Covid-19, Elon-21? Žádný strach, krypto tvoří protilátky

A jsme zase u toho – škodolibé tweety Elona Muska

Posledních pár měsíců jsme měli možnost sledovat fascinující vliv jednoho z nejbohatších lidí světa, který napříč znechucení všech zastánců Bitcoinu skutečně dokázal ovlivnit jeho cenu pouhými pár větami či dokonce jen meme obrázky svém twitterovém účtu. Ať už se po jeho prohlášeních jednalo o masivní paniku retailových investorů, nebo manipulaci velryb, které jeho účty sledují jako ostříži a čekají, kdy mohou zahájit „stop hunt“, vliv Elona na náš oblíbený trh je nepopiratelný. Fakt, že může být cena prozatím nejsolidnější sítě světa ovlivněna jedním boháčem a pro mnoho lidí doslova idolem je zdrojem značného zklamání, a to zejména ze strany bitcoinových maximalistů. Na druhou stranu je situace zdrojem naděje, jelikož je vidno, jak malý a mladý tento trh stále je. Ať už je Musk skrytým krypto nadšencem s tajným mistrovským plánem, nebo pouze trollem s šedesáti miliony followerů, jeho efekt na trh lze zahrnout do všeobecné kategorie tržních událostí, které jsou schopny trh pozitivně či negativně ovlivnit. Právě proto se dnes mrkneme na zajímavou teorii spadající pod obchodní systém a metody Perryho J. Kaufmana. V momentu kdy pochopíme o čem Kaufman mluvil nám dojde, že Elonův vliv je pouze klasicky pozorovaným vnějším vlivem, na který si trh dříve či později vytvoří imunitu.

Jak raketový inženýr k technické analýze přišel

Perry J. Kaufman je finanční inženýr, mezi jehož nejznamenitější úspěchy patří vývoj algoritmických strategií používaných v globálních akciových a futures trzích. Původní vzdělání Kaufmana však překvapivě nastartovalo jeho kariéru na dráze raketového inženýra. Jenže, jak se později ukázalo, jeho výpočetní schopnosti byly mnohem lépe využity pro vývoj obchodních systémů a analýzy obchodního risku. K Měsíci tak místo raket nakonec Kaufman posílal své institucionální či komerční klienty. Ostatně, pokud jste si všimli, Elon své tweety časuje vcelku přesně na důležitých bodech v BTC grafu a daří se mu cenu “sejmout“ přesně na resistenci. Jde vidět, že raketoví inženýři jsou bezesporu talenty i na technickou analýzu.

Chaotické jevy a jejich vliv na trh

Pojďme k věci – ve své nejznámější knize Trading Systems and Methods Kaufman popisuje události, jež mají negativní vliv na tržní cenu jako kapky vody, které po dopadu na hladinu vytváří vlny určité velikosti.
„… tržní události a jejich vliv na vzorce grafu zprvu vypadají komplexně, nicméně při bližším pohledu je lze jednoduše přirovnat k jevům, které běžně vidíme v realitě. Každý den se ve světě dějí různé věci. Tyto věci neboli faktory přitažlivosti mají variabilní vliv na stav trhu. Celou věc nám komplikuje fakt, že většinou nevíme, kdy se takový faktor přitažlivosti, negativní novinka či událost, objeví. V případě, že očekáváme například report o stavu ekonomiky, stejně nevíme, jaký bude konečný impakt. Konečný impakt si můžeme jednoduše představit jako kapky vody dopadající na hladinu jezera. Kdy každá další kapka, tedy další událost, udeří, nelze s jistotou předpovědět. Kruhovité vlny, které dopady kapek způsobí, se od místa impaktu vzdalují a slábnou stejně tak jako slábnou dopady reálných eventů… Tato analogie je obzvláště dobře aplikovatelná na tržní události: frekvence a síla tržních událostí je stejně náhodná jako dopady kapek na hladinu. Čas od času je dopad jedné z kapek schopen překrýt sílu ostatních, či menších a častějších kapek.“
Perry J. Kaufman Trading system Kaufman

Perry Kaufman – Trading System & Methods

Za negativní událost tohoto typu se v našem případě dá lehce považovat kterýkoli škodolibý tweet Elona Muska. Pokud se na věc podíváme objektivně, tak se nejedná se o nic jiného, než všeobecně řečeno negativní událost, která se zde ve výsledku projeví v záporném efektu na cenu bitcoinu. Kryptoměnový svět je velice náladový a dá se říct, že paměť zejména nově příchozích spekulativních investorů se často rovná paměti mouchy. Šok z jedné negativní události tak může být lehce přemazán nadšením z události nadcházející. Stejně tak jako může být jedna vlnka překryta další, silnější vlnou z impaktu nadcházející větší kapky.

Masová imunita, již brzy

Co tím vším chtěl básník říci? Zdánlivá náladovost Elona Muska začne být dříve nebo později (tipli bychom, že spíš dříve) trhem vcelku v pohodě přehlížena. Zdraví Bitcoinu nikdy nezáleželo na přístupu jednoho miliardáře, ani jedné společnosti. Bitcoin je dost možná nejodolnější a nejzdravější sítí dnešního světa, a i přesto, že během své evoluce často čelí “bossům“ jako jsou tweety Elona Muska, zákazy Číny, propadu cen během koronavirové paniky, nebo strašení ze strany indické vlády, Bitcoin stále běží a tvoří blok za blokem. Každá z těchto událostí se prozatím projevila jako pouhá vlna nestability na jednom z nejstabilnějších systémů, které jsme prozatím měli možnost poznat. Jak si Bitcoin povede dál, zůstává otázkou. Nicméně, my věříme, že se z Muska zanedlouho stane to samé, čím je dnes pro trh „influencer“ typu Petera Shiffa. Zároveň však negativní přístup Tesly a možná i Muska (zůstává otázkou, co si Elon opravdu myslí a co je jeho povinností jakožto vedoucího Tesly dávat světu najevo v rámci PR) není posledním “bossem“ makro cyklu Bitcoinu. Rozhodně ne v případě, pokud věříme, že je Bitcoin zralým následníkem zlata a možná i komoditou podkládající budoucí hodnotu měn mnoha světových vlád. Doposud si Bitcoin dokázal vytvořit protilátky na naprosto každou přicházející hrozbu či negativní vnější vliv. Ani tentokrát tomu nebude jinak. Zdroje: Google. (n.d.). Trading Systems and Methods, + Website. Google. https://perrykaufman.com/bio/ [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.