[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
.
Bitcoin není tak anonymní, jak si mnozí myslí
Bitcoin bývá často označován za anonymní digitální měnu, kde jsou sice v bitcoinové síti vidět všechny transakce zaznamenané veřejně v blockchainu, ale zároveň neznáme identitu účastníků transakcí. Ta je skryta za bitcoinovou adresou, kterých si může kdokoliv vytvořit libovolné množství, aniž by byly spojené např. s jeho IP adresou, nebo jiným identifikátorem.
Čím dál více lidí však začíná chápat, že je anonymita bitcoinu zaměňována za pseudonymitu. Cesty bitcoinových transakcí lze analyzovat a ve většině případů také sledovat jejich trasy tak, že na konci můžeme s velkou mírou jistoty určit jejich účastníky. Názorně to předvedl Aleš Janda ve své nedávné přednášce na meetupu v Paralelní Polis - . A v přípravě je také článek, který podrobně vysvětlí, jaké analytické nástroje se ke sledování transakcí dají použít.
Mimochodem - Aleš Janda byl dnes zmíněn v článku jednoho z nejčtenějších bitcoinových magazínů - Cointelegraph.com, v souvislosti s projektem WalletExplorer, který Aleš vytvořil právě pro usnadnění analýzy a trasování btc transakcí. Česká bitcoinová komunita je tak ve světě ještě víc vidět, nejen díky SatoshiLabs a slavnému Trezoru ...
Kromě bitcoinu však existují stovky dalších alternativ. Většina "altcoinů" je sice více či méně zdařilou kopií btc, některé však původní algoritmus vylepšují a přidávají další vlastnosti a využití. Nemusí jít jen o rychlost potvrzování transakcí, nebo množství mincí a způsob jejich těžení. Jednou z nejvíce oceňovaných vlastností je právě záruka anonymity - a na tu se zaměřuje Darkcoin. V těchto dnech mění svůj "branding" a změnil název na DASH.
Darkcoin mění logo. DASH - digitální cash
Bez nároku na detailní technické vyjádření, v čem se darkcoin liší od bitcoinu a jak pracuje s anonymitou - tak jako lze bitcoin "prohnat" tzv. mixéry, kde se soustřeďuje velké množství transakcí a mixér (pračku) opouštějí jiné mince, než které tam byly poslány, má darkcoin tento princip zabudován přímo ve svém protokolu a s online potvrzením transakcí.
Samotný název Darkcoinu vyvolává asociace s různými "dark markety", kde se obchoduje většinou s nelegálním zbožím. Tvůrci tohoto altcoinu by však byli rádi, kdyby nebyl spojován jen s temnými aktivitami a změna názvu je jedním z kroků, který tomu má přispět.
Darkcoin je nyní přijímán na několika online tržištích se vším možným, také na kasinových platformách. Kromě toho však platbu DRK akceptují např. Misconduct Wine, Boleh VPN, Crypto Pets, nebo Amagi Metals a platby v běžných obchodech jsou cestou, kterou se tvůrci Darkcoinu chtějí vydat dál.
Hlavní developer projektu, Evan Duffield, k tomu řekl:
"Nedávno jsme si uvědomili, že původní značka tak trochu stojí v cestě našemu poslání a začali jsme přemýšlet o přejmenování.Věříme, že DASH - což je zkratka pro digitální hotovost, reprezentuje to, čeho chceme s naším projektem dosáhnout."
Evan Duffield také plánuje, že DASH bude pokračovat a růst právě tím, že se bude postupně vzdalovat od trhu s drogami a hazardními hrami:
"Je to jako s bitcoinem, jehož využití se přesunulo především k legitimním nákupům a platbám. Domnívám se, že DASH půjde do budoucna stejnou cestou."
Potřebujeme anonymitu a soukromí?
Pokud nemáte co skrývat, na co potřebujete anonymitu? To je asi nejvíce podsouvaný refrén a implikované podezření všech, kterým nevoní ochrana soukromí, anonymní transakce, nebo třeba šifrovaná komunikace. Ale také jeden velký omyl.
Totiž - zdaleka ne každý, kdo chce být anonymní, musí nutně skrývat temné a zlověstné skutky. Touha po soukromí je legitimní a hluboká součást lidské psychiky. Existují dokonce studie, které potvrzují, že zabránění možnosti ukrytí a zatajení soukromých informací může vyvolat drastickou změnu lidského chování vedoucí až k duševním onemocněním.
Anonymita a ochrana soukromí je i ve spojitosti s kryptoměnami velké téma, ke kterému se v některém článku určitě ještě vrátím.
A pokud si chcete vyzkoušet DASH, můžete začít stáhnutím oficiální peněženky.
Zdroj: Cointelegraph.com, Darkcoin.io Foto:Pixabay.com
[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]