Co stojí za současným propadem ceny bitcoinu a dalších kryptoměn

Kryptoměny před pár dny utrpěly rozsáhlé ztráty a jejich hodnota klesala, přičemž je následovaly i ceny ostatních aktiv, jako jsou akcie a komodity. Bitcoin klesl až těsně nad hranici 40.500,- USD, což je nejméně od 7. srpna, ukazují záznamy na CoinDesk. Další digitální měny také poklesly, Ether a Cardana Ada byly v době psaní tohoto článku za posledních 24 hodin o více než 10% dole, ukazují další data z CoinDesk. Hlavní akciové indexy byly také v červených číslech, přičemž index S&P 500 a Dow Jones Industrial Average zakončily den o 1,7%, respektive o 1,78% níže, podle Google Finance. Index S&P GSCI, široce používaný benchmark pro ceny komodit, uzavřel o 1,7%, ukazují další data Google Finance.

Jaký byl důvod nedávného propadu?

Přestože se vysvětlení toho, co způsobilo rozsáhlý výprodej, částečně různí, dle analytiků lze nalézt jeden opakovaně zmiňovaný faktor:  Obavy, že The Evergrande Group, významná čínská realitní společnost, nebude splácet své dluhy, což může následně výrazněji oslabit druhou největší ekonomiku světa. Skrz federální rezervní systém také panuje nejistota a to nad tím, kdy začne snižovat svůj současný měnový stimul. Centrální banka zahájila dvoudenní setkání a mnoho investorů jej bedlivě sledovalo, aby lépe porozumělo budoucím ekonomicko-politickým krokům této finanční instituce. Jedním z hlavních a zároveň neobvyklých rysů tohoto vývoje bylo, že se kryptoměny pohybovaly přesně stejným směrem jako tradiční aktiva, což se neděje zase tak často.

Názory analytiků

Několik analytiků zvážilo tuto situaci a nabídlo různé úhly pohledu. Joe DiPasquale, generální ředitel správce kryptoměnových hedgeových fondů BitBull Capital, k této záležitosti promluvil takto:
„Už od počátku se příběh kryptoměn soustředil na to, aby byly alternativní investicí.“ „S přílivem institucionálních investorů a obecným překrýváním účastníků trhu jsme však mohli pozorovat, jak se trhy stále více propojují.“
uvedl.
"V budoucnosti pravděpodobně uvidíme, jak se tyto korelace dále posilují, protože skupina účastníků trhu na tradičních a kryptoměnových aktivech se stává homogennější,"
řekl DiPasquale. Podobnou perspektivu nabídl Tim Enneking, generální ředitel Digital Capital Management.
"Krypto v mnoha ohledech nyní více souvisí s fiat trhy, protože do kryptoměn investuje více 'fiat' investorů," uvedl. "Myšlenka “riskovat” není specifická pro jednu třídu aktiv, takže když se lidé bojí o své investice (nebo panikaří), prodávají všechno." "Na druhou stranu neexistuje žádný skutečný důvod pro jakoukoli takovou korelaci. Pokud tedy fiat trhy zůstanou ploché nebo se stanou medvědí, investoři začnou lovit výnosy - a mnozí tyto výnosy naleznou v kryptoměnách,“ říká Enneking. "Jinými slovy, kryptotrhy budou zpočátku následovat fiatové trhy dolů, ale pak se obrátí mnohem dříve, protože pro jejich pokles není zásadní důvod." "Situace Evergrande je příkladem širšího dluhového problému (a do určité míry zásah komunistické vlády proti některým aspektům "kapitalistické "ekonomiky). Není to jediná společnost, která spustila pokles, ale to, co tato společnost představuje. “ "Takže na základní úrovni budou dnešní události pro kryptoměny ve výsledku pozitivní,"
Pokud jde o to, co by si z toho měli investoři z kryptoměn odnést, shrnul to Enneking pomocí jednoho slova: trpělivost. Vinny Lingham, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Civic, také nabídl určitý příspěvek k dnešním cenovým výkyvům.
"Všechna likvidní aktiva budou ovlivněna, pokud dojde k narušení globálních trhů. Viděli jsme to na začátku covidu. “ "Kryptoměny nejsou imunní, ale v dlouhodobém horizontu pravděpodobně překonají ostatní aktiva, protože peníze směřující do kryptoměn se zajišťují proti dalším rizikům v širší ekonomice."
Pat White, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Bitwave, hovořil s dalším klíčovým podnikem, který zdůraznil, že trhy s digitálními měnami jsou široce vystaveny globálním ekonomickým událostem.
"Pokud jde o to, co je třeba se naučit, myslím si, že zejména američtí investoři by si měli pamatovat, že kryptoměny jsou na celém světě způsobem, kterým jiná aktiva ve skutečnosti nejsou." "Krypto tokeny jsou velmi překvapivě vystaveny různým trhům a národům a pokud přijdete na krypto s čistě americkým zaměřením, budete v překvapeni, když něco, co zcela nesouvisí s USA, masivně přejede trh.“ 

Aktuální situace podle Poppea

Populární kryptoanalytik Michaël van de Poppe aktualizuje svou analýzu toho, jaké úrovně musí Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) a Cardano (ADA) držet v návaznosti na korekci krypto trhu tento týden. Obchodník říká svým 128 000 předplatitelům YouTube, že korekce poskytuje obchodníkům, kteří se chtějí dostat na trhy, „velmi pěknou vstupní zónu“. 
"Pokud se vrátíte do historie, září je obvykle dost špatný měsíc, ale říjen a zbytek roku je obvykle docela býčí."
Van de Poppe říká, že kritickou úrovní pro udržení Bitcoinu v této fázi je cena mezi 37 500 a 40 000 dolary. Pokud BTC tuto úroveň ztratí, říká, že by mohl znovu otestovat hranici 28 000 dolarů. Obchodník však předpovídá, že cyklus býků bude pokračovat, a tvrdí, že BTC bude pokračovat v pohybu nahoru, pokud se odrazí zpět nad 44 000 dolarů. Podle agentury Refinitiv se Bitcoin v době psaní obchodování prodává za 43 990,40 USD. Van de Poppe k Ethereu říká, že kritická úroveň, na kterou je třeba se podívat, je kolem 2600 dolarů. Pokud to platí, myslí si, že cyklus býků ETH bude pravděpodobně pokračovat. Analytik předpovídá, že ETH bude mít „úlevu“ kdekoli až do 3 500 $, poté klesne na vyšší minimum a poté bude pokračovat v růstu ceny nahoru. V době psaní se Ethereum obchoduje za 3 112,39 USD. Van de Poppe říká, že Cardano (ADA) bude muset prorazit 2,35 dolaru, aby vypadal opět býčí. Dodává, že Cardano „se dostává do obrovské příležitosti k nákupu“. Pokud ADA ztratí úroveň kolem 1,90 $, předpovídá, že by mohla klesnout až na 1,50 $. V době psaní se kryptoměna obchoduje za 2,24 USD.

Meeting centrální banky - výstup

Federální rezervní systém varoval, že osud největší světové ekonomiky bude „výrazně záviset na průběhu virové pandemie“, protože americká centrální banka rozšířila opatření, aby se vypořádala s rizikem mezinárodního nedostatku dolarů. Po středečním dvoudenním zasedání Federální výbor pro otevřený trh neprovedl žádné významné změny v měnové politice, úrokové sazby držel blízko nuly a zavázal se udělat více pro podporu oživení, bude-li to nutné. Jay Powell, předseda Fedu, vyjádřil obavy, že nárůst infekcí Covid-19 v mnoha amerických státech začal opět zasahovat ekonomiku, přičemž citoval „nestandardní, vysokofrekvenční údaje“ o výdajích kreditních karet, zaměstnanosti, obsazenosti hotelů, rezervacích v restauracích a spotřebitelské průzkumy. "Tempo obnovy vypadá, jako by se od začátku případů, kdy v červnu došlo k prudkému nárůstu, zpomalilo," řekl pan Powell na tiskové konferenci po setkání. "Je příliš brzy tvrdit, jak je to velké, a jak trvalé to bude. Ještě to nevíme,“ dodal. Na znamení obav, že by pandemie mohla v budoucnu vyvolat nové potíže na mezinárodních finančních trzích, jako je nedostatek dolaru, ke kterému došlo na začátku pandemie, Fed řekl, že prodlouží nouzové swapové linky s některými centrálními bankami až do konce prvního čtvrtletí 2021, jakož i dočasný nástroj zpětného odkupu pro mezinárodní měnové úřady k výměně státních pokladnic za dolary. Cesta ekonomiky bude do značné míry záviset na průběhu viru a na opatřeních, která přijmeme, abychom jej udrželi pod kontrolou. Jay Powell, předseda Fedu:
"Chceme, aby rezervy zůstaly na svém místě a byly k dispozici tak dlouho, jak budou potřeba, a protože krize a ekonomické důsledky pandemie ještě zdaleka neskončily, prozatím je necháme na místě," řekl řekl Powell. "V současné době se na trhu neděje nic, co by vyvolávalo jakékoli obavy, jen chceme, aby tam byly jako pojistka pro trhy."
Schůzka Fedu o měnové politice se uskutečnila, když dolar tento týden klesl na dvouleté minimum poté, co nárůst případů koronavirů v celé zemi přiměl investory ztratit důvěru v udržitelnost amerického hospodářského oživení, které v květnu začalo zastavovat. Když pan Powell promluvil, jeho skluz zrychlil. Dolarový index klesl o 0,5 procenta, než se mírně vrátil, čímž jeho měsíční ztráty dosáhly zhruba 4 procent. Ceny zlata se zároveň vyšplhaly na nová maxima, kdy se v jednom bodě obchodovaly za 1 973 USD za unci. Poptávka po dlouhodobě investičních aktivech také způsobila, že výnosy amerického ministerstva financí s krátkým datem byly nižší, což naznačuje růst cen. Výnos dvouleté dluhopisů, které jsou citlivější na politiku, nyní činí 0,13 procenta, zatímco benchmarkové výnosy 10letých dluhopisů stagnovaly na 0,58 procenta. Skutečné výnosy amerických státních pokladnic, které odstraňují očekávání pohybu spotřebitelských cen z nominálního výnosu z dluhopisů, rovněž nadále klesají, přičemž se posouvají na úrovně, které byly naposledy zaznamenány v roce 2012. Investoři tento krok přisuzovali zvýšeným očekáváním, že zhoršující se ekonomický výhled bude nutit Fed držet měnovou politiku v dohledné budoucnosti akomodativní. Americké akcie se po oznámení přidaly k dřívějším ziskům, přičemž index S&P 500 vzrostl o více než 1 procento. Podle Petera Tchira, hlavního makrostratéga společnosti Academy Securities v New Yorku, je robustní oživení, které Fed od března předvádí na všech finančních trzích, znamená, že v současné době je menší potřeba další podpory.
"Vzhledem k tomu, kde jsou akcie, dluhopisy a úvěrové trhy, by bylo velmi neobvyklé, kdyby nyní byli agresivnější. Je pro mě těžké věřit, že mohou říci ještě víc, aby trh získal větší důvěru v to, co dělají, než již mají." 

Co si počne FED?

Před přípravou na zasedání FOMC v rámci řady veřejných intervencí někteří představitelé Fedu varovali, že nová ohniska virů představují hrozbu pro obnovu USA z počátečního šoku způsobeného pandemií a jejím lockdownům. Prohlášení FOMC o závislosti ekonomické trajektorie na viru ale bylo nové, ve srovnání s jeho předchozím zněním, a pan Powell to upřesnil během své tiskové konference.
"Cesta ekonomiky bude do značné míry záviset na průběhu viru a na opatřeních, která přijmeme, abychom ho udrželi pod kontrolou. To je právě teď velmi zásadní fakt o naší ekonomice. Tyto dvě věci nejsou v rozporu.“ "Opatření na distancování se od společnosti a rychlé znovuotevření ekonomiky ve skutečnosti jdou dohromady, vzájemně si nekonkurují,"
dodává Powell. Od začátku krize Fed snížil svou hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu, prudce rozšířil svou rozvahu prostřednictvím nákupů aktiv na dobu neurčitou a zřídil úvěrové nástroje na podporu trhů. Diskutovalo se o způsobech další podpory ekonomiky, mimo jiné posílením jejího závazku k nízkým úrokovým sazbám, dokud nebudou splněny určité makroekonomické milníky inflace nebo nezaměstnanosti. Ve středu však centrální banka neprovedla žádnou změnu a místo toho zopakovala svůj závazek „používat své nástroje a podle potřeby jednat na podporu ekonomiky“. Pan Powell naznačil, že rozhodnutí o posílení forwardového vedení může být podmíněno tím, že Fed dokončí dlouhodobý přezkum svých nástrojů měnové politiky, který bude dokončen v „blízké budoucnosti“. To by mohlo vést ke změně politiky již v září, ale ne nutně, a Powell se nezavázal k žádnému konkrétnímu časovému rámci, ani neřekl, které možnosti pro posílení stimulu jsou vhodnější.
"Neudělali jsme o tom žádná rozhodnutí, takže bych tu raději nestál a říkal vám, že půjdeme tudy nebo tou konkrétní cestou, pokud přijde čas, že změníme naše dopředné vedení."
Rozhodnutí rozšířit dolarové swapové linky se týká centrálních bank Austrálie, Brazílie, Jižní Koreje, Mexika, Singapuru a Švédska, jakož i Dánska, Norska a Nového Zélandu. Fed má trvalé stálé swapové linky s klíčovými centrálními bankami, jako je ECB, Bank of Japan, Bank of England a Bank of Canada. Úterní oznámení, že do konce roku prodlouží nouzové úvěrové nástroje, které zřídila během pandemie, bylo dalším znakem jeho obav, že hospodářský a finanční pád bude pokračovat. FED spoléhá na to, že Kongres pomůže udržet oživení naživu tím, že do ekonomiky vloží nové kolo fiskálních stimulů, navíc ke 3 miliardám dolarů v opatřeních schválených na začátku krize v březnu a dubnu. Ale protože do vypršení nouzových dávek v nezaměstnanosti v hodnotě 600 USD týdně nezaměstnaným pracovníkům zbývají jen dny, jsou Bílý dům a jeho republikánští spojenci na Capitol Hill stále v rozporu s demokratickými zákonodárci ohledně velikosti a podrobností jakéhokoli nového balíčku.
"Opatření v oblasti fiskální politiky, která byla dosud přijata, mají zásadní význam pro rodiny, podniky a komunity v celé zemi,"
říká Powell.
"I přesto je současný hospodářský pokles nejzávažnější v našich životech. Bude chvíli trvat, než se vrátíme k úrovním ekonomické aktivity a zaměstnanosti, které převládaly na začátku tohoto roku, a bude zapotřebí trvalé podpory jak měnové, tak fiskální politiky, abychom toho dosáhli,
uzavřel Powell.

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Spekulujete na altcoinech?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (2 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.