchodování s bitcoinem a příslušnou fiat měnou, nebo alternativními kryptoměnami. Největší objemy transakcí se realizují s čínským yuanem, pro většinu spekulantů v západním světě jsou však relevantní platformy s eurem, nebo dolarem.

Mezi největší a postupujícím časem prověřené burzy patří nesporně Bitfinex. Kromě směnárenských služeb (BTC, ETH, LTC, USD) a možnosti úročeného půjčování nabízí také obchodní platformu. Tady si mohou talentovaní i ti méně zkušení spekulanti navyšovat svůj kapitál při vstupu do nákupní, nebo prodejní pozice. Samozřejmě je dobré se předtím důkladně seznámit minimálně s existujícími obchodními příkazy, kterými se otevírají, zavírají a organizují jednotlivé obchody.

Pro české spekulanty a investory je zajímavá burza Coinmate, která sídlí v Anglii, ale má české majitele a umožňuje dokonce obchodování v měnovém páru CZK/BTC, vklady i výběry lze provádět přes české bankovní účty - mimo jiné se vyhnete nevýhodným konverzím na cizí měnu (EUR, USD). Detailní přestavení najdete v tomto článku.

Margin trading, úroky a poplatky na bitcoinových burzách

Bitfinex umožňuje také obchodování s penězi, které si půjčíte, nikdo vám je však nedá zadarmo. Za obchodování tzv. na marži a za to, že můžete použít větší kapitál než vlastníte, se platí úroky. Rozdíl je také v tom, jestli kupujete bitcoiny za USD (tedy spekulujete na růst kurz BTC/USD, tzv. long pozice), nebo obchodujete "na krátko" a půjčíte si bitcoiny, které prodáte za aktuální kurz a znovu je nakoupíte, až kurz klesne. V prvním případě zaplatíte na úrocích o něco víc, samozřejmě také, čím déle pozici držíte, tím větší vám postupně nabíhají úroky.

Protože i burza musí z něčeho žít (pokud tedy nechce přímo manipulovat s cenou pro svoje obohacení), účtuje si za každý obchodní příkaz od 0,0 až 0,1 a 0,1 až 0,2% (při kumulativně velkých objemech je maker fee nula) - v tzv. maker/taker modelu. Zadání příkazu do order-booku, kde se jednotlivé obchody navzájem párují, znamená, že obchodník tzv. poskytuje likviditu a vyjde ho to na poplatcích levněji, než když ji okamžitým příkazem (obchodem) odčerpává.

Mezi větší a stabilní burzy, které umožňují i margin obchodování, patří americký Kraken. Kromě tradičních fiat měn a bitcoinu zde vyměníte také Ether, Litecoin, či exotičtější Ripple, Dogecoin a Namecoin. Pro úplné lumeny je zde (nebo ještě nedávno byl) také Lumen - ale jen v měnovém páru s bitcoinem. Máte-li chuť zariskovat s větším kapitálem, než je váš vlastní, nabízená páka jej dokáže znásobit až 5x.

Obchody na Krakenu probíhají v měnovém páru EUR/BTC (burza Kraken používá pro bitcoin označení XBT). To je zároveň nejlikvidnější pár na burze. S půjčeným kapitálem je možné obchodovat i na ETH/BTC, výška páky je však omezená na 2,5 násobek. Trochu překvapivě (nebo možná ani ne) se Kraken doteď vyhýbal margin obchodování s americkým dolarem. Nedávná akvizice kanadské směnárny Cavirtex, společně s americkým Coinsetter dává solidní výhlídku na zvýšení likvidity a brzké zařazení USD/BTC a USD/ETH do nabídkového menu burzy.

Altcoinové burzy - kde koupit Ether, LTC, Dash a další altcoiny

Po dlouhotrvajícím odchodu největší altcoinové burzy Cryptsy na smetiště krypto-dějin (její zakladatel to však stále nevzdává) přebral taktovku Poloniex. Poplatky za obchody jsou zde prakticky stejné, jako na výše jmenovaných burzách, nedávno tato burza přešla také na tzv. "maker/taker" model (0,15%, resp. 0,25%), a to jak při jednoduché směně, tak při obchodování na páku. Ta nabízí 2,5 znásobení velikosti pozice při 11 obchodovaných BTC párech, od Etheru, Litecoinu, Monera, Dash, MaidSafecoinu až po Ripple, Factom, Dogecoin, či Bitshares. Celkově zde můžete kupovat a prodávat více než 100 krypotměn. A podobně jako na Bitfinexu se i zde dají půjčovat peníze spekulantům za relativně slušné úroky.

burzy s altcoiny

Když už je řeč o altcoinech, za zmínku stojí i směnárna Shapeshift, kde nepotřebujete nic víc, než adresu, na kterou chcete okamžitě poslat směněnou kryptoměnu. Podobně jako u Poloniex zde však při vkladu nebo výběru nepochodíte s fiat měnou.

V další části seriálu se podíváme, co nabízí spekulantům bitcoinové futures burzy.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.