Co je Bitcoin maximalismus a proč do Satoshiho odkazu nepatří

O Bitcoinovém maximalismu

Lidé se nerodí jako Bitcoin maximalisté. Lidé přicházejí na svět zcela nezatíženi všemi radostmi a starostmi existujícího světa. Dětská mysl je otevřená. Názory jsou něco, co se rodí postupně a během života se může pod tíhou událostí několikrát změnit. Pokud se někdo názorově uzavře, jedná mnohdy nejen proti své přirozenosti, ale přímo proti přirozené evoluci celého vesmíru. I když může být přesvědčení o správnosti vlastního názoru velmi silné, neznamená to, že je správné, nebo v souladu s nejlepším zájmem zbytku populace. V našem světě je jen málo věcí, které platí univerzálně a nemění se. Realita je taková, že vše kolem nás se neustále přetváří a ve světě technologií to platí dvojnásob. I když je nějaký názor více relevantní dnes, zítra může pozbýt na své síle. To je dobře, neboť náš svět tu není od toho, aby stál na místě. Neustálý vývoj na všech úrovních našeho konání je nejsilnější zbraní lidstva.  Satoshi Nakamoto, entita spojovaná se spuštěním Bitcoinu, po sobě zanechala odkaz v podobě svých myšlenek a běžící Bitcoin síť. Bitcoin maximalismus do tohoto odkazu rozhodně nepatří. Kde se tedy vzal? Může revoluci, jenž staví hlavně na decentralizaci, spíše pomoci, nebo uškodit? Pojďme blíže prozkoumat Satoshiho odkaz a dejme ho do kontextu dnešní reality. Některé postřehy vás možná hodně překvapí. V textu budeme tiše předpokládat, že Satoshi byl muž. 

Satoshiho odkaz

Satoshiho vize a implementace Bitcoin protokolu odstartovaly dnes již celé široké odvětví kryptoměn. Satoshi rozhodně nebyl jediný člověk, kterému v době ekonomické krize v roce 2008 vadilo, jak fungují banky a finanční trhy. S fungováním finančního prostoru měli problémy lidé dávno před Satoshim a mnozí lidé nejsou spokojeni ani dnes. Satoshi byl výjimečný tím, že s tím reálně něco udělal. K Satoshiho vizi má proto smysl se čas od času vrátit. Je dobré se podívat, kam vývoj směřuje, a jestli je v souladu s tím, jak si to Satoshi představoval. Dokonce nám to může odhalit mnohá nepochopení spojená s Bitcoin maximalismem. Ten se objevil až někdy kolem roku 2014 a od té doby nabývá na intenzitě.  Někteří lidé překvapivě namítají, že vracet se k Satoshiho odkazu či k Bitcoin white-paperu je již zbytečné, s argumentem, že obojí je zastaralé a dnes je vše jinak. Je pravda, že ve světě informačních technologií vše stárne poměrně rychle. Návrhy protokolů se běžně upravují a vylepšují s tím, jak se mění požadavky či prostředí, ve kterém protokoly fungují. V případě Bitcoinu se bohužel nenašel někdo další, kdo by napsal novější verzi. Je tedy pravda, že původní text se s realitou v mnohém rozchází. To by se dalo interpretovat tak, že white-paper je prostě zastaralý. V kontextu našeho článku to však nevadí. Satoshi odešel a my se tak můžeme zabývat tím, jak si budoucnost představoval právě v době, kdy white-paper napsal a komunikoval na BitcoinTalku Mnozí lidé si myslí, že Satoshiho vize je nutně spojená pouze s Bitcoinem, neboť protokol je implementací jeho vizí. Tohle je velký omyl. Znamenalo by to totiž, že by si někdo nárokoval výhradní právo na implementaci myšlenek. Satoshi nebyl maximalista, neboť svůj pokus považoval za další v řadě, a nevěděl, jestli uspěje. Dokonce nemohl tušit, jakým směrem se bude vývoj ubírat. My můžeme jen spekulovat, jestli by se mu současný vývoj líbil.  Satoshi se narychlo odmlčel pravděpodobně ze strachu, že po něm půjdou úřady. Ať už byly důvody jakékoliv, mělo to své dopady na další sled událostí. Satoshi už nemůže upřesnit, jak některé věci myslel. Jeho vize se tak dá vykládat různě. Noví lidé, kteří pomyslně převzali štafetu po Satoshim, interpretují Satoshiho vize různě, po svém a mnohdy odlišně. To může bohužel v extrémním případě vyústit ve stav, kdy spolu dvě skupiny naprosto nesouhlasí a raději se vydají jinou cestou skrze fork protokolu. Satoshi se nemůže přímo podílet na adopci a neznáme jeho názor na současný stav. Vše je v rukou nových influencerů, kteří se podílejí na veřejném mínění. I tento článek je jedním z mnoha pokusů o interpretaci Satoshiho vize. Jak si tedy vlastně Satoshi představoval budoucnost Bitcoinu? Bitcoin byl spuštěn před více jak 10 lety a to je dlouhá doba. Budeme hodnotit přesně to co teď máme k dispozici a konfrontovat to s původními vizemi. Satoshiho texty nebudu záměrně překládat, aby nedošlo ke zkreslení při překladu. Podívejme se jak vypadá hned první věta ve white-paperu Bitcoinu:
“A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution.”
Satoshi chtěl vytvořit systém, který nám umožní poslat si hodnotu napřímo bez centralizovaného prostředníka. Bitcoin tak má být konkurentem pro banky a sítě, přes které se dnes naše peníze posílají. Dá se říct, že Bitcoin má za cíl vytvořit alternativu pro komerční banky. Nicméně Satoshi šel ještě dál a zamýšlel se nad tím, jestli nenahradit také centrální banky.
“The root problem with conventional currency is all the trust that’s required to make it work. The central bank must be trusted not to debase the currency, but the history of fiat currencies is full of breaches of that trust. Banks must be trusted to hold our money and transfer it electronically, but they lend it out in waves of credit bubbles with barely a fraction in reserve. We have to trust them with our privacy, trust them not to let identity thieves drain our accounts.”
Satoshimu vadilo nejen to, že banky narušují naše soukromí a okrádají nás na poplatcích, ale také to, že se peníze postupně znehodnocují a čas od času praskne nějaká bublina. Lepení bubliny je pak výhodné pro všechny, jen ne pro obyčejné lidi. Jaká je realita? Z pohledu Satoshiho velmi smutná. Satoshi asi nepočítal s tím, že si budou lidé kryptoměny nakupovat na centralizovaných burzách a budou zcela dobrovolně poskytovat KYC/AML údaje. Čím to je? Možná tím, že bitcoiny je těžké získat jinak než si je napřímo koupit. Satoshi si myslel, že mince budou získávat ti, kteří budou síť udržovat v chodu skrze své počítače. Kdo mohl předvídat, že se z těžby tak rychle stane byznys pro pár vyvolených?  Navíc s příchodem firem, které jsou schopné analyzovat data v blockchainu, a se sílícím tlakem regulátorů padá také výhoda pseudo-soukromí. Brzy se můžeme dostat do stavu, kdy bude velká část adres propojená s reálnými lidmi. Co může být horší, lidé si ani nebudou jistí, co všechno o nás analytické firmy a potažmo jejich chlebodárci vědí.  Satoshi si těžbu a distribuci mincí představoval následovně.
“Bitcoin is a digital currency using cryptography and a distributed network to replace the need for a trusted central server. Escape the arbitrary inflation risk of centrally managed currencies! Bitcoin’s total circulation is limited to 21 million coins. The coins are gradually released to the network’s nodes based on the CPU power they contribute, so you can get a share of them by contributing your idle CPU time.”
Místo využívání volného času našich CPU se těžba dostala do bodu, kdy je běžný počítač nepoužitelný. Satoshi zřejmě nechtěl, nebo si nedokázal představit, že se z PoW stane tak velký požírač energie a že se bude těžit v obrovských halách blízko zdroje levné energie. On vnímal PoW v kontextu ochrany proti spamu, kdy počítač krátce provede nějakou práci, aby mohl odeslat email.  Dodejme, že Satoshi chtěl skrze těžbu řešit také distribuované hlasování o změnách v protokolu. V ideálním světě by byli všichni držitelé mincí také těžaři a tím by všichni měli určité poměrné hlasovací právo. Dnes platí, že majorita držitelů mincí nemá žádná hlasovací práva. Tato práva má skupina byznysmenů, kteří budou pravděpodobně preferovat své sobecké zájmy nad zájmy uživatelů sítě.
“The proof-of-work also solves the problem of determining representation in majority decision making. If the majority were based on one-IP-address-one-vote, it could be subverted by anyone able to allocate many IPs. Proof-of-work is essentially one-CPU-one-vote.”
Díky centralizaci těžby se pravděpodobně nikdy nedočkáme toho, že se vždy najdou uzly, které budou ochotny odbavovat transakce zadarmo. 
“ When that runs out [network subsidy decreasing by halving], the system can support transaction fees if needed. It’s based on open market competition, and there will probably always be nodes willing to process transactions for free.”
Jak jsem popsal v článku věnovaném drahým transakcím, dnes je málo pravděpodobné, že by se pool operátoři majoritních poolů rozhodli odbavovat část transakcí zdarma. Pokud cena bitcoinů nevystřelí na měsíc, spíše bude potřeba existenci Bitcoinu skrze transakce dotovat. To má velmi negativní důsledky s používám sítě ze strany lidí, kteří by tuto alternativu nejvíce potřebovali. Pro chudé lidi je aktuálně Bitcoin síť pro své vysoké poplatky v podstatě nepoužitelná. O moc lépe na tom nejsou ani bohatí uživatelé ze západu. Zatímco se bankovní poplatky snížily, ty bitcoinové stále zdražují. Používat Bitcoin je tak ekonomicky méně výhodné než běžné bankovní služby. Pokud potřebujete poslat transakci lokálně v pracovní den, může být bankovní transakce dokonce rychlejší než ta bitcoinová. I zde došlo u bank k vylepšení služeb. Realita je taková, že bitcoinové transakce jsou dnes mnohonásobně dražší než ty bankovní, a když je síť ucpaná, mohou být i pomalejší. Určitá výhoda tak zůstává pouze na úrovni přeshraničních transakcí.  Hlavním hybatelem adopce kryptoměn je spekulace na cenu. Díky tomu většina lidí kryptoměny v podstatě nepoužívá tak, jako to Satoshi nastínil. Je otázka, jestli by se Satoshimu líbilo, že bitcoiny nakupují banky pro své klienty a že v očekávání velkého profitu lidé oslavují vstup velkých firem. Většina YouTuberů nemluví o ničem jiném než o tom, kdo zase koupil mince po tisících a jací další miliardáři nákup plánují. Sociální sítě jsou plné článků na stejné téma. S tím se nedá nic dělat. Veřejná síť je tu pro všechny. Bohatí lidé a instituce si mohou kdykoliv koupit mnohonásobně více mincí než běžní lidé. Část bohatství se tak může přelít do rukou jiných lidí, ale ve velkém se to konat rozhodně nebude.  Větší problém je v tom, že drtivá většina lidí držící bitcoiny, a to včetně maximalistů, stále používá bankovní účet. Tohle by bylo pro Satoshiho asi největší zklamání. Můžeme jen těžko hodnotit, jestli by byla v očích Satoshiho současná adopce Bitcoinu nízká nebo vysoká. Nicméně to, že držitelé mincí pouze spekulují na růst ceny bez potřeby aktivně se zapojit do decentralizované revoluce, je smutné. Adopce kryptoměn by se měla měřit podle počtů lidí, kteří jsou schopni obejít se bez současného finančního systému. Všechny ostatní metriky jsou v podstatě zbytečné. Skupina spekulantů skrze kryptoměny v podstatě jen množí fiat a nákupem nemovitostí či zlata si bohatství udrží. Zcela bez ohledu na budoucnost Bitcoinu či naplňování nějakých vizí.  V kontextu maximalismu je velké pokrytectví říkat, že Bitcoin je nejlepší dostupné řešení které máme, a nevidět to v kontextu toho, co si Satoshi přál. Dnes existují sítě, které jsou z pohledu Satoshiho mnohem blíže jeho vizím. Máme sítě, které jsou více decentralizované, nemají problém se škálováním, poplatky mohou zůstat nízké a ekonomický model je více udržitelný. Odmítat technologický progres je v podstatě odmítání toho, co chtěl Satoshi vytvořit. Nějaký smysl by to dávalo, kdyby byl Bitcoin připravený naplnit původní vize. Ve světle výše zmíněného se dá říct, že Bitcoin se od vizí zatím spíše vzdaluje.  [caption id="attachment_12804" align="aligncenter" width="799"]satoshi nakamoto vize zdroj: Flickr[/caption] Satoshi rozhodně nebyl odpůrce technologických inovací a změn. Jak by mohl být, když vytvořil Bitcoin? Mnohé maximalisty možná překvapí, že Satoshi chtěl vytvořit něco jako smart kontrakty. Dobře věděl, že navodit důvěru mezi prodejcem a kupujícím v anonymním světě internetu je složitá věc. Před tím než odešel, popsal své myšlenky takto:
“ Here’s an outline of the kind of escrow transaction that’s possible in software. This is not implemented and I probably won’t have time to implement it soon, but just to let you know what’s possible. The basic escrow: The buyer commits a payment to escrow. The seller receives a transaction with the money in escrow, but he can’t spend it until the buyer unlocks it. The buyer can release the payment at any time after that, which could be never. This does not allow the buyer to take the money back, but it does give him the option to burn the money out of spite by never releasing it. The seller has the option to release the money back to the buyer. While this system does not guarantee the parties against loss, it takes the profit out of cheating. If the seller doesn’t send the goods, he doesn’t get paid. The buyer would still be out the money, but at least the seller has no monetary motivation to stiff him. The buyer can’t benefit by failing to pay. He can’t get the escrow money back. He can’t fail to pay due to lack of funds. The seller can see that the funds are committed to his key and can’t be sent to anyone else.” V článku věnovaném potenciálu blockchainu popisuji, jak jde nastíněný problém řešit přes smart kontrakty. Lidem často nedochází, že pokud máme možnost změnit fungování světa přes decentralizované technologie a máme myslet alespoň na částečnou disrupci států, budeme muset začít budovat takové technologie, které to doopravdy umožní. Bitcoin, včetně celého současného ekosystému, k tomu má zatím hodně daleko a většina komunity na to možná ani nepomýšlí. 
Satoshi se ve svých myšlenkách inspiroval pracemi z minulosti a platí to také v případě smart kontraktů. Nick Szabo, autor tohoto nápadu, napsal v roce 1994 toto:
“A smart contract is a computerized transaction protocol that executes the terms of a contract. The general objectives of smart contract design are to satisfy common contractual conditions (such as payment terms, liens, confidentiality, and even enforcement), minimize exceptions both malicious and accidental, and minimize the need for trusted intermediaries. Related economic goals include lowering fraud loss, arbitration and enforcement costs, and other transaction costs.”
Nick si byl dobře vědom síly kontraktů, jen pro ně neměl žádný podvozek. Chyběl mu mechanismus, na kterém by se daly kontrakty provozovat. Decentralizovaná síť a blockchain jsou pro smart kontrakty velmi dobrým podvozkem. Vyhodnocovat chytré smlouvy centralizovaně postrádá smysl. Nápady Nicka a Satoshiho se na tomto místě krásně potkávají a první implementací těchto myšlenek je Ethereum. Decentralizovaná síť může dobře sloužit nejen pro posílání transakcí, ale také pro spouštění programů, které s transakcemi pracují. Tím se může zvýšit úroveň důvěry při interakci mezi účastníky, kteří se navzájem neznají, nedůvěřují si a často chtějí zůstat v anonymitě.  Narozdíl od maximalistů, Satoshi by pravděpodobně měl radost z úspěchů na poli PoS, smart kontraktů, Oraclů a dalších věcí. Maximalisté se snaží vrazit klín mezi lidi a všechny ostatní projekty kromě Bitcoinu. Jde jim jen o to posílit kult Bitcoinu a vše ostatní zatratit a zahodit. Je nutné připomenout, že tato demagogie přišla dlouho po Satoshim. Je to pokroucené vidění světa lidí, kteří často neměli se Satoshim vůbec nic společného. Maximalisté Satoshiho odkaz většinou ani dobře neznají, případně si ho vykládají po svém. Je hodně sporné, jestli to dělají správně. Nicméně pokroku a evoluci se nedá vzdorovat. Jakmile technologie spatří světlo světa, bude se pravděpodobně neustále vylepšovat a lidé je budou využívat. 

Doba po Satoshim

Jak můžete vidět, realita je snad v každém ohledu jiná, než jak si to Satoshi představoval. Pokud bychom měli hodnotit původní vize a realitu, byla by to čistá prohra. Bitcoin je protokol, který ze světě jen tak nezmizí. To je snad jediné pozitivum, které by Satoshi ocenil. Ze všeho ostatního by se asi moc neradoval. Můžeme o tom bohužel jen spekulovat. Tím že odešel, nechal osud Bitcoinu na někom jiném. Žezlo převzala toxická skupina bitcoin maximalistů, která nahání nové ovečky do svého stáda. To se však ne vždy daří, neboť ne každý chce být součástí toxické skupiny lidí.  Kdo jsou vlastně podporovatelé kryptoměn a jak se k nim lidé staví? Pro většinu lidí na planetě je to zatím něco, o čem možná vzdáleně slyšeli, ale nemají zájem se tím více zabývat. Pro svůj běžný život kryptoměny nepotřebují. V této skupině se najdou lidé, kteří kryptoměnám nevěří vůbec, nebo v nich vidí nějaký podvod. Další skupinu tvoří lidé, kteří si udělali základní průzkum. Tato skupina je velmi široká. Část těchto lidí prostě usoudí, že jim decentralizace stále nedává smysl. Ti co zůstanou, se dělí na více podskupin. My se v tomto textu nebudeme zabývat všemi skupinami. Nám stačí rozdělení lidí na ty, kteří přišli spekulovat na cenu a na ty, kteří v kryptoměnách vidí něco víc.  typy lidí bitcoin Mezi těmito dvěma skupinami je obrovská propast. Spekulanti na cenu toho nemusí zase tolik řešit. Stačí jim sledovat jak se instituce postupně zajímají o Bitcoin a svézt se na vlně rostoucí ceny. Pokud včas prodají, vyhráli. Nadále budou žít své spokojené životy ve fiat světě, jen budou o něco bohatší. Skupina spekulantů je pro adopci kryptoměn nezajímavá. Tito lidé se nebudou aktivně podílet na adopci kryptoměn. Svým přátelům budou říkat, že na kryptoměnách zbohatli a poradí jim, kdy nakoupit. Ne vždy jim poradí úplně dobře, ale to je jiná věc. Z pohledu Bitcoinu to znamená jen to, že může navždy zůstat jen spekulativním asetem. Je důležité zmínit, že i to je svým způsobem úspěch. Je to však úspěch nejen pro spekulanty, ale také pro banky, které nadále zůstanou u svého byznysu a ještě si ho rozšíří o nové služby spojené s nákupem a držením kryptoměn. Je to úspěch také pro státy, neboť jejich národní měny nebudou mít konkurenci. Většina lidí bude nadále používat své bankovní účty a až dozraje čas, budou postupně přecházet na CBDC Rozhodně se dá říct, že spekulace je také druh jakési pasivní adopce. Lidé prostě čekají, co z Bitcoinu bude. Buď po cestě berou profit a sledují cykly spojené s půlením odměn, nebo ze strachu či lenosti prostě jen drží a čekají. Problém tohoto přístupu může být ten, že může být těžké posunou se v adopci někam dál, blíže k Satoshiho vizi. Protože v tomto světě půjde hlavně o to vydělat peníze, instituce a banky budou rozšiřovat možnosti nákupu o nové nadějné projekty. Rozšíření možností bude v podstatě znamenat potenciál vyššího zhodnocení, takže se vše bude řídit na základě módních trendů. Hlavní slovo budou mít finanční poradci a svět zůstane takový, jaký je nyní. Nejspíš bude možné kryptoměny napřímo utratit, ale hlavně skrze centralizované služby. I zde se budou možnosti v podstatě jen rozšiřovat, neboť je to pro všechny strany výhodné.  Určitě je to částečně i tím, že lidé o Satoshiho vizi zase až tak moc nestojí. Noví influenceři o ní moc nemluví a řeší pouze růst ceny. Ti co vizi řeší, jsou často považováni za snílky či blázny. Výsledkem je to, že kolem Bitcoinu vzniká centralizovaná infrastruktura, která se jen těžko změní na decentralizovanou. Každá síť včetně druhé vrstvy, potřebuje funkční ekonomický model pro to, aby mohla být decentralizovaná. Decentralizovaná řešení to budou mít v konkurenci gigantů typu PayPal, VISA či MasterCard hodně složité.  Důležitá je skupina lidí, která věří, že s rozvojem kryptoměn může přijít něco víc než jen spekulace na cenu. Do této skupiny patří bitcoinoví maximalisté. Na jednu stranu je sympatické, že je tu někdo, kdo věří v nějaké ideály a touží po změně. Na druhou stranu je nutné se zamyslet nad formou prosazování této vize. Satoshiho odchod měl za následek to, že pomyslné žezlo přebrali různí lidé. Kdo jsou vlastně tito lidé? Každý si našel své hrdiny a nemá smysl je zde vyjmenovávat. Pokud se podíváte na různé průzkumy na Internetu, najdete směsici, do které zapadají majitelé centralizovaných burz, velcí investoři, tradeři, vývojáři a lidé pracující na různých projektech ve světě kryptoměn, lidi aktivní na sociálních sítích.  Maximalisté se rozhodli, že budou účelově škodit všemu kolem, co není Bitcoin. Pokud je někdo fanoušek Bitcoinu a podívá se na něco jiného, je okamžitě vypuzen z komunity. Stalo se to Andreasi Antonopoulosovi za to, že napsal knihu o Ethereu. Nedávno se to stalo Raoulovi Palovi za to, že si chtěl rozšířit obzory. Jakmile se někdo vlivný zmíní o jiném projektu, okamžitě se na něj sesypou bitcoin maximalisté jako Dan Held, Peter Mc Cormack, Adam Back a mnoho dalších. Vynadají mu, označí za shitconera a navždy odvrhnou. Mnozí to udělají dost nevybíravým způsobem. 

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=uTpGTBdUrgE[/embedyt]

Raoul Pal k tomu ve svém článku Nepříjemná pravda o kryptoměnách napsal toto:
“What I find strange however, is that this core group of bitcoin maximalists so strongly reject any other cryptocurrencies, protocol, digital asset or project that isn’t built on bitcoin. They generally refer to them all as scams and offer the advice of “Have fun staying poor” if you don’t agree. They think there is only one way to win and it’s bitcoin, shit or bust.  The attacks on social media really surprised me when I didn’t fully align myself with their philosophy. I shared their deep love of bitcoin, it is my biggest ever personal investment, but that wasn’t enough... Hilariously, I was deemed a scammer for even looking into or researching other opportunities in the space. The toxicity of the personal attacks is a tiresome hindrance and is off-putting to many. It would be so much better if they spent more time explaining why their ideas have strong merit (which the good guys in the space do tirelessly in order to help others).  Imagine in the macro world if you only believed in US bonds and that any other bond was a scam. You would thus ridicule anyone who owned anything else because only the US could pay its debts – as the only sovereign nation with the reserve currency status – and everything else was therefore deemed worthless.  Our world doesn’t work like that. Our world is about investing and what offers the best risk-adjusted returns at that point in the investment cycle.”
Maximalisté kolem Bitcoinu vytvořili nový druh náboženství. Mnoho rozumných lidí se tak od Bitcoinu odvrací, nebo se alespoň od maximalismu distancuje. Argumenty této skupiny jsou často naprosto iracionální a mají blízko ke lži. Je těžké se s těmito lidmi nějak ztotožnit. Jakmile někdo byť jen naznačí nesouhlas, je okamžitě exkomunikován. Maximalisté jsou natolik přesvědčeni o své pravdě, že si ani nepřipouští možné problémy. Nebo si naivně myslí, že existuje pouze jediný tým na světě, který problémy dokáže vyřešit. Žádné náboženství na světě nemá ve světě dominanci. Maximalismus vždy zůstane pouze okrajovou skupinou několika fanatiků, kterým rostoucí cena zatemnila mysl. Spekulantům se mohou jevit snahy maximalistů úsměvné a nemusí je řešit. Mnoho velkých investorů maximalismus také řešit nebude. Maximalismus tak nakonec paradoxně škodí všem lidem, kteří v Bitcoinu vidí něco víc než jen spekulaci, ale nechtějí být součástí něčeho, co je apriori nepřátelské vůči svému okolí.  Na Bitcoinu není nic božského. Nikdo nám ho neseslal z nebe. Není to něco, co světu přinese věčný mír a blahobyt. Je to pouze technologie, která se bez lidí neobejde. Lidé musí veřejné sítě udržovat v chodu. To však ani zdaleka nestačí. Lidé hlavně musí dané projekty adoptovat a začít používat. Bez uživatelů je Bitcoin či jakákoliv jiná síť prakticky k ničemu. Maximalisté občas mluví o nestátních penězích či finanční svobodě, ale nedochází jim, že peníze a stát k sobě mají blízko. Peníze definují určitou skupinu uživatelů, kteří spolu chtějí interagovat. Lidé věří penězům mimo jiné také proto, že za nimi stojí stát. Jejich akceptování ze strany obchodníků a úřadů je tak státem garantováno. Pokud mají lidé přejít na jiné peníze, automaticky tím vytvoří novou skupinu lidí a je jedno, jak ji pojmenujeme. Bude to skupina individualistů, nebo vznikne nějaká nová hierarchie? Tohle nikdo neví a my v článku nebudeme řešit možné uspořádání společnosti po případném přechodu na kryptoměny. Na to je příliš brzy. Nicméně k něčemu takovém nikdy nedojde, pokud už nyní, při velmi nízké adopci ze strany běžných lidí, budeme vytvářet nové modly a démonizovat všechny ostatní, kteří s něčím nesouhlasí. Místo jedné velké skupiny tu máme několik táborů, které spolu otevřeně bojují. Respektive bitcoin maximalisté útočí a ostatním je to buď jedno, nebo se této iracionalitě brání.  Adopce kryptoměn bude o zdravých komunitách, které budou zcela pragmaticky prosazovat změny ve společnosti. Má-li to být založené na decentralizovaných technologiích, je potřeba vybrat si ty správné a slepě nelpět na jediném protokolu. Státy jen tak samy neodejdou kvůli malé uřvané skupině maximalistů. Lidé se dobrovolně k této toxické skupině nepřidají, neboť to nemá nic společného se základními principy demokracie. Ekonomická svoboda určitě nespočívá v tom, že vám skupina brzkých osvojitelů bude vnucovat bitcoiny se slovy, že pokud tak neučiníte, máte si užít svoji chudobu. Bohatství či chudoba není o štěstí či volbě peněz. Je to vždy o schopnostech jednotlivců a potažmo skupiny lidí, kteří si umí nastavit pravidla hry v kontextu daného území. Současný peněžní systém má problémy, ale Bitcoin je nedokáže vyřešit. Z pohledu spekulantů možná ano. Dlouhodobě a pro všechny však ne. 

Závěr

Bitcoineři se rádi dívají přísně na ostatní projekty a hodnotí jejich kvalitu. Pokud by však otevřeli mysl a použili stejně přísný metr na Bitcoin, zjistí, že je na hony vzdálený od toho, co si Satoshi přál. Dokonce je velice vzdálený tomu, čemu by se dalo říkat globální síť, či nový ekonomický systém. Adopci Bitcoinu žene dopředu hlavně spekulace na cenu. Transakce jsou pomalejší a dražší než to, co nám mohou nabídnout banky. Se soukromím jsme dost na štíru. Hlasování o budoucnosti protokolu je v rukou byznysmenů, ne lidí, co drží mince. Dlouhodobě přehlížená a neřešená nízká decentralizace s několika málo producenty bloků je dnes již spíše úsměvná. PoW konzumuje velké množství energie, což se ospravedlňuje tím, že vytváříme nový finanční svět a bojujeme proti tištění peněz. Nikdo nehledí na to, že naši planetu si znovu nevytiskneme. Nemůžeme vyřešit finanční problémy tím, že vytvoříme další, možná ještě větší a nevratný problém, na úrovni životního prostředí. Malá skupina maximalistů dusí vývoj a svým chováním v podstatě odrazuje lidi od adopce. Pro maximalisty může být těžké si tohle všechno připustit. Oni o tom nejsou už ani ochotní debatovat. Raději si kolem sebe postaví zeď a obklopí se iracionálními argumenty.  Mnohé nové projekty vznikají na základě Satoshiho odkazu. Vize a implementace jsou dvě rozdílné věci. Bitcoin nás k Satoshiho vizi přivést nemusí. Mnoho týmů se pustilo do práce a začaly se řešit složité problémy, na které Satoshi nestačil, nebo je sám nestihl udělat. Vývoj nových technologií je pomalý a na cestě k decentralizaci jich bude nutné překonat mnoho. Zatím se to daří. Je obecně hloupé vsázet proti pokroku a inovacím. Svět financí zažije velké změny. O konkrétní podobě se můžeme pobavit, ale tak jak to chodí skoro vždy, nakonec bude vše nějak jinak, než jak si to nyní většina lidí představuje.  Bitcoin má silné jméno a postavení. Výhoda prvního hráče je však ve světě technologií také určitá nevýhoda. Bitcoin má sice v zádech největší základnu uživatelů a velcí investoři se hrnou do nákupů. To je však potravou pro maximalisty, kteří to vnímají jako důkaz o nesesaditelnosti Bitcoinu z trůnu. Domnívají se, že mají právo vše kolem sebe zatracovat. Tohle rozhodně není zdravý vývoj a doufám, že to není naše budoucnost. Decentralizace nám musí poskytnout možnost svobodně se rozhodovat o všech aspektech naší budoucnosti. Určitě je dobré si zaspekulovat na růst ceny bitcoinu a něco na tom vydělat. Nicméně je dobré se podívat kolem sebe a zamyslet se, jestli bychom z decentralizovaných technologií nemohli vytěžit něco víc. Naštěstí tu máme nové projekty, které inovují a hledají nové cesty k dosažení původní vize. Maximalismus jakéhokoliv druhu je jako rakovina. Je to nemoc, která brání širšímu rozhledu a vnímání reality. Pokud mají být decentralizované protokoly něčím víc než jen spekulací na cenu, bude to hlavně o lidech. Ani tak ne o technologiích. Technologie je tupá a dělá jen to, co jí řekneme. Technologie nemůže sama sebe adoptovat. Lidé mající v rukou vhodné technologie pro změnu je to, oč tu kráčí. Pokud už nyní na samém začátku rozdělíme skupiny na několik nepřátelských táborů, mineme cíl.  [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
4.3/5 - (258 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.