Budoucnost DeFi: Budou naše děti vůbec potřebovat bankovní účty?

Jak bude vypadat DeFi v budoucnosti? Otázkou není, zda naše děti budou potřebovat tradiční bankovní účet, říká Simon Furlong, spoluzakladatel Geode Finance, ale zda ho budou chtít. Vzhledem k relativně nedávné, avšak silné explozi decentralizované ekonomiky si stále častěji kladu otázku: “Bude mít můj novorozený syn (nebo či jej dokonce bude vůbec potřebovat) tradiční bankovní účet, až bude starší?”, ptá se sám sebe Furlong. Ještě před pěti lety by tato otázka byla k smíchu. Od svého založení jakožto instituce, banka sloužila jako ústřední prvek globálního ekonomického systému. Avšak centralizovaná ekonomická struktura obřích společností se, jak se zdá, pomalu rozpadá. A banky mohou jen nečinně přihlížet možnému nadcházejícímu pádu jejich nadvlády. V této době je už však tato otázka legitimní, ale je poněkud obtížně zodpověditelná. Zejména s ohledem na rozsáhlé možnosti decentralizovaného financování (DeFi). Nyní má jednotlivec možnost obchodovat, spořit, půjčovat, půjčovat si a vkládat aktiva, aby získal podstatně vyšší výnos. A to vše bez banky, která by působila jako zprostředkovatel. Vyrovnává se decentralizovaná ekonomika s tradiční ekonomikou? Mladším generacím se může už nyní zdát jako výhodná alternativa. Jak to ale bude vypadat v příštích letech?

Banky jsou především soukromé podniky

Od úsvitu lidské civilizace byly v myslích obyvatel systémem pevně zakotveny centralizované „banky“ – vyprofilované jako základní kámen společenského řádu a prosperity. Většina jednotlivců si spojuje jeden hlavní aspekt dospívání právě s otevřením bankovního účtu. Bližší zkoumání základů tohoto odvěkého systému však odhaluje něco nesmírně znepokojivého. Banky jsou soukromé podniky. A často i dravé, lačnící po ziscích. Zatímco kryptoměna zmocňuje k (a umožňuje) uživateli vlastnit svá osobní aktiva a přistupovat k nim, kdykoliv se mu zachce, banky se neustále snaží, byť nepřímo, zneužívat své zákazníky, aby z nich vyrazily co největší zisk. Nekalé a dravé praktiky používané bankami nejen získávají hodnotu ze ztráty svých uživatelů, ale banky takřka přímo vykořisťují své zákazníky. Není lepšího příkladu, kde jsou tyto praktiky patrnější, než v praxi „křížového prodeje“ (marketingová/obchodní taktika, která má za cíl zvýšit obrat firmy vhodným nabízením souvisejícího zboží), kterou používá například Wells Fargo.  Mediální odhalení skandálu zjistilo, že v průběhu čtrnácti let byli bankéři svými nadřízenými záměrně směrováni k nátlaku na zákazníky. Přesvědčili je, aby si otevřeli účty, které nebyly potřeba nebo které nebyly požadovány. Byl to způsob, jak vybírat přemrštěné poplatky – což nakonec vyvrcholilo odhalením a odsoiuzením zločinu ve výši 3 miliard dolarů. To určitě neznamená, že všechny banky jednají zločinně. Avšak naznačuje se tím, že jako soukromé podniky budou banky vždy nejprve jednat v nejlepším zájmu svých akcionářů a až poté dbát na dobro svých zákazníků. Koneckonců, to je to, co firmy dělají. To je jejich hlavní směrnice. Očekávat něco jiného by mohlo být považováno za dosti pošetilé až naivní. To je přesně důvod, proč jsou alternativní paradigmata, jako je decentralizovaný finanční ekosystém, tak přitažlivá. Jak se stáváme moudřejšími a uvědoměnějšími ohledně těchto praktik používaných bankami a způsobů, jakými využívají své zákazníky, stává se přitažlivost kryptoměn stále patrnější. Bez centrální autority si kryptotrh nehraje na favorita, ani netlačí své uživatele ke špatným, pro ně nevýhodným finančním rozhodnutím.

DeFi a síla ekonomiky

Vývoj světě financí za posledních pár let vrhl světlo na žalostný stav globální ekonomiky. Konkrétně pandemie Covid-19 způsobila zmatek v globální ekonomice a donutila mnoho lidí přehodnotit, kde by mohli vydělat a uložit peníze, kromě tradičních způsobů. V důsledku pandemie se téměř polovina malých podniků alespoň dočasně uzavřela a zaměstnavatelé snížili počet zaměstnanců o 39 %. V reakci na to Spojené státy rozdaly 5 bilionů dolarů na pomoc jednotlivcům a podnikům, aby jim pomohly přežít ekonomickou krizi. Kde se tyto peníze vzaly? Jednoduše. Peníze se prostě vytiskly a vláda tak způsobila raketově rostoucí inflaci. Jak jednotliví Američané dostávali hotovostní platby ve výši 1 200 dolarů, rostly i obavy z rostoucí míry inflace a ekonomické stability země po vytištění a rozdání tolika peněz. Zajímavé je, že právě to odstartovalo kryptoměnový boom roku 2020, buďme tedy vládě USA vděčni. Kryptoměnové burzy zaznamenaly výrazný nárůst nákupů aktiv ve výši, shodou okolností, 1 200 USD. To naznačovalo, že se lidé báli mít po ruce hotovost a místo toho měli pocit, že je bezpečnější uložit svůj kapitál do kryptoaktiv. Statisticky řečeno, 11 % mladých dospělých přesunulo své stimulační dávky do kryptoměny – o 4 % více než tehdy o šest měsíců dříve. Zajímavé je, že z mladých dospělých, kteří investovali do kryptoaktiv, 60 % považovalo digitální aktiva za dlouhodobou investici. Vzhledem k tomu, že se trhy stále vzpamatovávají z pandemie, může vzhledem k nejistotě na trhu i mladá generace pokračovat ve zkoumání alternativ k tradičním bankovním a investičním strategiím. Kryptoekonomika je silnější, než si někteří lidé chtějí připustit. Tradiční ekonomové a odpůrci kryptoměn jsou neuvěřitelně oportunističtí, pokud jde o občasné potíže různých kryptoměn. I když proces ustálení nebyl vždy hladký, oddálená perspektiva ukazuje, jak rychlý byl vzestup decentralizované ekonomiky od jejího založení v roce 2009.

Kryptoekonomika zde zůstane

I během nynější turbulentní doby rychlých vzestupů a pádu hodnot stále existuje neuvěřitelně vysoké přesvědčení, že kryptotrhy zůstanou i v budoucnu. Jedním z hlavních důvodů, proč je sentiment vyšší než na minulých medvědích trzích, jsou platformy a infrastruktura, které jsou nyní na místě a již zavedené v povědomí společnosti. Mezi DeFi, NFT, DAO a růstem blockchainové infrastruktury je ekosystém Web3 mnohem robustnější entitou než v předchozích letech. Na rozdíl od předchozích let je mnoho mocných hráčů z tradičního investičního světa, včetně Elona Muska, Marka Cubana a Kevina O’Learyho, zainteresováno do velkých platforem, které tomuto prostoru dominují. Investice těchto osobností naznačují jejich míru přesvědčení o prostoru a pravděpodobnost jeho konečného úspěchu. Dříve se Web3 jevil jako vzdálená budoucnost. Nyní však tento prostor připomíná snadnost a použitelnost Web2, ale s vylepšeným a jasně daným zabezpečením a definovaným digitálním vlastnictvím. “S tím, čeho jsme za posledních pár let svědky, je docela rozumné dojít k závěru, že v době, kdy můj syn vůbec začne přemýšlet o otevření bankovního účtu, bude Web3 tak výrazně vylepšen, že možná přehodnotí potřebu banky vůbec”, tvrdí Furlong.

Ekonomická svoboda skrz kryptoměny a DeFi

Možná hlavním důvodem, proč naše děti nemusí bankovní účet v budoucnu potřebovat, je skutečnost, že kryptoměny nabízí ekonomickou svobodu způsobem, který tradiční ekonomika nikdy nedokáže nabídnout. Mnozí povrchně a poněkud jednoduše předpokládají, že finanční svoboda prostě znamená mít finanční prostředky na to, co si člověk přeje a nemít o ně nouzi. Pojem decentralizované finance však naznačuje, že skutečná ekonomická svoboda znamená, že jednotlivec má úplnou kontrolu nad svými finančními prostředky, s nulovou závislostí na třetí straně. Příslib ekonomiky bez bankovních zprostředkovatelů je nyní pouze na počátku, ale v době, kdy naše děti začnou prozkoumávat bankovní možnosti a cesty ke zhodnocení jejich úspor, bude už na místě status quo mezi DeFi a bankami. Banky mají pracovní dobu. DeFi nabízí přístup k aktivům svých zákazníků kdykoliv. Schopnost mít nepřetržitý přístup k finančním prostředkům je neuvěřitelně nový koncept, na který si mnozí teprve zvykají. V nadcházejících letech bude bezprostřednost, s jakou mohou uživatelé přesouvat finanční prostředky, jen důležitější a ještě atraktivnější. Decentralizovaná ekonomika se ve světě tradičního bankovnictví každým dnem více prosazuje. Aby bylo jasno, prostor Web3 bude muset ještě pokračovat  delší dobu mílovými kroky, aby mohl skutečně konkurovat standardní centralizované ekonomice nynějšího světa. V současné době stále existují problémy v prostoru DeFi, jako je vlastní správa soukromých klíčů, dlouhé kryptografické adresy, nebezpečí hacku a další, strašidelné skutečnosti. “Nicméně vzhledem ke stálé míře zlepšování až do tohoto bodu, kde se nacházíme nyní, zůstává moje důvěra vysoká. Decentralizovaný ekosystém může být první volbou mého syna pro bankovnictví, až přijde jeho čas”, uzavírá Furlong. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]
Rate this post

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.