Coingi – další burza s možností směny bitcoinů za koruny

Rozhovor se spolumajitelem burzy Coingi

.

Je to už rok, co jsme spolu vedli rozhovor, ze kterého vznikl článek "Burza Coingi nově nabízí směnu altcoinů za USD a EUR".  Za tu dobu se nám cena Bitcoinu změnila, trh se zase o něco rozrostl a já vidím, že i vy jste přidali na Coingi korunový pár. Co vás k tomu vedlo?

Koruny jsme na Coingi přidali hlavně z toho důvodu, že máme spoustu českých uživatelů, kteří se nás na tuto možnost ptali. Protože máme bankovní účet také v ČR, nebyl to pro nás problém a rozhodli jsme se tento obchodní pár přidat.

Plánujete přidat ještě nějaké jiné měny?

Uvažujeme nad tím. Státy EU nepoužívají jen eura, tak přemýšlíme, jestli se vydat tímto směrem a zkusit přidat další FIAT měny. Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Jak hodnotíte rok 2018?

Rok 2018 byl oproti roku 2017 výrazně slabší. Hlavně ze začátku jsme si říkali, že by se rok 2014 nemusel opakovat, protože nezkrachovala žádná velká burza, a tím pádem by ten pokles mohl být o něco mírnější. Opak byl pravdou a zatím to vypadá, že jsme si podobný rok výrazného medvědího trhu zopakovali a nemusí to ještě být konec.

Projevilo se to nějak výrazněji i u vás na Coingi?

Určitě - a myslím, že nejen u nás. Oproti roku 2017 byl ten propad velmi výrazný. Narozdíl od našich větších konkurentů jsme na tom ale vcelku dobře, nemusíme propouštět desítky zaměstnanců, abychom se dostali do černých čísel. Jsme relativně malá burza, umíme fungovat s menším rozpočtem a i přesto, že jsme v roce 2017 měli výrazný zájem o nové registrace a verifikace uživatelů, tak jsme to i v menším týmu zvládli. Větší burzy nabíraly desítky zaměstnanců, aby tento nápor vyřídily, ale kvůli tomu je teď všechny propouští.

Je tam takový rozdíl v zájmu?

Ano, bohužel ano. Spousta uživatelů nakupuje, nebo prodává Bitcoiny pouze pokud se výrazně mění jeho hodnota. V jiném období se nic neděje a burzy žijí z velké části jen díky botům, kteří tam mezi sebou obchodují.

Takže velká část volume na burzách je tvořena pouze boty?

Ano, velká část. Často se navíc stává, že drtivá většina obratu burzy je vytvořena uměle pomocí botů. Pro uživatele to takto vypadá atraktivněji, jelikož zde vidí větší množství realizovaných obchodů. Pokud ale chce uživatel na takovéto burze nakoupit, riskuje, že při pokusu o obchod nabídka na druhé straně velice rychle zmizí. burza robot

A proč to burzy dělají?

Krom zalíbení se uživatelům se chtějí dostat na první příčky webů jako Coinmarketcap a jeho klonů. Tyto weby mají často velkou návštěvnost, a pokud jste na prvních pozicích, zvyšujete pravděpodobnost, že odtamtud přivedete uživatele. Další velkou část objemu návštěvníků získávají tak, že na ně linkuje spousty shitcoinů.

Linkuje je shitcoin? Nechtějí jen mít víc altcoinů, aby měli pestřejší nabídku?

Taky, ale je to hlavně strategie, kterou se některé burzy vydávají. Pokud přidáváte kdejaký shitcoin jako na běžícím páse, tak to má několik výhod. Každý tento shitcoin má svého tvůrce, který spamuje celý internet – umisťuje velký objem linků a snaží se na to nalákat důvěřivé uživatele, a tím nepřímo dělá burze marketing. Druhá věc je, že si od každého tvůrce můžete vzít "poplatek" za to, že ho zalistujete na burzu.

Proč to tedy neděláte taky?

Můžeme, každý týden dostáváme spousty mailů od různých tvůrců, kteří nás přesvědčují, že zrovna to jejich ICO je něčím výjimečné a zkrátka to nejlepší na světě. Ale když se podívám podrobněji na to, co vytvořili, tak nevím, jestli se mám smát, nebo brečet. Stačí se podívat do kódů, které napsali a musí vám být jasné, o co jde. Spousty těchto projektů pak končí na webu deadcoins.com. Za ten risk, abychom si pustili do systému něco takového a obecně abychom pomáhali někomu s podvody, nám za to nestojí.

A proto tomu říkáte shitcoin?

Přesně tak :-) Drtivá většina toho jsou jen scamy a nejhorší je, že uživatelé to nevidí. Těm stačí, aby to o pár procent poskočilo a hned to hlava nehlava kupují, aniž by se prvně podívali, o co se jedná. Já osobně jsem k těmto věcem hodně kritický, ale dost uživatelů se nechalo napálit, což je taky jeden z důvodů, proč společnosti jako Google a Facebook zakázaly reklamy na krypto.

To je pravda, mě samotnému vadí, že dokonce nemůžu na Facebooku ani zvýraznit články z blogu, i když jsou z větší části edukativní a žádné ICO a scamy nepropagují. Jak se tyto zákazy dotkly vás? 

Vcelku výrazně. Smutné je, že jak Google, tak Facebook se nesnaží nijak oddělit vyloženě podvodné ICO na nějaký shitcoin a burzu, která žádné ICO nenabízí. Snažili jsme se tento zákaz už několikrát vyřešit, ale vždy bez úspěchu. Google a Facebook povolí reklamu pouze pokud máte licenci. Tím, že tato "licence" existuje jen v USA a Japonsku, je to pro nás zatím neřešitelný problém.

Když ale zadám do Google slovo "Bitcoin", tak tam reklamy vidím, jak je to možné?

To jsou reklamy převážně od CFD Forex brokerů, kteří mají "licence" od regulátora, který sídlí na Kypru. Jedná se o licenci na CFD obchody, která nepodléhá žádným větším regulacím od národní banky. To vlastně nejsou ani obchody na burze, je to jen víceméně sázení na budoucí pohyb na trhu. Ale je to stále v EU legální, tak to Google a Facebook bere (v USA už CFD zakázali).

Takže je to horší, než kdyby tam měly reklamu krypto burzy?

To určitě. Krypto burzy mají poplatek v průměru kolem 0,2% s minimálním spreadem. CFD mají nejčastěji spread natvrdo určený a snaží se svoje klienty kompletně vypoplatkovat, takže cca 80% uživatelů přijde o své peníze. Ale to už bychom odběhli někam jinam ...

Všiml jsem si, že jste trochu změnili web. Co vás k tomu vedlo?

Vedla nás k tomu snaha o lepší zobrazení webu na mobilu. Ten web, ač to tak nevypadá, se změnil výrazně hlavně v kódu. Kompletně jsme ho překódovali, aby se na mobilu zobrazoval v použitelné podobně. Velkou část uživatelů máme v Asii a tam je většina návštěv právě přes mobilní telefon. Takže jsme se snažili stránky přizpůsobit tak, aby bylo jejich používání v mobilu rychlé, přehledné a použitelné.

A jak jste na tom se zabezpečením? Neměli jste už nějaký incident?

Musím zaťukat, ale ne. Naše burza čelí často menším či větším útokům, ale z drtivé většiny se jedná o vlámávání se do uživatelských účtů pomocí kradené databáze.Na internetu je v oběhu několik kradených databázi krypto uživatelů, jako například fóra BitcoinTalk a podobně. Některé z nich mají dokonce hesla v plaintextu a ty, co nemají, tak je pomocí mailů párují s jinými databázemi. Na stránce haveibeenpwned.com se můžete podívat, kde všude získali váš login, který někomu utekl. Takovéto databáze mají stovky tisíc loginů a různí lidé je neustále prohání vůči Coingi. Párkrát se dokonce stalo, že se i trefili (naštěstí to bylo jen pár případů a ty zrovna neměly žádnou balance), rozhodně tedy doporučuji používat dvoufázové přihlašování. Pokud jde ale o naši burzu, tak do samotného kódu se nám nikdo nedostal. Jsme vcelku hrdí na to, co jsme naprogramovali.

To s těmi kradenými databázemi je docela síla, hackeři se na krypto evidentně zaměřili...

Celý krypto trh je trochu jako takový "divoký západ". Pokud se nedokážete sám ochránit, nikdo jiný vám nepomůže. V tomhle mají banky trochu výhodu. Na rozdíl od nich, pokud nám něco uteče, tak nám nikdo nepomůže. Musíme tím pádem být více zabezpečení než banky, proto vytvořit bezpečnou burzu není tak jednoduché.

A když už jsme u bank, nemáte problémy s bankovními účty?

Máme, ale asi jako každý, kdo podniká v krypto světě. Všechny banky se bojí, aby se jim nesnížil "rating", který mezi sebou mají. Každá ta banka má nějaké hodnocení a neriskuje to, že by k ní přicházely peníze od bank, které jsou na seznamu ratingu někde hluboko. To vám ty peníze raději odmítnou přijmout, a pokud by těch pokusů bylo víc, tak vám raději zruší účet, aby neriskovali. Každá banka je dozorovaná od nějaké centrální banky a dalších finančních útvarů. Všechny banky mají určitý rating, který se snaží usilovně držet co největší. Pokud totiž udělají nějaké "špatné transakce", tak jim tento rating klesne a můžou začít problémy s tím, že by jim jiné banky odmítaly přijmout peníze. (zase z obav, aby neklesl rating jim). Takže všechny rizikové klienty raději uzavírají - a krypto pro ně rozhodně rizikové je.

Takže to je důvod, proč některým směnárnám ruší účty a některé dokonce končí?

Ano, přesně tak. Proto je nutná verifikace uživatelů, abychom snížili riziko, že nám banka účet vypoví. Je známo, že takhle  skončila například polská AbuCoin. Této burze banka vypověděla účet a museli skončit. Ale samozřejmě důvod ke konci podnikání není jen to, že vám banka zruší účet. Nedávno třeba oznámila Liqui, že končí, a to kvůli bance nebylo. Ukončili činnost, protože jim to ekonomicky nevycházelo.

Ale to byla burza o něco větší než vy, ne?

Nevím, podle objemu obchodu (pokud ho nefejkovali) asi ano. Tam byl podle mě ten případ, že v roce 2017 burza vyrostla, zvýšily se i náklady na provoz a teď při poklesu ceny bitcoinu už to nebylo udržitelné.

To je ziskovost burz tak malá?

Ziskovost na jednotlivém uživateli je opravdu velice malá. Tento trh je postaven na ohromném množství uživatelů, aby vás uživili. A pokud nejsou, tak máte problém. A to, že fejkujete volume, na tom nic nemění. Takže dobře se má několik velkých burz a ty menší mají zisky velmi malé.

Takže vlastně ani vy nemáte nijak velké zisky?

Dá se to tak říct, i když se s tím neustále snažíme něco dělat.

Neuvažovali jste o nějakém investorovi?

Ani ne, jsme vcelku samostatní. Značnou část věcí potřebných pro chod a rozvoj si zajišťujeme sami, takže jsme nad tím nijak neuvažovali. Navíc ani s penězi se teď nestartuje o moc líp, když vás Google a Facebook blokuje.

A teď ještě poslední otázka - docela očekávaná :), jak to vidíte s vývojem ceny Bitcoinu?

Na to se mě ptá dost lidí v mém okolí. Nevím, odhadovat je velmi těžké. Přikláním se k tomu, že si nejspíš zopakujeme průběh let 2013-2017. To znamená 2018 pokles, 2019 pohyb do strany, 2020 spekulace na půlení (halving), 2021 další vzestup. Ale uvidíme, nechme se překvapit. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.