Japonská FTX otevírá výběry, americký fond Galois Capital kvůli FTX zavírá

Počínaje dnešním dnem (21. února 2023) povoluje japonská pobočka FTX výběry svým uživatelům. Omluvila se za měsíce strachu z toho, že si uživatelé nebudou moci vybrat své prostředky z burzy. Zároveň s tím ale končí velký hedgeový fond Galois Capital, kvůli prostředkům, o které přišel investicí do FTX.

Japonská FTX povolila výběry prostředků

Podle tiskové zprávy z 20. února FTX Japan, japonské dceřiné společnosti zkrachovalé burzy FTX, budou moci uživatelé v Japonsku vybrat své prostředky z této burzy prostřednictvím webové platformy Liquid Japan. Výběry byly přístupné od 12. hodiny 21. února japonského času. Japonská pobočka FTX zastavila svou činnost v listopadu minulého roku. Stalo se tak poté, co její mateřská společnosti FTX vyhlásila bankrot spolu se svými 133 dceřinými společnostmi. Tímto krokem zmrazila aktiva odhadem asi 9 milionů zákazníků, kteří měli na svých účtech miliardy dolarů. Kromě problémů burzy s likviditou zastavily výběry také tamní soudy, které chtěly nejdříve celou záležitost prošetřit. Uživatelé, kteří si chtějí vybrat své prostředky musí potvrdit svůj zůstatek na burze FTX Japan a převést jej na účet společnosti Liquid Japan. Tato společnost je licencovanou japonskou kryptoměnovou burzou, kterou získala společnost FTX do svého portfolia v dubnu 2022. Zákazníci FTX Japan, kteří nemají účet také u Liquid Japan si jej musí před celým procesem otevřít. Sama společnost Liquid Japan navíc oznámila, že očekávají velký nápor uživatelů, kteří budou chtít své prostředky vybrat. Kromě otevírání a ověřování nového účtu může výběr prostředku oddálit vytíženost společnosti, která bude vyplácen velký objem peněz. Společnost slibuje, že bude o průběhu výběru kryptoměn pravidelně informovat. Poslední zprávy z FTX Japan naznačují, že měla společnost ve správě asi 19,6 miliard jenů svých uživatelů, což odpovídá hodnotě více než 145 milionů dolarů. Všechny tyto prostředky byly zmraženy v listopadu 2022, kdy FTX zkrachovala. Doufejme tedy, že uživatelé z dalších zemí budou moci vybrat své prostředky co nejdříve.

Kvůli FTX zavírá hedgeový fond Galois Capital

Ne všechny zprávy spojené se zkrachovalou burzou FTX jsou ale tak pozitivní. Galois Capital specializující se na mimoburzovní obchodování a algoritmickou tvorbu trhu musí ukončit svou činnost. Při krachu FTX přišel fond o téměř polovinu svých aktiv. Spoluzakladatel fondu  Kevin Zhou uvedl, že nepovažuje za udržitelné pokračovat v provozování fondu, jak po finanční tak i morální stránce. Veškeré obchodování bylo zastaveno a všechny pozice fondu byly zavřeny. Dobrou zprávou ale je, že klienti tohoto fondu obdrží přibližně 90 % svých prostředků, které do fondu vložili a které jsou nyní zamčené na burze FTX. Zbylých 10 % zůstane ve fondu do doby, než se ukončí šetření burzy FTX a vše bude zkontrolováno auditorem.   https://twitter.com/Galois_Capital/status/1627579151052902400   Společnost Galois Capital již dříve uvedla, že kvůli krachu burzy FTX přišel fond přibližně o 45 milionů dolarů. Samotný spoluzakladatel Kevin Zhou přitom varoval před krachem kryptoměny Terra a jejího stablecoinu TerraUSD, který předcházel krachu burzy FTX. Podařilo se mu také profitovat na shortování kryptoměny LUNA, která se nyní nazývá LUNA Classic. Tehdy ale zřejmě nikoho nenapadlo, že bude následovat další krach, který se bude týkat jedné z největších burz světa. Vzhledem k tomu, že slíbili vrátit 90 % prostředků hned a zbylých 10 % prostředků svých uživatelů po tom, co skončí vyšetřování, nejedná se o velký průšvih. Uživatelé tohoto fondu by měli získat postupně všechny své prostředky zpět. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
4/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.