Čínské kryptoměnové burzy zastavily bitcoinové výběry

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. Huobi a OKCoin, jedny z největších a nejpoužívanějších bitcoinových burz v Číně, dnes s okamžitou platností zastavily možnost výběru bitcoinů a litecoinů z účtů svých klientů. Opatření má trvat po dobu jednoho měsíce.

Cena bitcoinu reaguje na omezení převodů rychlým propadem

Kurz bitcoinu zareagoval rychlým propadem o více než 150 dolarů (v době psaní článku z 1065 USD na 913 USD na burze Bitstamp), o několik hodin později začala cena bitcoinu opět mírně stoupat. Burzy zároveň oznámily, že ostatní služby, včetně výměny a možnosti výběru juanů, zůstávají beze změny. Oficiální vyhlášení Huobi a OKCoin tak reaguje na předchozí jednání se zástupci PBoC (People Bank of China), čínská centrální banka varovala směnárny, že případné nedodržování regulačních opatření AML proti praní špinavých peněz bude mít velmi vážné důsledky.

Nutný upgrade systému, nebo připravená manipulace?

Obě bitcoinové burzy tak opatření zdůvodňují nutností "upgrade" svých systémů a kontrolních mechanismů, aby lépe vyhovovaly "boji proti praní špinavých peněz, pyramidovým schématům a dalším protiprávním jednáním", aniž by to nějak dále upřesňovaly. Podle aktuálních zpráv se některým zákazníkům i nyní daří bitcoiny a litecoiny vybírat, týká se to však jen některých zahraničních klientů na verzi CN (weby s koncovkou .com), čínští zákazníci burz tuto možnost nemají. Ačkoliv další obří burza - BTCChina zatím podobné opatření nezavedla, nedá se to vyloučit a na trhu s bitcoiny tak v Číně zavládla velká nervozita. To může mít dalekosáhlé důsledky i pro cenu bitcoinu, záleží však na více faktorech. V každém případě se už nyní objevují konspirační teorie, že největší čínské burzy jen využily nejasností a paniky vyvolané varováním PBoC a "upgrade" systému je jen záminkou k umělému snížení ceny bitcoinu. Dobře informovaní spekulanti, případně rovnou burzy, by na včasném odprodeji a zpětném nákupu na nižší ceně mohli nadělat jmění. V každém případě se dá říct, že se vrací časy vyšší volatility bitcoinu a ani dobře připravené analýzy budoucího vývoje nemusí přežít pár dní. Dnes se kurz propadá, aby mohli zítra ti připravení nakoupit a bude-li v březnu americkou komisí SEC schváleno otevření ETF fondu dvojčat Winklevossových, může být cena bitcoinu na dvojnásobku té dnešní. Bude to ještě zajímavé... zdroj: OKCoin, Coindesk foto: Flickr, CC Bert van Dijk [easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.