BTC analýza – bull market pokračuje, podzim bude horký?

Technická analýza

Trh s kryptoměnami zasáhl silný růst a významně zamíchal s kartami. V předchozích týdnech a měsících jsme mluvili o klíčové hranici pro bull market, kterou je klouzavý průměr 20 WMA (týdenní). Cena BTC jej nyní prorazila.  WMA20 bitcoin průraz graf Na grafu výše je vidět vysoce pozitivní směr vývoje. Konečně byla proražena hranice 20 WMA, což by značilo, že pokračování v bull runu je možné. Jak je vidět na grafu, tak se i indikátor MACD blíží bullish crossu, což opět ukazuje na poměrně jasný obrat klesajícího trendu. MACD bude ještě důležité v další části analýzy, kdy budeme porovnávat konec předchozího bullrunu a nynější situaci.  MACD bitcoin 1 den Další graf nám ukazuje 20 WMA na denním grafu (neboli 140 DMA). Zde je vidět také poměrně jednoznačný průraz, ale na tomto grafu je lépe vidět, jak vrtkavá je hranice mezi tím, aby vítězili býci nebo medvědi. WMA20 denní graf bitcoin  Při pohledu na počátek roku 2018 můžeme vidět, že nastala víceméně velmi podobná situace ( i když se odehrávala podstatně rychleji). Cena dokonce dvakrát překročila 20 WMA hranici, ale ani jednou ji neudržela a nakonec přišel 2 letý bear market. Na trhu v té době bylo již moc prodávajících a nový kapitál do trhu neplynul, protože lidé nevstupují do padajícího trhu.  MACD bitcoin týden graf Nynější situace se nicméně výrazně liší a to je krásně vidět na MACD indikátoru. MACD v roce 2018 totiž nejevilo žádné známky bullish crossoveru, zatímco nynější MACD jasně ukazuje na blížící se změnu trendu.  Technická analýza nám tak říká, že momentálně je vysoká pravděpodobnost obratu trendu a pokračování ve vzestupné tendenci. V ideálním případě nyní přijde retest hranice 20 WMA, a to shora. Pokud 20 WMA udrží cenu, tak je cesta ke vzestupu úplná volná a příští zastávka bude nejspíše již blízko předchozímu ATH.   V tuto chvíli je nicméně vhodné si připomenout, že technická analýza je spíše berličkou a hlavní roli hrají lidská psychika a poměr poptávky/nabídky. Proto i grafy je potřeba brát stále s rezervou a naopak si dotvářet obrázek pomocí fundamentální analýzy (přehledu o) prostoru kryptoměn. Technická analýza mimo jiné funguje, protože ji všichni společně sledují a proto se z ní stává sebenaplňující proroctví. 

On-chain analýza

On-chain data jsou poměrně pozitivní a nejprve se podíváme na SOPR (Spent output profit ratio). Tato statistika vypovídá o tom, jestli prodávající na trhu prodávají se ziskem nebo ve ztrátě. Po delších prodejích ve ztrátě (kapitulace) jsem opět v zelených číslech. bitcoin on-chain SOPR Na grafu tak vidíme návrat do profitabilních vod. Pokud naopak prodávající prodávají se ztrátou, tak se obvykle jedná o bear market nebo období kapitulace obzvláště mezi novými hráči na trhu se slabýma rukama.  bitcoin prodej mincí podle stáří Kompletní obrázek nám dokreslí graf Spent output age bands, který dělí prodávané mince podle stáří. Na grafu výše je tak vidět srovnání s koncem minulého bull marketu, kdy dlouhodobí hodleři začali masivně prodávat. Nabídka na trhu tak významně přerostla poptávku a bear market byl na světě. Jak vidíme nyní, tak dlouhodobí hodleři spíše realizují menší prodeje. Z toho logicky vyplývá, že prozatím se čeká na vyšší ceny a jedná se o další bullish zprávu.  Otázkou je, kdo stojí za nynějším vzestupem ceny a i na to najdeme poměrně jednoduše odpověď v on-chain datech. Na BTC blockchainu totiž roste dominance velkých transakcí, což jasně ukazuje, že nejaktivnější ( z monetárního hlediska) jsou právě velryby a jak se jeví ze spojení s ostatními statistikami, tak se jedná o akumulační chování.  jak velryby akumulují bitcoin Trh je momentálně dominován velkými hráči, což ukazuje i akumulace ze strany velryb. Malí investoři po prvotním výplachu ještě nejsou zpátky, ale pokud býčí trend bude pokračovat, dá se očekávat, že se na trh brzy opět vrátí (podzimní nákupní šílenství ze strany retailu je tak nyní velmi reálné).  bitcoin dominance transakcí Zatímco dominance velkých transakcí tvoří 60-70%, tak malé transakce (pod milion dolarů) tvoří nyní jen 30-40% objemu. To ilustruje aktivitu velkých hráčů a samozřejmě hraje roli také vzestup ceny BTC (ve smyslu, že čím více bitcoin stojí, tím více entit se dostane nad hodnotu transakcí přes 1 milion dolarů).  bitcoin adresy velryb Akumulaci ze strany velryb ukazuje i tento graf, který sleduje růst počtu BTC na adresách s 1000-10 000 BTC. 

Závěr

Snad nejlépe ilustruje stav trhu následující graf, který ukazuje poměr mezi dlouhodobými a krátkodobými držiteli bitcoinu.  poměr držitelů bitcoinu Když cena bitcoinu rostla na 64 tisíc dolarů, tak přišla první vlna distribuce mincí z rukou long-term hodlerů k novým investorům. Jenže vzestup byl rychlý a přišel poměrně masivní výplach nováčků a jejich mince se přesunuli opět k dlouhodobým hodlerům, kteří nyní opět akumulují. Dá se tak logicky podle nynějšího vývoje předpokládat, že pokračování býčího trendu je na spadnutí. Definitivním potvrzením bude vytvoření nového ATH. 

[feature_box style="10" only_advanced="There%20are%20no%20title%20options%20for%20the%20choosen%20style" alignment="center"]

Obchodujete na burze? Spekulujete také na altcoinech?

Největší výběr altcoinů a nejlepší podmínky najdete na burze Binance – na tomto odkazu získáte při NOVÉ registraci VIP stálou 20% slevu na poplatcích!

[/feature_box]

[twitter-follow username="btctip_cz" scheme="dark"]. [easy-social-share buttons="facebook,twitter,linkedin" counters=1 counter_pos="inside" hide_names="no" template="tiny-retina"]  
4.2/5 - (4 votes)

Komentáře (0)

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

Připojte se k diskuzi

Zde napište svou odpověď
Vaše jméno
Váš e-mail
Odeslaním komentáře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Buďte v obraze a
nenechte si ujít novinky z krypto-světa.

Relevantní články, dvakrát měsíčně do vaší emailové schránky.

Váš e-mail
Ukládám..
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.