Co je Ethereum, jak funguje a jak koupit Ether

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Ve stínu Bitcoinu - Ethereum

Pod pojmem kryptoměna si laická veřejnost obvykle představí jediné – Bitcoin. Svět blockchainu je ale mnohem rozmanitější a najdeme v něm celou řadu zajímavých projektů. Některé z nich se významněji do dějin nezapsaly a upadly v zapomnění, jiné naopak v čase obstály a neustále se rozvíjejí. Do druhé skupiny můžeme s klidným svědomím zařadit i krypto číslo dvě – Ethereum a jeho měnu Ether. Právě současnou dvojkou co do kapitalizace začneme nový seriál věnovaný světu altcoinů. Určený je hlavně nováčkům, kteří se dosud s kryptosvětem potkali pouze na novinových portálech. Zajímavé informace ale možná naleznou i zkušení a protřelí uživatelé a investoři. Souputníci věhlasného Bitcoinu se totiž mnohdy netají obrovskými ambicemi. Otázkou je, zda se jim je kdy podaří naplnit.

Podobný, přesto úplně jiný

Když v roce 2013 představil tehdy 19letý Vitalik Buterin decentralizovanou platformu pro tvorbu a provoz aplikací, vyvolal tím mohutnou vlnu nadšení. Během několika měsíců se tomuto ICO (Initial Coin Offering) podařilo nashromáždit dostatek zdrojů pro dokončení vývoje a spuštění systému. Principiálně se od svého staršího sourozence, Bitcoinu, příliš neliší. Stejně jako on vychází ze systému decentralizovaného blockchainu. Stačí ovšem druhý pohled, aby vám bylo jasné, že rozdílů mezi oběma platformami existuje celá řada. Bitcoin představuje jedinou aplikaci navrženou pro provádění decentralizovaných plateb, jeho hlavní hodnota spočívá v roli směnného prostředku a uchovatele hodnot. Zato Ethereum představuje samostatnou platformu pro vytváření nových decentralizovaných aplikací fungujících jako alternativa komerčních programů. Měna – Ether, představuje jen jeden z mnoha produktů fungujících na systému tzv. chytrých kontraktů.

Skutečně chytré kontrakty

Možná se teď ptáte, co si vlastně pod pojmem chytrý kontrakt - smart contract představit? Princip je jednoduchý – jedná se o kód určující směnu peněz, obsahu, majetku, podílů a dalších cenných komodit. Potřebné informace se zapíšou do blockchainu a k realizaci daného příkazu dojde v momentě, kdy jsou naplněna předem stanovená kritéria. Všechny kroky jsou využívají kryptografii a jsou prováděny prostřednictvím decentralizované sítě. Transakce se stává platnou momentem zapsání jejího výsledku do blockchainu. Hlavní devíza systému chytrých kontraktů spočívá v její univerzálnosti. V prostředí etheru můžete vytvořit jakoukoliv situaci, v níž dvě strany uzavřou transakci. A nejedná se jen o finance – k interakci dvou a více stran přeci dochází i během voleb, vzájemné komunikaci nebo dojednávání služeb. Stačí jen vytvořit odpovídající kód a stanovit podmínky…

Bez Etheru by to nešlo

V čem tedy spočívá role onoho tokenu zvaného Ether? K tomu, aby mohly být chytré kontrakty realizovány, je zapotřebí výpočetního výkonu. Kdo by ale dával své cenné výkonné jednotky všanc, aniž by za to dostal odpovídající kompenzaci. V tento moment vstupuje do hry Ether označovaný jako palivo. Právě ten slouží pro uhrazení výpočetního výkonu zprostředkovaného těžaři při provedení chytrého kontraktu. Označení palivo není úplně přesné, neboť nedochází k jeho zániku. Systém těžby Etheru je tak velmi podobný jako u Bitcoinu s jedním podstatným rozdílem – neexistuje žádný strop v podobně maximálního množství vytěžených coinů. Stejně tak nedochází k žádnému snižování intenzity těžby, na její rychlost ovšem mají vliv proběhlá rozštěpení a vznik nových měn na základě stejného blockchainu. Ether si v průběhu posledních let vybudoval na trzích silnou pozici. Vedle Bitcoinu se jedná o nejvíce obchodovanou měnu, kterou lze navíc zakoupit i za fiat (zákonné) peníze. Kurz se v současné době (konec května 2019) pohybuje okolo 280 USD/ETH.

Jak a kde koupit Ethereum - Ether

K zakoupení a uchování Etherea budete určitě potřebovat vhodnou peněženku, stejně jako u ostatních kryptoměn. Z pohledu jednoduchosti instalace a nakládání s ETH jsou vhodné mobilní peněženky - aplikace na Android a iOS, jako je např. Coinomi (která navíc umožňuje ukládání desítek dalších kryptoměn a funguje i jako desktop verze). Z pohledu bezpečnosti rozhodně doporučujeme pořízení hardwarové peněženky, v případě ETH je nejvhodnější Trezor, o tom, jak funguje si můžete přečíst v této Trezor recenzi. V Trezoru jsou uchovány privátní klíče od ETH, transakce samotné pak probíhají v peněžence MyEtherWallet, která s Trezorem při těchto transakcích kooperuje. Pokud jde o samotný nákup a prodej Etherea, při menších částkách lze využít online směnáren, které v ČR představují 2 nejznámější - tradiční Simplecoin a WBTCB se službou BitcoinBanking, případně lze koupit ETH také v některých bitcoinových bankomatech za hotovost. Při větších částkách, nebo pravidelném obchodování se už vyplatí zaregistrovat se na kryptoměnové burzy, z pohledu uživatele, jednoduchosti a bezpečnosti lze doporučit např. Coinmate, budete-li se zaměřovat na likviditu a rychlé obchody, tak dnes asi největší krypto burza Binance.

Možnosti a výhody Etherea

V čem tedy spočívají praktické výhody ETH, a jak je možné, že si dlouhodobě udržuje pozici dvojky na kryptotrhu? Decentralizovaná síť počítačů totiž skýtá hned několika podstatných výhod stojících v pozadí obrovského úspěchu této měny:
  • Jednoduchost – tvorba chytrého kontraktu je maximálně jednoduchá a nevyžaduje žádné specifické vzdělání
  • Univerzálnost – Ať se jedná o hry, srovnávače nebo transakční systémy, vytvořit lze cokoliv a vše si udržuje naprosto decentralizovaný a anonymní charakter
  • Možnost úprav – platformu lze upravovat podle libosti, přizpůsobuje se současným pohybům a potřebám trhu
  • Necenzurovatelnost – žádný nápad ani design není předem zavržený a je možné jej realizovat
K těmto základním myšlenkám stanoveným již v tzv. White Paper můžeme směle připočíst čtyři další významná pozitiva typická pro Ethereum:
  • Imunita vůči pokusům třetí strany o provádění změn
  • Absence jakékoliv cenzury
  • Široká ochrana proti únikům dat a hackům
  • Omezená možnost výpadků či dokonce vypnutí služeb

S rychlostí zatím moc nepočítejte

Již ze základních pilířů, na nichž technologie ETH stojí je patrné, že kromě velkých pozitiv bude existovat i pěkná řádka záporných aspektů. Kvůli specifickému systému tvorby kontraktů nelze počítat s kdovíjak výraznou rychlostí. Jednou vytvořené kontrakty již nelze měnit, ačkoliv by se to mohlo zpočátku zdát jako dobrý nápad. Počkejte však, dokud ve svém systému nenaleznete chybu, s níž už nepůjde nic udělat… Některým rovněž nemusí být po chuti neustálé změny způsobené aktualizacemi a implementací nových systémů. Neopomeňte je proto aktivně sledovat a adekvátně reagovat na proběhlé změny. Nezapomeňte si též dát dobrý pozor při tvorbě kontraktů, jelikož není samospasitelný. V některých případech se zkrátka existence případné třetí strany, i přes ztrátu anonymity, může velmi hodit.

Aplikace, to je oč tu běží

Na řádcích výše jsme zmiňovali, že Ethereum ztělesňuje lákavou platformu pro všechny potenciální tvůrce decentralizovaných aplikací. Jeho ambicí je stát se protiváhou velkých technologických gigantů, kteří nezřídka zprostředkují citlivé údaje svých klientů třetím stranám. Toho se bát nemusíte, neboť celý svět kryptoměn je postaven na snaze o maximální decentralizaci a anonymitu. V současné době existuje více než 2 600 DApps, aplikací fungujících na platformě Ethereum. Za zmínku stojí hned několik z nich, které dokonce představují zajímavou náhradu běžně používaných systémů třetích stran:
  • EtherTweet – necenzurovaný komunikační kanál, umožňující aktivní komunikaci mezi uživateli
  • Gnosis – prognostický predikční market - platforma pro předpovědi výsledků voleb, počasí nebo vývoj ekonomiky
  • TenX – možnost propojení se zákonnou měnou a rozšíření platebních možností Etheru při současném zachování anonymity, platební karta
  • Coakt – startupová platforma usnadňující crowdfunding začínajících projektů
Zdá se vám, že se nejedná o nic nového? Ve většině případů mezi DApps nenaleznete nic revolučního, nic, co by již nebylo vymyšleno obrovskými technologickými koncerny. Hlavní rozdíl spočívá v decentralizovaném charakteru těchto aplikací plně zachovávajících intimní data a anonymitu jednotlivých účastníků. A v případě systému pracujících s financemi potom zásadním způsobem omezují riziko zpronevěry.

Ethereum a rozštěpení - hard forky

Stejně jako Bitcoin, i Ethereum prošlo za dobu své existence rozštěpením. Komunita se nedokázala roku 2016 shodnout na dalším postupu během skandálu s projektem DAO. Ten získal komunitním financováním více než 150 milionů dolarů, jenže neznámému útočníkovi se podařilo odcizit Ether v hodnotě více než 50 milionů. Hrozilo tak, že statisíce investorů, kteří vložili své peníze a důvěru do projektu zůstanou bez jakékoliv kompenzace. Členové komunity se rozhodli získat ztracené zdroje provedením hard forku, který by odcizené peníze přesunul do nového kontraktu. Oklamaní investoři tak měli možnost své finance získat zpět. Celá řada aktivních členů komunity se ovšem postavila proti, neboť tvůrci platformy Etheruem tímto vytvořili nebezpečný precends. Hlavní argument směroval na fakt, že nelze měnit pravidla hry a anonymitu kdykoliv dojde k přesunu velkého množství peněz či jejich ztrátě. Tvůrci tak stáli před dvěma možnostmi – vrátit investorům peníze, nebo trvat na principech stojících za samotnou platformou? Velká většina hlasujících nakonec rozhodla pro první možnost a finanční prostředky byly oklamaným investorům navráceny. Jelikož s tímto rozhodnutím nesouhlasili všichni, došlo k rozštěpení komunity na dvě části a vzniku nového systému – Ethereum Classic. Oba blockchainy si zachovávají stejnou historii až do doby, kdy došlo k odštěpení. Od tohoto okamžiku začal jejich samostatný vývoj.

Jak vypadá budoucnost a cena Etherea?

Zvažujete investici do kryptoměn, a právě Ether upoutal vaši pozornost? Lákají vás bombastická tvrzení některých osobností předpovídajících milionové hodnoty?  Nebo vás naopak vyděsily katastrofické scénáře předpovídající úpadek platformy? Pravda je jako vždycky někde uprostřed. Ethereum se za dobu své existence stalo natolik etablovanou platformou, že jeho zánik je v nejbližší budoucnosti s velkou mírou pravděpodobnosti vyloučen. Oznámení a představení projektů cílených na zrychlení a zvýšení počtu prováděných transakcí (Proof-of-Stake, Raiden) nebo snížení požadovaného výpočetního výkonu pro jejich realizaci (Plasma, Sharding) přibývá a především se na nich opravdu pracuje a postupně dochází k jejich realizaci. Potenciální investory samozřejmě zajímá zejména cena. Zde vám příliš neporadíme, neboť volatilita všech kryptoměn je natolik výrazná, že k překreslení cenových map dochází prakticky každý den. Ethereum je navíc stejně jako ostatní altcoiny hluboce svázán s pohybem Bitcoinu. Vzhledem k oznámeným novinkám a neustálému rozvoji kryptoměn a jejich implementaci do standardních platebních systémů ale někteří experti očekávají růst, který může během několika let překonat i hranici 1 000 USD/ETH (bez záruky :) [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.8/5 - (5 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.