Chytré kontrakty, Ethereum a DAO – decentralizace v praxi

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"].

V průběhu května nešlo uniknout zprávám o vzniku organizace s názvem The DAO. Nejedná se sice o první decentralizovanou autonomní organizaci (DAO), doposud se však jedná o tu největší. Během května do organizace proudilo velké množství kryptoměny Ether a The DAO nyní kontroluje 15 % veškeré nabídky Etheru, což odpovídá zhruba 130 milionům dolarů. Pojďme prozkoumat, co a proč to vlastně vzniklo.

Proč zakládat firmy, když to jde jinak

Než se ponoříme do konceptu organizace DAO, je vhodné si nejprve připomenout, proč vlastně ve společnosti vznikají firmy. Hypoteticky je firma zbytečnou nadstavbou trhu. Mohu-li na trhu nabídnout své služby, proč se zbytečně vázat dlouhodobým smluvním závazkem se zaměstnavatelem a obchodními partnery? Proč raději každý den nevyjednat smlouvy nové, aktuálně nejvýhodnější? Odpověď vyplývá již ze samotné otázky – protože neustálé hledání marginálně nejvýhodnějších podmínek a každodenní vyjednávání o podmínkách spolupráce by patrně zabralo veškerý náš čas. Jeden z podstatných důvodů pro vznik firem je tudíž snížení těchto transakčních nákladů.

Technologie ovšem transakční náklady rovněž snižují; v některých odvětvích i do té míry, že se založení firmy stává zbytečným. V posledních letech se proto poskytování služeb jako je krátkodobý pronájem nemovitosti či převoz osob po městě posouvá od firemního uspořádání k peer-to-peer formátu.

Organizace typu DAO mohou v oblasti institucí znamenat to samé, co kryptoměny v oblasti financí. Obě technologie jsou prozatím v experimentální fázi, nicméně perfektně zapadají do trendu, který započal masovým rozšířením internetu. Jedná se o trend ekonomicky efektivní decentralizace.

Smart contracts - chytré kontrakty

Již v roce 1997 popsal Nick Szabo koncept chytrých kontraktů, které vynucují plnění dohody mezi dvěma a více stranami, a to pomocí programovacího jazyka. Nejlépe si to představíme na příkladu, který Szabo v odkazovaném článku uvádí:

Představme si automobil zakoupený na splátky. Automobil je vybaven elektronickým zámkem, v němž je nainstalován chytrý kontrakt. Daný kontrakt funguje dle následujících podmínek:

(1) Zámek vpustí majitele a nevpustí nikoho jiného;

(2) V zámku je backdoor, který vpustí věřitele;

(3a) Backdoor pro věřitele je aktivován pouze tehdy, když dlužník po definovanou dobu nesplácí úvěr; a

(3b) Poslední splátka permanentně vypne backdoor.

Elegance chytrých kontraktů spočívá v tom, že fungují automaticky na základě objektivních vstupů (jako je autorizace privátním klíčem a datovými vstupy z autorizovaných stran, jako je bankovní instituce). Opět se tedy jedná o příklad, jakým technologie mohou snížit transakční náklady v obchodních vztazích.

Kryptoměny se sdíleným blockchainem jsou přitom ideální platformou pro chytré kontrakty. Ethereum, platforma pro veřejný blockchain s nativní kryptoměnou nazvanou ether, vzniklo s explicitním záměrem uvést chytré kontrakty do širší praxe.

A zde se konečně dostáváme k The DAO.

Co je DAO a jak funguje

DAO coby obecný termín označuje organizaci, která spojuje několik základních prvků: majitele, kapitál, pravidla a smlouvy. V principu se jedná o stejné prvky, na kterých stojí standardní firmy. Rozdíly si nejlépe vysvětlíme jednoduchým porovnáním jednotlivých prvků:

Prvek Tradiční firma DAO
Majitelé Privátní majitelé / akcionáři Držitelé tokenů
Kapitál Hmotná a nehmotná aktiva Obsah peněženky na blockchainu
Pravidla Interní kodex Naprogramovaný kód
Smlouvy Dodavatelské smlouvy Chytré kontrakty

Jak je vidět, DAO bere standardní firemní prvky a usiluje o jejich automatizaci a v ideálním případě i určitou „blbůvzdornost“.

V případě The DAO (ano, název je to poněkud nešťastný, obdobný The Company) se majitelé rekrutovali ze zájemců o tokeny v průběhu tzv. creation phase, kdy mohli směnit své ethery za DAO tokeny v poměru 1:100 (poměr se postupně snižoval až k 1:50 v poslední den).

Kapitál organizace je alokován na veřejných etherových peněženkách, které může každý prohlížet. Pod uvedeným odkazem jsou k nalezení i statistiky o skladbě majitelů – největší majitel drží 3,3 % tokenů. Padesát největších majitelů pak kontroluje 39,2 % tokenů.

Co se pravidel týče, The DAO je založena na veřejně přístupném kódu, k nalezení na github.com. Srozumitelněji (pro technologické analfabety, jako je i autor tohoto článku) je pak koncept popsán v DAO Whitepaperu.

co je the dao

Proces uzavírání smluv s dodavateli pak bude probíhat následovně: zájemce o spolupráci předloží majitelům návrh (proposal), majitelé poté budou hlasovat o přijetí či zamítnutí návrhu. Bude-li návrh přijat, uzavře The DAO s dodavatelem chytrý kontrakt, v rámci kterého bude definováno, na základě jakých milníků budou z kontraktu uvolňovány platby. Majitelé DAO tokenů získají tzv. reward tokens, které odpovídají výši investovaných prostředků organizace, váženě rozdělené mezi majitele. Jakmile se stane investice výnosnou, mají majitelé reward tokenů možnost vybrat si svůj podíl na výnosu.

Pokud nebude některý z majitelů DAO tokenů s organizací spokojen, má dvě možnosti, jak z ní vystoupit: prodat své tokeny na burze obchodující s kryptoměnami, či podstoupit proces odloučení (split) od mateřské DAO a vytvořit si vlastní DAO. V té poté může hospodařit dle vlastního uvážení, nebo si vybrat podkladový kapitál v původním poměru 1:100 (při procesu odloučení se totiž přesouvá i investovaný ether).

Detailněji jsou uvedené principy při pohybu tokenů a etheru v rámci The DAO vysvětleny zde.

Má The DAO budoucnost?

Nově vzniklá organizace je bezesporu zajímavým technologickým i ekonomickým experimentem. To však v žádném případě automaticky neznamená, že bude finančně úspěšná a svým majitelům přinese pozitivní návratnost, ať v podobě dividend, nebo vysoké tržní hodnoty tokenů. Na rozdíl od jiných DAO, jako jsou DigixDAO a Maker DAO, The DAO nemá žádný deklarovaný cíl a je možné, že vysoké množství získaného kapitálu bude utráceno náhodným stylem spray and pray. Ironické je, že The DAO vzniklo s pomocí firmy Slock.it, která bude patrně mezi prvními, kdo přeloží organizaci propracovaný návrh k financování (jedná se o vývoj zařízení Ethereum computer). Již nyní se však na diskusním fóru organizace i odpovídajícím subredditu objevují velmi kritické ohlasy k tomuto návrhu.

V následujících týdnech a měsících bude zajímavé sledovat, zda je firma s takovou mírou decentralizace vůbec schopna rozumně fungovat. Standardní firmy stojí a padají s kvalitou svého vedení; jak tedy bude fungovat organizace bez vedení? Nebo se postupem času vedení zformuje?

The DAO tak světu ukáže, zda může decentralizace s pomocí technologií dosáhnout další úrovně, nebo již tento trend narazí na své limity.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.