Souboj titánů: Bitcoin vs. Zlato

Analytici i amatérští ekonomové rádi bijí na poplach kvůli hrozící tržní recesi a s ní pojící se inflací. Po velké hospodářské krizi v období 2000 - 2010 následovala o deset let později recese COVID-19, jedna z nejkratších v historii, avšak o to intenzivnější. Opakovaný výskyt hospodářských krizí obnovil zájem investorů o tzv. úložná aktiva, aby v případě, že by krize znovu zasáhla, ztráceli co nejméně finančních prostředků skrz následky inflace měn. Jako tradiční investor byste drželi část svého portfolia v drahých kovech, jako je například zlato, stříbro nebo palladium. Tyto investice poskytují zajištění proti ztrátám, které mohou jinak akcie firem utrpět během klesajícího ekonomického trendu. To se ukázalo jako účinné a stále je – ale nová alternativa tuto starou metodu uchování kapitálu zpochybňuje. Bitcoin se ukazuje jako zajímavé aktivum pro investory, protože již existuje dostatečně dlouho na to, aby získal uznání a podporu. Tuto skutečnost dokazuje vzrůstající trend investice do kryptoměn, zejména Bitcoinu, jejich vlajkové lodi.

Klíčové vlastnosti aktiv Zlato a Bitcoin:

  • Zlato je aktivem, které drží hodnotu po dlouhou dobu a používá se k zajištění proti poklesu tržní hodnoty již doslova tisíciletí.
  • Bitcoin je jako investiční nástroj mladý a neprověřený, ale spekulanti s kryptoměnami jej využívají k ukládání hodnoty a zajištění proti korekcím a hospodářským krizím od doby jeho popularizace.
  • Která investice je lepší, závisí na vaší toleranci k riziku, investičních cílech, strategii a na tom, kolik kapitálu dokážete držet ve ztrátě po určitou dobu. Bitcoin je bezesporu o mnoho víc volatilní než zlato.

Bitcoin - digitální zlato na vzestupu

Bitcoinová síť byla spuštěna v roce 2009 – decentralizovaná technologie zahájila novou éru ve financích a investování. Zpočátku byly tyto digitální měny - kryptoměny - atraktivní pouze pro několik úzce specializovaných nadšenců. V roce 2010 spekulanti objevili, že bitcoiny, které dříve nakoupili za zlomky centu, vzrostly na 0,09 dolaru za bitcoin. Velké farmy a tzv. pooly pro těžbu bitcoinů se staly populárními a objevily se burzy, zaměřující se přímo na kryptoměny. Když pandemie COVID-19 začala v roce 2020 drtit ekonomiky po celém světě, spekulanti a investoři si všimli, že hodnota bitcoinu neklesá spolu s hodnotami akcií. Začali do něj tedy nalévat svůj kapitál. Institucionální investoři pokračovali v hledání způsobů, jak z Bitcoinu vytvořit investiční nástroje a fondy. A jeho cena dále rostla – v dubnu 2021 cena bitcoinu dosáhla 61 000 USD. Investoři a spekulanti začali používat Bitcoin při strategii nákupu a držení, protože jeho cena v roce 2021 divoce kolísala, v naději, že si udrží hodnotu, napříč pokračující pandemii.

Zlato - tradiční uchovatel hodnoty

Zlato si historicky vede dobře i během korekcí trhu, protože si udržuje svou hodnotu; jeho cena se drží poněkud stabilně, pak má tendenci stoupat, když investoři přecházejí od akcií ke zlatu, pokud hrozí recese. Díky tomu je užitečné jako zajištění – investice, která se pohybuje naproti jiné – proti tržním korekcím nebo dlouhodobé inflaci. Během pandemie COVID-19 se ne všichni investoři obrátili na Bitcoin. Mnozí, dá se říci většina, následovali tradiční strategie a přešli ke zlatu. V důsledku toho cena zlata vyletěla z těsně pod 1 300 USD na konci roku 2019 na téměř 2 100 USD v polovině roku 2020. Do roku 2021 jeho cena klesala, protože ekonomiky se pomalu zotavovaly, ale stále byla v průměru vyšší než před pandemickou hospodářskou krizí.

Klíčové rozdíly

Zlato dominuje ekonomikám a trhům po tisíce let jako prostředek směny a držení bohatství. Bitcoin byl spuštěn v roce 2009 a širokého uznání dosáhl až o několik let později. Další klíčové rozdíly mohou napovědět, který z nich byste mohli chtít zahrnout do svého portfolia.
Bitcoin Zlato
Regulace aktiva záleží na zákonech daného státu z většiny globální
Využití stále rostoucí počet způsobů využití stabilně využíváno v několika typech průmyslu a produktů
Likvidita záleží na trhu záleží na trhu a typu investičního nástroje
Volatilita rok 2021 začal na 32 222 USD za token, vzrostl na maximum 69 000 USD a rok uzavřel na 46 211 USD rok 2021 začalo na 1 943 USD za unci, kleslo na roční minimum 1 683 USD a rok uzavřelo na 1 805 USD

Regulace aktiv

Zavedený systém pro obchodování, vážení a sledování zlata je neměnný a velmi bezpečný. Je velmi těžké ukrást nebo předstírat; je také vysoce regulovaná. V mnoha zemích nemůžete při přepravě zlata překračovat hranice bez regulačního povolení.2 Když investujete do zlata, budete ho obecně moci koupit pouze od registrovaných prodejců a makléřů; jednou výhradou je, že fyzické zlato byste měli kupovat pouze v případě, že jej můžete bezpečně skladovat. Bitcoin je také obtížné ukrást a podvrhnout, a to díky jeho šifrovanému a decentralizovanému systému. Obecně je legální používat přes hranice různých zemí, s několika výjimkami. Regulační infrastruktura, která by mohla existovat, aby zajistila bezpečnost uživatelů, však ještě není zavedena – anonymní povaha kryptoměny také ztěžuje její regulaci.

Využití

Zlato se historicky používalo v mnoha aplikacích – platidla, luxusní předměty, specializované aplikace v zubním lékařství, elektronice a mnoho dalších. Tato křížová funkční užitečnost dala zlatu jeho schopnost udržet si hodnotu, když hodnoty jiných aktiv klesají. Bitcoin má omezenou užitečnost. V současnosti se používá pouze jako digitální měna a spekulativní investice. Existuje však nová finanční technologie, jejímž konceptem je použití kryptoměny pro finanční transakce nazývané decentralizované finance. Bitcoin má využití v této nově vznikající technologii jako forma půjček, půjček a možná i více. Má také potenciál zapojit se do téměř tolika aplikací jako zlato – ale podle stejného směru myšlení má stejně velký potenciál stát se neužitečným a neocenitelným.

Likvidita

Jedním z primárních zájmů investorů, kteří hledají bitcoin jako útočiště, je jeho likvidita. Kryptoměny jsou obecně velmi likvidní aktiva; nemusí to však platit vždy. Jsou chvíle, kdy může být likvidnější než jiná aktiva, a chvíle, kdy tomu tak není. Pokud jste například měli několik stovek bitcoinů, mohlo by pro vás být těžké je zpeněžit, pokud byste se chtěli z kryptoměny rychle dostat – burzy jako Coinbase umožňují prodej kryptoměny pouze za 50 000 USD za den. Pokud je cena bitcoinu vyšší než denní limit povolený vaší burzou, budete to moci dělat pouze po menších krocích. Pokud nevlastníte mnoho bitcoinů, může to být pro vás mnohem likvidnější aktivum. Navíc, pokud se trh divoce zhoupne a mnoho investorů začne prodávat svůj bitcoin, jeho cena by v reakci dramaticky klesla.

Volatilita

Historicky se ukázalo, že Bitcoin podléhá mediálnímu efektu, sentimentu investorů, regulačním opatřením a humbuku. Zprávy ze sféry digitálních měn by mohly přimět investory k panice a rychlému rozhodování, což by cenu bitcoinu rychle poslalo nahoru nebo dolů. Tato volatilita není zlatu vlastní z výše uvedených důvodů, což z něj činí možná bezpečnější aktivum. V posledních letech bylo spuštěno několik alternativních kryptoměn, jejichž cílem je poskytnout větší stabilitu než bitcoin. Tyto mince se nazývají „stablecoiny“, protože jejich ceny jsou navázány na fiat měnu nebo jiné stabilní aktivum. Například Tether je spojen s hodnotou amerického dolaru. Zda je bitcoin lepší investicí než zlato, se scvrkává na vaše investiční cíle, na to, zda rádi spekulujete, na toleranci vůči riziku a na tom, kolik kapitálu můžete ztratit, pokud se trh otočí. Finanční poradce vám může pomoci vytvořit investiční cíle a rozhodnout, zda je pro vás bitcoin dobrou investicí.

Často kladené otázky Bitcoin vs. zlato

Je bitcoin vzácnější než zlato? Zlato je jedním z nejvzácnějších kovů. Bitcoin je vzácný ve srovnání s jinými kryptoměnami a zlato je vzácné ve srovnání s jinými kovy. Oba jsou ve svých kategoriích vzácní. Je bitcoin jako zlato? Bitcoin je podobný zlatu v tom, že se pro některé investory stal alternativní investicí. Má potenciál pro mnoho použití a může být výhodnou investicí, pokud se použije ve správné strategii. Je bitcoin lepší investicí než zlato? Co je lepší, závisí na vaší toleranci k riziku, investiční strategii, kolik kapitálu musíte použít a kolik dokážete tolerovat ztráty. Bitcoin je mnohem volatilnější než zlato, což z něj činí rizikovější investici než zlato.

Do čeho tedy investovat?

Záleží zejména na tom, co od investice očekáváte. Pokud máte nízkou toleranci k riziku, chcete spíše stabilní, dlouhodobý, ale nízký růst, zlato může být rozumnější volbou. V případě, že máte vyšší toleranci k riziku a chcete vyšší zhodnocení, Bitcoin je vhodnější volbou. [twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Nakupujte a prodávejte kryptoměny na největší kryptoburze Binance!

Nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

5/5 - (1 vote)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.