Pořiďte si bitcoin peněženku
Bitcoinová peněženka je místo, kde budete mít uložené své bitcoiny. Není to tedy technicky úplně přesné vyjádření, v žádné peněžence nejsou přímo bitcoiny, ale jsou zde uloženy privátní klíče k vašim bitcoinům, kterými podepisujete transakce. Pro zjednodušení budeme však můžeme říkat, že peněženka ukládá bitcoiny, nebo jiné kryptoměny. Peněženku můžete buď stáhnout jako software do počítače, aplikaci do telefonu, nebo si ji pořídit jako on-line službu. Rozdíl je poměrně zásadní. On-line peněženka je operativní a pohodlná, z hlediska bezpečí se ale tolik nehodí pro uchování větších částek.
Těžko s sebou budete nosit stále notebook, když máte v úmyslu zaplatit virtuální měnou v restauraci, v obchodě. Dobrým kompromisem je potom peněženka jako mobilní aplikace.
Aplikace v mobilním telefonu je rychlá a intuitivní, stačí sejmout QR kód a je zaplaceno.
Nevýhodou on-line peněženek je, že své bitcoiny nemáte pod 100% kontrolou. Můžete si vybrat velkého a ověřeného provozovatele, mezi takové se řadí např.
Coinbase (která funguje i jako směnárna). Jako úložiště pro větší částky bych si ale ani tu nejdůvěryhodnější on-line peněženku nevybral. Nehledě na to, že u služeb typu Coinbase přicházíte o značnou část soukromí, protože jste nucen dodržet KYC a AML procedury, tedy ověřit účet sdělením citlivých osobních údajů, zasláním kopie občanského průkazu, pasu apod.
Softwarová peněženka
Softwarová peněženka je platforma, kterou si stáhnete do počítače a obsluhujete ji podobně jako internetové bankovnictví, jen nezadáváte číslo účtu, kam posíláte peníze, ale bitcoinovou adresu, kterou vám sdělí příjemce. Stejně tak dáte svoji příjmovou adresu tomu, od koho chcete bitcoiny přijmout.
Asi nejznámější softwarovou peněženkou je původní Satoshiho program –
BitcoinQT. Jednoduchá, přehledná, samozřejmostí je česká verze.
Nevýhodou je to, že
při instalaci stahujete celý blockchain – historii sítě. Velikost blockchainu exponenciálně roste a v současnosti dosahuje mnoha stovek gigabytů. Nejen že bude dost velký pro váš harddisk, ale i stahování je záležitost několika dnů. Při každém otevření souboru se také doplňují nalezené bloky, chvíli se budou stahovat, než se
bitcoinová peněženka synchronizuje se sítí. Výhodou je naopak větší ochrana vašeho soukromí, používáním tzv. Core walletu provozujete svůj vlastní node (uzel v bitcoinové síti) a máte pod kontrolou celou historii bitcoinových transakcí.
Softwarové bitcoin light peněženky, které doporučuji
Druhou variantou je používat
odlehčenou verzi peněženky, např.
Electrum, s podporou češtiny. Do té se nestahuje celá transakční historie, ale jen její část. Peněženka komunikuje se serverem, kde je celý blok uložený a stahuje si jen tzv. hlavičky bloků. Serverů je víc a jsou nezávislé.
Stejně jako pro bitcoin, i pro další alternativy –
Litecoin, Dogecoin, Dash apod. existují vlastní peněženky pro každou měnu, některé jsou i multifunkční, pro více měn. Oblíbená je např.
litecoinová peněženka Electrum-LTC.
Doporučené mobilní peněženky – aplikace
Nejpraktičtější způsob uložení kryptoměn, které využijeme především při placení menších částek v obchodě (např. v
Bitcoin Coffee za kávu), je mobilní peněženka – aplikace v telefonu. Těch je jak pro operační systém Android, tak pro iOS nepřeberné množství, pro začátečníky doporučuji aplikaci
Coinomi. Ta je navíc multifunkční, takže zde uložíte nejen bitcoin, ale i litecoin, ETH a desítky dalších kryptoměn a tokenů.
Přestože se předpokládá, že v takové peněžence budete ukládat spíš menší množství prostředků, i tak doporučuji hned při
instalaci aplikace Coinomi (nebo jakékoliv jiné) vytvořit zálohu. Budete-li postupovat podle návodu při instalaci, aplikace vám ukáže tzv. SEED – soubor anglických slov (nejčastěji jich je 12), která si ve správném pořadí zapíšete. Ideálně na papír, nepoužívejte žádná online řešení, papír potom dobře uschovejte – tuto zálohu budete potřebovat, když např. telefon rozbijete, nebo ztratíte. Seed (tedy ta anglická slova ve správném pořadí) při nové instalaci vložíte do aplikace v novém telefonu a v peněžence budete mít znova vše, co bylo v předchozí aplikaci – privátní klíče, veřejné klíče (adresy) a samozřejmě stejný stav bitcoinů, nebo jiné kryptoměny, jaké obsahovala aplikace v původním telefonu.
Trezor jako pevnost pro BTC, Ethereum peněženka a další
Nejbezpečnějším a nejpraktičtějším řešením, a to i pro úplné začátečníky, je
hardwarová peněženka, která v sobě ukládá privátní klíče k bitcoinu, ale i k dalším měnám. Je jich víc, jako první ale začala fungovat peněženka
Trezor, která je také nejoblíbenější v bitcoinové komunitě (další hardwarová řešení většinou stejně vychází z Trezoru).
Trezor je multifunkční řešení, které slouží nejen jako bezpečné úložiště pro bitcoin, ale můžete ji spárovat také s
Ethereum peněženkou. Skladovat umí také další altcoiny, jako je Dash, ZCash, Stellar (XLM), Cardano (ADA) nebo Litecoin a stále přichází s novými vylepšeními.
Popis toho, jak funguje, najdete v samostatné
Trezor recenzi.
Vytvořte adresu pro příjem a odeslání BTC
Po instalaci peněženky získáme automaticky první adresu pro příjem bitcoinů. Tam můžeme poslat bitcoiny např. z burzy, kde jsme je koupili, nebo nám je někdo posílá za nějaké služby. Budeme-li potřebovat další adresy, stačí kliknout v záložce Přijmout (nebo Žádost apod.) – a peněženka sama vygeneruje vaši novou adresu.
Bitcoinová adresa vypadá např. takto: 14ECFC5r6DYsfW3Gqo4GucLxDFcHeGdsdb
Pokud nakoupíme na
bitcoinové burze či směnárně a budeme chtít odeslat bitcoiny do naší peněženky, bude vyžadována právě příjmová adresa. Stačí ji tedy zkopírovat v peněžence, vložit do příslušného formuláře na burze a BTC se odesílají k nám. Zkontrolovat počet potvrzení a celou cestu bitcoinu do peněženky můžete třeba na
Bitpay Insight – zadáte konkrétní adresu do vyhledávacího pole a uvidíte proces potvrzování.
Stejný postup platí pro odchozí platby – v obchodě, e-shopu apod. dostanete jejich adresu, na kterou máte zaplatit. Tuto adresu vložíte do kolonky Pošli (nebo Odeslat apod. – podle typu peněženky), zadáte částku v BTC a potvrdíte tlačítkem a heslem.
A to je celé! Stáhněte a nainstalujte si
bitcoin peněženku do mobilu, nebo do počítače, máte svoji první adresu a můžete začít. Chcete-li si vyzkoušet příjem vašich prvních BTC, najdete je třeba zde:
Bitcoiny zdarma – stránky, které posílají pravidelně zlomky bitcoinu za shlédnutí jejich reklam. Nezbohatnete, ale zkusíte si práci s peněženkou.
[ethereumads]
Zapojte se!
- PLAŤTE RYCHLE A LEVNĚ. Budoucnost bitcoinu je především v jeho přijetí jako platebního prostředku, měny. Můžete mít bitcoin jako prostředek k rychlé a levné platbě kdekoliv, kde jsou akceptovány.
- PŘEVODY OKAMŽITĚ. Dostal se váš kamarád na dovolené do problémů? Ukradli mu peníze? Stačí, aby měl přístup k internetu, pošlete mu bitcoiny kamkoliv a za půl hodiny je v BTC bankomatu, nebo pomocí služby Localbitcoins je ihned vymění na místní měnu! Umí tohle vaše banka?
- INVESTUJTE. Virtuální měny mají obrovský růstový potenciál. Toto není oficiální investiční doporučení, jen malý tip ke sledování vývoje cen. Bitcoin je vysoce volatilní a není to určitě investice pro každého, ale zkuste o tom přemýšlet. Bitcoin za 10 USD v lednu 2013, aktuálně (2020 – říjen) 13500 USD. Stojí to i za nervy při propadech, které se mezitím objevily? Při dlouhodobém držení vás vysoká volatilita (krátkodobé prudké pohyby nahoru a dolů) nemusí zase tolik zajímat…
- PŘIJÍMEJTE PLATBY ve vašem obchodě, e-shopu. Buďte vždy napřed. Dnes asi ještě nebude bitcoin hlavní tahoun vašich tržeb, ale ve světě už je považována jeho akceptace za jednu z konkurenčních výhod. Nemusí vás limitovat ani vysoká volatilita, existují služby (platební brány), které berou kursové riziko na sebe a nechcete-li riskovat, obdržíte on-line platbu v okamžitém kursu.
Mám nějaké jednotky bitcoinu u webinare ale neumim s penězkou myccelium pracovat chtějí po mě abych udělala transakcí posláním 1kc do té peněženky aby mi tam ty bitcony mohli poslat můžete mi nějak pomocí děkuji za odpověď