CzechPunks: Co je tento NFT projekt inspirovaný osobnostmi z krypto-scény zač?

Před pár dny vznikl tak trochu kontroverzní NFT projekt CzechPunks. Jeho vizí je prý poukázat na nejznámější osobnosti v České a Slovenské republice, díky kterým se kryptoměnová komunita rozšiřuje, případně kteří tyto země pomohli zviditelnit v celém kryptoměnovém světě. Dává ale smysl se toho účastnit?

Co jsou CzechPunks?

CzechPunks je experimentálně-umělecký projekt spuštěný 28. října 2021, na výročí 103 let od ustavení samostatného Československa. Dle samotných NFT je zřejmé, že byl inspirován jedním z nejstarších a nejúspěšnějších NFT projektů světa - CryptoPunks. Sběratelská kolekce CzechPunks obsahuje 103 NFT unikátních obrázků, kdy každý z nich by měl představovat jednu z osobností CZ/SK kryptoměnové scény. CzechPunks ukázka Celkem 93 z celkového počtu 103 NFT by mělo být ke koupi 28. 11. 2021, měsíc po uvedení tohoto projektu. Zbylých 10 NFT je na první hodinu vyhrazeno pro podporovatele tohoto projektu, vítěze soutěží, které se konají na oficiálním Twitter profilu. V moment publikace tohoto článku zrovna jedna soutěž probíhá. Cena jednoho NFT je znovu nastavena na symbolických 0,103 ETH. Celkově ale autoři projektu uvádějí, že plánují 80 % všech vysbíraných ETH rozdat zpět mezi komunitu. V jednom rozhovoru doslova zmínili:
Pár dní před samotným mintem zveřejníme adresu smart contractu, který bude k mintu sloužit, a který je po jeho zápisu do blockchainu již neměnný. V jeho zdrojovém kódu si každý bude moci jednoduše zkontrolovat, že ethery už při mintu (tedy ne dodatečně z naší strany, ale přímo od kupujících) opravdu odchází na veřejně dostupné donate adresy.
Autoři projektu CzechPunks jsou v tuto chvíli neznámí a zatím je otázkou, zda z anonymity někdy vystoupí.

Veřejný mint těchto NFT začne už za 25 dní!

Většina nově vznikajících NFT projektů funguje zveřejněním smart contractu obsahujícího jednotlivé tokeny. Zájemci si poté pomocí jednoho tlačítka mohou tokeny takzvaně vymintovat - tokeny opustí adresu kontraktu a objeví se na adrese mintujících uživatelů. Ti se tímto stávají jejich prvními vlastníky. Pokud máte o NFT CzechPunks zájem, do kalendáře si zapište datum 28. 11. 2021, kdy se budete mintu moci zúčastnit i vy. Pokud by ale o tuto NFT kolekci byl velký zájem, je možné, že se na vás s mintem nedostane. V takovém případě byste museli zavítat na aukční stránku OpenSea, kde byste měli mít možnost si své NFT koupit od jeho původního majitele.

Proč bych měl o NFT CzechPunk stát?

Autoři projektu na svých stránkách a na svém Twitteru zmiňují několik důvodů, proč by sběratelé měli o tato NFT mít zájem:
  • Jednak se jedná o první kolekci svého druhu, která bude jistě pro některé sběratele mít vysokou sentimentální hodnotu.
  • Dále mintem NFT svým způsobem přispíváte na další rozvoj československé komunity.
  • A v neposlední řadě se prý chystají i další akce, ke kterým budou mít přístup výhradně vlastníci NFT CzechPunk. Dávalo by tedy smysl jedno z nich mít… pro jistotu.
Co si o tom myslíte vy? [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
3/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.