Co je NEAR Protocol a jak jej využívat

Co Near každopádně není

Ethereum je drahé, Ethereum je pomalé, Ethereum je jen pro vyvolené…. bla bla bla…. tyhle věty asi slyšel každý z nás a je jedno, jestli s nimi souhlasí, nebo ne. I přes to se nejspíš shodneme na tom, že pro adopci a hromadné užívání krypta potřebujeme technologie, které budou rychlé a lidé se nebudou muset bát udělat transakci, aby je nestála 30% jejich portfolia.  Bohužel, většina současných samozvaných “ETH killers” se zmohla na jediné - vzít ethereový kód, překlopit na některou z podob PoS a rozjet kampaň. Tenhle postup má svá pro a proti. Pro vývojáře z Etherea je velmi snadné nasadit na tyto blockchainy své aplikace. Prostě je zkopírují a vloží. Proti je tu ale obrovské - kopírováním a vkládáním pouze množíme již existující věci. Je to jednoduché a my nemáme potřebu vymýšlet něco nového. Tímto způsobem tady budeme mít za chvíli milion kopií Uniswapu, ale nic, co by přineslo do krypta novou energii.  A teď se dostávám k tomu, co Near protocol každopádně není - Near protocol není kopie Etherea! Near je úplně nový (z hlediska kódu) PoS blockchain s unikátní shardovou technologií a velkou interoperabilitou, který klade důraz na uživatelské prostředí.

Technické výhody v kostce

  • Dynamický re-sharding. Aktuálně 3.000 transakcí za sekundu, do budoucna 100.000 transakcí za sekundu
  • Jeden block trvá cca 2s
  • Aktuálně nejlevnější poplatky na L1 platformách (< $0.01)
  • L2 Aurora s EVM, kde se neplatí žádný gas
  • Parachainy kompatibilní s IBC přes Octopus Network

Kdo za Nearem stojí?

Jak už jsme v kryptu zvyklí, za každým novým blockchainem stojí někdo, kdo utekl z Etherea :) Jménům vývojářů to sice dává pomyslný punc jakési kvality a fundovanosti. Bohužel tito vývojáři nepřinášejí nic moc nového. Proč je tedy Near odlišný od ostatních blockchainů? Možná právě proto, že ho začali vyvíjet dva lidé mimo krypto. Alex Skidanov a Illia Polosukhin. Jeden z Microsoftu a druhý z Googlu. Právě tím by se možná dalo vysvětlit to, proč je Near tak uživatelsky příjemný. Těmhle chlapcům se v době bearmarketu podařilo na vývoj Nearu vybrat přes 50 milionů dolarů. A to není úplně málo….

Uživatelské prostředí

Ekosystémů jsem v kryptu už vyzkoušel hodně - a upřímně, jako milovník Etherea musím říct, že tak skvělé uživatelské rozhraní, jako je na Nearu, jsem ještě nikde neviděl. Právě tohle by mohlo být benefitem pro nováčky, kteří se nechtějí hned na začátku učit s Metamaskem a instalovat si různé kryptoměnové peněženky. Pamatujete si z hlavy svoji ETH nebo BTC adresu? Ne? A co třeba svoji adresu na Solaně, Cardanu, nebo dalších zabijácích Etherea? Taky ne? Tak na Nearu si ji zapamatujete hned. Pokud chcete mít na Ethereu krásnou “lidskou” adresu, musíte si koupit ENS doménu, myslet na to, aby jste ji včas prodloužili a čekat na rozumný gas, aby vás poplatek nestál víc, než doména samotná. Na Nearu nemáte číselné adresy. Prostě jste kryptovlada.near, karelvamtorikal.near atd…. adresu ve tvaru, který chcete, máte hned a zadarmo.

Near peněženka

K tomu, abyste mohli používat ekosystém Nearu, si nemusíte instalovat žádné rozšíření do svého prohlížeče. Peněženku si jednoduše založíte na https://wallet.near.org Můžete si vybrat hned několik způsobů zabezpečení a obnovy peněženky
  • klasický seed s dvanácti slovy
  • zabezpečení Ledgerem
  • speciální obnovovací link do SMS nebo emailu
Jen vyplníte své uživatelské jméno a můžete začít. Peněženku ovládáte přímo ve svém prohlížeči a je jedno, jestli jste na počítači, nebo v mobilním zařízení. Všude funguje bezchybně a v tom samém prohlížeči se s ní můžete přihlašovat do všech aplikací.

Staking

Pokud chcete své mince stakovat (aktuálně cca 11%), nemusíte chodit nikam daleko. Validátora, kterému nominujete své mince, si vyberete přímo v peněžence - jednou kliknete a vše je hotové. 

Near a aplikace kompatibilní s EVM

Ethereum je mekkou DeFi aplikací. Kdo by neumožnil vývojářům z Etherea, aby dávali své aplikace na jejich blockchain, byl by sám proti sobě. Právě proto Near vyvinul svou druhou vrstvu - Auroru - která je kompatibilní s EVM. I tady je ale přístup úplně jiný, než jste zvyklí. K tomu, abyste na Auroře udělali jakoukoli transakci, nemusíte mít na peněžence ani Ether, ani nativní token Aurory. Gas totiž neplatíte a všechny transakce jsou zdarma. Na Auroře aktuálně vznikají projekty, na jaké jsme zvyklí ze všech EVM kompatibilních blockchainů -  tedy DeX a dappky pro farmaření. Tohle prostředí, jak jsem psal výše, nenutí vývojáře totiž přemýšlet, ale kopírovat.

Rainbow Bridge

Na Near síti najdete většinu tokenů, na které jste zvyklí z Etherea. Ty si můžete na na Near poslat právě přes RainbowBridge (https://rainbowbridge.app/) . Bridge aktuálně umožňuje posílat tokeny mezi sítěmi Near - Ethereum - Aurora. Brzy by měla přijít i možnost na Terra.

Liquidity Staking

Chcete stakovat své tokeny, zabezpečovat jimi síť a zároveň zůstat likvidní? I na tohle se v Nearu myslí díky tzv. liquidity stakingu. Své Neary nemusíte stakovat přímo v peněžence, ale můžete použít aplikaci Metapool. V ní zastakujete své Neary a na peněžence vám ve stejné hodnotě přistanou tokeny stNear. Ty můžete dál používat v DeFi v celém ekosystému. Třeba si za ně půjčit stablecoin, nebo s nimi jít farmařit.

Parachainy

Systém parachainů znáte z Polkadotu. Projekty se mohou s vlastními aplikacemi a blockchainy napojovat na mateřský blockachain -  v tomto případě Near - dědí celé jeho zabezpečení a zároveň mohou komunikovat s dalšími připojenými blockchainy. Na Nearu k tomu slouží Octopus network, díky němuž jsou připojitelné všechny projekty, kompatibilní s IBC od Cosmosu. near protocol parachainy

Závěr

Dalo by se říct, že Near je takové ETH 2.0 na steroidech s rychlostí Solany, EVM kompatibilitou Avalanche, zabezpečením parachainů Polkadotu a IBC kompatibilitou Cosmosu. Jeho adopce v posledních týdnech a měsících prudce stoupá, vznikají tam nové DeFi a NFT projekty … o těch ale příště. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
5/5 - (8 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.