Říjen je za námi a v kryptoměnovém světě se to nadšením a událostmi doslova zelená. Zde se jako obvykle dočtete vše, co rozhodně nesmíte minout.
Putin považuje kryptoměny za hodnotné
Máme tady dalšího Michaela Saylora? Z Vladimira Putina by se rozhodně mohl stát akumulátor hodný mnoha meme. Na to si však budeme muset ještě zřejmě počkat. Putin sice kryptoměny chválí, ale stále v nich vidí určité nedostatky.
V nedávném rozhovoru pro CNBC se novináři Putina optali, zdali si myslí, že by se kvůli neustálému znehodnocování amerického dolaru mohla ropa vyjadřovat v ceně kryptoměn. Na to Putin odpověděl následovně:
„Myslím si, že kryptoměny jsou hodnotnou technologií. Nicméně na to, abychom v nich vyjadřovali ceny ropy nebo pomocí nich s ropou obchodovali je stále příliš brzy.“
K tématu došlo poté, co prezident Biden uvalil na Rusko nové obchodní sankce. Rusko nyní přemýšlí, že začne s ropou obchodovat pomocí jiné měny než, jak bylo dlouhá léta ve zvyku po celém světě, amerického dolaru.
„Kryptoměny prozatím nejsou ničím podloženy. Hodí se pro různé platby, nicméně na to, abychom je používali v globálním ropném trhu, je zkrátka moc brzo.“
pokračuje v osvětlování svého názoru Putin.
Během konce rozhovoru Putin dodal, že nátlak USA a jejího využití dolaru jako sankčního nástroje považuje za chybu.
„Nemáme jinou možnost, než je začít přemýšlet o využití jiné měny. Myslím si, že si tímto způsobem USA kouše do ruky, která ji krmí. Dolar je jejich velikou výhodou. Jedná se o celosvětovou rezervní měnu. Nicméně, používat dolar za účelem dosažení politických cílů je strategickou i ekonomickou chybou.“
Mladí investoři mají raději krypto, než akcie
Vypadá to, že predikce Cathie Wood, vedoucí investiční společnosti Ark Invest, vychází naprosto přesně. Pokud jste ji minuly, doporučujeme projet si naprosto brilantní podcasty od Cathie Wood na kanálu
Ark Invest.
Mladí obchodníci i investoři se čím dál méně zajímají o akcie a přechází do našeho světa kryptoměn. Ostatně, není se čemu divit – výdělky i volatilita kryptoměn je v porovnání s akciemi naprosto dechberoucí.
„Měsíc za měsícem vidíme přesun investorů z akciového trhu do trhu kryptoměn,“
vysvětluje v rozhovoru pro CNBC Amber Foucault, vedoucí vývoje produktů u společnosti Cardify. Dle vypozorovaných statistik společnosti se do krypta žene celých 25 % kapitálu mladých investorů, což je oproti 5 % na začátku roku významný skok.
Zajímavým poznatkem je zde i právě věk a zkušenost investorů, kteří do krypta přechází. Z celých 70 % se jedná o investory, kteří mají s obchodováním akcií či kryptoměn kratší než jednoletou zkušenost. Zkrátka řečeno, z většinové části se jedná o naprosté nováčky.
Ostatně, rozsáhlý dotazník společnosti Cardify mluví za vše:
- 49 %: Podíl investorů, kteří se o kryptoměny začínají zajímat a objevovat jejich potenciál
- 37 %: Podíl investorů, kteří se o kryptoměnách dozvídají pouze z doslechu a během rozhovorů s přáteli
- 15 %: Podíl investorů, kteří plně chápou potenciál a hodnotu, na které jsou kryptoměny založeny
Amber Foucault nakonec všechny varuje, aby nepodléhali fenoménu zvaný FOMO (Fear of missing out).
„Když se to vezme kolem a kolem, nedoporučovali bychom novým investorům skákat do krypta po hlavě. Alespoň ne do té doby, dokud se o všech možných nástrahách dostatečně nepoučí.“
Konec konců má Foucault pravdu. FOMO může zklikvidovat i ty nejsilnější z nás a dostatečná edukace nově přicházejících účastníků je naprosto esenciální pro udržení dlouhodobého zdraví a vývoje tohoto trhu.
Tesla opět přijímá BTC
Naprostým šokem (ehm) byl rozhodně pro všechny nedávný průlom informací o tom, že Tesla nakonec opět začne přijímat BTC jako možnost platby za jejich produkty a služby.
Alespoň to tedy vychází z nedávného kvartálního reportu Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států. Oficiální PDF můžete najít
zde.
Fakt, že se Musk a celá Tesla rozhodne Bitcoin opět přijímat, se ostatně dalo čekat. Přispělo k tomu hned několik faktorů – příznivé výsledky průzkumu Bitcoin Mining Council, který prokázal, že je většina těžebního procesu BTC založena na obnovitelné energii, to, že Musk během srpnové konference sám naznačil, že bude Tesla BTC s největší pravděpodobností opět přijímat i to, že na Bitcoinu společnost během tohoto roku vydělala téměř 2 miliardy USD. O tom se ostatně můžete dočíst více v našem
minulém článku.
Facebook re branding odstartoval Metaverse bull run
Během tohoto týdne nás Mark Zuckerberg přinejmenším potěšil. I přesto, že se mnoho z nás do centralizovaného metaversu Facebooku, kde z nás bude Mark vysávat data podobně, jako si umělá inteligence v Matrixu udělala z lidí baterky, nechystá, celý poprask pomáhá i našemu decentralizovanému světu kryptoměn.
Nedlouho poté, co Mark oznámil re branding z Facebooku na zbrusu nový název Meta, jsme měli možnost pozorovat naprostý výbuch všech metaverse a Play to Earn projektů.
Zdaleka největší skos zažil starý dobrý projekt Decentraland, který po konsolidaci na cenně 0,7 USD vyskočil během pouhých pár dní téměř na 4 USD. Fakt, že se projekt s tržní kapitalizací okolo 3 miliard dolarů dokáže během pár dní pohnout o stovky procent nám napovídá jediné – nově přicházející projekty soustřeďující se na fenomén Play to Earn či budování metaversu se během tohoto býčího trhu budou těšit z naprosto astronomických zisků.
Klíčové je ovšem najít ty pravé a hodnotné projekty, které ve výsledku získají adopci. Můžete totiž vsadit boty, že od teď budou takových rádoby kvalitních projektů vznikat stovky, ne-li tisíce.
Pokud si chcete o fenoménu Play to Earn a metaversu přečíst něco do začátku, doporučujeme mrknout na náš minulý článek
“Fenomén: Play to Earn a tokenomika Metaversu“.
Mastercard: „Kterákoli banka spolupracující s námi bude nabízet krypto“
Nejdřív pomalu, a potom rychle a naráz. Přesně tak to probíhá na trhu s kryptoměnami.
Jako by to bylo včera. Psal se rok 2016 a Bitcoin byl pro 90 % populace naprostou spekulací a magickým internetovým gamblem. Články citující postoj bankovních figur typu Morgan Stanley či Mastercard byly plné posměšných narážek a vět, ze kterých plynulo jediné: kryptoměny jsou k smíchu.
No a potom zde máme situaci dnešní. Tesla nakupuje a přijímá Bitcoin, El Salvador BTC implementuje jako národní spolu s dalšími středoamerickými zeměmi a my jen čekáme, než přizná barvu Apple, Google či Amazon.
Nejnovější pozitivní zprávy však pochází ze směru platebního giganta Mastercard. Finanční zpravodaj CNBC se nedávno dozvěděl, že se Mastercard chystá oznámit velikou novinku týkající se všech bankovních společností působících na trhu ve spolupráci s Mastercard. Právě tyto bankovní společnosti po celém světě budou zanedlouho integrovat kryptoměny přímo do svých produktů.
Stručně to znamená, že se zanedlouho dočkáme peněženek, kreditních a debitních karet a mnohých dalších aplikací, které implementují a pracují s kryptoměnami, přímo pod záštitou Mastercard.
Ve výsledku tak lidé budou moci kryptoměnami snadněji platit, sbírat věrnostní body či spořit přímo za pomocí produktů Mastercard.
Vítejte v bull runu 2021. Masivní adopce krypta je zde.
Zdroje:
Browne, R. (2021, October 14).
Russia's Putin says crypto has 'value' - but maybe not for trading oil.
Desk, N. D. T. V. B. (2021, August 24).
Will tesla accept Bitcoin as a mode of payment once again? all we know so far. NDTV.com.
Csreinicke. (2021, October 20).
Some investors are putting more money into cryptocurrencies than stocks. CNBC.
hugh_son. (2021, October 26).
Mastercard says any bank or merchant on its vast network can soon offer crypto services. CNBC
Allison, I. (2021, October 13).
Polkadot sets date for hotly anticipated Parachain auctions. CoinDesk
[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]