Jak se při obchodování s bitcoiny vyhnout podvodům

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]  

Špinavé peníze včera a dnes

Ačkoliv se o bitcoin zajímám od konce roku 2012 a kromě bitcoinových burz aktivně obchoduji s bitcoiny i přímo bez prostředníků, neměl jsem do března tohoto roku ponětí o hlavním riziku, které je s nákupem a prodejem bitcoinů spojené. Tím je obchodování s podvodníkem zneužívajícím cizí identitu nebo jednajícím přes prostředníka.

Tato osoba většinou disponuje tzv. špinavými penězi, které potřebuje lidově řečeno vyprat. Právnicky se to nazývá legalizace výnosů z trestné činnosti. To by nebylo nic nového, ovšem dříve se používala pro tyto účely výhradně hotovost. Dnes jsou v převaze bezhotovostní převody a pro podvody se začaly používat bankovní účty účelově založené na cizí identity.

Zdrojem špinavých peněz mohou být například platby za zboží z fiktivního e-shopu či prodej zájezdů fiktivní cestovní kanceláře. Kyberzločinci také využívají viry a malware k ovládnutí počítače a mobilu, velmi rozšířený je phishing, nebo rovnou vydírání. Známý je například ransomware Cryptolocker, který svým obětem zašifruje data v počítači a poté požaduje výkupné.

Obchodování s bitcoiny má svoje rizika

Nemalá část peněz z pochybných zdrojů v poslední době končí také v bitcoinech. Ty sice nejsou zcela anonymní, ale vystopovat transakce není úplně jednoduché a mezi zločinci jsou proto velmi oblíbené. Vzhledem k tomu, že na seriozních burzách i online směnárnách není možné zakoupit větší objemy bitcoinu bez ověření identity, snaží se podvodníci nakupovat mimo oficiální trh.

A tady začíná můj příběh. Bitcoin ze své podstaty nevyžaduje žádné prostředníky a burzy mají zpravidla vysoké poplatky -  často se tedy vyplatí nakupovat přímo. Jak jsem se ovšem přesvědčil, klíčové je vědět, s kým obchodujete. Může se vám totiž stát, že v dobré víře přijmete peníze a po několika měsících přijde jako bonus výslech na Policii či rovnou zajištění finančních prostředků na bankovním účtu, nebo dokonce jeho úplná blokace.

Průběh konkrétního případu

Stalo se to, že neznámý pachatel odsál peníze z bankovního účtu za částečné asistence jeho majitele. Poté mě konktaktoval s tím, že ode mě chce koupit bitcoiny. Následně se peníze v rámci běžných transakcí dostaly na můj účet ve chvíli, kdy se již věcí zabývala aktivně Policie a já si tak vytáhl Černého Petra. Policie sledovala finanční toky a došla k závěru, že případ rozluštila. Zajistila peníze usnesením dle § 79a Trestního řádu a naznačila, že jsem důvodně podezřelý, ačkoliv se jednalo pouze o spekulaci.

Proti usnesení jsem podal stížnost a za dva týdny bylo rozhodnuto, že k zajištění peněz není důvod a nic ve spisu nenaznačuje souvislost s mojí osobou. Jak se následně ukázalo, nejtěžší nebylo prokázat nevinu, ale dosáhnout faktického odblokování peněz u banky. Banka totiž nemá reálnou motivaci cokoliv urychlit a blokace se tak může zbytečně protáhnout i o další měsíc, než soud o svém rozhodnutí banku informuje.bitcoiny mohou zablokovat účet

Bohužel vím o dalších podobných případech, kde nešlo vše tak jednoduše. Při troše smůly se může komplikovaná kauza táhnout klidně i roky. Rozhodně se proto vyplatí být aktivní hned od začátku, nejlépe se i poradit s právníkem. Stížnost je však potřeba podat nejpozději do 3 kalendářních dnů a sehnat přes víkend právníka nemusí být vůbec jednoduché, jak jsem se na vlastní kůži přesvědčil.

Jak obchodovat s bitcoiny bez rizika?

A jak se riziku obchodování s podvodníkem vyhnout? Myslím si, že zcela vyhnout se podobným problémům v dnešním světě nelze. A to ani mimo bitcoinové obchody.

Tato rizika lze však určitě minimalizovat. Zejména používat k obchodování seriozní služby, které neumožňují neomezený anonymní nákup a prodej bitcoinů bez ověření identity. A v případě přímého obchodování neobchodovat s neznámými osobami. Nejlepší obranou je však zdravý rozum a v případě pochybností raději obchod odmítnout.

Oslovil jsem pro účely tohoto článku Pavla Niedobu, provozovatele SimpleCoin.cz, největší bitcoinové online směnárny v ČR, který měl nedávno přednášku v Paralelním polisu na téma praní špinavých peněz a hovořil o bitcoinových podvodech také v pořadu Trendy na Českém rozhlasu.

Jaká opatření zavedl Simple Coin pro minimalizování nekalých praktik podvodníků na ochranu svých klientů?

"Zásadní je neobchodovat anonymně, což je na internetu složité, protože zaručený elektronický podpis téměř nikdo nepoužívá. Je proto nutné ověřovat identitu několika kanály. Pokud má například někdo firemní stránky, je uveden v rejstříku podnikatelů a má facebookový profil s dlouhou historií, budeme mu zřejmě důvěřovat. Silným vodítkem je samozřejmě historie klienta. Pokud u nás někdo obchoduje dlouho a pravidelně, není důvod jej podezírat. Nicméně -  i v těchto  případech k identifikaci přistoupíme, pokud částka přesáhne 1000 €, jednoduše proto, že to zákon č. 253/2008 Sb. vyžaduje.

Naopak, pokud někdo použije anonymizační síť Tor, budeme po něm automaticky vyžadovat zaslání osobních dokumentů. V extrémním případě lze požádat i o notářské ověření identity. Pokud existuje pochybnost a klient se odmítne identifikovat, pozdržíme směnu až o dva měsíce, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby mohl být podvod odhalen a peníze vráceny podvedenému. Všechna opatření zde samozřejmě neprozradíme, protože nechceme ulehčovat pachatelům podvody."

A co vy, obchodujete s bitcoiny, třeba i jen příležitostně? Jaké máte zkušenosti?

foto: Pixabay, Flickr, CC Don Hankins

5/5 - (6 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.