Jak zhodnotit investice a vydělat na bitcoinu – 1. část

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]

Máte už svoje první bitcoiny bezepčně uložené ve vámi plně kontrolované peněžence a teď dumáte nad možnostmi, jak je dále zhodnotit? Dlouhodobě rostoucí cena digitální měny je sice sama o sobě určitým prvkem výhodné investice, ale jako každému správnému spekulantovi je vám možná líto bitcoiny jen tak nechat ležet ladem. Rozhodli jste se je dále množit a investovat. Jaké jsou možnosti, na na bitcoinech dále vydělat?

Bitcoin jako investice s dalším výnosem

Pokud bylo dosud vaším největším počinem v oblasti finančního investování vložení části úspor do tradičně "bezpečných" podílových fondů, akcií, nebo dluhopisů, pak budete možná ohromeni tím, co všechno svět bitcoinu nabízí. Zorientovat se v této nabídce ale bude vyžadovat x-násobně více času, než jedna návštěva u vašeho finančního poradce, který vám bude masírovat hlavu právě s jejich "nejlepším" produktem na trhu.

Na tomto místě je však třeba poznamenat, že když je bitcoin sám o sobě riziková investice, tak produkty na něm založené jsou rizikem na druhou. Proto byste měli investovat jen takovou částku, u které by vás nemuselo tolik mrzet, kdybyste o ni přišli. V tomto článku nejsou obsažené všechny produkty, těch existuje značné množství a stejně jako jiné sféry digitálního trhu se i tato mění a vyvíjí každým dnem. Obligátní upozornění tedy máme za sebou, pojďme se podívat na možnosti, jak vydělat na bitcoinu a zhodnotit investice do kryptoměny.

Bitcoin P2P půjčky - půjčování bez bank

Jednou velkou kategorií jsou P2P půjčky. V podstatě jde o způsob, jakým je možné poskytnout nebo získat úvěr bez nutnosti návštěvy banky. Žádné dlouhé vyjednávání s úředníky. Ale tou hlavní výhodou při tomto druhu půjčování je, že jste-li na straně věřitele, dostanete podstatně víc než v bance. Vlastně už jen tím, že vkládáte peníze do banky, můžete více peněz ztratit, než získat. Samozřejmě je ale nutné vědět, že čím chcete u P2P větší úrok, tím větší podstupujete riziko.

P2P půjčování bitcoin

Lídrem na trhu bitcoin P2P úvěrování je BTCJam. Je to jedna z nejdéle fungujících služeb s největší reputací. Často se jí však vytýká, že přitahuje největší počet podvodníků, každou nabídku je třeba důkladně prověřit. Žadatelům můžete půjčovat na různé aktvivity, od financování spekulativního obchodování či investování, až po dlouhodobý byznys s konkrétním podnikatelským záměrem. Půjčované prostředky není problém zhodnotit řádově až v desítkách procent ročně.

Pochopitelně je třeba být nanejvýš obezřetný a držet se základních zásad, jako například investovat pokud možno do projektu, který je již téměř 100%, nebo co nejvíc zafinancovaný. Rozdělit celkovou částku do více projektů. Proklepnout si žadatele a projekt, na který chce půjčit - ověřit předcházející splacené investice, stupeň jeho ověření a důvěryhodnosti, získat zpětnou vazbu (zejména tu negativní) od ostatních věřitelů, podívat se na dobu registrace na BTCJam. Také je možné použít službu auto invest, kdy rozdělení do jednotlivých projektů zařídí někdo za vás. Alespoň si potom máte na koho stěžovat...

K podobným službám patří také BTCpop, kde je kromě nejvyužívanějších P2P půjček možné investovat například do akcií cloud miningu (ziskovost je tady ale více než diskutabilní), dále nabídka IPO, nebo obchodování s bitcoinovými akciemi. Investiční pooly A-E umožňují poskytovatelům investovat do různých půjček, nebo i cenných papírů s různou mírou rizika. V čem je BTCpop specifický je to, že jsou některé úvěry garantované kolaterálem, v případě nesplácení by tedy investor neměl přijít o svoje peníze. Některé úvěry jsou proti nesplacení dokonce pojištěné. Podle objemu poskytovaných úvěrů se BTCpop řadí na třetí místo za Loanbase (dříve Bitlending club) a BTCJam.

V této kategorii můžeme zmínit ještě Bitbond, zaměřující se na bitcoinové půjčky pro menší online podnikatele. Výhodou je, že investor není odkázaný jen na zpětnou vazbu od ostatních věřitelů, ale například u prodejců na eBay může jejich důvěryhodnost ověřit okamžitě zpětnou vazbou přímých zákazníků. Délka půjčky se pohybuje od 6 týdnů až do 5 let, s průměrným zhodnocením 13% p.a. (jak je uvedeno na stránkách). Jistou zvláštností proti doposud zmiňovaným P2P službám je celkově nízký objem poskytovaných úvěrů, což zřejmě souvisí s pouze 40 procentní akceptovatelností - každý žadatel o půjčku je poměrně důkladně posuzován a prověřován.

Bitcoin mining a jeho financování

Jedním z mála produktů pracujících na principu peněženky poskytující úrok je služba HaoBTC. Jedná se o čínskou společnost bitcoinových těžařů, kteří vytváří úroky prostřednictvím svých těžebních aktivit. Uživatel zde má dvě možnosti, jak s bitcoiny naložit. Tou první je peněženka s úrokem 3%, který je připisovaný každou hodinu a bitcoiny byste si měli mít možnost vybrat kdykoliv. Zde však provozovatel bitcoin miningu zpoplatnil každý výběr částkou 0,001 BTC. Druhou možností je poskytnout finance se zajímavým úrokem 12 až 15,58% ročně, ten však nabíhá nejdříve po měsíci a minimální vklad je 10 BTC, přičemž čímž déle půjčujete peníze, tím více roste úrok. Tyto výnosy však mají od května 2016 klesnout, v souvislosti se snížením odměny pro minery na polovinu (bitcoin halving). Úroky na pěnežence se sníží na 2% p.a., služba Finance bude začínat na 6,8%.

jak vydělat na bitcoinech

Swap, aneb půjčování spekulantům na burze

Další možností, jak zhodnotit vaše bitcoiny, je půjčit spekulantům na burze pro jejich obchodování - můžete půjčovat jak bitcoiny, tak dolary. Asi nejpoužívanější službou je v tomto směru směnárna a burza Bitfinex. Pryč jsou sice pionýrské doby, kdy bylo možné váš vklad za rok více než zdvojnásobit, stále jde ale o zajímavé zhodnocení, zejména v porovnání s úroky v bance. Pochopitelně i zde je třeba zdůraznit riziko vyplývající z toho, že vaše půjčky nejsou nijak pojištěné, nebo zabezpečené vůči případným problémům burzy.

Aktuálně se zde úroky na dolarových půjčkách pohybují na úrovni 0,025% za den, což je 0,84% za měsíc, tedy o trochu víc než 10% ročně. Tento údaj však může v průběhu dní kolísat podle toho, jak jsou dolary na nákup bitcoinů obchodníky právě žádané. O těchto půjčkách, nebo také "swapech" se můžete dočíst vždy v závěru pravidelné technické analýzy pro obchodování, kterou pro vás na konci každého týdne píše Ondřej Novák na tomto blogu.

Do této sféry půjčování patří také Magnr, předtím btc.sx. Zde také půjčujete bitcoiny spekulantům na tzv. pákové obchodování, ti se je snaží prodat, když spekulují na pokles kurzu a koupit je zpět, když jsou levnější. Služba v současnosti poskytuje fixní úrok 2,35% p.a. do června 2016, kdy se má změnit na pohyblivý úrok. Podobně jako na Bitfinexu ani zde nejsou vaše peníze pojištěné, je tedy otázka, jestli nabízený úrok stojí za riziko půjčovat bitcoiny právě tady a je-li to tedy ta správná investice.

Další možnosti, jak vydělat na bitcoinu, kam investovat a jak na úspěšné spekulace probereme důkladně v pokračování, které zde najdete již brzy.

Pokračování příště...

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.