Dogecoin, XRP a GMT: Bolestivá lekce, co zažehne nové hnutí

Máme za sebou opravdu podivnou sérii událostí, která rezonuje celým západním světem. Vše začalo v redditové komunitě Wallstreetbets a nyní se šíří jako lesní požár. Skupiny malých investorů konečně pochopili, jak obrovskou moc mají a začaly ji využívat. Jenže svět není černobílý a změny bývají bolestivé. Velké změny jsou pak ty nejbolestivější, což brzy pozná řada nových investorů z řad retailu. 

Gamestop jako symbol 

Celá situace začala tím, že skupina malých investorů se na Redditu domluvila, jak "potrolit" hedge fondy. Hedge fondy dovedla chamtivost tak daleko, až vytvořily neuvěřitelně rizikové short pozice.  Toho si všimla skupina chytrých investorů, kterým není cizí fundamentální ani technická analýza a podle toho naplánovali své kroky. Přidalo se dostatek malých investorů a najednou se na poli velkých financí objevil nový hráč. Kolos, který je postaven z těch nejmenších.  A tento nový kolos otřásl finančním světem. Ten reagoval tak, jak se dalo očekávat. Odřízl malé investory. Jde to jednoduše, když všem malým investorům poskytuje služby jen pár vybraných aplikací. A těm stačí přistřihnout křidýlka a je konec legrace.  Právě tento fakt odhalil největší slabinu stávajícího systému. Fakt, že etablovaní hráčí mají možnost odstavit nově příchozí lusknutím prstu, je kritický. Ukazuje totiž, že systém finančnictví není spravedlivý a není pro všechny.  A právě tento fakt nahrává kryptoměnám. Kryptoměny jsou totiž otevřené systémy, kde žádný hráč nedrží klíčovou roli pro určování pravidel, ale pravidla naopak určuje konsensus mezi uživateli. 

Dogecoin - další cíl

Na přechod do decentralizovaného světa se nečekalo dlouho. A již brzy po pumpách na pálení shortů v klasickém systému se početná skupina retail investorů přesunula na projekty ve světě kryptoměn. 

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Obchodujete na burze? Chytáte také altcoin sezónu?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

To bohužel ukázalo jeden smutný fakt. Většina retail investorů tuto vzpouru chápe jako možnost, jak přijít k pohádkovým ziskům. Jenže chyba lávky. Retail posílený úspěchem a celosvětovou pozorností začal vsázet na nesmysly.  Dogecoin byl, je a bude vždycky povedeným vtipem světa kryptoměn. Technologicky je mince DOGE na nízké úrovni a hlavně na síti Doge neprobíhá žádný vývoj. Sázka na to, že DOGE bude kryptoměnou zítřka, je prostě nesmyslná.  dogecoin pumpa Jenže to většina investorů netuší a věří jednoduché pravdě. Pokud nás dostatek nakoupí, tak všichni zbohatneme. Jenže takhle trhy nefungují. Chytří investoři totiž masivně prodávají a tlačí tak cenu opět dolů, protože chápou, že DOGE tenhle run nevyhraje.  Chytří investoři totiž měli DOGE dávno před mánií TikToku nebo Redditu. A ti, co přichází nyní, odejdou s pláčem, protože se špatně rozhodli. 

XRP na stejné vlně

Podobně jako DOGE je na tom i XRP. Pojítko? Masivní množství mincí. Mince se tak nezkušeným investorům jeví jako levné, protože nechápou, že klíčový údaj není cena mince, nýbrž celková tržní kapitalizace.  A tak i XRP v děsivých problémech prošlo stejnou pumpou, jakou prošel DOGE či Gamestop. Ale ani u XRP ani DOGE se již nejedná o revoltu proti systému, nejedná se o pálení shortů, jedná se pouze a jenom o čistou chamtivost, která pro ty nejchamtivější skončí tragicky.  Fundamentálně je XRP jednou z nejhorších věcí v kryptoprostoru. Jedná se o centralizovaný systém (není blockchain) digitálních tokenů. Ty v podstatě provozuje jen Ripple. XRP je v podstatě interní nástroj Ripplu a způsob, jakým financovat rozvoj firmy.  Toho si všimli i regulátoři, kteří již proti XRP zakročili. I proto probíhá průběžný delisting XRP z burz, což bude pro cenu XRP kritické. XRP nebude schopné konkurovat decentralizovaným projektům a pohádka o firemním finančním systému končí. Pomalu, ale jistě.  Retail investorům opět zůstanou oči pro pláč. 

Klíčový není zisk, ale vědomosti

Ačkoliv by se počínání retail investorů mohlo jevit jako "špatné", rozhodně tomu tak není. Jedná se totiž o globální hnutí, kdy se všichni najednou a společně učí, co to znamená práce s financemi.  Každý investor ví, že přijdou i zlé časy. Každý, kdo investoval větší finance, zažil případ, kdy si chtěl vyrvat všechny vlasy, protože udělal spoustu chyb. A to je v pořádku. Tak se lidé učí a učení je často bolestivé.  Ale to jsou právě kritické chvíle, kdy dochází k největšímu osobnímu rozvoji. Buď se investor ze svých chyb poučí, vytvoří si nový set znalostí, nové taktiky a strategie a zlepší se celkově, aby se situace příště neopakovala.  Ti, co to udělají, budou novou páteří decentralizovaných financí. Ti, co svedou své chyby na manipulace a Wall Street, se nic nenaučí a nebudou mít v budoucím systému slovo. Skupina těch, kteří se ovšem naučí fungovat v novém paradigmatu, bude enormní.  Díky internetu máme všichni na dosah ruky prakticky všechny informace. Ti, co je využijí, budou udávat tempo nových digitálních ekonomik. Ale nic nejde bez ztrát a bolestivých lekcí.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.6/5 - (11 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.