Co je bitcoin halving a jak může ovlivnit cenu bitcoinu

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

Bitcoin se jako digitální měna vyznačuje několika fundamenty, základními vlastnostmi, které ho odlišují jak od jiných měn, tak od všech ostatních aktiv. Jednou z těchto vlastností je omezenost nabídky, tedy celkového množství mincí "emitovaných" do oběhu.

Halving plánovaně zpomaluje uvolňování bitcoinů do oběhu

Bitcoin je zatím stále ještě inflační měna, protože ho tento rok těžařskou činností přibude v průměru 8,7%. Nicméně, algoritmus jeho tvůrce (tvůrců) zajišťuje postupné zmenšování počtu nově vytěžených mincí, až do konečného počtu 21 milionů. Toto zpomalování přichází v pravidelných intervalech, zhruba každé 4 roky, přesněji každých 210 tisíc vytěžených bloků. V bitcoinové terminologii jde o tzv. bitcoin halving, který nyní po 4 letech vychází zatím na 9. červenec 2016.

V tento den se odměna těžařů, kteří získávají bitcoiny jako odměnu za svoji činnost, zmenší na polovinu. Od prvního dne fungování bitcoinu se vytěžilo za den v průměru 7200 BTC, od roku 2012 (tedy od zatím posledního halvingu) to je už jen 3600 BTC a od 10. července 2016 to bude jen 1800 bitcoinů denně.

Jak tato nejvýznamnější událost roku ovlivní činnost bitcoinových těžařů? Bude nižší odměna znamenat konec ziskovosti a tím i přerušení jejich činnosti? Může tím utrpět bezpečnost celé sítě? Vystřelí cena bitcoinu raketovou rychlostí, nebo ji čeká propad na úroveň před pár týdny až měsíci?

Bitcoin halving není strašák pro těžaře

Ještě v době, kdy se kurz bitcoinu pohyboval kolem 300-400 USD, se objevovaly pochybnosti (zejména z řad zastánců altcoinů), dokonce až úplné katastrofické scénáře, co by se stalo v případě poklesu ceny, nebo jejího nezvyšování. Jisté racionální zdůvodnění by se našlo. Zmenšení odměny na polovinu vytváří tlak na profitabilní fungování bitcoin miningu, těžaři by mohli přerušit činnost, oslabit tak bezpečnost sítě a zpomalit rychlost potvrzování transakcí. To by mohlo odradit veřejnost od používání bitcoinu a roztočit tzv. "smrtelnou spirálu".

Bitcoin mining - farma na Islandu (Wikipedia)

Představitel čínského těžebního poolu BW, Chandler Guo říká, že pokud se cena bitcoinu před, anebo ihned po halvingu výrazněji nezvýší, vypadne v důsledku neziskového těžení velká část výpočetní síly, čímž se ověřování transakcí stane prakticky nemožné.

"Pokud cena bitcoinu velmi rychle nenaroste, a to až na dvojnásobek, velká část starších strojů se bude muset jednoduše vypnout."

Všechno však nasvědčuje tomu, že jsou tyto pár týdnů staré úvahy a obavy zbytečné. Kurz bitcoinu mezitím opravdu vyrostl prakticky na dvojnásobek.

Většina těžařů a společností zabývajících se výrobou čipů a souvisejícími službami si z halvingu těžkou hlavu nedělá. "Ziskové marže se dočasně sníží, ale my jsme na to připraveni," tvrdí Valerij Vavilov ze společnosti Bitfury.

Těžaři se mohou připravit na menší odměnu a pojistit si cenu bitcoinu, aby se ochránili před možným poklesem ceny a tím i příjmů v budoucnu. "Dokáží si spočítat, kolik bitcoinů mohou vyprodukovat v následujících šesti měsících a mohou tak dopředu prodat bitcoiny za dnešní ceny," vysvětluje Bobby Lee, šéf těžařského poolu a burzy BTCC.

K udržení ziskovosti bitcoin miningu by měly pomoct také inovace v technologii výroby čipů, které spotřebovávají stále méně a méně elektrické energie.

A co bezpečnost sítě?

Někteří těžaři to mohou úplně zabalit, nebo minimálně vypnout starší stroje a výpočetní síla sítě může klesnout. Podle většiny hlasů to však bude pouze dočasné a bezpečnost to neovlivní. Již před více než dvěma roky byla bitcoinová síť 256x výkonnější, než 500 nejlepších superpočítačů světa (v součtu výkonu) a dnešní číslo je mnohonásobně větší, více než 1,5 EH/sekundu (1 Exa hash/s = 1 miliarda Giga hash/s). Mnozí si proto myslí, že ani výrazný pokles "hash rate" nebude nic znamenat.

Katastrofickým scénářům odporuje i historie bitcoinu. Ačkoliv se bitcoin halving odehrál dosud jen jednou, jsou výrazné změny ceny bitcoinu směrem dolů běžnou součástí digitální měny. Vždy to sice znamenalo dočasné snížení příjmů těžařů, nikdy ale nedošlo k výraznějšímu poklesu výpočetní síly. Bitcoinová síť v tomto směru vykazuje dostatečnou pružnost.

3000 USD za bitcoin do půl roku?

Teorie říká, že by měl halving vytlačit cenu bitcoinu nahoru, protože se množství mincí uvolňovaných na trh sníží na polovinu. Tento předpoklad platí samozřejmě pouze tehdy, kdyby těžaři prodávali všechny vytěžené bitcoiny.

V současné době se každý den soutěží o 3600 nových mincí a toto nezanedbatelné množství bitcoinů (i když určitě ne všechny) je prodáváno přes burzy a směnárny, aby mohli těžaři zaplatit náklady, vyplatit investory, reinvestovat atd. Tyto mince jsou pravidelně odkupovány trhem, na kterém se vytváří jistá, i když vždy jen dočasná rovnováha.

Tlak nabídky nových mincí se za pár dní o polovinu zmenší. Pokud všechny ostatní faktory zůstanou stejné, cena musí najít nový rovnovážný stav. Jednoduchý zákon nabídky a poptávky...

Trace Mayer, zastánce rakouské ekonomické školy a investor v různých bitconových startupech, si nedávno zaprognózoval, že cena bitcoinu může po halvingu dosáhnout i na tři tisíce dolarů.

"Při posledním halvingu byla cena 7 USD a potom se v průběhu pár měsíců vyšplhala až na 266 USD. Tentokrát předpokládám až 10-násobný nárůst ceny, z průměrných 300 až na 3000 USD za bitcoin."

Na druhé straně však pochybovači tuto možnost odmítají a argumentují tím, že je nedávný prudký růst ceny irelevantní ke zmenšení odměny těžařů z jednoduchého důvodu. Tato událost je očekávána dlouho dopředu a mluví se o ní delší dobu, než v roce 2012.

Jak probíhal bitcoin halving v roce 2012

Pohledy do minulosti jsou vždy poučné a hodně se dá vyčíst i z posledního halvingu, který nastal 28. listopadu 2012. Odměna za vytěžení bloku klesla z 50 na 25 BTC. Bez jakkoliv viditelného okamžitého dopadu na cenu bitcoinu. Ta se v tento den pohybovala kolem 12,5 USD. Půl roku předtím stál bitcoin 5 dolarů. Půl roku potom již 130 USD, mezitím vystoupal na maximum 266 USD. Tedy 145% nárůst před a 940% nárůst půl roku po halvingu.

Jaká čísla tedy uvidíme letos? Nechte se překvapit.

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.