Jak investovat do Bitcoinu bez velkého risku – DCA metoda

Bitcoin k sobě v roce 2021 táhne velkou pozornost. Díky rapidnímu cenovému nárůstu v posledních měsících se o bitcoin začínájí zajímat i nováčci. Řada z nich se ovšem obává do bitcoinu vkládat své úspory, nebo si neví rady, kdy je ten správný čas, kde a jak koupit bitcoin. Právě pro ně je určen tento text.

DCA bitcoin strategie - investování s rozumem

DCA (dollar cost averaging) je investiční strategie, při které kupujete bitcoin za fixní částku v pravidelných intervalech. Jedná se o vhodný postup pro menší investory, kteří chtějí v bitcoinu průběžně akumulovat své bohatství. Hlavním smyslem DCA je zjemnit důsledky vysoké volatility bitcoinu. Díky pravidelnému nákupu, za nižší částku každý měsíc, zprůměrujete cenu. Investovaná částka se vám pravděpodobně v delším časovém rámci znásobí. V případě, že cena bitcoinu roste, radujete se ze získaného zhodnocení. A jestliže vám cena padá, uvítáte možnost nakupovat bitcoin levněji, nebo ještě přesněji, za stejnou částku koupit víc bitcoinů. Ovšem jen v případě, že investujete pouze částku, kterou můžete postrádat, a bitcoinu věříte. Ačkoliv mnoho lidí přitáhla k bitcoinu myšlenka pohádkového zbohatnutí během pár měsíců, DCA strategie je jejím pravým opakem. Je to běh na dlouhou trať. Má ovšem jedno ohromné plus, které nárazové spekulace nemají. Je mnohem méně stresující. Umožní vám udržet chladnou hlavu a uvažovat nad investicí s odstupem. Kupujete-li kryptoměny za účelem krátkodobé spekulace za vyšší částky, často se budete potýkat se stresem z neočekávaných propadů ceny (pokud nejste trader). Jak sladký může být zisk z vydařeného obchodu, tak hořká může být ztráta pozice. Přiznejme si, že neexistuje žádný způsob, jakým předpovídat vývoj trhu. I ti nejzkušenější obchodníci promeškávají skvělé nákupní, ale i prodejní příležitosti. Když se podíváte na historický vývoj ceny bitcoinu, je zřejmé že je zde velmi stabilní trend postupného růstu. Zvlášť když si přepnete graf do logaritmického měřítka. Proto se jeví DCA jako ideální strategie, pro stabilní zhodnocování úspor. Toto “želví investování” sice může být méně vzrušující, v dlouhodobém obzoru však bývá efektivnější.

Jaké zhodnocení mi může DCA přinést?

Na tuto otázku vám bohužel nikdo přesnou odpověď nedá. Můžete si ovšem zjistit, jakého zhodnocení byste dosáhli v předchozích letech. Na webu dcabtc.com naleznete intuitivní kalkulačku profitu, při aplikaci metody DCA. Jednoduše zadejte jednotlivé parametry (částku, časový rámec, četnost investování) a spočítejte si, kolik by vám tato strategie vydělala - ve zpětném pohledu, s využitím historických dat. Mimo jiné můžete zvolit porovnání s investicemi v jiných assetech, jako je známý Dow Jones Index, nebo zlato. Například já si nastavil investici 10 dolarů měsíčně v průběhu jednoho roku. Tato pravidelná investice by mi přinesla za poslední rok zhodnocení 202.50% a 243 dolarů zisku. Obrázek je za tisíc slov: dca bitcoin příklad Ještě lépe si výhody této metody můžete představit na příkladu dvou lidí, kteří se rozhodli investovat do bitcoinu 3600 dolarů. Ten první koupil za celých 3600 USD na ceně 19 tisíc dolarů na konci roku 2017. V prosinci 2020 se po třech letech bear marketu dostal bitcoin zpět na stejnou hodnotu a tento člověk tak měl po 3 letech (pokud mezitím v panice neprodal) zisk nula (no, dnes už by to bylo určitě lepší :) - a byl rád, že vydržel, i když nic nevydělal. Druhý metodou DCA investoval každý měsíc 100 dolarů po tyto 3 roky, tj. 36 měsíců. Trh spíše padal, než rosl, a tak mnohokrát nakoupil na cenách 10 tisíc USD, 12 tisíc USD, ale také 8 tisíc, nebo dokonce na čtyřech tisících. A na konci roku 2020, když se bitcoin dostal zpět na 19.000 dolarů, mu jeho investovaná částka vyrostla na cca dvojnásobek. A pokud u této metody zůstal, stále je na tom mnohem lépe, než ten, kdo investoval najednou - a v nevhodnou chvíli.

Jak koupit bitcoiny a další kryptoměny s DCA strategií?

Před začátkem investování je třeba si určit cíle, které od této strategie očekáváte. Chcete tímto způsobem šetřit na důchod? Nebo chcete zkrátka zhodnotit své peníze v kratším časovém rámci? Odpovězte si na tyto otázky a pak se své strategie držte. Pokud se rozhodnete šetřit si takto na důchod, důrazně doporučujeme neprodávat nic z vašich úspor. I kdyby cena klesla zásadně od začátku vašich nákupů, neobávejte se. S vysokou pravděpodobností se cena bitcoinu dostane zpět nad vaší nákupní cenu. Panické výprodeje většinou prověří vaši psychickou odolnost a důvěru v bitcoin. Tento obrázek by vás měl uklidnit, v případě, že se cena od začátku vašeho investování propadá. Bitcoin neustále roste na hodnotě od začátku svého vzniku. Investujte dlouhodobě v rámci let, ideálně desetiletí, ne měsíců. vývoj ceny bitcoinu v letech

Ideální postup pro DCA strategii

Vycházím z vlastní dobré zkušenosti při používání této strategie s využitím účtu na asi nejznámější burze Binance.
  1. Vytvořte si účet na Binance, pokud ho ještě nemáte - s tímto odkazem získáte stálou slevu 15 % na poplatcích
  2. Rozmyslete si jakou částku chcete investovat
  3. Zvažte jaké intervaly zvolit - měsíčně? týdně?
  4. Na Binance vložte částku, kterou máte k dispozici - vklady jsou možné v EUR, z účtu, nebo převodem z Revolut karty, nebo i v českých korunách při vkladu instantně běžnou kartou (ten je ale oproti eurovým vkladům dražší)
  5. Určete si den, kdy budete částku investovat
  6. Dbejte na dodržování strategie
Uveďme to na praktickém příkladu. Měsíčně si mohu dovolit investovat do bitcoinu 2000 Kč. Pošlu tedy 2000 Kč na Binance na začátku měsíce a každé pondělí zainvestuji do BTC 500 Kč. Máte-li finanční rezervu, můžete samozřejmě tuto strategii doplnit o mimořádný vklad (nákup) při velmi výrazném propadu, nad rámec této DCA strategie. To už se sice blížíme ke spekulování, ale je dobré být na takovou situaci připraven. Výběry provádějte raději hromadně, např. na konci každého měsíce, nebo v případě menších částek i za delší období - Binance má stejně jako většina burz nastavený fixní poplatek za výběr, aktuálně 0.0005 BTC a příliš časté výběry by se u malých částek nevyplatily. Při investici do jiných coinů mohou být samozřejmě poplatky za výběr řádově mnohem nižší, účelem tohoto článku nicméně není vyvolávat polemiky, do čeho investovat, nebo sdělovat investiční rady... Jestliže nemáte čas, nebo zkrátka nechcete mít další povinnost vázanou ke konkrétnímu dni v týdnu, či měsíci, existuje řešení i pro vás. Na adrese https://dcabot.online/ máte k dispozici software, který může transakce provádět za vás. Jednoduše pomocí API klíče napojíte robota ke svému binance účtu, a on následně podle nastavených parametrů nakupuje v konkrétním dni / měsíci. Jen je nutné mít na směnárně dostatek prostředků k nákupu.

Závěrem k DCA strategii

Investování do bitcoinu pomocí této strategie je vhodným řešením pro konzervativní investory, kteří chtějí zhodnocovat své peníze, zároveň však nejsou ochotni podstupovat větší riziko. Pokud si nelibujete v grafech, neumíte "vychytat dno" - a to umí opravdu málokdo, či máte zkrátka strach o svůj finanční vklad, je DCA strategie skvělou volbou. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.9/5 - (35 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.